חוקר: הצגה למי? ליריב לוין? נתניהו: בוודאי. חוקר: שיטית ביריב לוין?

| 27 בנובמבר 2019

זו לא החקירה הראשונה של נתניהו בתיק 2000, אבל היא מעניינת במיוחד. תמיד מעניין לראות איך נתניהו, שתואר על ידי מקורביו כאיש בעל זיכרון יוצא דופן, פשוט לא זוכר כלום. אירועים דרמטיים, פגישות, שיחות, לא זוכר. מיד לאחר שהוא לא זוכר, הוא מפריח איזושהי ספקולציה שמנסה ליישר את העובדות, אבל עוד יותר מזה, השאלות של החוקרים מראות כמה גרסת נתניהו בתיק 2000 מחוררת. זה מגיע לשיא כשנתניהו מנסה להסביר למה שלח את ראש המטה שלו, ארי הרו, להיפגש עם יו"ר הקואליציה יריב לוין, במטרה לחפש פשרה שתספק את "ידיעות". הנה קטעים מהעדות:

 

כורש בר נור (ראש יאח"ה): יש לך מושג למה ארי הרו ביומיים האלה (של הגשת הצעת חוק ישראל היום ב 26 באוקטובר) מדבר עם מוזס כל כך הרבה?

ביבי: לא, אתם אמרתם לי שהיו לו 80 שיחות, משהו כזה

יש לך מושג?

ביבי: די נדהמתי מהמספר הזה

ביבי: אני החלטתי כמו שאינדיאנים רודפים אחריך כמו בסרטים? אתה רץ רץ רץ מצליח, מדרדר עליהם איזה עץ, לא עוזר, הם רודפים אחריך, אתה מגיע לקצה המצוק, אני מסתכל על המצוק למטה, זה מאה מטר ולמטה יש סלעים וקצת מים, אני החלטתי שהדרך היחידה לעצור את זה בעצם זה לפזר את הממשלה, זה לא רק להציל את ישראל היום, הקול היחיד של הימין וגם לא לתפקד בממשלה שהאיש (נוני מוזס) השתלט עליה.

כורש: אבל התפשרות כמו שאמרת קודם אדוני, לרכך, לעדן, ניסית לעשות?

לא עשיתי, ניסיתי למשוך זמן

גיל רכלין: אם אדוני מגיש ערעור על החלטת ועדת השרים, לאדוני יש אפשרות שלא לקבוע מועד לדיון בערעור ולכן זה נקבר איפשהו

זה טיעון חזק. אם נתניהו, כדבריו, רק רצה לקבור את הצעת החוק הנוגעת ל"ישראל היום", הוא היה יכול להביא אותה לוועדת שרים, לערער על ההחלטה ואז מליאת הממשלה הייתה צריכה לדון בה. ראש הממשלה שולט באופן מלא על סדר היום של מליאת הממשלה. 

ביבי: כן…לא…אבל בסופו של דבר הדבר הזה היה מגיע לממשלה ולא…

גיל: הוא לא מגיע

ביבי: בסוף זה יגיע, הוא כבר השתלט לי

גיל: אבל שנייה אדוני, אדוני אמר לפני רגע שהמטרה של אדוני הייתה כמה שיותר למשוך זמן. זה היה הקלאסי למשוך זמן, להגיש ערעור על החלטת הוועדה, נגמר הסיפור מבחינתך

ביבי: לא נגמר, משום שההערכה שלי הייתה שהוא יעשה לי מרד כללי. הוא כבר השתלט.

גיל: הגיש ערר, זה נעצר

ביבי: מה שאתם מסרבים אולי להבין. אתם מסתכלים על זה בזכוכית מגדלת ואני מראה לכם את התמונה. הוא (נוני מוזס) עושה הכול להשתלט הלכה למעשה על הממשלה. תסתכלו מה יש שם בממשלה רק כדי להבין. איפה המספרים? יש לו שם את ישראל ביתנו, את התנועה, יש לו את…מהליכוד הוא כירסם לי…מהבית היהודי הוא כירסם לי.

גיל: אדוני יכול לא לקבוע מועד לערר

ביבי: אדוני לא יכול…אדוני יכול שגם לא תהיה לו ממשלה למחרת כי אני כבר יודע שההשתלטות שלו בהצבעה הזאת זה ההשתלטות שלו בכלל. הם כפותים לו! הם שאווישים שלו.

גיל: אדוני כבר עשה את זה גם בפיצול ערוץ 2. הגיש ערר על הוועדה, נכון?

ביבי: בטח, אתה יכול כשאין לך את נוני מוזס

אז למה לא עשית את זה פה

אני מסביר את זה! יש הרבה עררים שהגשתי. זה הבעיה?

