איגוד הרופאים הפנימיים מודה: המכתב שכתבנו נגד חוזר מנכ"ל משרד הבריאות נולד ביוזמת חברות התרופות

מאת  | 3 בספטמבר 2018
 

דוברת האיגוד: המכתב יצא כי האיגוד מקבל כסף מחברות התרופות

לפני כשבוע התפרסם מכתב של איגוד הרופאים הפנימיים למנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב. "ברור לנו כי נושא מערכת היחסים המורכבת בין רופאים לחברות תרופות הינו נושא ראוי לדיון ובחינה", טוענים הרופאים, "אך אנו סבורים כי יש לפתור את הסוגיות בדרכים אחרות מאלו המוצגות בחוזר". על מה יצא קצפם של הרופאים הפנימיים? על אותה הוראה חדשה של משרד הבריאות, צנועה ולא מכאיבה, שאוסרת על נציגי חברות התרופות להיפגש לפגישות אישיות עם רופאים. אותן פגישות הן בדרך כלל הבסיס ליחסי ה"קח ותן" הלא רצויים בין חברות התרופות לרופאים. במסווה של התעדכנות מדעית, הרופא לא פעם שואל על הכנס הקרוב, או על ההשתלמות לכל צוות המחלקה או האירוע שהחברה תממן לרגל ראש השנה. ההוראה באה בעקבות תחקיר "המקור" בנושא. מאז ההנחייה חברות התרופות מנהלות מלחמה. ישירות ובדרך כלל בעקיפין. באמצעות הסוכנים שלהם. הרופאים, כמובן.

על מכתב הרופאים הפנימיים, למשל, חתום פרופסור אבישי אליס. התקשרתי אליו. הרגע דיברנו עליך, הוא אמר, אחרי שהזדהיתי. התקשרתי כי ידעתי שפרופסור אליס התחיל בנובמבר 2017 מסע לגיוס כספים בין חברות התרופות. הוא עשה כנס בעזריאלי ואחר כך הלך לשורת פגישות אישיות עם נציגי חברות התרופות. הוא ביקש וקיבל כסף מחברות תרופות שונות לממן את האיגוד. שאלתי את הפרופסור אם יש קשר בין מסע גיוס הכספים מחברות התרופות למכתב שנשלח על ידו ותומך בעמדת חברות התרופות. אין קשר, הוא אמר, אבל הוא באמצע טיפול (במהלך הטיפול מדברים עליי??) ושיחזור אליי עוד חצי שעה. פקפקתי קצת, אבל טיפול רפואי קודם לכול. פרופסור אליס לא חזר ולא ענה לטלפונים שלי. הדוברת חזרה. הפרופסור עסוק, יש לו ניתוחים וטיפולים מהבוקר עד הלילה. איך התפנה, שאלתי, לגייס כסף עבור האיגוד בכל הפגישות הללו? נכון, אמרה הדוברת. איגוד הרופאים הפנימיים מקבל כסף מחברות התרופות ומהרבה מהן. זה לא כסף גדול וכל האיגודים מקבלים (זה נכון, אבל לא עושה את זה נקי).

האם יש קשר בין מסע גיוס הכספים הזה למכתב שהוציא האיגוד? "המכתב יצא כי האיגוד מקבל כסף מחברות התרופות", אמרה הדוברת את המשפט המדהים שבראש המאמר הזה. אולי כשלה בלשונה. חוץ מזה, היא המשיכה, הרופאים הפנימיים לא קובעים איזה תרופות יקנה ביה"ח (נכון, אבל יכולה להיות להם השפעה, בטח בדרג מנהלי מחלקות ורופאים בכירים). ביקשתי לדעת של מי הייתה היוזמה לכתוב את המכתב. היא הבטיחה לחזור ולזכותה, יש לומר, שחזרה עם תשובה כתובה, שנראית כנה למדי. "חברות התרופות פנו ליו"ר האיגוד וביקשו שיבהיר עמדתו. בעצה אחת עם מזכירות האיגוד, הוחלט לא להסתתר ולהיענות בחיוב", נכתב בתגובה (המכתב המלא מובא בתחתית הפוסט). במילים אחרות, אנחנו מממנים את הקיום שלכם, את הכנסים, את החופשות המתחפשות לכנסים, אז כשאנחנו צריכים שתכתבו מכתב למנכ"ל משרד הבריאות, אתם תכתבו מכתב.

