עדות רון ירון, עורך "ידיעות" בתיק 2000: "לא זוכר", "יכול להיות" והסיקור של כבל לא קשור ליוזמת החוק, אם כי הייתי יותר קשוב

מאת  | 19 בפברואר 2020
 

כשהחל הקרע המפתיע בין עורך "ידיעות אחרונות" לבעלים נוני מוזס אחת התיאוריות הייתה שזה נובע מעדותו של רון ירון במשטרה בתיק 2000. ובכן, ירון היה שלוש פעמים במשטרה (עדכון: ירון מתקן אותי שהיה רק פעמיים. כנראה יש שיבוש בתאריכי העדויות) ומסר עדויות פתוחות. הקריאה שלהן מבהירה חד משמעית – לא על זה היה הקרע. העדות של ירון רוויה ב"לא זוכר", "יכול להיות", ידיעות מתואר כעיתון מקצועי, ענייני, הסיקור השערורייתי של בחירות 2015 מולבן לחלוטין והתפנית ביחס לאיתן כבל גם היא מגומדת עד לאפס. בכל מה שקשור לעדויות במשטרה, ירון היה חייל של נוני עד הרגע האחרון. הנה הקטעים המעניינים בעדויות:

עדות רון ירון, 16.1.17

אני יודע על המפגש בין נתניהו לנוני רק משבוע שעבר שזה פורסם. פעם ראשונה ששמעתי על זה. זה הפתיע אותי. זה לא מפתיע אותי שהיה רצון מצידו של נוני לחזור ליחסים תקינים עם ראש הממשלה כי המצב הזה של חרם הוא מצב לא טבעי. אנחנו מאוד נפגעים ממנו.

מכל מה שאני זוכר לא דיברתי עם ארי הרו מעולם.

כולנו מהעובד הכי זוטר ב"ידיעות אחרונות" ועד נוני מוזס חשבנו שהחוק הזה חשוב וצריך שיחוקק. אנחנו מדממים כבר שנים בגלל "ישראל היום". זאת תופעה בזויה שאנחנו שנים לא מצליחים להבין איך המחוקק נותן לזה לקרות. זה עבירה פלילית בפני עצמה. אני חושב שהייתם צריכים לחקור את זה כבר לפני…כל מי שאני נפגשתי איתו וכל מי שאני נפגש איתו גם היום, לא משנה במי מדובר, תמיד עולה בשיחה כמה המציאות הזאות היא מטורפת, המציאות של עיתון חינמי. אני מניח שנוני נפגש עם אנשים כמו שאני נפגש עם אנשים, עם ח"כים, עם פוליטיקאים, עם שרים ותמיד זה עולה. בתקופה הזאת זה תמיד עלה.

עודד בן משה: עם איזה ח"כים נפגשת בנושא של "ישראל היום"?

רון: תשמע, המון. עוד פעם, אני אומר שוב, אני לא נפגשתי עם אף ח"כ שנושא השיחה הוא "ישראל היום". עם כולם דיברתי על זה. לפחות שלושים. לא עבדתי בחוק הזה. לא התעסקתי איתו. זה גם לא היה נראה טוב. גם אם תבדקו את העיתון אנחנו כמעט לא סיקרנו את זה למרות שטוענים שאנחנו מאוד דחפנו את זה.

למיטב זיכרוני, לא דיברתי עם ניר חפץ או מישהו אחר מאנשי ראש הממשלה שיחה כללית לגבי אופי הסיקור. אם היו שיחות כאלה, הן תמיד היו נקודתיות. נוני לא אמר לי אף פעם "משנים את הסיקור, משנים את הקו". אני, מה שחשוב לי, מה שמעניין אותי, זה לא מי יהיה ראש הממשלה ומי לא יהיה ראש הממשלה, אני רוצה שיהיה לי סיפורים טובים בעיתון, בלעדיים, מעניינים ובמקביל שהם יהיו תמיד מדויקים.

עודד: אני אומר לך שהייתה שיחה כזאת, עם ארי הרו

רון: יכול להיות, יכול להיות שהייתה שיחה כזאת

עודד: אני אראה לך

רון: או קיי, תראה לי

עודד: ומה הוא רצה בכללי?

