משעמם לדבר על שינוי שיטת הבחירות, אבל זה ישנה הכול

| 14 בינואר 2019

צריך לשנות את שיטת הבחירות. לא, לא לבחירות אזוריות, צריך לאמץ שיטת בחירות שתתחיל אולי לרפא את המערכת הפוליטית החולה שלנו.

כשבנימין נתניהו היה שר אוצר הוא דיבר איתי על הסקרים כלפיו. אפילו כשנבחרתי ב 1996, הוא אמר, הייתי נגטיב. 'נגטיב', כלומר, בסקרים רוב הציבור הישראלי לא אהד אותו ובכול זאת, הוא נבחר לראש הממשלה בבחירות אישיות. מאז תמיד הנגטיב היה גבוה מהפוזיטיב, המשיך נתניהו, עכשיו אני לראשונה יותר פוזיטיב מנגטיב. נתניהו כשר אוצר היה פוליטיקאי שניסה לפייס מעט את המחנה אותו כל כך הרגיז בקדנציה הראשונה שלו כראש ממשלה. הוא התפייס עם עיתונאים ויריבים, קידם באפקטיביות אג'נדה כלכלית, לא נלחם באליטות ונשאר יחסית מתון מדינית. התוצאה, מבחינתו, הגיעה בבחירות 2003. הכישלון הגדול ביותר בתולדות הליכוד, 12 מנדטים.

בבחירות 2015 נתניהו עשה בדיוק את המהלך ההפוך. הוא לא ניסה יותר להתחבב על המחנה שכנגד. בסולם בו אפס זו שנאה עזה ו 10 היא אהבה גדולה, מבחינת נתניהו של 2019, אין בעיה שחמישים אחוזים מהציבור ייתנו לו אפס או 1. אין בעיה, כל עוד 25 האחוזים בציבור שאוהבים אותו, להלן הבייס, נותנים לו 8 ו 9. זו פוליטיקה טראמפית. חידוד הקצוות, הקצנת השיח, בוגדים, שמאלנים, בקיצור, כל מה שאנחנו חווים פה בארבע השנים האחרונות. שיטת הבחירות שלנו מעודדת את הפוליטיקה המעוותת הזאת. אתה יכול לשלוט גם כש 52% מהציבור, על פי סקר שפורסם לאחרונה, לא רוצים שתהיה ראש הממשלה הבא. לרמת ההסתייגות של הציבור שלא בוחר בך, אין שום משמעות. ממילא הם לא מצביעים עבורך, אז לרמת העויינות אין משמעות. נתניהו רק צריך שיהיו לו 30 מנדטים. כל השאר יסתדר מאליו. צריך לקרות נס כדי שלגוש הימין מרכז לא יהיו יותר מ 60 מנדטים. זה קרה פעם אחת ב 30 השנים האחרונות. ברגע שלגוש הימין מרכז יש יותר מ 60 מנדטים ולנתניהו 30, אין דרך כמעט שהוא לא יהיה ראש הממשלה וממש לא אכפת לו שהצד השני ירגיש ששוב גנבו לו את המדינה.

שיטת בחירות חכמה יותר הייתה מתגמלת מועמדים שעושים פוליטיקה אחרת. באירלנד (ובמלטה), למשל, יש שיטת בחירות מעט יותר מסובכת בה לקול שלך יש יותר משמעות. אתה מדרג מועמדים לפי ההעדפות שלך. איש ליכוד ידרג את נתניהו במקום הראשון, אבל הוא גם ימשיך וירשום את העדפותיו לגבי שאר המועמדים. בנט אולי יזכה במקום שני, ליברמן שלישי וכו'. בוחרי המרכז שמאל ידרגו, מן הסתם, את נתניהו אחרון. ספירת הקולות בשיטה הזאת נותנת ביטוי גם להעדפה השנייה והשלישית של אדם. כך ייווצר מצב שגוש המרכז שמאל יתאחד באופן אוטומטי מאחורי מועמד אחד. כל הקולות שבחרו בגבאי/גנץ/לפיד יעברו למי מהם שזכה בהכי הרבה מקומות ראשונים. לשיטה הזאת יש יתרון מאוד חשוב. בזמן הבחירות לא יהיה ללפיד אינטרס לתקוף את גנץ וההפך. זה שינוי מוחלט של מאזן המוטיבציות הנוכחי. בישראל יש תמריץ גדול לנתניהו ובנט להילחם זה בזה. באחת המדינות בארה"ב, בה השיטה הזאת נהוגה (בעברית היא מכונה "הקול היחיד הנייד", לא שם סקסי במיוחד) המתמודדים בבחירות סיימו את העימות ביניהם כשהם אוחזים ידיים ושרים ביחד שיר. במהלך כל העימות הם נהגו בכבוד מקסימלי אחד כלפי רעהו. לא להרגיז תומכים של המועמדים האחרים חלילה.

כל מערכת בחירות, הפוליטיקאים שלנו מתבכיינים על חוקי הבחירות המיושנים. האיסור על תעמולת בחירות, תשדירי הבחירות המגוחכים, הם תמיד מתחייבים לשנות את החוקים וכמובן, לא עושים דבר (אלא אם כן לעשות זה להקים ועדה כמו ועדת בייניש, ולאפסן מיד את המלצותיה במגירה). מצד שני, יש הרבה מפלגות חדשות ופוליטיקאים שמתיימרים להביא רעיונות חדשים. אולי מישהו מהם רוצה לנסות לחולל שינוי בדרך שהביאה את המערכת הפוליטית שלנו לנקודת שפל קשה במיוחד.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

One thought on “משעמם לדבר על שינוי שיטת הבחירות, אבל זה ישנה הכול

 1. zilbeng@gmail.com'גיל זילבר

  שיטת הבחירות האירית / מלטזית שאתה מזכיר רביב, היא גם פחות דיכוטומית / שטוחה / כוללנית / גסה, מזו שנהוגה אצלנו.

  זו שיטה שבה יש לכל קול עומק / נפח / ניואנס, שגורמים לתוצאה להיות יותר מדוייקת בשיקוף "רצון העם".

  בשיטה כזו אי לא רואה איך ייתכן מצב מתמשך של תיקו בין שני חצאים של האלקטורט כמו שקיים אצלנו קרוב לשלושים שנה, ובו נקבעים גורלות על חודו של קול, של ח"כ סחיט כזה או אחר.

  אלא שאני גם לא מצליח לראות איך כל הצדדים שהתרגלו לשיטה המושחתת שבה מתנהלת הכנסת, יסכימו לתחליף שיחסום מהם את החגיגה המתמשכת שבה הם אימנו את עצמם להתבוסס.

  איזה ייאוש – זה נראה כאילו השטן הפך את ישראל למין שדה ניסויים פרוורטי, שאת התוצאות שלו ניתן להפיץ בעולם – כי מציון תצא תורה, עאלק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.