לסדרות TRUE CRIME יש תפקיד חשוב, כל עוד הן עובדות בתחקיר, לא כמו "צל של אמת"

| 5 בנובמבר 2018

באוקטובר 1989 נחטף ונרצח במינסוטה ילד בן 11 בשם ג'ייקוב וטרלינג. הרצח הפך לטראומה לאומית והוא פוצח רק בספטמבר 2016. שנתיים אחרי הפיצוח הקרין השריף החדש במקום מצגת של שעה על איך נכשלנו בחקירה. החוקרים שמו בזמן אמת קו טלפון מיוחד בבית של ההורים. ידעונים, מכשפים, מהופנטים, מאחזי עיניים, שרלטנים ושוחרי טוב התקשרו. החוקרים האומללים טבעו בים האינפורמציה. כל הזמן הזה, הרוצח האמיתי היה מול העיניים שלהם. בזמן אמת, המשטרה חקרה אותו, עקבה אחריו ושחררה אותו.

הביקורת של השריף איששה אחד לאחד את מה שגילה הפודקאסט המופתי "IN THE DARK", שחקר את המקרה. לפודקאסטים וסדרות טלוויזיה יש מקום וחשיבות אמיתית. במובן הזה, "צל של אמת" על פרשת תאיר ראדה היא סופר לגיטימית. הבעיה איתה היא שבניגוד לרוב אחיותיה, שהתמקדו בחשיפת עובדות על המקרה עצמו, "צל של אמת" טענה שהיא עשתה משהו אחר. הגיעו אלינו קצוות חוט, אמרו היוצרים, נעביר אותם לעיתונאים.

הבטחתם גילויים חדשים בסדרה, נשאלה היוצרת מיקה תימור ב"ידיעות" עם יציאת "צל של אמת",  אבל תכלס, לא היו כאלה, נכון?

 מיקה: "הדבר שאני הכי מצטערת עליו הוא שהפרומו הבטיח גילויים חדשים".

סיפור א"ק, חולת הנפש שהתוודתה על רצח תאיר ראדה, פורסם הרבה לפני הסדרה. "צל של אמת" הביאה דברים חדשים על א"ק, אבל בצד התיזה הזאת, הם גם אווררו שורה של תיאוריות אחרות על הרצח. הם נתנו ביטוי נרחב לשרלטן בשם חיים סדובסקי, שבטוח שהחברות של תאיר רצחו אותה. הן נכנסו ביחד לשירותים, כמה מהן צפו בעוד אחת רצחה. מעניין מה היה קורה אם הדנא המיטוכנדרילי של אחת השערות יתאים לאותה חברה אומללה. בסדרה הם אפילו הביאו תיאוריה על איזה  "יוסי מטבריה", שאולי רצח את ראדה, אחרי שהוא שלח לה סמסים מאיימים. מזכיר מאוד את קצוות החוט האינסופיים בהם הוצפו חוקרי הרצח של ג'ייקוב ויטרלינג.

אני עדיין משוכנע שיש בסיס ראייתי חזק להרשעתו של זדורוב. מדברים הרבה על הודאות שווא. אני לא מכיר הודאת שווא מצולמת בפני מדובב, שדומה לזו של זדורוב. המכורים לסדרה MAKING A MURDERER, על רצח אישה בשם תרזה האלבך, יודעים איך נראית בווידאו הודאה בעייתית. נער מוגבל בן 16 בשם ברנדן דאסי נדחף להודות בשותפות לרצח. תסתכלו על זה ותסתכלו על זדורוב בחקירה. איזה הבדל.

ועם כל זאת, טוב עושה המדינה שהיא מממנת כל בדיקה אפשרית. אני בעד חקירה עוצמתית ככל האפשר של א"ק וכל הטענות בעניינה, אבל אני לא משלה את עצמי. ביום חמישי שעבר עיתונאים רבים קבעו בידענות שהשערה היא של א"ח. יוצרי "צל של אמת" יצאו לסיבוב ניצחון וסגירת חשבון עם המבקרים (כולל אותי). אחרי כמה ימים הגיעה חוות דעת מומחה שהשערה יכולה להתאים לעשרות אלפי אנשים. מיד התברר שגם יש פאה שצריך לבדוק. ב 12 השנה מאז נרצחה, הייתה לנו כת שטן בבי"ס וטרמפ מסתורי והקלטות שבושלו. אחת לכמה זמן צצה ראייה שוברת שוויון ונעלמת. לתקשורת אין בעיה לפרסם כל ראייה כזאת ולצד של זדורוב. פרשת ראדה היא רייטינג בטוח. מפיקי "צל של אמת" התגאו בטוויטר בשבוע שעבר בהיקף החשיפה הכספית שמביאה "צל של אמת" להוט. יש כבר עונת המשך, כמובן.

שלא תהיה אי הבנה – אם יהיו ראיות חדשות, אני בעד משפט חוזר ואם ייווצר ספק סביר, צריך לשחרר את זדורוב. העניין הוא שבמינסוטה זה לקח 30 שנה, אבל היום הציבור יודע מהי האמת העובדתית בפרשה. בישראל, למרבה הצער, בגלל סדרות כמו "צל של אמת" (וגם "מבט שני" בערוץ 1 לפני כמה שנים וסרט של שרון גל בערוץ 10), לא משנה מה יקרה – הציבור תמיד ימשיך להאמין שמערכות אכיפת החוק משקרות בכוונה ושהאמת לא התגלתה.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

One thought on “לסדרות TRUE CRIME יש תפקיד חשוב, כל עוד הן עובדות בתחקיר, לא כמו "צל של אמת"

  1. מלי

    בעיניי לקבל עדות שווא מנער מוגבל (ברנדן דאסי) זה אחד לאחד כמו לקבל עדות מבן אדם שלא דובר את השפה ולא מכיר בכלל את החוקים של המדינה אליה הוא הגיע זמן קצר לפני (זדורוב). אם אתה רביב היית באותה סיטואציה, נגיד בסין, אתה יכול להגיד בבטחון מלא שלא היית נשבר והיית בוטח למשטרה הסינית??..
    איני יכולה לקבוע מי באמת רצח את תאיר, אבל כשצפיתי בmaking a murderer לא יכולתי שלא להקביל את המקרה של ברנדן דאסי לזדורוב. ועד שלא תמצא ראיה פורנזית אחת (!) שקושרת בין הרצח לרוצח – אשאר בתחושה, כמו רבים אחרים, שבן אדם חף מפשע יושב בכלא. וזה מפחיד. וזה יכול לקרות לכל אחד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.