כחלון – פראייר שימושי

| 12 במרץ 2018

את בנט קל להבין. מה ליברמן עושה בסיפור הזה –  שקוף. ההתנהגות של גפני ודרעי צפויה.  מה לעזאזל עושה שר האוצר כחלון?

יו"ר הבית היהודי מזמן הבין שעל ציר הימין – שמאל הוא לא יצליח להתבדל מנתניהו. כמה שלא יילך ימינה, ביבי יבוא ויישב לו על הבלטה. הכשרת מאחזים? נתניהו בעניין. התנחלויות חדשות בשטחים? ביבי זורם. סיפוח? למה לא. בנט החליט לנסות הפוך. להיות ביבי, אבל נורמלי, ממלכתי, אחד שמברך את דוד גרוסמן על פרס ישראל, מכה על חטא בפייסבוק, שאולי היה שותף לשיח מקטב. כמו ביבי, אבל בלי שרה ויאיר. הסיבוב הנוכחי הוא זמן מצוין להתבדלות, מבחינת בנט. ביבי סוחב את המדינה לבחירות בגלל שיקולים אישיים, אנחנו ממלכתיים. הגיוני.

יו"ר ישראל ביתנו מזמן הבין שמצבו האלקטוראלי בכי רע. הסיכוי היחיד שלו להחזיר קצת קהל הביתה היא מלחמה עם החרדים. לשבת במקום שלפיד פינה. הוא מתבאס לסכן את תפקיד שר הביטחון, אבל מניח שממילא נתניהו הולך לבחירות, ממילא אף אחד לא בנה על קולות המפלגה שלו בהצבעה על חוק הגיוס, למה שלא ינסה להרוויח כמה קולות על תקן טומי לפיד לעניים. שנים ארוכות ליברמן יושב בממשלות ישראל. למעט פרק זמן קצר ב 2013 מעולם חוק הגיוס לא עניין אותו. ציני כתמיד, אין לו בעיה להציג את זה עכשיו כ'ייהרג ובל יעבור'.

על גפני ודרעי מיותר להרחיב. שניהם מאושרים בתפקידיהם הנוכחיים. שניהם לא רואים סיכוי שבחירות ייטיבו את מצבם. שניהם מנסים למנוע את הבחירות. דרעי, כמובן, עוד יותר פגיע ולכן, עוד יותר מזיע.

הדד ליין היחיד ב'משבר' המוזר הזה הוצב על ידי כחלון. אם לא יעבור תקציב עכשיו, הוא מתפטר והקואליציה מאבדת את הרוב שלה. מה יוצא לכחלון מזה? כל כך הרבה צפרדעים הוא בלע מנתניהו – מה כל כך עקרוני לכחלון דווקא בסיפור הזה? פתרון לחוק הגיוס נדרש רק בספטמבר 2018. תקציב ל 2019 צריכים להעביר עד סוף 2018. בשני המקרים אפשר אפילו למשוך עוד כמה חודשים. שר אוצר סביר בכלל היה צריך להתנגד לצעד הבלתי מקצועי בעליל של העברת תקציב לשנת 2019 במרץ 2018. איזו חברה עסקית מעבירה תקציב לשנה הבאה, תשעה חודשים לפני תום השנה הנוכחית? לא רק שכחלון לא מתנגד. הוא קידש לפתע את מועד העברת התקציב. הבטיחו לי, הוא אומר, אם לא נעביר תקציב עכשיו, החרדים ידרשו יותר עוד חודשיים. הפוליטיקה, כידוע, זה העיסוק הזה שבו כל הבטחה נשמרת. מטורף. כחלון אפילו לא יוצא נשכר מעימות עם החרדים. זה לא היה אף פעם חלק מסדר היום שלו. עוד יותר גרוע, מבחינתו, מצבו לקראת הבחירות ממש לא מבטיח גדולות. הבחירות הבאות צפויות להיות עוד יותר סיפור של "בעד או נגד נתניהו". זה מיצוב שפוגע אוטומטית במפלגות הקטנות. "כולנו" כבר לא באה כמשהו רענן וחדש, שמאתגר את המערכת. הניסיון עם מפלגות מרכז כאלו הוא בדרך כלל שמערכת הבחירות השנייה שלהם גרועה מהראשונה. כבר עכשיו הסקרים של כחלון עומדים בדרך כלל על 7-8 מנדטים. עוד ירידה קטנה וכחלון מגרד את אחוז החסימה. מה יוצא לו מלהיות הזרז הכי גדול לבחירות?

ההסבר ההגיוני הוא שכחלון הבין שנתניהו ממילא הולך לבחירות והחליט לתפוס טרמפ על העגלה, קצת כמו ליברמן. לפחות להרוויח כמה קולות בדרך. מצד שני, איזה קשיש/נכה באמת מאמין שכחלון התפטר מהממשלה כי לא הועבר תקציב 2019 ב 15 במרץ 2018? ההתחייבות של כחלון שיחקה לחלוטין לידי נתניהו. היא יצרה את תחושת הדחיפות וכחלון הרי לא רצה לעזור לביבי. אי אפשר לחמוק מהמסקנה שנתניהו שוב הצליח לתמרן את כחלון. כמו כל כך הרבה פעמים בקדנציה הזאת, הוא מצליח לתמרן אותו. הוא הביא את כחלון לתמוך בתקציב דו שנתי. לתמוך בפשרת התאגיד הדפוקה. להבליג על חקירות נתניהו, המלצות המשטרה, ההתקפות על המשטרה, כחלון ממש לא אוהב את נתניהו, אבל ראש הממשלה איכשהו יודע להביא אותו לנקודות שמתאימות לו. בסיפור הזה, כחלון היה ממש 'פראייר שימושי'.