רון: אני לא יודע ספציפית, יכול להיות שהוא הציע לי סיפור, יכול להיות שהוא אמר לי "תשמע, אתם, הגיע הזמן שתבינו מה אתם עושים", דברים מהסוג הזה

עודד: טרוניות

רון: טרוניות או הצעות ל…כדאי לכם לעשות ככה…אני אומר לך שוב, לא היה מושג על השיחות האלו, על הסיכום הזה. שינוי קו בידיעות אחרונות הוא רעידת אדמה. זה רעידת אדמה. נוני צדק. זה משהו שאני כעורך, לא יכולתי והוא לא היה יכול להגיד לי את זה בצורה כזאת כי אני מיד הייתי קם ועוזב. אני לא זוכר שיחה כללית או שיחה עקרונית על איך עובדים, משנים את הזה. 

בתקופה ההיא לדעתי, נפגשתי פעם אחת עם איתן כבל, אחרי זה נפגשתי איתו עוד איזה פעמיים שלוש מאז.

עודד: נוני מוזס ביקש ממך לעמוד בקשר עם גורם כלשהו ממשרד רה"מ?

לא זוכר בקשה ספציפית כזאת. כפי שאמרתי גם קודם, יכול להיות, יכול להיות שהוא אמר לי "שווה לדבר עם זה או עם זה בשביל היחסים התקינים, בשביל לקבל סיפורים ולקבל ראיון".

עם מי נוני ביקש ממך לדבר?

שנייה, רגע, העובדה שלשכת ראש הממשלה החרימה אותנו גרמה לעיתון נזק מקצועי גדול. לכן היה ברור שכל מי שיכול לסייע לכך שהלשכה תשוב לעבודה תקינה, כלומר להשיב לפניות, לתדרך כתבים, שווה לדבר איתו.

עודד בן משה: אני שואל אותך לגבי שם של גורם שנוני אמר לך לדבר איתו בנוגע לסיקור

רון ירון: לא זוכר ואני גם לא זוכר פנייה ספציפית כזאת, אבל זה לא מופרך שבשיחות בינינו זה יעלה. צריך גם לזכוור שבאותה תקופה הייתה ביקורת גדולה על הדרך שבה "ידיעות" מסקר את מערכת הבחירות. אני לא מסכים לביקורת הזאת, אבל ברור שהתנהלו שיחות בעיתון אם היא מוצדקת, אם היא פוגעת בנו. הנראות היא דבר מאוד חשוב עבורי ועבור העיתון ולכן מאוד תסכל אותי שסיפורים בלעדיים שהבאנו תוייגו כאג'נדה נגד ראש הממשלה.

האם זכור לך פניות של ניר חפץ או אחרים בנוגע לאייטם שקשור לאשת ראש הממשלה שעמד להתפרסם ונתבקשת לא לפרסם אותו?

רון: אני משוכנע שהיו פניות כאלה. לשכת ראש הממשלה מאוד מאוד רגישה לגבי כל מה שמתפרסם עליה בכלל ועל אשת ראש הממשלה והילדים בפרט.

אתה זוכר פנייה של דובי אייכנוולד (מנכ"ל "ידיעות ספרים" והמתווך בסבב המפגשים בין נתניהו למוזס לקראת בחירות 2013 – ר.ד.) לא לפרסם אייטם בקשר לאשת ראש הממשלה או בנושא אחר שקשור לראש הממשלה?

לא. 

יש הבדל בין "לא" ל"לא זוכר"

לא זוכר, לא זוכר. 

בשיחה בין נוני לביבי דובר כי לניר חפץ יהיה ערוץ ישיר אליך בנוגע למימוש הסיכום ביניהם. מה תגובתך?

אני לא מכיר סיכום כזה וגם לא ביצוע של סיכום כזה. מעת לעת שוחחתי עם ניר חפץ בנושאים שוטפים שקשורים לסיקור בעיתון

האם עלה גם נושא הכתבים? מי יסקר את ראש הממשלה בעיתון?