ליו"ר האיגוד הזה, פרופ' אליס, עוד יש את המצפון להגיד את האמת, אבל זה לא עושה את זה ריחני יותר. התלות של הרופאים בחברות התרופות, בשביל הפינוקים הקטנים שלהם, היא תלות מכוערת. הרופאים הפנימיים אוחזים בעבודה קדושה. רבים מהם צדיקים. לא פחות. זה מההתמחויות היותר קשות ולא מתגמלות שיש ברפואה. חבל שהם צריכים את חברות התרופות בשביל הכנסים שלהם, גם אלו שהם יותר חופשה מכנס מקצועי. היה צריך להיות לזה תקציב, אבל כל עוד אין לזה תקציב – עדיף שהם לא ייקחו את הכסף מחברות התרופות.

 

התגובה המלאה של האיגוד הישראלי לרפואה פנימית: 

אי אפשר להתעלם מכך שהקשר בין חברות התרופות למערכת הרפואית בכלל, ובכלל זה לרופאים, הוא רוב הזמן חיובי. תורם לחילופי ידע, למחקר, להתעדכנות.
הגיע הזמן להסיר את המסכות ולהתייחס ברצינות לקשר הזה, כפי שמבטא המכתב, להבטחת מערכת רפואית מעודכנת, כמו ביתר העולם המערבי.

המכתב, שנשלח על ידי האיגוד, מבטא את מה שחושבים רופאים רבים, אך לא מעיזים להגיד בקול, אלא בחדרי חדרים: הנוהל החדש הוא שפיכת התינוק עם המים. במקום להסדיר ולאכוף את הכללים האתיים, עומד להיקטע הקשר החיוני הקיים, בלי שיינתן תחליף כלשהו למימון כנסים, מחקרים, עדכונים רפואיים.

חברות התרופות פנו ליו"ר האיגוד וביקשו שיבהיר עמדתו. בעצה אחת עם מזכירות האיגוד, הוחלט לא להסתתר ולהיענות בחיוב. מה עוד, שכפי שמצוין בבירור בתחילת המכתב, התברר כי מנכ"ל משרד הבריאות, הוא ולא אחר, ביקש בישיבה עם נציגי חברות הפארמה הבינ"ל לקבל את התייחסות הקהילה הרפואית.

האיגוד הישראלי לרפואה פנימית פועל לקידום מעמד ולחיזוק המחלקות הפנימיות בבתי החולים. האיגוד מסתייע בזאת בתקציבי אחריות תאגידית של חברות התרופות, בדיוק כפי שחברות עסקיות מענפים אחרים, מקצות תקציבים לקידום נושאים ציבוריים.

לא זו בלבד, הרפואה הפנימית גם כמעט ואינה משפיעה על רכש התרופות של בתי החולים.

למעלה מ- 15 חברות תרופות מסייעות לאיגוד בפעילותו הציבורית, בהיקף מצטבר של מאות אלפי שקלים בשנה. התמיכה היא בסדר גודל דומה לתמיכה שמתקבלת לפעילות ציבורית של איגודים רפואיים אחרים, והיא כוללת בין היתר גם חברות תרופות שאין להן שום קשר לרפואה הפנימית, ואין להן כלל מוצרים לרישום ולקידום במחלקות הפנימיות.

תגובות

תגובות

14 תגובות על “איגוד הרופאים הפנימיים מודה: המכתב שכתבנו נגד חוזר מנכ"ל משרד הבריאות נולד ביוזמת חברות התרופות

 1. אבי

  מר דרוקר הנכבד
  חבל שאתה משמיץ את כל חברות התרופות. ברור שבכל ענף יש תפוח רקוב, אך לא ניתן להכליל.
  מי כמוך יודע שגם בתחום התקשורת , הביטוח, הבנקים וכו… יש תופעות מדאיגות והטבות שצריך לטפל בהם.
  אני בתור רוקח הייתי בכמה כנסים וידוע לי שאלה הינם כנסים מדעיים ולא מדובר בחופשות שמחופשות לכנסים.
  במיוחד לאור הרגולציה המקחמירה של החברות הבינלאומיות.

 2. א.ק

  טעות בידך מר דרוקר עוד מלכתחילה בהיותך חושב שה״כסף״ או השוחד כפי שאתה יוצא בכזו נחרצות נגדו נמצא בידי הנציגים הרפואים או התועמלנים כפי שהועלת בהטעייתך לעשות.
  זה אינו נכון, כי אותו כסף וההחלטה לגביו נמצא בידי המנהלים של התועמלנים .
  ולתועמלן פשוט אין שום say בנושא כסף וכנסים אפילו אם היה רוצה לחרוג מהאתיקה.
  אבל נחש מה?
  הנוהל החדש לא אוסר על פגישות ב4 עיניים למנהלים אלא לתועמלנים בלבד. לכן הלכת ושרפת מקום עבודה ל2500 איש שכל מה שהם עושים זה לדבר על התרופות שלהם .
  וכשמגיעה בקשה לא אתית מרופא ״ תשלחו אותי לכנס ״ הנציג יודע איך לענות , בצורה אתית עליו הוא גם מקבל הכשרה ומעביר את הבקשה למנהל שלרוב לא מתייחס כי לבקשות שוחד לא עונים נקודה.
  אבל הנוהל הזה? לא פותר אלא פוטר! ומפטר אנשים! כי הקטנים נדפקו.

