הספינים של עו"ד דוד שימרון וסניגורו

| 11 בנובמבר 2018

הקונספציה הפלילית לפיה המשטרה המליצה להעמיד לדין את עו"ד דוד שימרון הוא קונספציה לא קלה ומאוד לא שכיחה. כך הורשעו מאיר רבין ודני דנקנר בתיק תעשיות מלח (בניגוד לעמדתי, אגב), אבל מדובר במגדל מורכב. מלכתחילה חשבתי שיהיה קשה להעמיד לדין את שימרון. עורכי דין יכולים תמיד לטעון ששכר הטירחה שהם מקבלים הוא לא בגלל קשריהם והשימוש באותם קשרים, אלא בגלל כישוריהם. בתיקי אולמרט השונים הועמדו המון אנשים לדין. עו"ד אורי מסר לא הועמד לדין.

עם זאת, צריך לדייק כמה עובדות כי שימרון ועורך דינו, עמית חדד, מפזרים לא מעט ספינים.

 1. דוד שימרון אמר בתגובתו הראשונית לפרסום שלא שוחח עם גורמי ממשל. אחרי שפרסמנו שכן שוחח עם גורם ממשל אחד לפחות, אחז בן ארי, היועץ המשפטי של משרד הביטחון, הוא טען שכן, איתו דיברתי כי מותר לי לדבר עם יועצים משפטיים של משרדים ממשלתיים (גם זה לא מדויק). הודעת המשטרה מגלה שגם זה לא היה אמת. הוא דיבר עם עוד גורמי ממשל, למשל במשרד הכלכלה.
 2. בתחילת הפרשה שלח שימרון את עו"ד ויינרוט ז"ל, שאז ייצג אותו לחדשות 2. ויינרוט טען למצלמה ששימרון קיבל רק ריטיינר משפטי מקובל ושכרו לא היה מותנה בהצלחה. המלצות המשטרה סותרות לכאורה גם את האמירה הזאת. המשטרה טוענת שמצאה מסמכים מפורשים לפיהם שכר הטרחה של שימרון הורכב גם מ"דמי הצלחה" ואחרי שהייתה הצלחה והייתה עסקה, הוא קיבל 270 אלף שקלים.
 3. אחרי פרסום ההמלצות ביום חמישי פרסם עורך דינו הודעה ארוכה בה הוא מלין שטענו כנגד שימרון שהוא אמור לקבל 9 מיליון דולר במידה ושלושת הצוללות יימכרו, בעוד ה- 9  מיליון דולר כלל לא נמצאים בהודעה לתקשורת של המשטרה. ובכן, הן אכן לא נמצאו בהודעה, אבל הן כן בחומר החקירה וגורם אכיפה בכיר הבהיר שמכיוון שהדבר לא הבשיל (לא נמכרו הצוללות עד לפרוץ החקירה) אז הם לא כללו את זה בהמלצות. זה בהחלט חלק מהתשתית הראייתית, הסביר אותו גורם.
 4. בתחילת הפרשה פרסמנו את המייל הזה של אחז בן ארי, היועץ המשפטי של משרד הביטחון מיולי 2014: "התקשר אליי עו"ד דוד שימרון, המייצג את קונסורציום טיסן קרופ וביקש לדעת האם אנחנו עוצרים את הליכי המכרז על מנת לשאת ולתת עם לקוחותיו, כפי שנתבקשנו על ידי ראש הממשלה". אם שימרון השתמש בשמו של ראש הממשלה ויודע את עמדתו, הרי מתחזקת הטענה מדוע נשכר ומה עשה עבור שכר הטירחה. עו"ד חדד שב וטוען (לאחרונה הבוקר אצל רזי ברקאי בגלי צה"ל) שאחז בן ארי אמר בתקשורת ששימרון לא העלה בעצמו בשיחה את עמדתו של ראש הממשלה. זו הייתה מסקנה פרטית שלו. חדד נאחז בראיון שערך בן ארי ב"דקלסגל" בגלי צה"ל. ובכן, אני כבר תיקנתי את חדד בשיחה בינינו, אבל זה לא עזר. חדד חוזר על הדברים הלא מדויקים הללו ואפילו מעז לצטט מהתמליל. הנה הקטע הרלוונטי בתמליל:עמית סגל: אוקיי. אז אני אשאל את זה אחרת. אז כשדוד שמרון יוצר איתך קשר, אתה מבין שהוא פועל בשם הגרמנים ולא בשם רה"מ?בן-ארי: היה לי ברור שהוא מייצג גוף מסחרי.

  עמית סגל: זאת אומרת הוא לא הוצג כמי שפונה בשם רה"מ? מעניין… הוא לא הציג את עצמו ככה.

  בן-ארי: בוא… אני קורא גם כן עיתונים.

  ירון דקל: לא, בפניך, לא מהעיתונים.

  בן-ארי: בשום פנים הוא לא ייצג טענה כזו שהוא טען שהוא מייצג את רה"מ או שהוא פונה בשם רה"מ.

