"הקברניטים": חשיפת מסמך ההבנות בין רבין לפרס, יוני 95

| 10 במאי 2018

הרבה מילים נכתבו על החלטת יצחק רבין לבחור בערוץ אוסלו. טבעי. זו החלטה גדולה, שנויה במחלוקת ובעיקר חידתית. למה ראש ממשלה, שהעדיף את הערוץ הסורי, בחר ללכת באוגוסט 1993 להסכם עם יאסר ערפאת השנוא ועוד באמצעות הנתיב שנתן מקום של כבוד ליריבו השנוא שמעון פרס? כשהתחלנו את העבודה על "הקברניטים", שמענו (לא בפעם הראשונה) את ההסבר שרבין פחד מפרס. הליכה על הערוץ הסורי ואמירת 'לא' לאוסלו שקידם פרס, הייתה מכניסה את רבין לנתיב עימות פוליטי עם מספר 2 במפלגה. אנשים סופר הגיוניים כמו יעקב עמידרור, בזמן אמת ראש חטיבת המחקר באמ"ן, מאמינים בכל ליבם בהסבר הזה.

אני מעולם לא האמנתי בו. ראשית, כי יש הסברים הרבה יותר טובים, בעיניי, להחלטה של רבין. הוא לקח הסכם במחיר של סוף עונה, ניצל עד תום את חולשתו של ערפאת שהסכים להסכם, שהיה רחוק מאוד מהמינימום הפלשתיני. אהרון מילר, חבר צוות השלום האמריקני, אמר לנו (זה לא ציטוט מדויק) שערפאת פשוט מכר את הקייס הלאומי שלו כדי לקבל את ההכרה בו כנציג העם הפלשתיני, בתקופת פוסט מלחמת המפרץ.

בתחקיר לסדרה גם שמענו שרבין פה ושם פיזר הסברים בסגנון "אני לא מקנא בראש הממשלה שיצטרך לפנות את רמת הגולן". אורי שגיא סיפר לנו את הסיפור הפנטסטי על הפגישה ב 6 עיניים, בנוכחות הרמטכ"ל דאז אהוד ברק, בה רבין אפשר לו "לצאת" ממדי ראש אמ"ן ולתת לו עצה פוליטית לאן ללכת. שגיא המליץ על רמת הגולן והביע ביטחון שזו לא משימה כל כך קשה לפנות את מתיישבי רמת הגולן. רבין לא השתכנע.

לבסוף, לא קניתי את תיאוריית 'רבין פחד מפרס' כי זה נראה לי הזוי שבמציאות הפוליטית של 1993 רבין היה יכול להעלות על הדעת אפשרות מעשית שפרס יתמודד נגדו בהעבודה וינצח. לא הייתי אז כתב/פרשן פוליטי, אבל מקריאה ומזיכרון אני יודע שרבין היה מאוד חזק פוליטית, הוא זה שהביא ניצחון למפלגה אחרי שורת הפסדים של פרס. לא חשבתי שיש אפשרות בכלל שפרס יאתגר את רבין.

אני עדיין לא מאמין בזה, אבל רוצה לציין את הראיות מהצד השני. ראשית, מעשי או לא מעשי, אין ספק שפרס ניסה לשחק על הקלף הזה. אבי גיל, ראש לשכתו, אמר לנו את זה במפורש. אהוד ברק סיפר לנו על שיחות בין פרס לרבין בהן האיום הזה היה נוכח בחדר.

מסתבר שהאיום גם עבד ברמה מסוימת. מה שמוכיח, בעיניי, שהבלוף עבד לפרס (זה עדיין רחוק מלהוכיח שבגלל זה הוא בחר ללכת לאוסלו) זה הסיכום ששמעון שיפר חשף ב"ידיעות אחרונות" לפני כמה חודשים. מסתבר שביוני 1995, 4 חודשים וקצת לפני שנרצח, יצחק רבין חתם על מסמך הבנות עם שמעון פרס, שהוא עצמו כתב בכתב ידו (בתיווכו של איש האמון שתיווך ביניהם – גיורא עיני). ב 1992 רביןהשפיל את פרס ונתן לו משרד חוץ עקר לכאורה מכל אפשרות של נגיעה בנושאים החשובים.  3 שנים מאוחר יותר הוא נתן לפרס עולם ומלואו. פרס יהיה יו"ר המפלגה בפועל, בהנחה שרבין נבחר לראשות ממשלה, השניים ינהלו ביחד את המו"מ הקואליציוני והרכב הממשלה הבאה ייקבע "בהידברות ובתיאום" בין שניהם.

