ממשלת מיעוט

היועץ האסטרטגי של בני גנץ, ישראל בכר, התווה את הקמפיין האחרון. הולכים ימינה. ממצאי המחקר שלו הראו – יש דרך להביא 2 מנדטים מהצד השני, בתנאי ש"כחול לבן" יתרחקו מערבים. לא היה מו"מ עם הרשימה המשותפת (שקר), לא יהיה מו"מ, לא מכירים ערבים. שליש מבוחרי "כחול לבן", טען בכר, הם אנשי ימין ואפילו ניסה להמליץ שהבטחת הבחירות של גנץ תהיה לספח את גושי ההתיישבות. בכר טען בתוקף, על סמך סקרים, שאפילו הבטחה של גנץ לשר ערבי מקצועי בממשלתו לא עוברת בגרון של רבים ממצביעי "כחול לבן".
אז "כחול לבן" הלכו ימינה, דיברו על 'רוב יהודי', בירכו על תוכנית טראמפ, נעצרו רק טיפהל'ה לפני הסכמה לסיפוח חד צדדי של שטחים, שלחו את יועז הנדל להתראיין, חלמו על קולות ציונות דתית וסיימו עם עלייה של אפס מנדטים. כלום ושום דבר.
מבחינת בני גנץ, יש סיכון לא קטן בהקמת ממשלת מיעוט שתישען על 12 מנדטים מהרשימה המשותפת. כן, יש סיכוי לא רע שאף מפלגה מהבלוק הימני לא תצטרף גם אחרי חצי שנה ושממשלה כזאת תיאלץ ללכת די מהר לבחירות אל מול יו"ר אופוזיציה רעב, בנימין נתניהו, שיחגוג על החיבור שלהם עם עודה וטיבי. למרות הסיכון, גנץ צריך לחתור לכך בכול הכוח. זו האלטרנטיבה העדיפה במובהק על כל אפשרות אחרת.
אלטרנטיבה אחת היא בחירות רביעיות. זה טירוף לכולנו וסיכון אדיר ל"כחול לבן", שנראה שדי מיצתה את היכולת להחזיק את החיבורים הלא טבעיים שבתוכה. אלטרנטיבה אחרת היא ממשלת אחדות. השר יריב לוין אמר בפומבי שהצעה בנוסח זו שניתנה ל"כחול לבן" בסיבוב הקודם, לא תינתן שוב. להצעה ההיא – 6 חודשים של נתניהו – "כחול לבן" בלחץ לפיד אמרה 'לא'. ספק אם תיענה לה היום. בטוח שלפחות מזה לא תסכים.
גנץ יכול לנסות לכונן ממשלת מיעוט תחת הלבוש של 'ממשלת חירום'. הקורונה עובדת לטובתו. הוא צריך להסכים עם השותפות על 10 חוקים ותוכניות. חוק גיור, ביטול חוק מרכולים, נישואין אזרחיים, ביטול חוק קמיניץ, פנסיה לעולים ותוכנית לחיזוק הביטחון האישי במגזר הערבי.
יש גם הזדמנות גדולה שמקופלת בממשלה כזאת. ההפחדות המטורללות על אחמד טיבי שמפסיק פעולות בעזה, ייגמרו. שילוב הרשימה המשותפת בשלטון לא ייראה כל כך נורא. הציבור הליברלי יקבל תמורה על הצבעתו בשורה של חוקים. תיפסק הרדיפה אחרי מערכת אכיפת החוק, התקשורת, יש סיכוי שלא נתעסק מהבוקר עד הערב במצוקותיו האישיות של בנימין נתניהו ובני ביתו. המשפט של נתניהו יתקדם. ייתכן שאפילו אוהביו הגדולים של ביבי יודו בינם לבין עצמם שיש סיכוי שיש עוד אנשים שיכולים לעמוד בראשות המדינה, מבלי להחריב אותה. זה לא מעט.
הבעיה האמיתית של גנץ היא בתוך מפלגתו. ליברמן מאותת שהוא יכול לבלוע את זה. עודה, טיבי, מנסור עבאס ושחאדה רחוקים מלהיות בכיס של גנץ, אבל אם יפסיק להסס ויחזר אחריהם, יש סיכוי טוב שהוא יכול לגייס 12 קולות בעד ו 3 נמנעים. בסיבוב הקודם יועז הנדל וצביקה האוזר הרגו את האפשרות לממשלת מיעוט (גם חברי הכנסת טרופר ופרקש הסתייגו מהרעיון, אבל סביר שלא יעזו למנוע בקולותיהם ממשלה מגנץ). הנדל צייץ בפומבי והחליש מאוד את עמדת המו"מ של גנץ. איווט נסוג, הנדל ננזף וגנץ רתח. גנץ, כמו גנץ, לא עשה את הצעד המתבקש ולא הזיז את השניים מהרשימה. עכשיו הוא תקוע איתם עוד סיבוב. בינתיים, הם לפחות שותקים בפומבי, אבל ברור שהם מתנגדים. עמדתם, כמובן, לגיטימית. נוכחותם ב"כחול לבן" קצת פחות. אם גנץ ישכיל לתת הצעה סבירה לממשלת אחדות עם הליכוד, זו עשויה להיות הדרך לרכך גם אותם. אם נתניהו יסכים, מה טוב. אם לא, אולי גם שניהם יעדיפו את האופציה של ממשלת מיעוט על בחירות רביעיות.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

