מיקי גנור, יעקב סלע ועד המדינה נגד מצגר כועסים. עד המדינה נגד סטס מבסוט.

מאת  | 15 באוקטובר 2018
 

מיקי גנור, עד המדינה בפרשת כלי השייט, מסתובב כבר חודשים מתוסכל. הוא טוען שעשה טעות כשחתם על הסכם עד המדינה. לפי פרסום של אביעד גליקמן בחדשות 10, הוא אפילו מאיים לבטל את ההסכם. מרבית עסקיו של גנור בחו"ל. בנקים זרים, מסתבר, לא ששים לעשות איתו עסקים בעקבות הודאתו בעבירות, שהיא חלק מחתימתו על הסכם עד מדינה. גם בנק גדול בישראל מערים קשיים. הפרקליטות ציידה אותו באיזשהו מכתב, אבל גנור טוען שהמדינה יכלה לעשות הרבה יותר ושזנחו אותו מאחור.

לפני כמה חודשים יצא עד המדינה בפרשת בניזרי בסדרה של ראיונות. משה סלע, העד המרכזי, שהכניס את השר לשעבר, שלמה בניזרי, לכלא, טען לפתע שבניזרי בכלל חף מפשע, שהוא שיקר בעדותו. סלע טען במשך שנים שהוא לא ממליץ לאיש לחתום על מעמד של עד מדינה. "היום במדינת ישראל אסור להיות עד מדינה", אמר בראיון לאילה חסון בתחנת הרדיו 103 "לא בצווארון הלבן ולא בעולם התחתון. המדינה לא נותנת גיבוי ואנשים הופכים להיות אומללים ומסכנים כשהורסים להם את חייהם, זאת המציאות כפי שאני חוויתי אותה".

בפרשת הרב הראשי לשעבר, יונה מצגר, בולט עד מדינה חשוב במיוחד. לולא עדותו של אותו עד מדינה, ספק רב אם מצגר היה מורשע ונכנס ל 3.5 שנות מאסר בכלא. גם עד המדינה ההוא מתחרט קשות על כך שחתם על ההסכם. גם הוא טוען שהמדינה זנחה אותו, שהוא מוקד להתקפות קשות בקהילה, שהוא מתקשה לצאת מהארץ ולשקם את עסקיו. כמה כלי תקשורת פרסמו בעבר את שמו, למרות צו איסור פרסום. המדינה לא נקטה בצעדים כדי לאכוף את הצו ולהעמיד לדין את המפרסמים.

קשה להפריז בחשיבותם של עדי מדינה. השחיתות הנוראית של מצגר והממסד הדתי, הדרך בה מתבצעות עסקאות רכש ביטחוני ענקיות וההצצה לדרך בה נבחרים קבלני כוח אדם – כל זה התאפשר רק בזכות עדי מדינה. רחוקים מלהיות צדיקים, לעתים יותר מושחתים ממשוחדיהם, אבל כלי שאין לו תחליף. לעורכי הדין הפליליים יש הרי נורמה מכוערת. רובם לא מוכנים להגן על עדי מדינה. כמה מהטובים שבהם מתפטרים ברגע שהלקוח שלהם הופך לעד מדינה. לא ברור איך הם מסוגלים להגן על הנורמה הזאת. עורכי דין שיסבירו לך כמה חשוב להגן על כל אדם, כולל על אנשים וראשי משפחות פשע, לא מוכנים להגן על עדי מדינה.

