"גם אם יהיו 4 מנדטים, לא אזוז" – חרקירי 2019

| 4 בפברואר 2019

אבי גבאי לא כל כך מסתדר עם תמר זנדברג. זנדברג ושלי יחימוביץ' זה לא אהבה גדולה, למרות שכלפי חוץ הכול בסדר. על ציפי לבני וגבאי אין מה להרחיב וכולם לא משתגעים על אלדד יניב (הגיוני אחרי שנתיים שהוא זרק עליהם כל פיסת בוץ אפשרית) ועדיין, לשמאל הישראלי אין ממש את הפריבילגיה לזרוק עשרות אלפי קולות לפח. בסקרים שלבני פרסמה לפני כמה חודשים היא הייתה שווה עצמאית 6 מנדטים. גבאי היה נבון מספיק כדי לדעת שהסקרים הללו לא שווים דבר. כשאתה מכוון נשאל לאפשרות חדשה, בולטת, אז היא תמיד תקבל הרבה יותר כוח, אבל גם עכשיו – כוחה הפוליטי נאמד באזור המנדט – שניים. כניסתו של בני גנץ לזירה הצליחה להעלות את הגוש חוסם נתניהו (גנץ, יש עתיד, העבודה, מרצ, הרשימה המשותפת) משפל של 44-46 מנדטים לאזור ה 55-57 מנדטים. להגיע ל 61 זה כמעט בלתי אפשרי, לשמאל אין אלטרנטיבה להסתבך בקרבות אגו. רק דמיינו רשימה בה יחימוביץ' מקום 1, זנדברג 2, לבני 3 וברשימה גם גבאי, אולי אהוד ברק ועמיר פרץ. לא, זו לא אלטרנטיבה שלטונית, אבל 10 ואולי 15 מנדטים ביום טוב זה יכול להביא.

לפני כשנה כבר ידע אבי גבאי שיש סיכוי שהוא הולך לקטסטרופה שהוא חווה עכשיו. 'גם אם כל 24 חברי הכנסת של המחנ"צ יקראו להדחתי, אני לא אעזוב", הוא אמר אז. "גם אם נעמוד על 4 מנדטים, לא אלך", הוא נשבע. עכשיו הוא מתקרב בצעדי ענק לתסריט הזה. במחקר עומק שערכו במרצ, כנראה שגבאי כבר נושק ל 4 מנדטים. בינתיים, הוא אכן ממשיך לדהור לעבר הקיר. באוטוביוגרפיה המעניינת שהוא הוציא הוא חוזר שוב ושוב על התימה שהוא הציע יוזמה כלשהי (אינטרנט מהיר בבזק, למשל) וכולם אמרו שזה לא אפשרי, אבל הוא הוכיח שאפשר גם אפשר. למרבה הצער, כנראה שהוא שכנע את עצמו בתימת הגיבור האמריקני הזאת, שיכול לכל הקשיים. מרצ, מסתבר, כבר כמהה לאיחוד. זנדברג מתה מפחד שבמשמרת שלה, מרצ לא תעבור את אחוז החסימה. אלדד יניב ולבני מוכנים להתאחד עכשיו עם כל דבר שזז. גבאי במריו. ההסבר שלו הוא שאלקטורלית איחוד כזה ירחיק מצביעי עבודה מסורתיים. יכול להיות, אבל כרגע מתחם הויכוח הוא לא בין 10 ל 20 מנדטים. עכשיו זה כבר קרב הישרדות ובתסריט ממש לא דימיוני העבודה עלולה לא להיכנס לכנסת.

הדיבור הפופולארי במערכת הפוליטית הוא על איחוד בין גנץ ולפיד. לא בטוח בכלל שאיחוד כזה מוסיף משהו לסיכוי להזיז את נתניהו. ממילא נשברו (כמעט) כל הכללים במערכת הפוליטית. מישהו מעלה על דעתו שלנתניהו תהיה קואליציית ימין חרדים יציבה והוא לא ירכיב את הממשלה רק כי לליכוד יהיו 30 מנדטים וללפיד – גנץ 35? שטויות. זו תיאוריה של בחירות 2015 בה כמה מה'שותפים הטבעיים' של נתניהו (בעיקר כחלון וליברמן) רק חיפשו לגיטימיות לעזוב אותו. היום יחסי הכוחות אחרים. איחוד גנץ – לפיד יכול להקטין את המפלגה המשותפת, להפוך אותה לקרקס בעייתי, בלי דיבידנד של ממש. איחוד בצד השמאלי,לעומת זאת, בין שורה של מפלגות שצריך מיקרוסקופ כדי להבדיל ביניהן הוא חיוני.