לא.

עודד: לא חד משמעית. עוד פעם.

ניר: זה לא אומר שייתכן, עוד פעם, אני לא זוכר דבר כזה, אבל ייתכן שהוא אהה…שהוא, שהוא אהה…אהה…אהה…הביע…אהה…אהה…טרוניות על, על, על כתב כזה אחר, אבל גם זה, לדעתי, לא היה. הוא יודע שזה דבר בלתי אפשרי במערכת ידיעות אחרונות ולכן לא היה. הוא לא היה מעלה את זה, כמה שאני יכול לזכור.

עודד: עשיתי את ההקדמה שלי בהתחלה והבהרתי שאני מצפה, את יודע, לשמוע כמה שפחות "לא זוכר". זה שיחות שאתה אמור לזכור. זה גם לא היה לפני הרבה זמן.

רון: אתה טועה בדבר אחד, גם אם הוא אמר לי דבר כזה, זה לא דבר דרמטי. זה לא דבר שאני צריך לזכור. נוני מגלגל בכל יום המון פניות שמגיעות אחיו והוא לא רוצה להתעסק איתם, בצדק והוא אומר למי שפונה אליו "תדברו עם רון" והוא גם אומר לי "תשמע, זה וזה ידבר איתך".

רון ירון: מה היה קורה אם שלדון אדלסון היה מחליט להשקיע את כספו במפעל לייצור במבה ומחליט לחלק ברחוב לכל עובר אורח שקיות במבה. באותו רגע מפעל אוסם היה נזעק שזה בניגוד לכללי התחרות. יש גם כללים בעניין, אבל יש לקונה בחוק בכל הנוגע לנושא העיתונות. "מעריב" שהיה עיתון מוביל במדינת ישראל, בין השאר, קרס בגלל "ישראל היום". התוצאה של זה יכולה להיות שמדינת ישראל תישאר עם עיתון אחד, "ישראל היום" שכולנו מבינים שאינו עומד בסטנדרט עיתונאי בסיסי.

איך היית מגדיר את הסיקור של איתן כבל בידיעות אחרונות?

סיקור מקצועי לפי העניין. לא שונה מהותית מסיקור של פוליטיקאים אחרים.

האם איתן כבל פנה אליך או לגורם אחד בידיעות אחרונות וקבל על סיקור שלילי שקיבל?

בהחלט פנה אליי בנושא הסיקור, יותר על היעדר סיקור.

האם איתן כבל קשר בין קידום חוק ישראל היום מצידו לבין קבלת סיקור חיובי מצידכם?

לא

האם אתה יכול לכמת את המפגשים/שיחות שלך עם איתן כבל?

לדעתי לא יותר מפעמיים שלוש בשנה

מחומר חקירה עולה כי אוגוסט 2013 לינואר 2014 עמדת בקשר אינטנסיבי עם איתן כבל. פרט לגבי קשר זה

רון: לא היה קשר אינטנסיבי. בהחלט יכול להיות שאמרתי פעם פעמיים בשנה, הן התקבצו לתקופה הזו, אבל עשרות בוודאות לא.

אני מדבר בתקופה הזאת על 61 התקשרויות טלפוניות כלומר גם שיחות וגם מסרונים. תנסה להיזכר בתקופה הזו?

אני לא זוכר, הכמות נראית לי מוגזמת ולא נראית לי סבירה.

האם חל שינוי בסיקור של איתן כבל בידיעות אחרונות בעקבות הפגישות?

לא חל שינוי עקרוני ולחלוטין אני לא מחבר את זה לשיחות בנושא החוק, אבל כן הייתי קשוב כמו שאני קשוב לכל מי שפונה אליי בטרוניות על סיקור חסר או התעלמות ולכן אפשר להגיד שהייתה לזה אולי השפעה מסוימת, אבל זה לא היה אגב הפגישה או השיחה שעסקה בישראל היום, אלא יותר ממה שאני זוכר בנושא של וועדת החקירה בנושא תאונות הדרכים שהוא הפנה את תשומת ליבי לפעילות שלו בנדון.