חוקר: ההסבר לא מובן

כורש: ב 12.11.14עברה הצעת החוק בקריאה טרומית. מהחקירה של יריב לוין עולה כי אתה שלחת אותו לפגישה עם ארי הרו, פגישה שהתקיימה בביתו של הרו במודיעין ולוין מספר, ואני עכשיו מצטט: "כאשר חוק ישראל היום הועלה להצבעה, אני לא הייתי. לא השתתפתי בהצבעה". הוא עבר איזה משהו. אתה שולח את לוין, אצלו בבית הוא נפגש ועלתה הסוגיה של ישראל היום "ודיברנו על כל מיני דברים ביניהם שעשו הקבלה. שיש סיכום על תפוצה מסוימת בעיקר ביום שישי". הוא אומר: "הלב של כל הסוגיה פה של חוק ישראל היום זה התפוצה ביום שישי ולא אמצע השבוע". למה אתה שולח שני אנשים שלך לדבר על זה?

נתניהו: אני מקיים כל הזמן את ההצגה הזאת שאני יכול. אני מושך את זה, נו…

כורש: הצגה למי? ליריב לוין?

נתניהו: בוודאי. מה אני, שיתפתי את יריב בכל….שלי

כורש: אז שיטית גם ביריב לוין

נתניהו: לא שיתפתי אותם. לא משתף אותם

כורש: יריב לוין אומר עכשיו בחקירה שהוא בכלל לא ידע שהחלטת על חופש הצבעה ואם הוא היה יודע מזה, זה סוג של התאבדות פוליטית

נתניהו: או קיי, אז הוא לא יודע אבל אני חושב שהיה הפוך. אם לא הייתי נותן חופש הצבעה, כבר לא הייתה ממשלה. אני לא משתף את יריב בכל דבר. דרך אגב, אני מאוד מעריך אותו. שלא תטעה, גם את אלקין, אבל אני לא משתף אותם. הם אנשים פוליטיים.

כורש: בוא נעבור נושא. בנובמבר 2008 מודיע "ישראל היום" כי הוא מתכוון להעלות מהדורת סוף שבוע לקראת הבחירות בפברואר 2009. בעקבות כך, אנחנו יודעים מהחקירה החל מו"מ מואץ בינך לבין מוזס. אתה תפעל לדחיית העלאת המהדורה והוא ידאג לסיקור הוגן. מה אתה אומר על זה?

נתניהו: לא היה דבר כזה

לא היה דבר כזה?

לא, אני לא זוכר את השיחות האלה מלפני עשר שנים

אתה פנית לשלדון וביקשת ממנו לדחות את המהדורה?

נתניהו: לא

לא פנית? כי בפועל המהדורה נדחתה

ביבי: שלדון, קודם כל צריך להבין משהו. שלדון – אתה לא יכול לבקש ממנו כלום. שלדון עושה מה ששלדון רוצה לעשות. אני אמרתי את זה לאורך השנים מתוך היכרותי איתו עוד קודם לכן

חוקר: אבל פנייה קונקרטית לשלדון אתה אומר שלא?

נתניהו: אני לא זוכר את הפרטים של השיחות

אומר שלדון שכן פנית אליו

אז אם פניתי אליו, תיארתי לו אולי

כורש: שלא ייצא עם המהדורת סוף שבוע

אולי תיארתי לו את מה ששמעתי מכל הגורמים האלה ולא רק מנוני, גם מאחרים

תוך כמה דקות נתניהו עבר מ"לא היה דבר כזה", ל"אני לא זוכר את הפרטים של השיחות" וסיים ב"אולי תיארתי לו מה ששמעתי".

חוקר: בשנת 2009 בהיותך יושב ראש האופוזיציה, זכורה לך פגישת עבודה במצודת זאב עם ניר חפץ? הוא שימש באותה תקופה כעורך 7 ימים בידיעות אחרונות

נתניהו: לא

כורש: הוא אומר ככה, אתה אומר לניר חפץ, אני מצטט" נוני לא מוכן שתצא מהדורת סוף שבוע של ישראל היום. נוני מקסימום מוכן להתפשר על 50-60 אלף עותקים בסוף שבוע, אבל הג'ינג'י לא עובד אצלי, הוא לא עושה מה שאני רוצה. אני אולי יכול אם אני אקבל אור ירוק מנוני לשכנע את שלדון שזה יהיה 80-90 אלף עותקים בסוף שבוע אבל אני צריך לדעת שנוני מסכים לזה". למה אתה כיו"ר אופוזיציה צריך לתווך בין נוני לשלדון?