המאמר פורסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

6 thoughts on “כחלון – פראייר שימושי

 1. אריה

  הכל יחסי, אמר איינשטיין הגדול.
  גם בפוליטיקה במקומית שלנו הכל יחסי.
  יש פוליטיקאים מושלמים כאן, בארץ הקודש?
  באופוזיציה – אולי.
  בקואליציה – אף לא אחד.
  גם משה כחלון לא מושלם.
  אבל, יחסית כמובן, אני חושב שכחלון משתדל, משתדל מאוד.
  לא תמיד זה מצליח לו, אבל הוא משתדל.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  כחלון הוא הרבה יותר פטריוט מביבי.אך ביבי מתנשא עליו "הגביר מאמריקה"… לכחלון יש רגשי נחיתות-וביבי פשוט צוחק עליו!

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  אגב,כחלון צריך לענות על שאלות.אפילו באכסניה של"לונדון וקרשנבאום".רק שלא הייה מהפחדנים שלא מדברים איתך-זו לא מנהיגות! סימן רע מצד כחלון היתה התגובה הלא ענינית לאבי עמית מחדשות 10.

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  לדעתי צריך לעשות מספר כפסולות זמן(באזורים כמו הנגב,מדבר יהודה). כמו שהמגילות הגנוזות הופיעו לאחר 1000 שנים.אני חושב,שצריך שהייה שם עותק של מגילת העצמאות,ספר תורה- בנוסח הא"רי,הספרדי והאשכנזי.מענין מה אתה מוסיף

 5. אסף

  שלום ,משרד החקלאות לא מתפקד וזו בעיה! הממשק עם משרדים אחרים כושל-הגנת הסביבה ובעית הכלבת.או המחקר החקלאי-כמו פיתוח ענף של פטרית כמהת הנגב,ולא מעודדים חקלאים להכנס לתחום חדש זה(למרות הפוטנציאל הרווח).או מול ק"קל(מוסד בעיתי בעצמו),לדוגמה העצים שנוטעים בנגב-מדוע לא נוטעים עצי ארגן(עץ מדברי שממנו מופק השמן היקר בעולם!).כידוע,משרדי הממשלה משדרים פרסומות שלא תרמות לציבור-אלה"משחדות"את גופי התקשורת-"לא לדאוגוסט"…נו

 6. -ליאור

  הסיפור שאני שמעתי (לא יודע כמה אמינות לייחס לו, אני נוטה להאמין), זה שביבי בהחלט עשה לכחלון תרגיל.
  ביבי הרי נוטה לטובת הליכה לבחירות, זה נוח לו עם החקירות (לחשק את היועץ ולתקוע את הפרקליטות). זה נוח לו מבחינת הסקרים (הרבה יותר מנדטים), וזה נוח לו כדי לגמד את השותפות הקואליציוניות. רק שכמו שציינת, לאף אחד אחר בקואליציה זה לא נוח כרגע.
  לכן ביבי עשה דיל עם ראשי הקואליציה – אני מוותר לכם עכשיו על הבחירות, אבל בתמורה אתם מושכים את הקואליציה עד סופה – גם במידה שיוגש כתב אישום. אמנם זו צפרדע גדולה לבלוע, אבל גם צפרדע גדולה אפשר לבשל לאט לאט בלי שתקפוץ – כך ביבי צלח את הפרסומים על התיקים השונים (בקלילות), את החקירות (ראש ממשלה מכהן תחת חקירות?! מסתבר שכן), ואפילו את ההמלצות (זוכרים כמה זה נראה דרמטי בשעתו?), וכך הוא גם מתכוון לצלוח את השלב הבא. הקואליציה שלו להבדיל מאולמרט חיה בפחד מצמית.
  ואם בכל זאת מישהו יתעורר ויגדל מצפון עוד שנה? אז ביבי יגיד להם, "נו, ב-2018 לא הלכנו לבחירות, אז בשביל כמה חודשים עכשיו אתה רוצה לעשות מהומות?".

  כששמעתי את התיאוריה הזו לראשונה אמרתי לעצמי שלא יתכן. בנט וכחלון יכנסו למשבצת המבוגר האחראי ולא יתנו לזה לעבור.
  כעבור יום שמעתי את בנט אומר בראיון שלא חייבים בהכרח לפרק ממשלה בגלל כתב אישום. יום-יומיים נוספים וכחלון מתראיין ופוסק בסמכותיות "אם מתחיל משפט נגד ראש הממשלה, הוא לא יוכל לכהן". נדמה לי שהוא דפק על שולחן גם, ונשמע מרשים, אבל בעצם מה שהוא אמר זה "עד שמתחיל המשפט, אני לא פורש מהממשלה". כמדומני, בין הגשת כתב אישום לקיום משפט ישנן עוד אילו משוכות ותיקונים שניתן למשוך אותן זמן לא מבוטל, ובא לכחלון גואל.
  אני כבר לא מטיל ספק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.