גיורא עיני סבור שרבין לא נתן כל כך הרבה וזה רק מילים, מילים, מילים. בסוף רבין היה קובע הכול, בטוח עיני. ייתכן. הוא בוודאי יודע הרבה יותר ממני על היחסים בין השניים, אם כי רבין היה איש עם כבוד עצום למילה שלו. דניס רוס סיפר שהוא שאל פעם את איתמר רבינוביץ', איש אמונו של רבין, האם ראש הממשלה מתחרט על מתן 'הפיקדון', אותה נכונות סודית של רבין לסגת מרמת הגולן בתנאי שתנאיו יתממשו. זה היה זמן לא רב אחרי מתן 'הפיקדון'. רבינוביץ' אמר לו – ייתכן, אבל הוא לעולם לא ייסוג ממנו. אם הוא אמר מילה, לא משנה מה ישתנה בעולם, הוא יעמוד בה. עבור בן אדם כזה, מה שכתוב במסמך ההבנות שלו עם פרס נראה לי די מדהים.

שיפר חשף את תוכן הסיכום, אבל המסמך המקורי מעולם לא פורסם, אז הנה הוא. מזמין גם אתכם לשפוט.

 

תגובות

תגובות

5 thoughts on “"הקברניטים": חשיפת מסמך ההבנות בין רבין לפרס, יוני 95

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  אז התקשורת היתה יותר חופשית מהיום,די היה לראות את התגובה ההסטרית של ליברמן לטלי מורנו:"תקשורת אוביקטיבית"-תשדרו מה שאני אומר לכם…אגב ההסטריה של ביבי &ליברמן,האם המשלמים לבלאק קיוב כדי לחסום טוקבקים של מחאה חברתית? האם הם מפחדים מאסטרולוגים שצופים את סוף שלטונם? ולכן משבשים אתרים כאלו(זו עבירה פלילית,ומי משלם על זה?)

 2. abaeven@wallal.com'חפץ חיים

  האם רבין פחד מפרס?
  שאלה טובה.
  ההיכרות והיחסים בינהם לא החלה ב1974 לאחר פרישת גולדה. ההיכרות החלה הרבה קודם כאשר פרס היה מנכ"ל משרד הביטחון.
  פרס הכניס לרבין ורבין הכניס לפרס.
  רבין התייחס למערכת היחסים בינהם ואל הדעה שלו על פרס בספר פנקס שירות.
  אפשר להסכים עם העובדה שכאשר עומד מול רבין "חתרן בלתי נלאה" לדבריו, הוא חושש מהנזקים שהתנהגות "פרס לא מרוצה" יכולה לגרום לו.
  מיד לאחר תוצאות הבחירות בשנת 1992, כינס פרס את חברי הכנסת שתמכו בו כדי לאיים על רבין במתן תפקיד לפרס.
  מסקנה שלי, שזה לא בלתי סביר שרבין פחד מפרס לאור העבר שלהם ביחד ולאור הכרות המצב "פרס לא מרוצה"

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  עדיין רבין חסר!ביבי תוקע את קריית המודעין בנגב,ופוגע בהעברת בסיסי צהל לנגב.וגם למרות הבצרות לא בונים מתקן התפלה בגליל המערבי.וזה עוד בלי העובדה שביבי דוחף את אירן לבניית פצצת אטום.החלטות ממשלה הם בלוף!ביבי הוא בלוף!

 4. חיה סגי

  האם בפרק על בגין והסכם השלום עם מצרים לא היה נכון לברר אם מי שיצר את כל האקט של הסכם השלום היו ממשיכי קיסינג'ר במחלקת המדינה שהשלימו את המהלך שלו מ 73' כשנפנף את הרוסים וכופף את הידים לגולדה ודיין ?

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  רבין פרס בגין,נחבר את כל הזמן שלהם נגיע לקדנציות של ביבי.ביבי מתנהג כמו ראש עיר ולא ראש ממשלה.ריקבון של רפובליקת בננות,כמו משטרת ישראל בצפון הארץ,וטיפוסים דוחים כמו ג'קי סבג.רוב האזרחים פוחדים מהמשטרה ושונאים אותה.יש סכנה שראשיות המדינה יאבדו ליגיטמיות.למעשה זו הסכנה הכי גדולה לישראל!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.