25 thoughts on “ממשלת מיעוט

 1. bondidi@gmail.com'א

  רביב שלום, קבל הצעה אחרת:
  הביביסטים כל הזמן מפמפמים שחצי העם בחר בביבי ויש להתחשב בכך, אך זה לא נכון. כל מי שהצביעו לשאר המפלגות בגוש השמרני תומך בביבי בעיקר בגלל חרדתו מהערכים הליברליים. באותה מידה בדיוק הם היו תומכים בכל אדם אחר שהליכוד היה מעמיד בראשו. זו אינה תמיכה אישית מהותית, והראיה לכך היא שהם לא הצביעו לליכוד אלא למפלגות ולאישים שמייצגים יותר את השקפת עולמם.
  כדי לחדד זאת כחולבן יכולה להציע רוטציה לנציג משותף שהחרדים וימינה יבחרו, וממשלת אחדות עם קווי יסוד שמרנים. אם ידחו, תהיה כל הצדקה לממשלת מיעוט.

 2. הנדל והאוזר הם פרו פלסטינים

  צביקה האוזר ויועז הנדל הם אנטי ציונים.ולא רק בגלל שהאוזר התנגד לרכבת לאילת(זה חשוב,ואם ישראל שלחה חללית לירח היא יכולה גם למצוא דרך לממן רכבת לאילת).הם בעיקר אנטי ציוניים(שלא לומר פרו ערבים).כי הם יובילו לבחירות בפעם הרבעית.מה שלא רק יפגע בתדמית ישראל בעולם.אלה בעיקר יפגע ביציבות,ובאיכות החיים בישראל.כי בלי דמוקרטיה(והאמון בדמוקרטיה ובמדינה).ובלי מנהל תקין.ישראל תהייה מדינת עולם שלישי.היהודים יעזבו.וזה תהייה מדינה פלסטינית

 3. חוני

  מי ימצמץ ראשון. או מי יתעלף ראשון. אולי יצלח המהלך אם יוסבר לציבור היטב ולפרטיו. הציבור חייב להיות חלק מההכרעה באיזשהו אופן. אולי משאל? בעולם קצת יותר מתוקן היה אפשר לצפות ששלושה ח"כים מעניינים מהליכוד יחליטו פתאום לפרוש כסיעה: סער, ארדן וקיש. אלה השלושה הוכיחו פה ושם שיש להם נטייה להוריד את המסך מעל ביבי. עדיין לא קרה, אבל במחזה טוב, זה כבר היה קורה. יאללה, להפסיק את הריקוד השדוני. האלים יוצאים מן המרכבה ופותרים את הסבך המטורף

 4. ביבי לא היה צריך לנצח.יש לו 2 סוסים טורואנים אצל גנץ

  איך ביבי חוגג על שני המטומטמים מכחול לבן(האוזר והנדל).גנץ חייב להקים ממשלה.כדי להראות לכולם והגזענות לא משתלמת