 3. ג.ק.

  מעניין באיזו מערכת יחסים אין מערכת "תן וקח"?!
  מה פסול בך?!
  הדבר היחידי שנעשה כאן הוא טישטוש האמת, המון השמצות וחוסר דיוק.
  מה נראה לכם שרופא שנשבע שיטפל בכל החולים ופתאום יחליט שהוא ייתן למטופל תרופה כזו או אחרת על סמך שהנציגה הייתה יפה או כי נתנה לו משהו?!
  אם זו מחשבתם אז לא צריך להאמין לרופאים כלל…
  לרופאים תפקיד חשוב, והם עושים את מה שהם נשבעו לעשות!
  תפסיקו לזלזל באינטילגיציה של אנשים עם האינטילגינציה בין הגבוהות במדינה….

 4. ע.ח

  מסכים עם כל מילה
  הכתבות הנ"ל פוגעות גם באימון של החולים ברופאים
  שזה קריטי. צריך להסדיר את העניינים אבל לא בצורה הפופוליסטית הזו.

 5. ר.כ

  דרוקר היקר
  ברגע שתפסיק לרשום חופשה המתחפשת לכנס
  ובאמת תבין לעומק את תפקיד הנציגים הרפואיים ואת חוקי האתיקה מה מותר ומה אסור ואת התרומה הרבה. של הנציגים להתנהלות היומית של הרופאים ולא לרשום יחסי הבסיס של קח ותן …
  אז אפשר יהיה להתחיל להתיייס אליך ברצינות ולא מתוך מקום של פופוליזם זול להשגת אש במסווה של ״ באמצעות הסוכנים שלהם הרופאים ״
  תלמד את הרקע יותר טוב לפני שאתה משמיץ ושורף 3000 עובדים

 6. ח.ב.ש

  שומר הצדק שלום,
  עצוב מאוד שאתה מחטיא את המטרה
  אם אתה חושב שהשמצה של המקצוע תביא לפחות שחיתות אתה טועה ובגדול
  השחיתות אם היא קיימת בחברות מסויימות נסגרת בדרגים הגבוהים ביותר ולא ברמת התועמלנים.
  במה שונה כל סוכן מכירות לתועמלן? חשבת על זה שבעצם אתה פוגע במקצוע שמטרתו לחזק את הידע המקצועי של הרופאים?
  בעקבות הכתבה המאוד לא מאוזנת שלך משרד הבריאות החליט בצעד מטומטם פשוט להפסיק את הפגישות עם התועמלנים ולא נתן שום אלטרנטיבה לעדכונים מקצועיים, חשבת לאן זה יוביל? נראה לך שהם יתעדכנו בדרכים אחרות?
  אני מציעה שתחשוב על העתיד הרפואי לפני שאתה מוציא עוד כתבה פופוליסטית

 7. אסף

  זו ישראל איאנן ראנד,נאו ליברליזים.רק נזכור את מסיבות השמחה בבריטניה כשמרגרת טאצאר מתה. אומרים שאיילת שקד מובילה בסקרים,שקד אמרה:"המדינה לא צריכה לדאוג לקורת גג לאזרח".אם נבחן מדינות עם אקלים דומה לישראל,דרום אפריקה ואוסטרליה.בדרום אפריקה המדינה לא דואגת לדיור לאזרח,ואוסטרליה כן(נדמה שהמודל האוסטרלי עדיף).אף אחד לא קורא את הטוקבקים הרגשניים שלי,לכאורה אין בזה טעם.אבל אין לי מדינה אחרת,למה שאני ישתוק?

 8. ארז

  רביב המתרברב והציני כמה רחוק אתה מהמציאות כמה רוע ב לגרום ל3000 אנשים להיות מפוטרים כמה????

 9. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  הציפיות שלך מהכנסת,עזוב אותך..ישראל היא מקום אלים ודוחה(ולכן מקום טיפשי ועלוב).ברחוב אדם זר יכול לפלוט לך"אני שונא אותך/אשכנזים/תימנים וכו".בכלכליסט איזה אידיוט כותב טוקבק"אשכנזים גזע עליון",בביזפורטל אידיוט אחר כותב תגובה "הכול בגלל הקרן החדשה".כולם מטנפים פשוט אנשים דוחים-שמקבלים במה ,פעם אחר פעם.ורק ביבי צוחק-כי כולם רבים עם כולם,בזמן שהוא ממשיך לחגוג על חשבוננו!

