ויינרוט היה גם דוגמא לדור שלם של פרקליטים ודוגמא לא טובה

מאת  | 22 באוקטובר 2018
 

אני באמת לא בעניין של לעשות ביילין, אבל דבר חשוב אחד נעדר מההספדים על יעקב ויינרוט. עו"ד יעקב ויינרוט באמת היה גאון, איש בעל תחומי ידע עצומים, יכולת להתחבר לבני אדם, להתחבב, לארוז טיעון. כל מה שאמרו עליו, נכון. אני גם לא בא אתו חשבון על כך שייצג את החזקים, המחוברים, המושחתים וכו'. ויינרוט ייצג כלו למכביר ולקח סכומי כסף אסטרונומיים מהם, אבל הוא גם ייצג חלשים ומסכנים ולעתים פרו בונו.

לאורך השנים יצא לי כמה פעמים לצאת מפגישה איתו ולהעלות על הכתב מה ששמעתי. לא במקרה רציתי לזכור. בפגישה אחת ויינרוט סיפר לי לפרטי פרטים איך החלה מבחינתו פרשת בר און חברון. לא יודע אם כול מילה הייתה אמת. קצת הטלתי ספק בטענתו שהוא לא שמע את הפרסום בערב וגם לא בבוקר שאחרי, עד שראש הממשלה נתניהו התקשר אליו. זו לא הנקודה. ויינרוט הסביר לי איך הוא בנה גרסה חדשה לראש הממשלה ודחק בו לדבוק רק בה. "אתה תמכת במינוי דן אבי יצחק, זה מה שיזכה אותך". האמת העובדתית כאילו לא הייתה רלוונטית בכלל לגרסה הנכונה , שתיאמר לחוקרים.

ויינרוט סיפר לי גם על תיק הירשזון. גם פה הלקוח הגיע אליו אחרי שמסר גרסה אחת לגבי מקורם של הכספים שנמסרו לו במעטפות.. ויינרוט הסביר לי איך בנה לשר האוצר לשעבר גרסה חדשה, איך לפחות לגרסה הזאת יש  יותר סיכוי מלגרסה הקודמת. זה היה בלתי נתפס. הוא אומנם סיפר לי את הכול בדיעבד, כמובן, לא תוך כדי ניהול התיק, אבל עדיין לא היה לי אומץ להגיד לו בזמן אמת – רגע, יעקב, אתה לא אמור לצקת לבוש משפטי לעובדות שהלקוח מספר לך? אין לך איזה מחויבות אתית לאמת?

לא פעם היו רמזים בשיחות אתו לתיאום עדויות, לפעולות שנראו לי כשיבוש הליכים. נגיע לרב של עד המפתח ונדאג שהוא יגיד לו שהוא 'מוייסר'. דברים כאלה. גם על זה לא אמרתי לו דבר. הפגישות נשאו תמיד אופי של אינטימיות, כאילו עורך הדין מרגיש אתך כל כך בנוח שהוא מדבר איתך בחופשיות עצומה. היה לי ברור שזה קשקוש והוא יודע לזייף את האינטימיות הזאת עם מי שהוא רוצה, אבל עובדה שזה עבד. בקהילת פרקליטי הצווארון הלבן מישהו כמו ויינרוט – שאלו היו שיטות הפעולה המוצהרות שלו – נחשב למנהיג מוערך, כמעט נערץ. לעומת זאת, עורך דין כמו  עפר ברטל, נחשב כמעט למצורע. למה מצורע? כי הוא הצליח 'להפוך' את שולה זקן ולהשיג את הקלטות יקרות הערך שלה וכשנמצאו בקלטות ראיות לכאורה לשיבוש הליכים מצד עורך דין בכיר ואהוב בקהילה –  נבות תל צור – הוא ביצע את חובתו המקצועית (לא שהייתה לו ברירה) והעביר אותן למשטרה. מי שמתמצא במשפטי הצמרת יודע כמה זה נוכח שם. נאשם בכיר מוצא ומממן הגנה משפטית לנאשמים, שהוא חפץ בשתיקתם. תיאום עדויות דרך עורכי דין, תופעות נורמטיבית שהן פליליות מלמעלה עד למטה.

