"הקברניטים": האם לפרס מגיע קרדיט על הסכם השלום עם ירדן? חשיפה מלאה של הנייר בין פרס לחוסיין

מאת  | 9 במאי 2018
 

ראש לשכתו של שמעון פרס, אבי גיל, פרסם ספר לאחרונה בשם "נוסחת פרס" (מומלץ בחום). בספר הוא מגולל את גרסתו למגעי השלום עם ירדן. דברים דומים הוא אמר גם בראיון לפרק על יצחק רבין של "הקברניטים" ששודר השבוע. בתמצית, טוען גיל, לפרס מגיע קרדיט על תרומתו להסכם. רבין היה הקברניט והוא, כמובן, ראש וראשון להישג הגדול הזה, אבל לפרס הייתה תרומה. פרס הוא זה שאחרי הסכם אוסלו חשב שנכון יהיה ללכת למו"מ עם ירדן. האמריקנים התנגדו. הם האמינו בערוץ הסורי. פגישה חשאית בין רבין לחוסיין שהתנהלה באותה תקופה, הסתיימה במבוי סתום. פרס התעקש. הצליח (באמצעות מניפולציה אופיינית) לנסוע לפגוש את חוסיין בחשאי ב 2.11.1993.

בתום הפגישה הזאת פרס הכתיב מהראש נייר הבנות של 4 עמודים (מהראש, אבל קדמו לפגישה שיחות הכנה עם רבין, כך שראש הממשלה לא היה ממודר מהתהליך). אפרים הלוי, שנכח בפגישה, כתב וחוסיין חתם. ההבנות הללו, טען אבי גיל בראיון איתנו, כמו גם בראיון עם אלוף בן ב"הארץ" הפכו לחלק מהצהרת וושינגטון, שהתניעה את הסכם השלום ההיסטורי.

זמן קצר אחרי הראיון של אבי גיל ב"הארץ", ראש המוסד, אפרים הלוי, לא מאוהדי פרס, ענה במאמר ארוך ומנומק למה הדברים אינם נכונים. הנה תמצית התיאור שלו לאותה פגישה ממש של פרס וחוסיין:

בפגישה דנו בהרחבה ברעיון של פרס לקיים כנס בינלאומי גדול ברבת עמון שאליו יוזמנו ראשי חברות בינלאומיות ואישים רבים, במתכונת ועידה דומה שאותה אירגן במרוקו אחרי הסכם אוסלו. דובר גם באופן כללי על החזרת שטחים מישראל לירדן ועל מאמץ ישראלי לסייע לירדן בביטול חובותיה הרבים. סוכם כי כל הנושאים יטופלו בפגישת המשך שתתקיים כעבור שישה שבועות במעון הנסיך בגדה המזרחית של ים המלח. כל הנושאים הללו נכללו בנייר שנחתם בראשי תיבות על ידי פרס והנסיך. אף אחד מנושאים אלה לא מופיע בנייר הצהרת וושינגטון שעליו נאמר בכתבתו של אלוף בן כאילו היה "קופי פייסט" של נייר פרס־חסן. 

ובכן, עם כול הכבוד לאפרים הלוי ויש כבוד, אני ב TEAM אבי גיל. זה נובע משורה של סיבות ובדיקות שעשינו לקראת הסדרה, אבל בעיקר כי ראיתי את הנייר ואני רוצה לפרסם אותו במלואו כאן לראשונה (ככל הידוע לי לראשונה) ונדמה לי שהדימיון בינו להצהרת וושינגטון ההיסטורית בין רבין לחוסיין בולט לעין.  הסעיף הבשרני היחיד בהצהרת וושינגטון, שנוגע לעיגון מעמדה של ירדן במקומות הקדושים בירושלים, אינטרס ירדני ברור, נמצא גם נמצא בסעיף 8 של נייר ההבנות של פרס וחוסיין, בניגוד למה שהלוי כתב. שאלתי את הלוי על כך והוא אמר שאינו זוכר מה נכתב בנייר בין פרס לחוסיין.

רבין עשה מאמץ נחוש ועיקש למחוק את שמו של שמעון פרס מטבעת האליפות של ירדן. הוא השפיל את פרס פומבית מול עיתונאים ומכובדים. את חלק מהעונש הזה הרוויח פרס ביושר. שר החוץ פרס עשה הכול כדי שהפגישה ההיסטורית שלו עם חוסיין  תדלוף. ההדלפה גרמה מבוכה נוראית לירדנים (זה גם היה בדיוק לפני בחירות שם) וגרם לעצירת המגעים ובכול זאת, מה שמגיע מגיע ופה לפרס מגיע.