איתן כבל מסר בהודעותיו במשטרה כי הסיקור שלו בידיעות אחרונות לאחר הפגישות היה שונה ובמילותיו שלו "הם סיקרו אותי בצורה הרבה יותר הגונה". מדוע חל שינוי בסיקור של איתן כבל?

אני חושב שזה מסתדר עם מה שאמרתי.

לכאורה יש סתירה

אני לא חושב שזו סתירה. כל הכיסוי של איתן כבל נמצא בארכיון של ידיעות אחרונות וזה דבר שאפשר לבדוק ולראות ואני לא חושב שבדיקה תראה שהוא קיבל סיקור שונה מח"כים אחרים.

12.2.18

ירון נקרא בשלישית למשטרה, שנה לאחר מכן, לעדות רק על נושא איתן כבל. 

רון: לא נמנענו מלכוסת אותו ומצד שני, כן היינו מודעים לנראות של זה שאם פתאום הוא יקבל סיקור יתר, אז זה ייראה כאילו אנחנו מחזירים לו על זה ולכן בהפוך על הפוך, אני חושב שהוא נפגע מזה תקשורתית.

אתה בטוח?

כן. אני חושב שגם הוא חושב את זה.

אז זהו שלא

אז זה מפתיע אותי. 

לפי מה אתה קובע שהוא נפגע מזה?

עוד פעם, אני לא אומר שהוא נפגע מזה…אחת הדוגמאות האבסורדיות שהיו לנו זה שהיה לנו פרויקט שפנינו לכל מיני חברי כסת, זה היה יום בעלי חיים וביקשנו מהם שיצטלמו עם החיות מחמד שלהם ואיכשהו והיה איתן כבל והיה שלי יחימוביץ והיו איזה עשרה ח"כים או משהו כזה והתמונה שלו הייתה די בולטת עם החתול או הכלב וכל הזמן ניגחו אותנו בעניין הזה של התמונה ואתה יודע, לך תסביר  שמה לעשות, העורך ראה וראה והתמונה הזאת הייתה נחמדה והוא הבליט

אי אפשר לומר שיש קשר בין הצעת החוק של כבל לבין סיקור חיובי יותר מבחינתכם?

חד משמעית לא

גם לא משהו שהוצע, נרמז?

רון מניד בראשו

עדכונים מצידו על התקדמות התהליך של החוק, גם לא משהו שאתה מכיר?

לא

איזה נתונים סיפקו אנשי ידיעות אחרונות לאיתן כבל לקראת ניסוח החוק

תשמע, יש לי איכשהו הרצאה, הרצאה במרכאות כמובן, די סדורה וקבועה בכל הנושא של ישראל היום והנזק של עיתוני חינם לשוק העיתונאות בישראל. מי שמממן את ישראל היום זה שלדון אדלסון שבשבילו סך ההוצאה על העיתון זה פסיק מהרווחים שלו.

תגובות

תגובות

2 תגובות על “עדות רון ירון, עורך "ידיעות" בתיק 2000: "לא זוכר", "יכול להיות" והסיקור של כבל לא קשור ליוזמת החוק, אם כי הייתי יותר קשוב

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    מי יקדם ראשון טיסות ישירות למכה?ביבי או טיבי.אולי ביבי יצתלם עם נשיא סומליה? יצרח על גנץ? יפליץ וישקר שזה השמאל?

  2. בת ימה ס

    א- מתי הספר ב- מתי הסדרה
    רואים סרטים ואלה החיים שלנו במדינה. כמה עצוב. ולמה זה מגיע לעם הזה. איפה טעינו. טעו. טעה. האם ניתן להניח שהמפעל הזה נדון לכישלון כבר מ 48'? האם בן גוריון היה חייב לבנות את זה אחרת? האם אכזבת הצעירים בזמנם כמו קינן וקניוק וזך סימנה למעשה את המצב הנוכחי כבר אז? ותודה, לך, רביב דרוקר. ברור שרבים מודים לך. אבל התקופה האחרונה נראית כמו עסק בודד משהו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.