 5. סין,העולם.וכשליו של ביבי

  נראה שהקורונה מסתובב כבר כמה שנים טובות(הסארס כדוגמה).וזה לא משנה אם אתה מגדל עטלף או תרנגולת.אם תנאי הגידול והמכירה הם לא עומדים בסטנדרט וטרנרי והיגיני אז המגפות האלה יחזרו.אכשיו יש שסבורים שאפשר לחיות בעולם ללא מחלות.אולי האינדיאנים חיו כך,ובחשיפה הראשונה לוירוסים חיידקים זרים,הם כמעט נכחדו.אז מאז ומעולם האדם ביית חיות(כל ציוולזציה חשובה עשתה את זה).ומאז ומעולם האדם נאבק במחלות.הלקח הסיני הוא הצורך בלהסדיר את שוק הבשר אקזוטי(גידול בתנאים וטרנרים נאותים)לא לבשר צייד.אגב זה צריך להיות האינטרס של החקלאים והמשווקים הסינים,למכור מוצר בטוח וטוב.אשר לישראל? כל בהלת הבידודים נובעת מחולשתה של מערכת הבריאות! ביבי הכושל הכניס את ישראל לגרעון,הזניח את מערכת הבריאות,ויצר משבר פוליטי.רק כי הוא חומד את השילטון לעצמו ומשפחתו(בכל מדינה מתוקנת ראש ממשלה במצבו של ביבי היה מתפטר)

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  כל מילה של רביב דרוקר בסלע.
  גנץ חייב להרכיב ממשלה ויפה שעה אחת קודם.
  והגיע זמן שמשפחתו ביביהו תפנה את בלפור
  ונפתח דף חדש בתולדות ישראל
  ונאמר אמן .

 7. Yaakovlevi1@gmail.com'יעקב לוי

  מצד שני,
  מדוע קיש, סער מוצגים כמי שיכולים לצאת מהליכוד מול אלו מכחול לבן שהיה צריך להיפטר מהם?
  אולי חוסר הדמוקרטיה בכלל בצד של גנץ, לפיד,יעלום ואשכנזי?
  דעותיהם של הנדל והאוזר היו ידועות קודם הבחירות, בנוסף, כשונאי ומתנגדי נתניהו הם גם לא יקבלו מאומה בתמורה לעמדתם האישית לא בכנסת הזו ובטח גם לא יכהנו בכנסת הבאה , אז למה לצאת נגדם בכזו צורה?
  כשמרכיבים מפלגה שמורכבת מאנשים רבים עם דעות שונןת מהותית ןערכית, זה בדיוק כמו ממשלה מאוחדת,כל אחד מתפשר, אבל לצפות גם לדברים שעליהם הוא לא יסכים להתפשר.
  חוץ מיזה,אם האידיאולוגיה היא רק לא ביבי, אז אין בעיה לשקר לבוחרים כי לא ילכו עם המשותפת ועם טיבי ואלו שכינו את חיילי צהל רוצחים ומקדשים ותומכים בטרוריסטים ומחבלים מתאבדים.
  באף מדינה דמוקרטית חבר פרלמנט שמכנה את החיילים ואת תומכי הטרור בדרך זו, לא יוכל לקחת חלק בקואליציה.
  חוץ מיזה, מפלגה שמובלת ע"י בכירי צבא לשעבר ושניה בגודלה שנשענת על כאלו שהמליצו להעמידם לדין בהאג, השתתפו בכנסים להלל שהידים, איזה לגיטימציה יש להם לפעול בעזה? במעשיהם הם מודים כי או שאין להם ערכים או שהם חושבים שאכן מקומם יחד ים שאר אלו שנשפטו בהאג כפושעי מלחמה.
  ניתוח הבחירות אשר נעשה ע"י ברק רביד מיד עם פרסום המדגמים כי השמאל בהובלת גנץ נמצא בשפל הגדול ביותר מבחינת כמות הח"כים המכהנים, ושצריך להודות שמדובר באלו שכבר הצביעו בעבר לעבודה, ויש עתיד ומרצ כבר בעבר, אפילו מנדט אחד לא יותר (לדעתי פחות מכך), לכן הוא אמר אז שבנאומו הראשון של גנץ עליו להתפטר ולפרוש.

 8. רמי

  אני לא מבין את יפיי הנפש שמוכנים ללכת עם הרשימה המשותפת בכדי לכונן ממשלה אם כך מדוע לא נאמר על כל ידי חברי הקוקפיט של כחול לבן לפני הבחירות שהם לא פוסלים ישיבה עם המשותפת
  בפה מלא נאמר לא רק שלא ישבו איתם אלא שגם אין להם צורך בכך.
  אני מקווה שכם יועז אנדל וצביקה האוזר יעשות את הדבר הנכון ושיעזבו לליכוד כי שם מקומם!!!!