הנה הנייר שפרס הכתיב וחוסיין חתם עליו (בניגוד לטענת אפרים הלוי, חוסיין נכח בפגישה וזו – ככל הידוע לי – חתימתו):

וזו הצהרת וושינגטון עליה חתמו רבין וחוסיין 8 חודשים לאחר מכן, הצהרה שרבין הסכים להראות לפרס רק דקות אחדות לפני החתימה, לא לפני שוידא שכולם רואים שפרס רואה את זה עכשיו לראשונה:

The Washington Declaration

July 25, 1994

In their meeting, His Majesty King Hussein and Prime Minister Yitzhak Rabin have jointly reaffirmed the five underlying principles of their understanding on an Agreed Common Agenda designed to reach the goal of a just, lasting and comprehensive peace between the Arab States and the Palestinians, with Israel.

 1. Jordan and Israel aim at the achievement of just, lasting and comprehensive peace between Israel and its neighbors and at the conclusion of a Treaty of Peace between both countries.
 2. The two countries will vigorously continue their negotiation to arrive at a state of peace, based on (UN) Security Council Resolutions 242 and 338 in all their aspects, and founded on freedom, equality and justice.
 3. Israel respects the present special role of the Hashemite Kingdom of Jordan in the Muslim holy shrines in Jerusalem. When negotiations on the permanent status will take place, Israel will give high priority to the Jordanian historic role in these shrines. In addition, the two sides have agreed to act together to promote interfaith relations among the three monotheistic religions.
 4. The two countries recognize their right and obligation to live in peace with each other, as well as with all states, within secure and recognized boundaries. The two states affirmed their respect for and acknowledgment of the sovereignty, territorial integrity and political independence of every state in the area.
 5. The two countries desire to develop good neighborly relations of cooperation between them to ensure lasting security and to avoid threats and the use of force between them.

תגובות

תגובות

5 תגובות על “"הקברניטים": האם לפרס מגיע קרדיט על הסכם השלום עם ירדן? חשיפה מלאה של הנייר בין פרס לחוסיין

 1. חיה סגי

  למה הגיע לרבין עונש כזה? ( ובעצם זה לא הדבר היחיד שלא הגיע לו; פשוט צדיק ורע לו, חבל).
  עבודה טובה ויפה, רביב.
  ואני מצפה שתחקור את מדיניות ארה"ב באזורנו, בעיקר את העזרה לפליטים בעזה מ49' ושימור הטינה.
  ואחר כך את האפשרות שהייתה התערבות ב 77' להוריד את המערך כדי להגיע לשלום ולוויתור על סיני. יש מצב שהם האמינו שרק הימין יכול להתקפל ולוותר על שטחים. מכאן הדרך קצרה לחשוד שגם בימינו הם מעונינים שהימין יהיה בשלטון כשהם מנתבים לשתי מדינות

 2. ר.פ.

  עם כל ההערכה הרבה לאפרים הלוי, הוא "פסול לעדות" נוכח הטינה אינסופית שלו כלפי שמעון פרס.

 3. חיה סגי

  והערב היה הפרק על פרס.. תודה על הסדרה המאלפת. ייתכן שיהיו לה השלכות על העתיד…
  התרגשתי לראות שבמשאל הקטן של הצינור בן גוריון האהוב ביותר בפער אדייייר,
  וידעתי באותו רגע שהעם לא מטומטם. העלובים שמגיעים פה לעמדת הנהגה (בברירה טבעית של מי יותר ריק וכוזב) הם המכשול.
  מזל רע. בן גוריון היה הפיס

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  גם כן שלום…ירדן היא מדינה כושלת! כמה פרויקטים הם רצו:כור אטומי מרוסיה(לא יצא מזה כלום).רכבות מהירות למדינות שכנות(בלוף).תעלת הימים(פרויקט מופרך) הבעיה שישראל צריכה לממן את הבלוף של תעלת הימים הירדנית(בגלל לחץ אמריקאי).אבל מה שחמור מזה שביבי לא מסוגל להגיד לטרמפ לא!ביבי יותר אמריקאי מישראלי.ירדן…שלום ואין שלום.גם לשדה התעופה החדש רמון הם התנגדו

 5. ביבי

  עדיף כבר להגיד לטרמפ,שנקנה לירדן סויה וחיטה אמריקאים.ושירידו אותנו מהקישקוש של "תעלת הימים הירדנית".ירדן היא מדינה כושלת,וכדאי לשראל להיזהר מעסקים עם ירדן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.