לקראת תום כהונתו של יהודה ויינשטיין כיועץ המשפטי לממשלה, יעקב ויינרוט ביקש ממנו פגישה אישית. הפגישה 'כובסה' דרך נימוק שנגע לבריאות הרופפת של פרקליט הצמרת. ויינשטיין נענה. לתדהמתו, בפגישה ויינרוט החל פתאום להעלות טיעונים שאמורים היו לחלץ את רעיית ראש הממשלה מהאישום בתיק המעונות. הטיעון נגע למצבה הנפשי של גברת נתניהו. איכשהו הידיעה הנפיצה דלפה, בין השאר לאדם שמקורב לויינרוט, יואב יצחק. אחרי שזה התפרסם, ויינשטיין נדחק לפינה ונאלץ להתחיל לפרסם הבהרות. ויינרוט לא מצמץ ופשוט הכחיש את הטיעון הנפשי. יש שיאמרו – זה תפקידו של עורך דין בשירות לקוחותיו. לעשות מניפולציות מול היועהמ"ש, אפילו קצת לתחמן את לקוחותיו, לעבוד קצת על התקשורת, להכחיש את האמת, לאשר את ההכחשה. אז לא, זה לא אמור להיות תפקידו והבעיה הגדולה היא  שהצלחתו הפנומנלית של ויינרוט תורגמה אצל עורכי דין רבים כהוכחה שכך צריך לפעול.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

7 תגובות על “ויינרוט היה גם דוגמא לדור שלם של פרקליטים ודוגמא לא טובה

 1. על יצירתיות,שלום,ורצון טוב

  וינרוט חיבב את ביבי .בגלל שביבי ממושמע,כשהוא סבור שזה לטובתו. ביבי לא יצרתי("הוא צריך שיבנו גירסאות").ישראל היא ריבונית ברמת הגולן(הכי חשוב שישראל מכירה בה כשטחה,הערבים בחיים לא יודו בזה).בתיווח רוסי,ישראל יכולה לעשות גם עסקים עם סוריה.וגם "לאכול חומוס בדמשק"(כשמשפחת אסד גוזרת קופון,בהבטחה ישראלית ורוסית)."יומות המשיח",או שלום של ישראל במזרח מתיכון נוסח המאה ה21

 2. ניק

  נכון רביב. העורך דין צריך להיות כמו עורכי דין בברית המועצות — להגיד לבית משפט שמרשו הוא עבריין כבד שפגע במדינה ומערכיה ולכן הוא העורך דין כאזרח סובייטי הגון לא יכול לשתוק מן הצד ולעזור לחלא האנושי אלא מבקש מבית משפט לגזור דיו כבד על מעשיו שהנאשם ללא רחמים.

 3. אסף

  "ניק", לכל אדם יש זכויות.לא חייבים לשקר-כי זה מה שעשו בברית המועצות.אתה אומר"הצדק לא חשוב,מה שחשוב שהנרטיב יתפוס".אז גם בלי לתכמן לשקר,אפשר לעזור לנאשם.אדם לא מוסרי כמו ביבי אף פעם לא הבין את זה!

 4. נראה שזה מה שהייה

  לדעתי הבחירות היו 14 במאי.כמות החנפנים,ניסיות הפגיעה במוסדות המדינה,והאלימות.שצפויות מביבי ומהאפסים מהליכוד תהייה בלתי נסבלת! נראה שמספר המצביעים הייה נמוך מ50%.ושביבי יתקשה להרכיב ממשלה(הוא פשוט איבד את זה סופית),ואולי אפילו ילכו לסיבוב שני.כולם יודעים שביבי חולה(יש לו מה שהיה לדודו טופז).עם ישראל צריך לעשות חשבון נפש,למה הוא בוחר מנהיגים כאלה?ולמה המערכת הפוליטית כל כך מבישה?

 5. הלוואי ואני טועה

  יש איזה אגדה אורבנית,שאהוד ברק מכר את סודות הגרעין של ישראל לאמריקאים.הכל תמורת בצע כסף.השאלה איך אפשר בכלל לבדוק דבר כזה?ואולי אני סתם מטנף,על גיבור ישראל.

 6. סקופ חדש?

  תגיד, יש לך מושג על ההקלטות של חני בלייוייס? האם יש שולה זקן חדשה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.