מנדלבליט צריך לאסור על ליצמן להחזיק בתיק הבריאות

| 20 במאי 2019

הרב יעקב ראטה ביצע עבירות מין מחרידות בנערה בין הגילאים 8 עד 18. היא אזרה אומץ, העידה והוא נשלח ל 16 שנות מאסר. הפוליטיקאי יעקב ליצמן התעסק בזה לא מעט. לפני ותוך כדי שהחזיק בתיק הבריאות, תוך שהוא מפעיל לחצים על הפסיכיאטרים, שכפופים אליו ומחליטים בגורלו של ראטה.

ביום חמישי פרסמנו ב"מקור" תחקיר על מעורבותו של מחזיק תיק הבריאות ולשכתו לטובת עשרה עברייני מין מורשעים לפחות. בצעד לא בלתי יצירתי, פרסם ליצמן בערב השידור פרסומת מטעמו. "מי שעובר על עבירות מין", ליצמן מדגיש שם בטון קשוח "אין סליחה ומקומם חייב להיות בכלא". בעניין ראטה, למשל, ליצמן בכלל הביע עמדה בפגישות עם הפסיכיאטרים שנעשה לו עוול במשפטו. ליצמן התאמץ והשתדל כדי שראטה יקבל חופשות ארוכות יותר, זה הגיע עד לעימות נדיר בין משרד הבריאות לשירות בתי הסוהר.

הנרטיב הכללי של ליצמן הוא שהמעורבות שלו למען עברייני מין היא פשוט טיפול שיגרתי בפניות ציבור. בין חולי סרטן לחולים סיעודיים, השתרבבו להם גם כמה פדופילים ואנסים. זה קשקוש גמור. יותר מדויק, יש גרעין של אמת בכך שליצמן עוזר לפונים רבים, העזרה מוטה באופן משמעותי לטובת חרדים וסלבריטאים (בעקבות התחקיר פרסמו ח"כ בצלאל סמוטריץ והעיתונאי עמיחי אתאלי ציוצי שבח בזכות ליצמן. פנינו אליו והוא עזר לנו באופן נפלא, ללא שום קשר, כמובן, לזהות הפונה – ח"כ ועיתונאי פוליטי). האמת היא שיש קשר שתיקה עצום במערכת הבריאות סביב הפניות הללו. מנהלי בתי חולים, מנהלי מחלקות, רופאים בכירים, כולם מכירים את היקף הפניות הבלתי נגמר של ליצמן ולשכתו לטובת אלו שהוא חפץ ביקרם, באמתלה של 'פניות ציבור'. ליצמן פשוט מצא דרך גאונית לתגמל את הקהל שלו. בסיפור של עברייני המין זה משולב בתרבות נוראית של חמלה ועזרה לעברייני המין והתכחשות והעלמה של הקורבנות. ראטה, למשל, השתחרר וחזר להיות רב של קהילה. כאילו לא קרה כלום. אגב,  לחסידות גור ולפוליטיקאי ליצמן יש עניין פוליטי בתמיכת הקהילה הקטנה הזאת בה ראטה הוא דמות מפתח.

מי שחייב לנקוט פה במעשה הוא היועץ המשפטי לממשלה. בעבר היועהמ"ש לממשלה מנע מינוי שרים לביטחון פנים כשהתנהלה חקירה בעניינם. כשהחלה החקירה נגד צחי הנגבי בנושא המינויים הפוליטיים, הוא השעה את עצמו מתפקיד השר לביטחון פנים, אבל הממשלה מינתה רק ממלא מקום. הוגשה עתירה לבג"צ. השופטים חשין ובייניש בדעת מיעוט אפילו חשבו שצריך לאסור על הנגבי לכהן כשר לביטחון פנים במשך מספר שנים, כדי שהחוקרים לא יחששו שאחרי שתסתיים החקירה הוא יחזור להיפרע מהם.

למחזיק תיק הבריאות ליצמן כפופים שורה ארוכה מאוד של פסיכיאטרים שהם עדי מפתח בפרשה. רובם היו נתונים, לכאורה, ללחצים של ליצמן ולשכתו לעזור למלכה לייפר, אותה חשודה בפדופיליה שאוסטרליה מבקשת להסגיר אליה. ליצמן אחראי על עד מפתח בפרשה, הפסיכיאטר המחוזי, ד"ר קובי צ'רנס, על שותפו לחוות הדעת הבעייתית, ד"ר גדי ליובין, על שני הפסיכיאטרים שניסו לתקן את המעוות – ד"ר איגור ברש וד"ר דניאל ארגו, על הפסיכיאטרית שבדקה את לייפר במשך שנה וחצי, ד"ר יילנה דינרשטיין, על הפסיכיאטרית שקבעה שלייפר מתחזה, ד"ר וייסברוד וכן על כל הפסיכיאטרים שמטפלים בעברייני מין מורשעים והעידו בפרשה – ד"ר משה בירגר ויש עוד רבים אחרים. האם לא מן הראוי להרחיק את ליצמן מיכולת השפעה על כל העדים, שעלולים להכריע את גורלו? בסיפור הנגבי, קבע היועהמ"ש מזוז ש"מן הראוי שהנגבי לא יכהן גם בתפקיד מיניסטריאלי ביצועי אחר". זה לא אמור לחול על ליצמן?

למרבה הצער, נדמה שבתקופה בה אנחנו זקוקים יותר מתמיד ליועץ משפט אקטיבי, מנדלבליט מסתתר איפשהו. גם כאן הוא לא ממש שש להתערב. הנה כמה שורות מהשופט חשין בפס"ד הנגבי: "משלמדנו כי תרבות ה"לא ייעשה כן במקומנו" נחלשה ואנו דלונו עד-מאוד, האם לא ראוי היה כי המשפט ישמיע את קולו ברמה? כי קולו לא יהא אך כקולו של הפיקולו, "זך וטהור אך נבלע בהמולה"?"

המאמר פורסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

3 thoughts on “מנדלבליט צריך לאסור על ליצמן להחזיק בתיק הבריאות

 1. אסף

  כל "מחנה הימין "הזה הוא גוש סירחון.וכחלון האדם הקטן הזה.התישב במשבצת שביבי הכין לו,שישאר"מזרחי המחמד של הליכוד",וגם הוא וגם הליכוד שייכים לעבר

 2. -ליאור

  עם כל הצער שבדבר, נאלץ לבסוף להודות שכל הקרדיט שניתן בתחילה למנדלבליט (לרבות באתר הזה), והאמונה שלמרות שנתניהו מינה אותו הוא בכל זאת ישמור על עצמאות ומוסריות, התנפצו לרסיסים.
  המציאות היא שמנדלבליט נתן את ידו – ולו בשתיקה רועמת – להשחתה ולסיאוב של המערכת הציבורית. המסמוס הבלתי נתפס של תיקי נתניהו ומריחת הזמן שאפשרה לביבי בינתיים הקדמה מיותרת של 3 מערכות בחירות (בלי כל ספק באשר למניע), וכעת גם השתיקה אל מול שאר מלחכי הפנכה הפוליטיים, מעידות שמנדלבליט אבד. בין אם מרצון או מפחד – הוא מועל בתפקידו ובמקום להיות חלק מהפתרון, הוא חלק מהותי מהבעיה.

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  מנדלבליט הורס במו ידיו את הדמוקרטיה הישראלית. מתיר מינויים לא ראויים, סוגר תיקים, מורח חקירות. מפחיד!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.