קל לקרוא שבן ארי לא נשאל את השאלה הנכונה. הוא נשאל אם שימרון הציג את עצמו כמייצג של ראש הממשלה. ברור שהוא לא הציג עצמו כך. בן ארי פתח את המייל שלו באמירה ששימרון מייצג את טינסקרופ. לשאלה             הזאת ענה בן ארי שלא, שימרון לא הציג את עצמו כמי שבא מטעמו של ראש הממשלה או כמי שמייצג אותו. הוא לא נשאל ולא ענה אם שימרון השתמש בשמו של ראש הממשלה בעת השיחה. בעבר פורסמה ידיעה                       בחדשות 2 שבעדותו במשטרה בן ארי אמר שלא, שימרון לא השתמש בשמו של ראש הממשלה. הידיעה הזאת אינה נכונה. בן ארי אמר במשטרה (וגם בשיחות אחרות) שלמיטב זיכרונו שימרון כן השתמש בשמו של ראש               הממשלה וציין את עמדתו, אבל הוא לא יכול להיות משוכנע במאה אחוזים שזה המצב כי עבר זמן רב.

5. לבסוף, עו"ד חדד מדגיש כל הזמן שאין פרשת צוללות בנוגע לשימרון. אז נכון, בהמלצות הפליליות לא מדובר על כך ששימרון תיווך לשוחד בהקשר של עסקת הצוללות, אבל בפירוש שימרון היה מעורב. בהודעה עצמה            נאמר  שהוא הפגיש את שותפו, עו"ד מולכו, עם מיקי גנור. הפגישה עסקה בחסמים המדיניים שמונעים את עסקת הצוללת השישית. אז גם כאן, כמו עם 9 מיליון הדולר, זה לא סעיף אישום עצמאי, בדיוק כשם שהניסיון של שימרון לעזור להפריט את תחזוקה הספינות לא נכלל בהודעה לתקשורת – ניסיון שהוכשל בעיקר בגלל התנגדות יו"ר ועד ארגון עובדי צה"ל, משה פרידמן – אבל אם יהיה כתב אישום נגד שימרון, מעורבותו בעסקאות הצוללות בוודאי תהיה חלק מהחומר הראייתי.

תגובות

תגובות

10 thoughts on “הספינים של עו"ד דוד שימרון וסניגורו

 1. רם

  רביב .תודה שאתה שומר לנו על המעט שנשאר . עם גיבור כמוך אני מוכן ללכת אחריו לכל מקום .ואני בטוח שיש מאות אלפים כמוני שעדיין ישנים אבל יום אחד הם יתעוררו . תמיד קיימת ההנחה שאיפה שביבי כמעט נתפס יש עוד עשר מקרים שהוא חמק בלי שאף אחד ראה .לדעתי מאוד מעניין לבדוק את ההיסטוריה של השיטה שבה עוד שימרון הוא הזרוע שמתווכת לשוחד .ולהערכתי הדבר יכל לקרות בכל מערכת שמגלגלת מליארדים .ולא בהכרח מערכת הביטחון . אנרגיה , נדלן .ועוד …

 2. ilankrt@gmail.com'אילן

  שוחד זה תיק אחד חשוב מאין כמוהו. אבל מאחורי הפרשה עומדת בגידה בביטחון ישראל ובמרכזה מכתב ראש הממשלה שמאשר לגרמניה למכור צוללות מתקדמות למצרים. זה קו פרשת מים 300. הדרישה שלנו לחקירה והעמדה לדין חייבת להתמקד בבגידה…

 3. oyael@netvision.net.il'יעל

  רביב תודה על כל עשייתך. בזכותך אנחנו ניצלים

 4. חן שגיב

  אכן, תודה! ולעניין ההתנהלות של החבורה, ברור שהם מנסים לצאת הכי טוב מבחינתם. כבר לא חשוב מה הם עושים, מה שחשוב למדינה זה מה עושה היועמ"ש ובמקביל מה עושה המשטרה. החוסן של המדינה הזו תלוי בשני גורמים אלה. האם הם שינסו מותניים מהרגע של החשיפה? לא. הם דווקא העניקו למעורבים זמן בשפע. זה כשלעצמו דורש בחינה/בדיקה/חקירה. אין סיכוי. היכונו להמשך התסכול.
  ומי יענה סוף סוף על השאלה למה הודח יעלון, מונה ליברמן, ונחתמה העסקה- כל זה בקצב מדהים

 5. zeevmaresse@gmail.com'זאב מרסה

  מדינת ישראל על ידי ביבי רוצה לקנות צוללות.
  דוד שמרון בשם טיסן גרופ מוכר צוללות.

  ביבי בן דודו של שמרון בכלל לא יודע במשך המו-מ על הרכש ששמרון הוא נציג טיסן גרופ.

  כל עם ישראל חברים באותו גן ילדים?

 6. חיה אבן חן

  רביב דרוקר היקר, תודה ענקית על כל חקירותיך. עוקבת אחריך שנים ומעריצה את יושרך ודבקותך במטרה. ישר כח. מצדיעה לך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.