רק לא לבני

| 19 בנובמבר 2018

לקראת בחירות 2009 פרסם העיתונאי ארי שביט מאמר מדמם נגד המועמדת לראשות הממשלה, ציפי לבני. "יחסי אנוש רעים, לא מסוגלת לקבל החלטות, חלולה, דגל שחור של היעדר כשירות מתנפנף על בחירתה". חשבתי אז שזו דרך עיתונאית לא ראויה להביא את הביקורת. שביט נשען, לדבריו, על 12 עדים אנונימיים ובלי להביא רמזים לאינטרסים שלהם, גזר מסקנות מרחיקות לכת. עמיתי דאז, עפר שלח, תקף אז את שביט בחריפות שנדיר היה באותה תקופה לשמוע בין עיתונאים. עם זאת, מהיכרות לא רעה עם לבני, הבנתי בדיוק על מה שביט כותב.

בייאוש הקיים כיום מהיעדר אלטרנטיבה משמעותית לבנימין נתניהו, החל גל געגועים לכל מי שנראה כמו משהו שדומה למנהיגות. אם פואד היה בחיים, בטח מישהו היה מעלה גם את האופציה שלו. האפשרות הנוראית מכולן, לדעתי, היא אופציית לבני. קל ליפול בנאומי האופוזיציה הנוכחיים הלא רעים שלה, אבל זה פחות או יותר מסתכם בזה.

כדמות מדינית לבני קיבלה פעמיים הזדמנויות פז לקדם את התהליך המדיני מול הפלשתינים. פעמיים היא שימשה כראש צוות המו"מ, פעמיים היא לא קידמה אותו בסנטימטר, תוך שהיא מגלה חוסר יצירתיות, שהתחרה רק בחוסר האומץ שלה כנושאת ונותנת.

כפוליטיקאית התברר שוב ושוב שלבני לא מסוגלת לשתף פעולה עם איש, שלא לדבר על בניית קואליציות. ב 2008 היא קיבלה הזדמנות של פעם בחיים להרכיב ממשלה. היא בסה"כ הייתה צריכה לשמר את קואליציית אולמרט, לתת קצת בונוסים לשותפות ולהמשיך הקדנציה. במיומנות מרשימה היא הצליחה להיכשל לראשונה בתולדות המדינה. זה מאפיין את הקריירה הפוליטית שלה. קשה לחשוב על בני ברית פוליטיים שלה. לא פעם היא משתמשת באנשים בצורה שאפילו נתניהו בטח יושב ולומד. היא אספה אנשים ל"תנועה", זרקה אותם בלי להניד עפעף, כמעט בלי להודיע ולקחה אחרים. היא עברה מהליכוד ל"קדימה", מ"קדימה" פרשה כי הפסידה בבחירות לראשות התנועה, ישבה קצת בבית ואז בניגוד לכל כלל דמוקרטי הקימה מפלגה חדשה – "התנועה", שעזרה לנתניהו לזכות בבחירות 2013. את הקמפיין באותן בחירות היא ביססה על אותם נאומי אופוזיציה לא רעים נגד נתניהו, רק כדי להיכנס לממשלתו ראשונה ולגזור את הפרמיה הגדולה ביותר (שרת המשפטים וראש צוות המו"מ הקואליציוני למרות שנכשלה בבחירות והביאה רק 6 מנדטים).

כאשת ביצוע, היא הייתה מאוד לא מרשימה, בלשון המעטה. היא שימשה שרה בשורה של משרדים – קליטה, שיכון, משפטים, חוץ, באף אחד מהם היא לא הטביעה חותם. היא ישבה בהמון דיונים חשובים, סודיים, ממלחמת לבנון השנייה ועד הפצצת הכור בסוריה. גם כאן היא בעיקר התלבטה, העירה והייתה רחוקה מאוד מלהשפיע.

אפילו בדגל הפוליטיקה הנקייה ומלחמה בשחיתות קשה לה לנופף. היא לא מושחתת. מעולם לא הוזמנה לחקירה באזהרה. מצד שני, כשאריאל שרון נחקר ובנו עמרי וכל סביבתו, לבני שתקה. כל הניסיונות לחלץ ממנה איזושהי אמירה עלו בתוהו. גם חקירות אולמרט לא הצליחו לחלץ ממנה אמירה ערכית אחת. כל מה שהיא אומרת היום על נתניהו וסביבתו – אמירות שנאמרות לפני כתב אישום ובוודאי לפני משפט – נגוע, אם כן, בצביעות לא קטנה.

