נתניהו, ינואר 2008: להחזיר את ילדי ישראל תוך עשר  שנים לעשירייה הפותחת בעולם בדירוג המבחנים הבינלאומיים

מאת  | 3 בספטמבר 2018
 

בספטמבר 2007 פרסמה חברת הייעוץ מקינזי מחקר בינלאומי מעניין. על גבי 56 עמודים ניסתה החברה לפצח את השאלה מה הופך מערכת חינוך למוצלחת. בלשכת יו"ר האופוזיציה, בנימין נתניהו, התעניינו. בתקשורת התנהל אז שיח ער על 'משבר החינוך' ו'הציונים הנמוכים של תלמידי ישראל'. בסקרים נושא החינוך הופיע לפתע גבוה בסדר העדיפויות של הישראלים. נתניהו הבין את המסר. 4 חודשים אחרי מקינזי הוא חימם והגיש. מסיבת עיתונאים, 21 עמודים של חוברת צבעונית, מושגים קליטים, גרפים. נתניהו באלמנט. "הטובים להוראה. שוויון הזדמנויות לכל ילד. התוכנית למפנה אמיתי בחינוך". עזרו בהפקה – מנהלת הלשכה, איילת שקד וראש הלשכה, נפתלי בנט.

בגדול, נתניהו אימץ את המסקנות של מקינזי. מה שהופך מערכת חינוך לטובה זה איכות המורים והמנהלים. המפתח לייצר מורים טובים לא נעוץ דווקא במשכורותיהם, טענו במקינזי, הוא טמון ביכולת להפוך את מקצוע ההוראה למקצוע מכובד. 'כמו פסיכולוגים', אימץ נתניהו את התיזה. "נפעל להשבת המעמד הגבוה של מקצוע ההוראה בישראל באמצעות מיון קפדני יותר של המועמדים להוראה עלידי העלאת רף הכניסה למקצוע", כתב נתניהו. "נכשיר מנהלים לניהול מודרני של בית הספר באמצעות הקמת בית ספר למנהלים והעמקת הכשרתם, העצמת סמכויות המנהל". נתניהו לא היסס להציב יעד מדיד ויומרני. באותיות גדולות וברורות הוא כתב: "היעד: להחזיר את ילדי ישראל תוך עשר  שנים לעשירייה הפותחת בעולם בדירוג המבחנים הבינלאומיים".

כשפוליטיקאים אומרים "תוך עשר שנים" זה בדרך כלל אומר – לעולם לא תוכלו לבדוק אותנו על ההבטחה הזאת. ובכן, זה אחד מאותם מקרים נדירים בהם כן ניתן לבחון את ההבטחה. עברו 10.5 שנים מאז אותה מסיבת עיתונאים. 9.5 מהן נתניהו הוא ראש ממשלה. בנט – ראש לשכתו לשעבר – מכהן כשר חינוך ולהלן התוצאות: מעמד המורה רע מתמיד. ציון הפסיכומטרי הממוצע של הסטודנטים להוראה ירד משמעותית מאז 2011, דיווח ליאור דטל ב"מרקר". כמחצית מהם מתקבלים ללא פסיכומטרי. בתחקירים שעשינו על מערכת ההוראה בישראל קיבלנו המון מידע על החלטורה שנקראת סמינרים להוראה. או קיי, לא כולם ולא תמיד, אבל מה שמעניין הוא שבכלל לא נכנסנו לתחקיר בנושא. זה לא נראה לנו חדשות. כמעט ברור שכל אחד יכול להיות מורה, לא?

אם יש קונצנזוס במערכת החינוך זה שמנהל בית ספר הוא המשתנה הכי דרמטי בשאלת איכות בית הספר. ובכן, גם פה פורסמו לאחרונה נתונים מאוד חדים. מחסור במנהלים, מנהלים שמתמנים ללא מכרז, מנהלים שלא עומדים בתנאי סף.

