יוסי כהן – אולי דוגמן, בטוח יחצ"ן

| 8 באוקטובר 2018

לראש המוסד, יוסי כהן, הוצמד בשלב מוקדם בקריירה שלו הכינוי "הדוגמן". לא הדימוי הכי מחמיא, אבל, כנראה, שדווקא כהן מחבב אותו. לי נדמה שהכינוי היותר הולם עבורו הוא "היחצ"ן".

בשנה הראשונה לכהונתו של מאיר דגן כראש המוסד התפרסמו כמה כתבות ביקורתיות. רובן, אגב, על ידי כתב שזה תחום מומחיותו. הכתבות מתחו ביקורת קשה על הדרך בה דגן מנהל את המוסד. דגן מונה לתפקיד קצת במפתיע על ידי אריאל שרון, אחרי שמילא אצלו תפקיד פוליטי בליכוד. בקיצור, גזר הדין הציבורי כבר היה שם, רק שהמציאות לא הסתדרה עם הכתבות ודגן נחשב היום לאחד מראשי המוסד הטובים ביותר שהיו.

קשה לעיתונאים לשפוט בזמן אמת את תיפקודו של ראש המוסד. אתה הרי לא באמת יכול לדבר עם בכירי המוסד המכהנים. כולם עוברים בדיקות פוליגרף תקופתיות. מידע – אם כבר יוצא – עובר דרך שליחים ומתווכים. רמת הדיוק שלו לא פעם נמוכה, עוצמת המניפולטיביות גבוהה.

אני מוכן להודות בצער שאין לי כלים אמיתיים לחוות דעה על תיפקודו של יוסי כהן כראש המוסד. יש תופעה אחת מדאיגה. לא היה, כנראה, בראשות המוסד מישהו כל כך חובב אור זרקורים כמו כהן. יחסיו עם עיתונאים קרובים בהרבה ממה שנהוג היה בעבר. ראש המוסד יודע להסתובב ליד המצלמות בכל מיני טקסים רשמיים. הוא אפילו הסכים להתראיין קצרות וכמובן, באופן ממלכתי, כשהוא הודף כצפוי את השאלות "הלא נוחות" על ארכיון הגרעין האיראני. עיתונאים גם ידעו לספר פרטי פרטים על הדרך בה חולץ ארכיון הגרעין ועל מבצעים נוספים. הנרטיב של כהן הודהד היטב לאחרונה בתקשורת. כהן לקח ארגון במשבר, מסתבר, כמעט 'אדמה חרוכה', שהותיר כביכול קודמו, תמיר פרדו והוא שינה סדרי עולם. מסתבר שהמוסד המפואר היה בעצם ארגון בדעיכה עד שהגיע כהן וחילץ אותו.

ייתכן שרק קנאה נשפכת מהמקלדת שלי, הרי לא הצלחתי להגיע לפרטים של מבצעי המוסד. בצד הקנאה, גם קצת ידע. כהן ידע שנים לייצר רשת קשרים מעניינת, שמתאימה לפוליטיקאי בהתהוות. פרסומאי מוביל, עורך דין בכיר, כאלה. הוא מכחיש בתוקף כוונות פוליטיות, אבל אני שם את ידי באש שזה היעד אליו הוא מוביל. לחולשה שלו לזרקורים נלווית גם איזו חוסר עצמאות אל מול ראש הממשלה. דגן ופרדו עמדו מול נתניהו בנושא איראן. דגן לא היסס להביע עמדות עצמאיות מול אולמרט. יוסי כהן, כזכור, חיבר בתקופתו כראש המועצה לביטחון לאומי, כמה חוות דעת (מתווה הגז) שתאמו באופן מפתיע את האינטרסים של ראש הממשלה. הוא חתם על כמה החלטות חשובות בפרשת הצוללות וכלי השייט. הוא, למשל, כתב נייר שעזר לבסס את ביטול המכרז הבינלאומי וקניית ספינות השטח מהגרמנים. אני מרשה לעצמי לכתוב בזהירות שהוא חתם על החלטות, למרות שרמת ההתמצאות שלו בנושא הייתה נמוכה למדי. מאוחר יותר הוא בקושי ידע לנמק אותן, שלא לומר שבקושי זכר על מה חתם.

חולשתו מול נתניהו נובעת, מן הסתם, גם מהעובדה שנתניהו מינה אותו לתפקיד באופן מפתיע. כהן עצמו הסביר את הפאולים שנקשרו בשמו (השימוש בדירה של הטייקון ג'יימס פאקר וקבלת הכרטיסים חינם להופעה של מריה קארי) בכך שכבר הניח שהוא צעד מחוץ לשירות הציבורי. מינויו לראשות המוסד, אם כן, הפתיע גם אותו ורק טבעי שירגיש אסירות תודה מיוחדת למי שמינה אותו, ראש הממשלה.

לא מן הנמנע שכהן הוא ראש מוסד מעולה. באמת. בכירים לשעבר במוסד – גם כאלו שלא מחבבים אותו – אומרים שהוא היה מעורב במבצעים נועזים וחשובים. עם זאת, השילוב של חיבת יתר לזרקורים וחולשה מובנית אל מול ראש הממשלה לפחות מצדיקות להעלות את השאלה הבאה – כשנתניהו רוצה לחשוף עוד מבצע של המוסד, שיהפוך את נאומו באו"ם לבשרני במיוחד, האם כהן באמת נמצא בעמדה לשפוט עניינית אם נכון או לא נכון לעשות את זה?

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

2 thoughts on “יוסי כהן – אולי דוגמן, בטוח יחצ"ן

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    כל הענין סביב ההפצצות של ישראל בסוריה,זה כמו לייבש בריכה אולמפית עם כפית.מן הסתם סוריה&אירן הם אויב.כמו שסוריה תמיד היתה.אבל לא היה בוז כזה לסוריה.(שנובע מרגשי נחיתות מול אולמרט.ביבי"הפצצתי בסוריה יותר מימנו",אגב חשיפת הפצצת הכור הסורי-מחדל של ביבי).אז למרבה הצער אדם חצי אפוי מנהל את ישראל.אם הרוסים רוצים לשלוט בביבי,שיביאו לו סיגרים.הוא כל כך מושחת שזה ,פשוט בושה לישראל

  2. עיתונאים תתחילו לעבוד!

    ביבי עושה רבות כדי להשקיט את עזה,אכשיו בלי מלחמה.אין "מר ביטחון",לכן ביבי הרקוב יעשה הכול כדי שתהייה מלחמת לבנון3.ואז יגיד"לבני אולמרט,פרץ","הם כישלון".אתם בתקשורת שותקים,אף כי אזרחים וחיילים ישראלים בסכנת חיים!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.