מהספר שגבאי כתב על עצמו בעיקר מקבלים דיכאון קל. אפשר לחוש במה שהפוליטיקה עושה לאדם מוכשר, עתיר בכוונות טובות. איך לפתע הוא הופך לחצי פרנואיד, מאוד מרוכז בעצמו ובעיקר מכונת שיווק בלתי נגמרת. כשהוא שומע על מצוקה, הוא יוצר קשר עם המשפחה ותורם להם כסף (ואז כותב על זה בספר). לפני כשבועיים פנו 4 יוצאי סיירת מטכ"ל בראשות אליק רון לגבאי. הם ביקשו פגישה בשליחותו של עמירם לוין. לוין רצה שגבאי ישריין אותו. נקבעה פגישה. אליק וחבריו הגיעו בתשע בבוקר למשרדו של יו"ר 'העבודה' רק כדי לגלות לתדהמתם שגבאי איננו, הוא  גם לא מצלצל. במקומו ראיינו אותם ראש המטה של גבאי ועוד כמה אנשי צוות. 'איך אתם יכולים לעזור?'. אצל גבאי הבינו שהם בכלל באים כי לוין יודע "להביא את המגזר הערבי". בתשע וחצי שלושה מארבעת האורחים כבר עזבו בכעס. אליק רון התעקש והצליח לפגוש את גבאי לרבע שעה (בגרסה המודפסת בעיתון לא דייקתי. סליחה). אז לא, ההברזה הזאת לא תפגע בכמות המנדטים של גבאי. גם האיבוד של עמירם לוין, שפרש בזעם, לא יבריח קולות מהעבודה, אבל זה קצת מראה באיזה תהליך הרסני נמצא יו"ר העבודה. האיש שמקדש בכל דף בספרו  ענייניות ופרגמטיות מסרב להסתכל למציאות בעיניים ומוכן לשרוף את הבית כולו על יושביו. נותרו בסה"כ שבועיים וחצי עד המועד האחרון לסגירת הרשימות. אין ממש זמן. לעבודה ומרצ יש מנגנונים מסורבלים. אי אפשר לקבל החלטה בדקה וחצי. במידה ולא יהיה איחוד בשמאל, לבני ויניב יצטרכו לגלות אחריות ולוותר על המאבק האבוד שלהם. אם המחויבות שלהם למהפך שלטוני היא כנה (יניב ביטא זאת במאה הפגנות לפחות, לבני בעשרות נאומים, רבים מהם בחו"ל), הם יצטרכו לפרוש מההתמודדות. הסיכוי שלהם לעבור לבד נראה כרגע קלוש למדי.

 המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

7 thoughts on “"גם אם יהיו 4 מנדטים, לא אזוז" – חרקירי 2019

 1. itamarbrener100@walla.com'איתמר

  הזגזוג של דרוקר מוזר.
  רגע אחד הוא מפרסם טור שכותרתו *רק לא לבני* ובסיומו הוא טוען שבבחירה בין לבני לנתניהו הוא כלל לא בטוח למי הוא יתן את קולו.
  מיד אחר כך הוא בין הבודדים בתקשורת שחוגגים את השפלתה של לבני כאשר גבאי הודיע לה בפומבי על פירוק השותפות.
  ופתאום לבני הופכת לאיזו משאת נפש ודרוקר מדרג אותה שלישית ברשימה המדומיינת שהקים.