לבני באמת הביאה 28 מנדטים ב 2009, מנדט יותר מנתניהו. זה היה הישג מרשים, אבל מאז הפכה לנטל אלקטוראלי. לא בכדי היא לא ממש ממהרת לרוץ לבד, אבל תעזבו שנייה את השאלה האלקטוראלית. שאלתי את עצמי אם היו בחירות אישיות לראשות הממשלה והיה פתק לבני ופתק נתניהו, מה הייתי מצביע. קצת בחלחלה הבנתי שאין לי תשובה חד משמעית.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

7 thoughts on “רק לא לבני

 1. שאלוהים ישמור

  אמלאא …. כמה גרוע נהיה המצב.
  גם גנץ לא נראה לי גאון הדור….

 2. zilbeng@gmail.com'גיל זילבר

  לבני כנראה מתאימה למשבצת האריסטוקרטית של "ירצו אותי – יחזרו אחריי".

  אסרטיביות פוליטית ו"קילר אינסטינקט" לא מתאימים כנראה לאצולה הז'בוטינסקאית של הדר פולני מדוקדק ונקי-כפיים.

  חבל.

  היא קורצה בדיוק מהחומר של דן מרידור ובני בגין – הם כל כך טהורים, שרפש פוליטי מהסוג של "אני יכול לסמוך רק על מי שמושחת כמוני" לא יכול לגעת בהם.

  הבעיה היא שהתחרות האמיתית בליכוד היא על בוטות, צעקנות וולגרית ונסיון לעקוף את הימין הקיצוני מימינו.

  פני הדור כפני הרגב – מה שמשיל מנתניהו את שארית הפסאדה הממלכתית שהוא מתאמץ לגייס בכל הופעה מתועדת.

 3. ביבי הוא אדם מסוכן!

  לבני זה איום ונורא.אבל ביבי הוא פשוט מסוכן!! שחיתויות מקלטי מס,וטרור נגד כל ביקורת! ביבי מקדם יוזמה שאדריכלים יכלו לתת אישורי בניה(ביבי למד אדריכלות).ומה,כשבתים יתחילו לקרוס!מי יתן את הדין?! בטח שלא יוזמי השינוי!לביבי לא אכפת מעם חשראל או ממדינת ישראל.כל מה שמענין את ביבי,זה איך להרוויח על חשבון אזרחי ישראל!

 4. ערוץ 10,ורביב דרוקר הם צדיקים!

  בהארץ,מסבירים לי"שאני צריך לאהוב את ביבי".למה אני צריך לאהוב את ביבי?! היחס לביבי צריך,להיות לפי המעשים שלו.(והוא לא עושה הרבה,אלה בעיקר נזקים).החוצפה של קבוצת שוקן היא אדירה!כי הם מוכרים מנויים,אז למה ביבי משחק שם בלי סוף עם תוכן ממון!במקום להיות כלב השמירה,הם פודל רופס! פשוט צהובון עלוב!

 5. PorathJosh@gmail.com'י.פורת

  "ב 2008 היא קיבלה הזדמנות של פעם בחיים להרכיב ממשלה. היא בסה"כ הייתה צריכה לשמר את קואליציית אולמרט, לתת קצת בונוסים לשותפות ולהמשיך הקדנציה."

  פעם בדור קמה פוליטיקאית שאומרת לחרדים "לא, אינני מוכנה להכנע לסחטנות כדי לשמר את ממשלה. יש דברים שיותר חשובים לי מהכסא" והתגובה של רביב, כמו של רוב הציבור מבטיחה שזה לא יקרה שוב. בראבו!

  "דמוקרטיה היא שיטה שמבטיחה ששום עם לא יקבל שלטון טוב יותר ממה שהוא ראוי לו" (צ'רצ'יל, כמדומני).

 6. PorathJosh@gmail.com'י. פורת

  "ב 2008 היא קיבלה הזדמנות של פעם בחיים להרכיב ממשלה. היא בסה"כ הייתה צריכה לשמר את קואליציית אולמרט, לתת קצת בונוסים לשותפות ולהמשיך הקדנציה."

  פעם בדור קמה פוליטיקאית שאומרת לחרדים "לא, אינני מוכנה להכנע לסחטנות כדי לשמר את ממשלה. יש דברים שיותר חשובים לי מהכסא" והתגובה של רביב, כמו של רוב הציבור מבטיחה שזה לא יקרה שוב. בראבו!

  "דמוקרטיה היא שיטה שמבטיחה ששום עם לא יקבל שלטון טוב יותר ממה שהוא ראוי לו" (צ'רצ'יל, כמדומני).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.