קק"ל – שנתיים וחצי לתוך כהונת עטר, נעשו שינויים שרק מוכיחים צריך לסגור

מאת  | 16 באפריל 2018
 

לא רק ראשי זרועות הביטחון צעדו ב"מצעד החיים". הרדאר התקשורתי החמיץ את הנסיעה הכל כך לא חשובה של משלחת ענקית מטעם הקרן הקיימת לישראל. עשרות אנשים נסעו על חשבון הקרן, כנראה שיותר מ 100. חברי דירקטוריון, הנהלה, יועצים, יועצות, כולם נסעו לכמה ימים בפולין. למה גוף שעיקר ייעודו ייעור ופיתוח אדמות צריך לממן נסיעה כזאת לפולין? התשובה, כרגיל בקק"ל, היא למה לא. כסף יש הרי כמו מים.

לפני כמעט שנתיים וחצי התחלף השלטון בקק"ל. הוא התחלף לא מעט כי השלטון הקודם היה מושחת. לתפקיד יו"ר הקרן נכנס דני עטר. הציפיות לא היו גבוהות. עטר סוחב אתו שובל לא נעים של ידיעות ותחקירים. מצד שני, עטר הבטיח ניסים ונפלאות. הוא יכניס את מבקר המדינה לכל אגפי קק"ל, הוא יחיל על הקרן את חוק חופש המידע, יחזק את שומרי הסף, יעקור את הנורמות המושחתות. עבר מספיק זמן כדי לשפוט כמה מהדברים הללו קרו.

כנפי מבקר המדינה לא נפרשו על קק"ל. להגנת עטר ייאמר שבעניין הזה הוא דווקא ניסה וממשלת לוין – אלקין, בצעד אבסורדי, עצרה את זה. אם עטר באמת היה רוצה, הוא היה יכול לזמן את אנשי המבקר מיוזמתו ולבקש ביקורת. הוא לא עשה את זה.

בעניין חופש המידע, אין לעטר אפילו את התירוץ הזה. קק"ל מעולם לא החילה את החוק הזה על עצמה. הנורמות המושחתות של השלטון הקודם הצטמצמו, אבל הבסיס (של הריקבון) איתן. קחו, למשל, את נושא השליחים. קק"ל ממשיכה להחזיק רשת שליחים ענפה ולגמרי לא נחוצה ברחבי העולם. התירוץ הרשמי תמיד היה שהם מגייסים כסף ומחזירים את עלותם. זה קשקוש גמור, שלא לומר רמאות. ברבים מהמקומות אפילו אסור להם מעשית לגייס כסף. קחו למשל את שי בזק, פעם יועצו של נתניהו לענייני תקשורת. בזק מונה לפני שנים לשליח קק"ל בלונדון. כל אחד מכם היה רוצה את התפקיד הזה. זה עולה לקק"ל כ 100 אלף שקלים לחודש ותמורתם בזק לא צריך לעשות כמעט דבר. כסף אסור לו לגייס. זה ההסכם של קק"ל- ישראל עם קק"ל – בריטניה. חוץ משעמום נוראי, שום דבר לא מאיים עליו. הוא, כמובן, לא היחיד. לאחרונה נעשה דו"ח ביקורת על השליח של קק"ל בספרד. הדו"ח כתוב בשפה משעממת, המון מספרים, אבל מי שמבין מה קרה שם לא יכול לא להתגלגל מצחוק.

עסקן בשם מיכאל אדרי היה פעם סגן יו"ר קק"ל. ב 2006 הוא הפך לשליח קק"ל באמריקה הלטינית. שש שנים הוא כיהן בתפקיד החשוב ואז חזר לארץ. אחרי חודשיים נגמרה חופשת המולדת והוא יצא שוב לשליחות. להקים את סניף קק"ל בספרד. 4 שנים הוא כיהן בתפקיד. זה עלה לקק"ל, על פי הדו"ח – 4.5 מיליון שקלים. 2.5 מיליון שקלים עלתה רק שהותו של אדרי במקום ועוד 1.68 מיליון שקלים הוא קיבל מקק"ל (הרבה מהעברות הכספים נעשו ללא סמכות, לקק"ל לא הוגשו דו"חות, מדהים), בדרך כלל תחת ההנמקה שבאמצעות הכסף הזה הוא יקדם מתן תרומות לארגון. כמה תרומות הגיעו? ב 4 שנים –  928 אלף שקלים. גאוני, לא? אתה שם 4.5 מיליון שקלים כדי לקבל בחזרה פחות ממיליון.

עצם קיומו של הדו"ח הזה מבטא את העובדה שעטר גם עמד בהבטחה אחת שלו לפחות. הוא הביא שומרי סף בליגה אחרת. היו"ר הקודם, אפי שטנצלר, דאג שלא יהיו שומרי סף, שחלילה ינפיקו דו"חות כאלו. באותה נשימה צריך לומר, דווקא הימצאותם של שומרי סף ברמה יותר גבוהה מוכיחה כמה לקק"ל אין זכות קיום.

הבזבוז, השחיתות, הנהנתנות (עטר חובב גדול של נסיעות לחו"ל) הם הדנא של הארגון הזה ולא משנה כמה יעילים יהיו שומרי הסף וזאת מהסיבה הפשוטה שאין לקק"ל זכות קיום. אין שום סיבה שיתקיים, אין בו צורך אמיתי ובהיעדר צורך כזה תמיד תישאל השאלה – למה לא להוציא את הכספים העצומים שבקופת הארגון על עוד תנאים מיטיבים לעובדים המפונקים למדי של קק"ל, על איזה שליח שיתפנק בלונדון או על נסיעה ל"מצעד החיים"? זה הרי ממילא לא בא על חשבון שום דבר הכרחי שעושה הקרן.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

תגובה אחת על “קק"ל – שנתיים וחצי לתוך כהונת עטר, נעשו שינויים שרק מוכיחים צריך לסגור

  1. אריה

    כסף ציבורי זה הפקר.
    ככה זה היה וככה זה יהיה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.