נתניהו: אני לא מתווך, אני לא זוכר את השיחה הזאת. אני יכול לראות את זה? זה מוקלט?

חוקר: מחומר החקירה עולה שאתה פנית לאלדסון, הבאת לכך שהוצאת המהדורה של סופ"ש תידחה, בתקופה זו חל שינוי לטובה באופן הסיקור שלך בידיעות אחרונות, זכית לכותרות אוהדות וכולי וכולי.

נתניהו: אני לא זוכר שיחה כזאת, אבל אם שוחחתי עם שלדון ואמרתי לו – תשמע, הם בוכים וזה בוכה מכאן וזה בוכה משם? כן, בהחלט

כורש: גם בשיחה המוקלטת ב 2014 אתם מעלים זיכרונות אתה ומוזס ואז אתם אומרים אחד לשני שב 2009 הייתה תקופה טובה

נתניהו: זה הוא אומר

חוקר: כשאתה רוצה ללחוץ על נוני מוזס אתה פונה לאלדסון ואתה מבקש להעלות את התפוצה ל 250 אלף עותקים ובדצמבר 2009 באמת מספר העותקים עולים בדיוק כמו שביקשת וכשאתה רוצה להגיע להסדר עם נוני ולהשקיט טיפה את המצב אז אתה מבקש מאדלסון להוריד את התפוצה ל 85 אלף עותקים וזה אכן יורד. אדוני משחק עם אדלסון איך שאדוני רוצה.

ביבי: אדלסון עושה מה שהוא רוצה. זה הכול!

כורש: אתה ביקשת משני אנשים לפעול לאיזה סוג של פשרה. מחפץ ומילצ'ין.

ביבי: חפץ?

כן, כן

ביבי: חפץ זה בדיחה

כורש: בוא תשמיע לו את ההקלטה

החוקרים משמיעים לנתניהו הקלטה בין ניר חפץ לארנון מילצ'ין מ 2009

כורש בר נור מסביר לביבי את ההקלטה: מילצ'ין אומר שאדלסון אמר לו שביבי ביקש להעלות את המהדורה ל 250 ושבוע אחרי ביקש להוריד ל 85. מהדורת סוף שבוע. אדלסון אומר למילצ'ין: ביבי הזה משגע לי את השכל. ביבי הזה מטמטם לי את השכל. פעם רוצה 250, פעם 150, פעם 85 הוא שיגע לי את האלוהים שלי. נמאס לי. כבר לא יכול יותר. היו פניות כאלה לאדלסון?

נתניהו: לא זוכר דבר כזה

כורש: שום דבר אתה לא זוכר?

נתניהו: לא זוכר, או קיי

כורש: בואנ'ה אני משתגע מזה. איך אתה לא זוכר דבר כזה?

נתניהו: עובדה שאני לא זוכר, כן

כורש: אתה רצית לצמצם את התפוצה ואדלסון לא רוצה כי הוא מפחד שיש לזה השלכות משפטיות לשבת בכלא. אתה אמרת את זה גם לחפץ.

תגובות

תגובות

4 thoughts on “חוקר: הצגה למי? ליריב לוין? נתניהו: בוודאי. חוקר: שיטית ביריב לוין?

 1. חריף ומקשה

  החוקרים משמיעים לנתניהו הקלטה בין ניר חפץ לארנון מילצ'ין מ 2009
  ואז
  כורש בר נור מסביר לביבי את ההקלטה ..

  למה השמטת את התמליל של ההקלטה עצמה?

 2. שק שינה שאתה תצתרך לבחירות במרץ

  כדאי שכאן 11 יפסיקו לדחוף את הספין של ביבי,"שלפיד מונע את האחדות". מי הייה החסר אחריות שיתן לביבי חבל לתלות את המדינה? בטוח שלא גנץ.כי איך בן אדם כמו ביבי יכול להמשיך דקה אחת, אחרי מה שמנדלבליט חשף

 3. ניר המודאג

  רק הדור המבוגר וטיפש יכול עדין לתמוך בביבי. הדור של ההורים אוכלי ילדיהם. ממש כמו במצור בית המקדש, רק שכרגע הם במקום סכין ומזלג אוכלים אותנו באמצעות הביוב הפוליטי שהם מגינים עליו ומחרבנים לתוכו עוד יותר + באמצעות החובות שהדור שלהם צבר לצעירים ואנחנו כביכול נצטרך לשלם.

  לא ולא! צעירים לקום! אנחנו לא נממן בתי אבות וקצבאות לדור האוכל צעיריו שטוען שצעירים "לא מחונכים" , בוחר בביבי ובמוחשטים ודואג שלנו לא יהיו לא פנסיה לא דיור לא כלום!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.