הימין החדש – "המהלך הפוליטי המנוול ביותר"

| 31 בדצמבר 2018

"מפלגת הבית היהודי מודה לנפתלי בנט ואיילת שקד על 5 שנים של עשייה גדולה", איזו אצילות, מי היה מאמין – "אנו מאמינים שעוד נכונו להם גדולות ונצורות בהובלת מחנה הימין", הודעת הפרידה של "הבית היהודי" משני ראשיו הפורשים הייתה מופת של גדלות נפש. אה, סליחה, זה היה גועל נפש. מזכ"ל המפלגה, ניר אורבך, איש של בנט מלא מלא, שממשיך לשרת את פטרוניו גם כשהוא עדיין מקבל את משכורתו מהמפלגה שעומדת עכשיו בסכנת חיסול. כשאריק שרון פרש בראש מחנה של 14 ח"כים מהליכוד והקים את "קדימה", שאריות הליכוד הגיבו בברוטאליות. בצדק. המיזם של שרון העמיד את הליכוד בסכנת חיסול. הסטארט אפ החדש של בנט ושקד מנסה להשמיד את "הבית היהודי".

"זה המהלך הפוליטי המנוול ביותר שהיה כאן", אמר לי אתמול אחד מוותיקי ובכירי "הבית היהודי". אפשר להבין אותו. בנט ושקד עשו פה מהלך שקשה מאוד להצדיק אותו אידיאולוגית וכלכלית הוא מכוער במיוחד. אתמול יצא מכיוונם הטיעון שמה פתאום חובות ובכלל ה 21-22 מיליון שקלים שחייבת המפלגה הם סכום מופרז, זה הרבה פחות ובכלל, הם ירשו את כל החובות הללו. זו לא אמת. חובות "הבית היהודי", כשבנט נכנס עמדו על 12 מיליון שקלים. זה לא מעט ונבע מכך שבבחירות 2009 המפלגה קיבלה רק 3 מנדטים. בהנהגת בנט המפלגה צברה עוד ועוד חובות. נדמה היה שהוראות מבקר המדינה והמגבלות הכלכליות הן בקושי המלצה עבורו. פעם הוא הודה בשיחה סגורה שבקמפיין הראשון שלו הוא עבר במודע על הכללים כי ידע שרק ייקנס ומה זה כבר בשבילו קנס, עדיף להיבחר ואז לשלם. מאז שנבחר, המפלגה מכרה נכסים, אבל רק צברה חובות, בין השכר בגלל ההוצאות המוגזמות שכפה בנט, לרבות בתשלום ליועצים יקרים.

אין כמעט דו"ח מבקר מדינה שלא מתח ביקורת על הדרך בה בנט ניהל כספית את המפלגה. שוב ושוב הושתו עליה קנסות. בהזדמנות אחת הדברים הגיעו לשיא כאשר מבקר המדינה לא מצא אסמכתאות ל 8 מיליון שקלים שיצאו מחשבון המפלגה לצורך מימון בחירות. 8 מיליון שקלים! איך משלמים 8 מיליון שקלים בלי לקבל אסמכתא? רק אלוהי ("הבית היהודי") יודע. לפני הבחירות הקודמות, אגב, שאלתי את בנט על 8 המיליון הללו בשידור. בנט רתח. זה לא רלוונטי ומה פתאום אני שואל. אחרי השידור הוא העביר לי מסר. אתה מחפש אותנו, זה לא היה מקצועי.

המצב שנוצר עכשיו – בדומה למה שעשתה בזמנו ציפי לבני בפרישתה מ"קדימה" והקמת "התנועה" – זה שבנט ושקד עזבו בלי החובות, אבל הם כן יקבלו את מימון המפלגות שמגיע להם כסיעה חדשה (יחד עם שולי מועלם). בלי החובות, רק עם הכסף. מדהים. זה כמו פושט רגל, שמשאיר את הנושים שלו ברחוב, בעוד הוא מקים חברה חדשה ומתחיל לגייס כסף.

הטיעון של בנט ושקד שנועד להצדיק את פרישתם מפותל במיוחד. עד אתמול הם היו המפלגה ששומרת על נתניהו בימין. לפניהם הוא שחרר מחבלים, איתם לא. לפניהם הוא דיבר על 2 מדינות, איתם לא. היה לא מעט אמת בטיעון שלהם. ברגע אחד, פתאום, בגלל אולטימטום אחד שלא צלח, בנט ושקד הגיעו להארה שהם הגיעו לקצה גבול ההשפעה שלהם. איך זה נמדד? כיצד ניתן ללמוד מהתרסקות מביכה, שקשורה לאולטימטום שהם עצמם הציבו, על עוצמת ההשפעה שלהם בממשלה עתידית? ברור שאי אפשר. כל אידיוט מבין שהסיבה לפרישה היא שהם רוצים סוף סוף לבנות פלטפורמה שתאפשר להם להתמודד על ראשות הממשלה, אחרי שהחליטו (מזמן) שהמותג "הבית היהודי" לעולם לא יוכל לאפשר זאת. אז לא, אני בטח לא אזיל דמעה אם "הבית היהודי" ייכשלו בבחירות, אבל בבחירה בין "הימין החדש" הלכאורה מתון יותר ונטול חרד"לים ל"בית היהודי" הסמוטריצ'י, אני מוצא את עצמי קצת מתלבט. מזל שהם לא צריכים לבנות על הקול שלי.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

2 thoughts on “הימין החדש – "המהלך הפוליטי המנוול ביותר"

  1. יובל המבולבל

    קראתי בהרבה מקומות שהוא דווקא צימצם את החוב כמעט בחצי, קיבל מפלגה במצב גרעוני רע מאד והחזיר במצב יותר טוב.. מי צודק?

  2. SYLVIS57@GMAIL.COM'א

    מר דרוקר. הציפיות מפוליטיקאים ישראלים נמוכות מאוד. זה שלבנט יש כיפה על הראש דומה לכל העבריינים שמגיעים לשופט עם כיפה.

    עשו תרגיל חוקי ומסריח כי בפוליטיקה יש רק אינטרסים ורצוי אישיים. גם היה להם ממי ללמוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.