 9. no.need.mail@gmail.com'חן

  כרגיל , מה גרוע יותר,
  בראיה עתידית לגבי מדינת ישראל ומוסדותיה, הוזזת ביבי הצידה והוצאתו מהמרוץ (העברת חוק שאיש תחת כיתבי אישום פליליים לא יוכל להרכיב ממשלה ולכהן בראשה, וכמובן שתי קדנציות לראש ממשלה)
  אולם, יש גם אינטרסים נוספים , ההבטחות שלהם יחזרו אליהם כבומרנג אם הם יכשלו בהקמת ממשלה חדשה ( תמיכה מבחוץ של כל המשותפת
  ונטרול הנדל והאוזר)
  ככל שהממשלה תחזיק יותר זמן מעמד כך ההבטחות ידהו (יהיו דהויים) והאינטנסיביות של החדשות בארץ יתפסו מקום והם אפילו יכולים להפוך את הלימונים הדוחים האלו (לא בעיני) ללימונדה על האומץ שהם לקחו על מנת להיטיב עם מדינת ישראל ותושביה. (עיניין של שיווק)
  הנזק שהרשימה המשותפת מהפן המעשי קטן הרבה יותר מהנזק שעושה נתניהו למדינה.
  הרשימה המשותפת, לפחות בהתחלה, יש לי תחושה שהיא תרצה להראות שהשד לא נורא על מנת לקבע את הלגיטימיות שלהם מול החברה הישראלית , ובכל פעם שיש בעיה תמיד הצד הימני יכול להוות איזון בהצבעה על נושאים בעייתיים
  חן

 10. אורלי לוי יותר שונאת ערבים, מאשר אוהבת את ישראל

  אורלי לוי היא שמביכה,ולא גנץ.כי בחירות רבעיות של ביבי שמואשם בפלילים.זו סכנה לישראל! ולא הערבים,אבל גברת לוי יותר שונאת ערבים,מאשר אוהבת את ישראל.אורלי לוי אבוקסיס אמרה שהיא תדאג לאזרחי ישראל.ובמקום היא דואגת לביבי.היא שקרנית וצבועה

 11. crimea75.el@gmail.com'אלי

  עודה וטיבי הם לא שותפים לגיטימים. נקודה.
  הייתי רוצה שנתניהו יתחלף, לא על ידי גנץ. לא רוצה לתת לו צ'אנס, לכן לא הצבעתי ולא אצביע לו, במיוחד עכשיו שראיתי איך הוא משפיל את עצמו ואותנו בפני אויבי המדינה טיבי ועודה.
  לא יודע מה יש להאוזר והנדל לחפש בכחול לבן יחד עם אנשים כמו יעל גרמן , עופר שלח וניסנקורן, אבל בכל אופן, עמדתם נגד השענות על תומכי טרור היא ערכית ועקרונית, והיא גם זהה לעמדת יו"ר מפלגתם לפני הבחירות. אי אפשר לצפות מהם לשקר לבוחרים שלהם בפקודת גנץ. זה לא צבא כאן.
  אנטי-ביביסטים, התחרפנתם לגמרי אם אתם מעדיפים עודה וטיבי על ביבי. נפלתם על ראש. האם תוותרו על חוק השבות כדי שאויבינו יתמכו בממשלה? האם תסכימו על הקמת מדינה פלסטינאית עם בירתה בירושלים וזכות השיבה כפי שטיבי דורש? האם תסכימו לותר על הגרעין כפי שטיבי דורש? האם תסכימו לציין יום הנאכבה כפי שטיבי דורש? או שאתם חושבים שטיבי ועודה יבואו בחינם?

 12. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  הסכנה לישראל היא מחוסר אמון במדינה ובדמוקרטיה הישראלית.ביבי נחשב לאחד מראשי הממשלה הכי גרועים בהיסטוריה הישראלית.אשר ליחסי החוץ,ישראל צריכה לשמור על עצמאות.ולא להיות בכיס של אף אחד.אם רוסיה היא בעל הבית במזרח התיכון,אז שיביאו את השלום. בוא נתחיל ביוזמות כלכליות ותרבותיות.אם הם יצליחו ליצור הפקה קולנועית של ישראל סוריה ורוסיה(נניח קומדית ריגול)אז כל הכבוד להם.אם הם יצליחו ליצור איזור תעשיה משותף לישראל ולבנון אז הם באמת כל יכולים.אם הייה להם מתווה להשקטת עזה,אז הם באמת חברים של ישראל.ארצות הברית,היא בעיתית,אבל פחות מסוכנת מרוסיה(ולו רק בגלל שהיא רחוקה).ולמרות שאני לא אוהב את ארצות הברית.הם החברים הכי טובים של ישראל(למרות שהם גם פגעו בנו)