לפני כעשר שנים המדינה הקימה את הרשות להגנת עדים. הרשות שינתה באופן דרמטי את היכולת להגן פיזית על עדי מדינה מאוימים. עכשיו המדינה יודעת לוודא ששמם לא יפורסם, להחביא אותם, להעביר אותם למקום חדש. כל זה מצוין לתיקים כנגד משפחות פשע, אבל עדי מדינה נגד אישי ציבור צריכים הגנה מסוג אחר. בראש וראשונה הגנה אקטיבית של הפרקליטות והמשטרה, כולל בתקשורת, על תפקידם וחשיבותם. יש עדי מדינה שעשו את עסקת חייהם. עד המדינה נגד שר התיירות לשעבר, סטס מיסז'ניקוב, למשל. הוא פורח בעסקיו, מתראיין בתקשורת וכמעט איש לא יודע על חלקו בתיק שהכניס את שר התיירות לכלא. הפרקליטות לא ממש תרמה לכך, אבל היא בהחלט צריכה לעשות שימוש ציבורי במקרים כאלו.

בתיקי נתניהו ישנם 3 עדי מדינה. ארי הרו, שלמה פילבר וניר חפץ לא ממש זקוקים להגנה פיזית. הם כן צריכים הליך מהיר ויעיל, שיחשוף את העובדות האמיתיות ויאפשר להם לחזור לחייהם. למרבה הצער, זה בדיוק מה שלא קורה בתיקי נתניהו. הרו חתם על הסכם לפני שנה ורבע. מה הסיכוי שיעמוד בלחצים הנוראיים שנובעים מהסטיגמה שכרוכה במעמד עד המדינה עד לשנת 2020-2021 בה צפוי להתחיל משפטו של בנימין נתניהו, אם בכלל יהיה כתב אישום ומשפט?

מיקי גנור, כנראה, לא יוכל לחזור בו מהסכם עד המדינה. אחרי שחתם ומסר הודאות מפורטות, זו תהיה כמעט התאבדות מבחינתו לספוג את כל התיק הזה לבד. מצד שני, עד מדינה ממורמר זה לא מה שהתביעה רוצה על דוכן העדים במשפט מתוקשר נגד אנשים חזקים למדי.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

3 תגובות על “מיקי גנור, יעקב סלע ועד המדינה נגד מצגר כועסים. עד המדינה נגד סטס מבסוט.

 1. הגיגים

  ראשית ,סליחה.אני הולך לכתוב תגובה ארוכה.
  מה היא גישתו של ביבי? אז לדעתי,כשהדיון שטוח ורדוד זה"חופש ביטוי".מילים כמו:"סמולן",קקה.ועוד "פנינים" כאלה.כשהביקורת נוקבת,או סתם ענינית.אז ביבי יעשה הכל כדי לצנזר.אם זו משררת פלסטינית,או על עצם אופיו של ביבי.אכשיו,אני יכתוב מה שביבי שונא.שרה,אם ביבי היה אוהב אותך,הוא היה קונה לך תכשיתים.עניים מרודים מפנקים נשים שהם אוהבים.ביבי מליונר!אם היה אוהב את שרה,לא "חברים" היו קונים לשרה מתנות.
  שרה אולי למדה פסיכולוגיה(כל הכבוד,אלו למודים מאוד קשים!).אבל היא ממש לא מוסמכת בפסיכולוגיה.
  ואל לרוסים לסמוך על ביבי.(גם ישראל צריכה להיזהר מרוסיה).אם יורשה לי,יש לי המלצות לרוסיה:
  א,שנו את שם ים אוחוצק.לים רוסיה.יש ים יפן או הים הערבי.אם מקום שלכם,אל תסתירו את זה!
  ב,נסו לבנות בסיס ימי באוקינוס.נגיד בשיתוף צרפת.לכו על הסדר דומה,לבריטניה&USA,בדיגו גרסיה.
  ג,תבנו חברת ספנות בן לאומית,בניהול רוסי.קו ספנות בים הקרח הצפוני.כשהמטה הראשי בסנקט פטרבורג,ונסו למכור שוברות קרח תוצרת רוסיה,ושרותי נמל+בניית נמלים,מחברות רוסיות

 2. עבד אלשינור

  לפחות מיקי גנור בא לפוזיציה הזו כאיש עסקים שבא להציל את עורו ועתיד ממונו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.