 2. mishu@mishu.com'מישו

  כדי להרוג לגמרי את מפלגת העבודה/המחנ"צ באמת צריך לשים את תמר זנדברג במקום ריאלי. כשזה יקרה – לא תהיה תקומה למפלגת העבודה וזו תהיה מפלגת שמאל (כמעט קיצוני) המייצגת חלק קטן מאוד באוכלוסיה ותגרד כמה מנדטים בבחירות האלה רק בכדי להפוך למרצ 2.

  לדעתי, כדי להצליח ולהוות חלופה שלטונית יש לאבי גבאי אופציה אחת מובילה והיא קריצה יותר למרכז ולא לשמאל הקיצוני ולאחר הבחירות קואליצית מרכז יחד עם כל מפלגות השמאל מרכז (כולל מרצ).

 3. דת ומדינה,ושתיקת השמאל.או למה יש רבנות ראשית בכלל?

  הרבנות הראשית היא אירגון פשיעה(לפחות באופן הכוחני,שבו הוא מתנהל).כמו גם בשיתוף הפעולה המביש שלו,עם התארגנות השנאה (אירגון לה"בה,עיין ערך הגיור של נסרין קאדרי).אכשיו אומרים,שישראל היא מדינה יהודית.אז מבחינתי שישלבו את רוח המשפט העברי בחוק הישראלי(במידה ואין התנגשות בזכויות אדם).למעשה בהתנהלות של המדינה והרבנות יש פגיעה ביהדות המדינה.כי הם האופן עקבי מוציאים יותר ויותר אנשים מהיהדות.כמו גם דחייה וגועל מהחוויה היהודית.והשמאל הישראלי(אם יש דבר כזה בכלל?) שותק

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  חבל שבסידרת ראשי הממשלה המצוינת שלך לא נשאר תקציב למשה שרת.שניסח את מגילת העצמאות.ודאג שישראל תהייה מדינה דמוקרטית.אשר לבן גוריון(אדם חשוב שבזכותו ישראל נוסדה).הוא איפשר את צמיחת הרבנות/אינקביזיציה.(בן גוריון עצמו היה נשוי בנישואים אזרחיים,אך לא הצליח לאפשר את זה לשאר אזרחי ישראל)

 5. נראה שמפלגת העבודה בדרכה לסיים את תפקידה ההיסטורי, וגבאי יהיה זה שיכבה את האורות.
  האמת שהם כולם הרוויחו את זה ביושר, לא לחינם המפלגה הזו נודעה לשמצה בסכינאות ובמחנאות. אכן יש שם עוד ח"כים רציניים אבל הם יכולים למצוא בית חדש. גבאי אולי היה הקטליזטור שהאיץ את התהליך, אבל גם בלעדיו מפלגת העבודה התנפצה לרסיסים מכיוון שלא הצליחה להתמקם על המפה הפוליטית החדשה.

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  מי שלא הייה ראש הממשלה הבא.לדעתי חשוב לעשות כמה דברים בישראל:ראשית לבנות מאגר זהב לאומי(USAלא תשיב לישראל את הזהב שלה לעולם).כדאי לעשות את זה במקום המאובטח בישראל(הקרייה למחקר גרעיני).ליצור ספרייה שתעתיק ותיצור עותקים חדשים של כל אוצרות היהדות מהמגילות הגנוזות ועד הגירסאות השונות של התנך(הא"רי,האשכנזי,התימני,הספרדי).ניתן לבנות מוסד זה בטבריה(שם נכתב כתר ארם צובא).ומוזאון שיקם באילת("עיר תיירות",ללא מוזאון ללא גן חיות.בקיצור מקום עלוב).מוזאון של אומנים ישראלים חיים.אומנות מודרנית אך גם פיגורטיבית.שתסמן קו של תרבות ישראלית מתחדשת

 7. הנוכל מחיפה

  "אבי גולדהמר וילדיו הועסקו 24 שנה בעיריית נהריה במהלך תקופתו של ז'קי סבג! כל שנה מיליוניום מכספי תושבי נהריה הועברו לכיסו של עורך דין אבי גולדהמר!
  אבי טען שההתקשרות לא קשורה לז'קי בסג המושחת אך אליבא דמבקר המדינה נמצא אחרת!
  קראו הכל כאן:

  הזהרו מהנוכל החיפאי! "

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.