 13. לאלי שנאה זו לא אידיאולוגיה!להיות"צודק" אבל חולה

  "עודה וטיבי לא לגיטימיים",וליצמן לגיטימי? הרי החרדים גם לא ציוניים.ובית היהודי לא חסרים כאלו שפגעו בחייל צהל,ובביטחון המדינה."תג מחיר",זה טרור לכל דבר.אלי החליט שמי שהוא לא דומה לו הוא אויב.אז בוא נהייה לבנון/יגוסלביה:"מאוד צודקים",ומאוד טיפשים!גם כך ביבי הוא הכלאה עצובה של בשיר ג'מייאל,וסלובודן מילושוביץ'

 14. Klemosr@gmail.com'קלמו

  רק הצטרפות של מפלגת העבודה, אורלי לוי האוזר ואנדל לממשלת אחדות חזקה שבראשה ראש הממשלה ביבי נתניהו, תהיה תחליף הטוב ביותר לבחירות רביעיות, שבהן יתרסק ויחוסל כחול לבן על כל גווניו, כאפיזודה שחלפה כמו אחרות.. רק כך השמאל של אז, מפלגת העבודה ישקם את עצמו ויינצל מהכחדה גם, העם יבין שהשמאל תרם את חלקו בהצלת ישראל כלכלתה בטחונה וחוסנה החברתי.. בממשלה יחד יימצאו קוים משותפים ומוסכמים להמשיך לעבוד. כמובן שחוק הצרפתי חייב לעבור וגם הגבלת לשתי קדנציות לראש ממשלה תעבור כולל, גיוס חרדים, מרכולים ותחבורה ציבורית.. שאר הדברים ייעשו בתאום והסכמות יחד..

 15. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  קצת לחץ חברתי ואורלי לוי נשברת.זו לא משרתת ציבור!זו ילדה בת 5.איציק שמולי,חבר לביבי בשבירת השמאל(האיחוד עם מרצ).מהמחאה החברתית,ישר לשרות ביבי.איזה עלוב!בישראל הכוח המניע הוא שינאה,לא שרות הציבור/או שליחות ציבורית.ומושחת בשם ביבי מנצח על הסמרטוטים.ביבי הוא בושה גדולה,בכל העולם יודעים את זה!ורק בישראל לא מבינים כמה הם עלובים

 16. ביבי הוא בושה גדולה לישראל

  בסוף בסוף ביבי הוא אמריקאי ולא ישראלי.אכשיו ביבי ממומן בידי גורמים אמריקאים.ביבי מחויב לתורמים שלו,ולא לאזרחי ישראל.כולם יגידו בעתיד"איך לא ידענו",או אזה בושה.לא ידענו שאנחנו רפובליקת בננות.בסוף ביבי היה ונשאר"מלאך חבלה",איך אחרי שביבי אמר:"היטלר לא אשם זה המופתי",(המופתי גזען,אבל היטלר לא אשם?!)איך ביבי לא מת מבושה?! באחד המבחנים של הדמוקרטיה הישראלית,היא נכשלת.כמו מלחמת יום כיפור,בסוף ההבנה תגיע,ואיתה הבושה

 17. למה גנץ צריך לחלץ את ביבי?שביבי ירכיב ממשלה עם הערבים

  ביבי יצר משבר:הזנחת מערכת הבריאות,והפקרות תקציבית.אכשיו הוא צריך שגנץ יחלץ אותו,ועל הדרך להפיל את כל האשמה על גנץ.גנץ צודק שהוא לא רוצה לעבוד עם שקרן כמו ביבי,אגב אם המצב הוא כזה חרום.למה הוא משמיץ את ליברמן,ולמה הוא לא שריין את אורלי לוי ,והאוזר&הנדל.אגב ביבי יכול להרכיב ממשלה עם הערבים.למה גנץ צריך לשפיל את עצמו בשביל מושחת כמו ביבי