 10. ילנה

  רביב, צדיק בסדום. אני מקווה שצפית את המתקפה הממומנת של המגיבים לפניי.
  יישר כח על התעוזה ותמשיך לייצג עיתונות רב מימדית וצודקת מאין כמותה. שאפו!!!

 11. הדס

  כמה תגובות מטעם חברות התרופובמסווה ולכאורה. רק לכאורה.
  העניין שאתה מביא הוא רק קצה הקרחון – חברות התרופות מממנות מחקרים ומכאן בעצם בונות את הפרופסורים העומדים בראש בתי ספר לרפואה. זו תעשיה אדירה בעלת זרועות רבות וארוכות. אינני מזלזלת בתרופות מצילות חיים, אך בהשפעתן חינוך לתזונה נאותה ונכונה מוזנח, חיסונים רבים נכפים ללא מחקרים הגונים ותרופות נרשמות על ימין ועל שמאל לא תמיד עם סיבה אמיתית.
  הלוואי ומישהו יבצע תחקיר מקיף של התעשיה הזו.

 12. ד. ל.

  שלום אדון דרוקר,
  תודהה רבה על המידע החשוב! אתה עושה עבודת קודש בנושא הזה!
  הקשר הבזוי בין חברות התרופות והמוסדות הרפואיים במתכונתו הנוחכית חייב להשתנות ולהצטמצם למינימום הנדרש להעברת מידע מקצועי ובפיקוח. כולנו משלמים את מחיר הקשר החולה הזה בבריאותנו!
  שים לב שחברות התרופות כבר ממציאות דרכים לעקוף את ההנחיות החדשות של מנכ"ל משרד הבריאות שעומדות להיכנס לתוקף ולהגביל את הביזיון הזה. במקום תועמלן הם התחילו לשלוח אנשי מקצוע אחר אשר מוגדרים כאנשי מידע רפואי (MSL) ועוד כל מיני המצאות ורעיונות להמשיך ולהיכנס לבתי וקופות החולים.
  עם ישראל סומך עליך בנושא החשוב הזה!
  כל טוב ותודה מעומק הלב!!

 13. רופא אנונימי

  אני רופא ומתבייש!
  מר דרוקר היקר, לידיעתך, בימים האחרונים מתחילים להגיע למרפאה נציגים של חברות התרופות אשר מציגים את עצמם בשמות שונים (נציג רפואי, מנהל מוצר, יועץ רפואי…) ועוד כל מיני המצאות ושכלולים כדי לעקוף את הנחיות מנכ"ל משרד הבריאות שפורסמו (הרבה בזכות התחקירים שלך!).
  כאשר אני אומר שאיני מוכן לדבר עם תועמלן או איש שיווק הנציג מיד מתקן ואומר שהוא "יועץ רפואי" ומגיע רק כדי למסור חומר רפואי ומקצועי ולא למטרות שיווק. במילים אחרות, חברות התרופות כבר מנסות את מזלן ובודקות עד כמה רציני משרד הבריאות לגבי ההנחיות החדשות למניעת הקשר הקלוקל בין החברות לרופאים/אחיות/רוקחים.
  זהו זמן קריטי וחשוב להתוויית נורמות חדשות שכן אם לא יאכפו ההנחיות על פי כוונת המחבר ויאפשרו הכנסת נציגי חברות התרופות בשמות ותפקידים אחרים (פשוט שינו את השם מתועמלן ליועץ רפואי…) תתקבע הנורמה החדשה וההנחיות החשובות יאבדו תוקף.
  ציבור הרופאים אינו מעוניין להסתכסך עם חברות התרופות בגלל סיבות מובנות (תמיכתן במחקרים, מלגות וכדומה עבור הצוות הרפואי) וכאן נכנס תפקיד כלב השמירה של הדמוקרטיה ומגן הציבור – זה אתה וחבריך – ואנחנו סומכים עליכם שתמשיכו בעבודת הקודש שלכם לעשיית הסדר בתחום חשוב זה!!!
  בסופו של דבר, כולנו קליינטים של מערכת הרפואה בין אם נרצה ובין אם לא ואף אחד מאיתנו לא רוצה בהמשך המצב הקיים. אנחנו בצומת דרכים וההתנהלות בתקופה הקרובה תשפיע על אופי המערכת בעתיד.
  תודה! תודה! תודה!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.