ההמלצות בתיק הצוללות וכלי השיט – ה'זיכוי' למולכו

| 12 בנובמבר 2018

מיד לאחר שהמשטרה החליטה לא להמליץ על העמדתו לדין, פרסם עו"ד יצחק מולכו הודעה.  "הייתי סמוך ובטוח שהחקירה תיגמר בלא כלום. לא הייתה לי שום מעורבות בעניין שנבדק". ובכן, 'לא כלום' בהקשר שלו זה רחוק מהאמת שיש. למעשה, המסכת העובדתית שפרסמה המשטרה היא כתב אישום חריף כנגד מי ששימש במשך שנים שר החוץ בפועל של מדינת ישראל, השליח של ראש הממשלה לנושאים הכי רגישים ועדינים.

התברר שאם אתה שוכר את עו"ד שימרון, הוא מסוגל לסדר לך פגישה עם שותפו, עו"ד מולכו.

עו"ד מולכו נפגש עם גנור ידע עוד בשלב של רכישת הצוללת השישית (אזור שנת 2011) וידע מכלי ראשון שבמידה והצוללת תימכר לישראל, גנור יקבל כסף והוא ושימרון יהיו מוטבים ישירים.

למולכו היה הסדר ניגוד עניינים עם משרד ראש הממשלה שחייב אותו לדווח על כל "לקוח משמעותי" חדש של המשרד. אין ספק שגנור הוא "לקוח משמעותי". מולכו לא דיווח.

גנור פרש בפני מולכו בפגישה את הקשיים שמערימים הגרמנים. הם לא מוכנים לחתום על החוזה למכירת הצוללת לפני שישראל תפתור כל מיני חסמים מול הפלשתינים. העברת כספי המיסים, מתן אפשרות לבנות מתקן גרמני לטיפול בשפכים בעזה.

מולכו טיפל באותם חסמים. לא הרבה לאחר מכן, נתניהו החליט לשחרר את כספי המיסים והמתקן התחיל להיבנות.

מיד לאחר מכן, גרמניה הסכימה למכור את הצוללת השישית לישראל. גנור קיבל עמלה. משרד שימרון מולכו סיפק את הסחורה.

רק על הפרשה הזאת לבדה הייתה צריכה לרעוד האדמה. ערבוב כל כך מכוער של פרטי וציבורי, ביטחוני וריטיינר משפטי. גועל נפש. שאלתי גורם אכיפה מדוע הוחלט לא להמליץ על כתב אישום. מולכו עשה הרבה למען מדינת ישראל (נכון), בסוף כולנו אזרחים של המדינה (גם נכון), גילינו שלא היו חומות סיניות בין שימרון למולכו, כפי שהם טענו, אמר אותו גורם אכיפה ואנחנו מוצאים נחמה בכך שהוא כבר לא השליח המיוחד של ראש הממשלה. ובכן, אז למה המלצתם שלא, שאלתי.  

לא הצלחנו להוכיח שפעולותיו של מולכו להסרת חסמים מול הפלשתינים נבעו מהפגישה עם גנור. הרי זה תפקידו. גם זה נכון, רק שלעולם לא נדע אם היה פועל באותה אפקטיביות, אילולא ידע שזה גם עוזר למשרד עורכי הדין שלו. האם זה המקרה היחיד? כל כך הרבה שמועות לאורך השנים היו על ערבובים של מולכו. תמיד זה הוכחש בחריפות על ידי עורך הדין הגאה עם הארומה האצילית. רק על הנושא הזה שווה היה להתחיל בחקירה של מבקר המדינה או ועדת חקירה.

