תיק 1000 – האם ניגוד העניינים הפך לפלילי

| 7 באוקטובר 2019

באחת מחקירותיו במשטרה התקומם בנימין נתניהו כנגד הסכום הגבוה של המתנות ממילצ'ין, כפי שחישבו אותו החוקרים, חישוב שהעמיד את סך המתנות על מאות אלפי שקלים: "אני לא יודע את הסכום ותוך כדי זה גם הוא לא יודע. אני יודע בזמן אמיתי שאני מקבל ממנו קופסת סיגרים. מה אני סוכם את זה? אמרתם ואם הוא יביא מטוס? אם היה מביא מטוס מלא סיגרים, כן, הייתי יודע את זה".

זו לא הייתה מהטענות המוצלחות של נתניהו. מן הסתם, הוא הבין שבתיק 1000 הוא בבעיה קשה. קשה להכשיר קבלה שיטתית ושוטפת של סיגרים, שמפניות, תכשיט ועוד תפנוקים לאורך שנים. לכן, נתניהו הפך בחקירותיו את מילצ'ין ל'אח'. אם מהבן דוד מיליקובסקי מותר לקבל מיליונים, מה'אח' מותר לקבל כמה מאות אלפים. קצת מבאס ש'האח' אמר בחקירה שהזוג נתניהו הוא זוג נהנתן, שהוא נגעל מהם ושהייתה דרישה בלתי פוסקת מהם, אבל היי, אחים לא בוחרים. או שכן. לפי חומר החקירה, היו לנתניהו 'אחים' רבים. ספנסר פרטרידג', זאב רובינשטיין, דדי גראוכר, בובי רכניץ, אפילו שלדון אדלסון הביא, כנראה, קופסת סיגרים.

איך שלא יהיה, מהרגע שאתה 'אח' של מילצ'ין, אתה לא אמור להתערב לטובתו בכל מיני עניינים.

כאן נכנסת הנקודה העקרונית בתיק. מתי פעולה בניגוד עניינים הופכת לפלילית? פרקליטי נתניהו יתמקדו היום בשימוע אצל היועהמ"ש בעיקר בנקודה הזאת. הם ליקטו שורה של מקרים שבהם, כך הם טוענים, החטא היה יותר כבד והעונש יותר קל: בנצי ליברמן, שהיה מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל, טיפל בענייני חברו, נחום לנגנטל והענשתם אותו פחות, הם יטענו. בינת שוורץ, ראש מנהל התכנון במשרד הפנים, פעלה בניגוד עניינים בנושאים שבעלה היה מעורב בהם ולא עשיתם לה כמעט כלום. פרח לרנר, היועצת של נתניהו, עשתה דברים איומים ונוראים ופטרתם אותם במעט מאוד. תעזבו את ביבי.

הבעיה של התיזה הזאת היא הפסיקה המפורשת בעניינו של אהוד אולמרט. אולמרט הורשע בהפרת אמונים בכך שטיפל בלקוחות של חברו ועורך דינו, אורי מסר. טענתו העיקרית של אולמרט הייתה – הנושא הזה כבר נידון בעבר, במקרה בו הייתי מעורב מול עורך דין אחר שייצג אותי (יגאל ארנון) ונפסק כי אין בכך בעיה. הנחתי שגם פה אין בעיה, מה עוד שהחלטותיי המהותיות לגבי אותן לקוחות של מסר, היו סבירות. ביהמ"ש אישר שרוב ההחלטות היו סבירות והרשיע את אולמרט. ההסבר היה שהקשר בין אולמרט למסר הוא חזק במיוחד. מסר החזיק עבורו כספים, חייב אותו בשכר טרחה מופחת והיה חבר ויועץ. אם מילצ'ין הוא לא סתם מקורב, אלא 'אח' – למה נתניהו לא נתן למישהו אחר לטפל בענייניו? גם אם לא יוכח שהמעורבויות של נתניהו היו לא לגיטימיות, זו עדיין הפרת אמונים. אולמרט קיבל עונש רך למדי על הפרת האמונים בעניינו של מסר, אבל הוא לא קיבל מתנות ממסר. אנשים שהורשעו בהפרת אמונים, שהייתה כרוכה ברווח כספי – כמו סטס מיסז'ניקוב – נכנסו לכלא על זה ורק זה לעונש של למעלה משנה.

ללא קשר להכרעה המשפטית, החומר בתיק 1,000 פשוט מגעיל. לא שזה מזיז למישהו, אבל ראש הממשלה ומשפחתו מוקפים בשורה של אנשים עשירים שיודעים ומבינים שהם חייבים כל הזמן להעתיר פינוקים על הנתניהוס, אם הם רוצים לשמור על הקשר. באחת העדויות של מילצ'ין הוא מחמיא מאוד לנתניהו על כך שהציל את חייו של הטייקון האוסטרלי, ג'יימס פאקר. מסתבר שפאקר נקלע למשבר אישי קשה, מצבו הבריאותי הידרדר. "אני ביקשתי מביבי להרים טלפון לג'ימי על מנת להציל את חייו", העיד מילצ'ין "אני ואנשים נוספים דאגנו לג'ימי וחשבנו שאם לא נפעל במהירות, תהיה סכנה לחייו. ביבי היה היחיד שהצליח לשכנע את ג'ימי לבוא ארצה. אני מעריך שהוא הציל את חייו". קטע העדות הזה היה יכול להיקרא כל כך אחרת, אלמלא מתברר שגם פאקר גוייס כדי לממן את אורח החיים הנהנתני והמכוער של ראש הממשלה ורעייתו.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.