במבחנים הבינלאומיים, ישראל רחוקה מאוד מהעשירייה הראשונה שנתניהו הבטיח לנו. למעשה, אנחנו משתרכים בדרך כלל בתחתית הטבלה. נפתלי בנט – בחוכמה פוליטית – התרחק ככל יכולתו ממדידת הקדנציה שלו לפי הציונים במבחנים הבינלאומיים. הוא למד מהטעות של גדעון סער, שכשר חינוך, עצר את נשימתו לפני כל פרסום מבחן. בנט החליט בעצמו מה היעדים המדידים שכהונתו תיבדק לאורם. הקטנת מספר התלמידים בכיתות, הגדלת מספר הנבחנים ב 5 יחידות מתמטיקה, יעדים שקל לעמוד בהם. הציונים של התלמידים הישראליים בפיזה וטימס, המבחנים הבינלאומיים, הם כבר לא כותרות ראשיות בעיתונים, למרות שמצבנו לא יותר טוב מאז "משבר החינוך הגדול".

כשיוסי שריד סיים לכהן כשר חינוך הוא פעם סיפר שראש הממשלה לא התעניין בכלל בנושא. דיברתי עם אהוד ברק עשרות ומאות פעמים בנושאים שונים, מעולם הוא לא רצה להיפגש איתי בנושא מערכת החינוך, טען שריד. אצל נתניהו זה סיפור יותר מורכב. הוא כן נפגש בעניין, שי פירון אמר לי שפגש אותו בכהונתו הקצרה כשר חינוך 8-9 פעמים. הוא גם העביר תקציבי ענק לחינוך, זו (כרגיל) יכולת הניהול העלובה שלו שבולמת אותו. פה זו לא פוליטיקה ולא בייס. פה זה פשוט חוסר היכולת שלו לקבוע יעד, לתכנן איך להשיג אותו ואחרי זה לדאוג שזה באמת יקרה, יום אחרי יום. נאום מכונן וחוברת צבעונית פשוט לא מספיקים.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

7 תגובות על “נתניהו, ינואר 2008: להחזיר את ילדי ישראל תוך עשר  שנים לעשירייה הפותחת בעולם בדירוג המבחנים הבינלאומיים

 1. אסף

  כל כך נכון! ואתה עוד עושה לו הנחות(יושר וזהירות שמאפינים אותך).מצד אחד הכינרת נעלמת,מהצד השני טוענים שהמים המזוקקים חסרי מנרלים ומגנזיום.מין הסתם תהייה ביקורת על הזרמת מים מותפלים לכינרת-ואין מנהיג שיעשה את זה.כמו גם במתקן ההתפלה בגליל המערבי.רבין התעקש על מינויים מקצועים(ביבי על מינויים אישיים).רבין מעורב בפרטים ,ביבי חומק מאחריות.מי זוכר את ההכרזה על רכבת מהירה לאילת? וגם תשתית ההתפלה שקיימת היא בזכות בייגה שוחט.בנתיים ביבי מסנדל את כחלון,ןלוקח קרדיט על ההשגים של שר האוצר

 2. נעים ח.

  תודה, רביב. לפני 12 שנה כשאולמרט והרשזון ואחר כך גם בר-און השפילו את המורים במומ על שכר המורים, שאלתי את עצמי למה רבין נתן לאלוני להעלות את השכר ב 35% וגם העדיף את החינוך במוצהר על ענינים אחרים (לא ביטחון כמובן) ואילו ראשי ממשלה מהימין ממש מתנגדים לזה (כולל בגין והטיפול העלוב שלו בשביתת המורים ב79')? אחרי מחשבה ארוכה, מצאתי! : חינוך והשכלה= חשיבה עצמאית, וברוב המקרים ליברלית והומאנית. זה בדיוק ההפך ממה שמפלגת ימין צריכה כדי להיבחר!

