למרות כל חסרונותיו, לגנץ יש סיכוי אמיתי להתרומם

| 17 בדצמבר 2018

כשבני גנץ ונציגיו ניהלו את המו"מ על הצטרפותו לחברת "הממד החמישי" היה להם תנאי יוצא דופן. אסור לאף אחד לפרסם דברים שיפגעו בדימויו של הרמטכ"ל לשעבר. הגיוני שגנץ חרד לשמו הטוב, פחות שכיח לנסות לכלול את זה כתנאי במו"מ מסחרי. עכשיו, כשהחברה נסגרת, ספק אם חלק מהלכלוך לא ידבק ביו"ר שלה. רק לפני 4 חודשים סיפר גנץ בגאווה על החברה ותרומתו לה בראיון ל"גלובס": אני יכול להגיד לך מה זה עושה למישהו שהוא מקצועי בעולם הזה. הוא אומר: וואו!…לא עושים פה סיבוב רק כדי להרוויח כסף – מהסיפור הזה יהיו פחות פושעים ופחות טרוריסטים. נורא פשוט".

מה התרומה שאתה מביא?
"כיווני העשייה, קשרים, חשיפה לעולם ולמשקיעים. הכסף שהושקע לא הגיע לפה במקרה".

מה שמסתמן כמו כישלון עיסקי רק מאשש את מה שרוב מי שמכיר היטב את גנץ חושב עליו. איש מצוין, הגון, ישר, אבל מתקשה מאוד לקבל החלטות, ממש לא עשוי מהחומר שממנו אנחנו רגילים שראשי הממשלה שלנו עשויים. אלוף בדימוס אמר לי על גנץ: "האחרון שהייתי חושב עליו שהוא יכול להצליח בפוליטיקה". דיברתי עם הרבה קולגות של גנץ. רובם ככולם מכבדים אותו, מעריכים אותו ומטילים ספק עמוק אם הוא האיש שיכול לאתגר את בנימין נתניהו.

בעניין הזה אני קצת בדעת מיעוט.

לדעתי, אם היה נעשה היום סקר בקרב מצביעי מרכז שמאל שהיה מבקש מהם לדרג את עשרת השיקולים החשובים שלהם בהחלטה במי לבחור אז העדיפות העשירית הייתה – רק לא ביבי, התשיעית הייתה רק לא ביבי וגם השמינית והשביעית, עד למקום הראשון. הכיבוש, הפערים החברתיים, ההסתה וכל היתר חשובים, אבל אף אחד מהם לא ייכנס לעשרת המקומות הראשונים. בבחירות הקודמות המחנה הזה נתן 24 מנדטים לבוז'י הרצוג. כמה שבועות לפני הבחירות שאלתי את ראובן אדלר, האסטרטג של הרצוג: אתה לא קצת חושש להריץ מישהו כמו בוז'י? פוליטיקאי מוכשר והכול, אבל הוא לא ממש הוכיח פוטנציאל מנהיגותי. אדלר ענה שאם נזרוק עכשיו אבן מהחלון, מי שייפגע ממנה, עדיף על נתניהו. אדלר הלךבמודע רחוק מדי, אבל זה משקף במידה רבה את האנרגיות של מחנה המרכז שמאל. מי שיצטייר כאתגר כלשהו לנתניהו, יקפוץ.. השאר ישקעו. לגנץ – על כל מגרעותיו כמנהיג פוטנציאלי – יש המון מעלות כמועמד. רזומה נכון, עמדות ערטילאיות, נראה נפלא, מאמין באמת בפיוס ואחדות ולא פחות חשוב – הוא חדש, מהניילונים.

לגנץ יש סיכוי אמיתי לצבור מומנטום ולהפוך למפלגה הגדולה ביותר בגוש המרכז שמאל. זה יגרום להצטמקות של לפיד ולחצי חיסול של גבאי. בוחרי "יש עתיד" וה"מחנה הציוני", על פי כמה סקרי עומק, פשוט לא כל כך מחוייבים למפלגותיהם. אין להם כרגע שום דבר אטרקטיבי יותר ללכת אליו. אם לדקה וחצי גנץ ייראה כמו איום על נתניהו, הם ירוצו אליו.

גנץ סופג עכשיו לא מעט ביקורת ובצדק על כך שהוא מתלבט אינסופי, על זה שהוא לא נגיש, אין לו עמדות, הוא ניהל שיחות עם יותר מדי מפלגות, אבל צריך לומר גם שכל כמה שזה לא מודל ראוי למנהיגות, זה מאוד חכם עבורו. אחד מהמקורבים שלו אמר לי שהוא יודע שהוא חייב לקפוץ רק ברגע האחרון כדי לשמור על זמן שחיקה מינימלי.

כמובן שכל הניתוח הפוליטי המבריק הזה תלוי בכך שגנץ לא יעשה טעויות מביכות. שלא יתחיל לבטא עמדות ימין, כמו שכתב יוסי ורטר בסוף השבוע. לבייס השמאלני נמאס כבר מכול המתחפשים למיניהם. גנץ, כרגע, הוא היחיד שמעביר 5-7 מנדטים מגוש הימין לגוש השמאל. זה עדיין לא מייצר לו היתכנות להקים קואליציה בראשותו, אבל אם ישכיל לתת לקמפיינר מנוסה לנהל אותו, לשלוט בכול מה שיוצא לו מהפה, קשה ככל שזה יהיה לרמטכ"ל בדימוס, הוא יכול להוות אתגר לא פשוט עבור נתניהו.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

One thought on “למרות כל חסרונותיו, לגנץ יש סיכוי אמיתי להתרומם

  1. אריה

    להצביע עבור גנץ? אולי. אחרי כל מה שנאמר כאן – אולי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.