תועמלני הימין, בעיקר ההוא שקופץ כל כמה חודשים לכלי תקשורת חדש, בדרך כלל כזה שהוא קרא לסגור אותו וחברו המהנהן, שהודה בגלוי שהוא לא רואה את תפקידו כעיתונאי, ניסו לראות איכשהו נקודת אור בהמלצות המשטרה. איפה ההטיה של העסקאות הביטחוניות? זה לא נמצא בהמלצות. אולי הם באמת לא מבינים שכדי לבסס סעיף שוחד לא צריך להוכיח שמקבל השוחד עשה משהו, די בכך שקיבל טובת הנאה בגלל תפקידו. אם היה מדובר בפרשה כמו הולילנד, סביר שהמשטרה כן הייתה מפרטת מה לכאורה נעשה בתמורה לטובות ההנאה. פה אם המשטרה הייתה מתחילה להסביר מה מקבלי השוחד לכאורה עשו, ייתכן שהגרמנים היו רוצים לבחון את כל העסקאות מחדש. לכן, גם לא פעם החקירה התנהלה עם ידיים קשורות. זה לא שהחוקרים לא רצו. הם רצו. כשהם הגיעו, למשל, לביתו של שימרון בקיסריה כדי לקחת אותו לחקירה הם לא האמינו לאודרי, רעייתו, שהוא כבר לא בבית ב 6 בבוקר. הם אפילו התחילו לחפש בתוך הארונות ומתחת למיטה. הם גם ניסו לעשות עליו שורה של תרגילי חקירה, אבל לשימרון היה המון המון זמן להתכונן והמשטרה לא העזה לעשות חיפוש במשרד מולכו שימרון ולהחרים את המחשבים. מסתבר שגם את תיבת הפנדורה  הזאת העדיף היועץ המשפטי לממשלה לא לפתוח.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

7 thoughts on “ההמלצות בתיק הצוללות וכלי השיט – ה'זיכוי' למולכו

 1. שחרול

  חקירה לא הגונה מראש הוציאו אנשים זכאים עוד לפני חקירה,כולל רוה"מ..לא רוצים לבדוק. גם מנדלבליט חלק מהסיפור הוא מראש ידע על העיסקה ועזר לרוה"מ להוציא את עצמו מהסיפור. גם המשטרה מעורבת חקירה לא הגונה,כולם צריכים לבוא לחקירה ואם נתניהו לא קשור שיבוא לחקירה ופוליגרף ויגיד את זה,אתמול ראינו איך הוא התחיל להזיע הבן אדם לא מסוגל להגיד לחוקר ישר שהוא לא ידע כי ישר ידעו שהוא משקר,הבן אדם מפחד להתראיין כי הוא יודע שהוא אדם לא אמין

 2. shmulik.kaner@gmail.com'שמוליק קנר

  אכן מאוד מוזר שנתניהו לא תושאל אפילו בעניין, ועוד יותר מכך, מיד עם התפוצצות הפרשה בטרם היו בכלל נתונים קפץ היועמ"ש והצהיר שנתניהו לא חשוד בפרשה. בכך למעשה אתרג את נתניהו וקהע גבולות גזרה לחקירה. זה בברור נוגד את ההצהרות שלו שהוא יורד לחקר האמת. ה3בה סימני שאלה לגבי תפקודו.

 3. רפובלירת בננות

  הסכם של 2 מיליארד דולר בתשלום על הכלים עצמם ועוד מיליארדים רבים בזיווד, תחזוקה והפעלה, יכול להיסגר רק ברמת ראש ממשלה ושר ביטחון. כל התיקים שהם הציגו זה לעצור בש"ג. כל החשודים חסרי כוח בלי החלטה קל הקודקוד ומי מאמין לרגע שהוא היה מסכן עצמו בשביל שרק הם יעשו קופה. לא במקרה הדיחו את יעלון.

 4. Moshentv@gmail.co'מוישה

  אין שיעור לנזקים שביבי וחבורתו מסבים למדינה! זו ממש לא המדינה החסונה והתבונית שהיתה כאן לפני ביבי, ומקנן כבר חשש באשר לסיכוייה לשרוד כאן, חשש שעשרות שנים רבות לא שרר כאן!

 5. ykunicher@gmail.com'יגאל קוניצר

  ראיתי אתמול את הכתבה אני לא מבין איך מיקי גנור הצליח להיות עד מדינה. לקחו את הפושע כאן ועשו אותו עד מדינה כדי לנסות להפליל את האחרים. קצת מזכיר את הולילנד..

  אגב כתבה מצויינת.

 6. katzirron@gmail.com'רון

  נתניהו וחבורתו מצלילים את. מדינה תהומה ואם לא יבדק גם מעורבותם של נתניהו( שלא חשוד בפעילות פלילית() ושל מזכירו האדון מנדלבליט ששומר על התחת של נתניהו.. ועדיין הפרקליטות המסואבת לא אמרה דברה.. והיועמש
  ( שהיה המזכיר()שגם לו שמורה המילה האחרונה

 7. אריה

  אף על פי שאני מאמין שהזוג מולכו-שימרון הם לא "טלית שכולה תכלת"ת ממש לא,
  אני חושב שהם יצליחו להתחמק מכל אישום.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.