 3. הלוואי ואני טועה

  אגב "מר ביטחון ביבי" פוגע בבטחון ישראל בפטפטת הלא נגמרת שלו(למה ליצור לגיטמציה לשנאת ישראל,"הבריונית").אבל ממתי מדינת ישראל או עם ישראל היו שיקול לביבי.מין הסתם ממש לפני הבחירות נראה מתקפה של חיזבלה על מפרץ חיפה ואסדות הגז.נראה שזה רק יחזק את מר שחצני/ביבי.אגב מדוע ישראל סוגרת יותר ויותר קוי יצור בתעשיה הבטחונית ומעבירה לאמריקה?אולי כי ביב מרגל אמריקאי(אני מקווה שזה רק לכאורה,"העיקר יופי של אנגלית")

 4. הימין רוצה בהשמדת ישראל!

  בישראל אין סנט או קונגרס,בית עליון או תחתון.הכנסת היא כלי ריק! לראש הממשלה יש כוח כמעט בלתי מוגבל(אכשיו הוא גם יכול להכריז על מלחמה לבד).לאיילת שקד זה לא מספיק!גם את כוחו של בית המשפט העליון היא רוצה לסרס.אם את כל כך אוהבת את ישראל ,מדוע את רוצה להשמיד אותה?(סיום הדמוקרטיה זו התחלתה של מלחמת אזרחים,במוקדם או מאוחר).

 5. עופר

  התייחסות קצרה למבחנים הבינ"ל :
  לפני שנתיים עלה בגורל אחת הכיתות שלימדתי להשתתף במבחן (וזו אכן הגרלה).
  כשאלתי תלמידים שלי האם לדעתם הצליחו במבחן, ענו מרביתם בשלילה,
  הופתעתי,
  זו הייתה כיתה בעלת ציונים גבוהים, שלעתים, אפילו נהנתה ללמוד.
  כששאלתי מדוע, הסתבר שלמעט מספר פטריוטים (אמתיים !) שעשו זאת למען מעמד ישראל בטבלה הבינ"ל, מרביתם אפילו לא עשו מאמץ להצליח.
  לדבריהם הסיבה לכך פשוטה, המבחנים ארוכים ( כ 3 שעות) ומכיוון שהמבחן אנונימי, התלמיד לא רק שלא ידע אם הצליח או לא, הציון כלל לא יחשב לו.
  התלמידים אינם טיפשים והם יכולים לחשב בקלות את יחס זמן/תועלת שתצמח להם מהמבחן.
  לתלמידים אין פשוט שום סיבה לנסות ולהצליח וכל זמן שזה יהיה אופי המבחנים, ישראל תישאר בתחתית הטבלה וכל המאמצים לשנות זאת לא יצליחו, פשוט אין לתלמידים סיבה להצליח…
  ועל הדרך שבה משתעבדת המערכת למבחנים (טימס, פיזה, מיצ"ב ומפמ"ר שלא לדבר על הבגרות והפסיכומטרי) ומוסטת ממסלולה כתבו כבר טובים וגדולים ממני…

 6. אסף

  בבחירות הקרובות,יפעל "אלמנט צייד המכשפות".כי כעס זה הרגש שהכי מהר פועל,והכי מפעיל לפעולה.גישה זו,חביבה על אבי גבאי(כשלעצמו אדם יהיר,ללא חזון של ממש.בדומה לאהוד ברק).כך מפעילים"עלילת דם",דרך הרשתות החברתיות.(והוא כלפי חוץ שומר על פסדה תמימה).אני מחבב את משה כחלון(לדעתי הוא פטריוט ,ואדם ישר).אך בגלל השרות העיור שלו לביבי,לא נראה לי שאני יצביע לו.לצערי,הולכים לעשות בכחלון לינץ'.אני לא יודע אם אתה קורא את התגובות.(ולא נראה שכחלון יקרא את זה).טוב הייה מה שהייה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.