 18. לא מגיע לגנץ שישפילו אותו.40 שנה הוא בשרות המדינה

  ביבי יכול להרכיב ממשלה.יש לו אנשים בשמאל יש לו ערבים.המטרה שלו היא להשמיד את גנץ,"תראו גנץ מטומטם כמו כחלון"."תראו אני מספיק טוב בשביל גנץ,אולי אני לא כזה מושחת".פעם אחת שתהייה אופוזיציה בישראל,זה גם הייה שינוי מרענן.אני לא חושב שאפשר לעבוד עם בנאדם רעיל ושקרן כמו ביבי

 19. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  בישראל היו נותנים לניקסון פרס ישראל.עם ישראל הוא בשר תותחים של פוליטקאים מושחתים.כל העולם צוחק על ישראל "אבל העיקר שהמצאנו את העגבנית שרי"(שגם אותה מיבאים מעזה).מה שקורה כאן עם שיתוק הכלכלה,הוא מחדל אדיר! מערכת הבריאות הוזנחה,והעם שותק.העם תמיד שותק.כי המדינה הזו היא בדיחה

 20. גנץ מזלזל בתגובות כמו שלי,אבל יש כאן חומר למחשבה

  מבחינה מוסרית,הנדל ,האוזר,ולוי אבוקסיס.על אותו דף כמו ביבי.אז שישחררו את כחול לבן והעבודה.מנוכוכותם המעיקה.וימנעו בחירות רבעיות.בלי אופוזיציה,אין דמוקרטיה.ובלי דמוקרטיה לא תהייה מדינה יהודית ,או מדינה בכלל.ליברמן הבין שלטובת היהדות,צריך להפריד בינה לניהול השוטף של המדינה. הערבים הם שחקן להשכיר.אין בהם אופוזיציה של ממש.ביבי במשימתו להשמדת הדמוקרטיה(אין דמוקרטיה בלי שמאל).רוצה ליצר "שמאל אתני","שמאל =ערבים",ו"ערבים =אויב"

 21. למה העיתונאים שותקים?

  מעקב אחרי אזרחים פוגע בזכויות אדם.צריך לפנות לבג"צ.ישראל היא לא סין ולא סינגפור.יש בעיה במערכת הבריאות ובפוליטיקה הישראלית.ואין זה אומר שצריך להתעלל באזרחים ולהרוס את הכלכלה

 22. גנץ צריך לתת לעם תקווה,ביבי כשל!

  גנץ צריך להופיע.ולתת את הדרך שלו ליציאה מהמשבר הפוליטי והכלכלי.לא יתכן שבגלל הוראות של ביבי הכלכלה תקרוס,לא יתכן שזכויות אדם לא ישמרו,ולא יתכן שמערכת הבריאות תוזנח

 23. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  נראה שארצות הברית תעבור משבר כמו בארגנטינה.או קריסת ברית המועצות.אבל,כל מדינה(בטח לארגנטינה).יש הון אנושי,ופיזי.יום אחד יוון תהייה מדינה עשירה.גם תלוי בניהול המשאבים.והאחריות הפיננסית של השילטון.נראה שבדור האחרון באמריקה הגישה היא:"אחרי המבול,או זה כבר לא הייה בקדנציה שלי".אם בארצות הברית,בישראל או בכל מקום היו תוכניות מגרה.ודרכים להחזיר את האמון של האנשים בכלכלה.אז הכל הייה בסדר.כי המשבר הוא בלתי נמנע.ולא נראה שאמריקה מבינים את זה

 24. יולי אדלשטיין,הוא בושה וחרפה

  שיולי אדלשטין יתראיין ויסביר לכולנו,למה הוא הופך את ישראל לונצואלה.ביבי רוצה בחירות רבעיות,אז שיסע לאמריקה,ללקק לתורמים המפוקפקים שלו.הרי "ביבי נורא צודק,והוא תמיד מקבל מה שהוא רוצה".אז למה הוא מפחד?אגב ליצמן פועל בדרקוניות כלפי הציבור,כי זה מה שביבי אמר לו.ליצמן הוא אחד האנשים הכי תת רמה בישראל

 25. Avramofer@gmail.com'הפתרון - ממשלת מומחים זמנית

  יש מתווה שאולי יש סיכוי להוציא לפועל בנסיבות הנוכחיות. היה צריך לעשות את זה כבר בסיבוב הקודם. המתווה לא פשוט, כי יחייב ויתור משמעותי של פוליטיקאים על אגו, אבל נראה שזה המתווה היחיד של ממשלת מיעוט שיוכל לעבוד. להלן המתווה:
  1. תוצאות הבחירות האחרונות הכריעו
  כי רוב הציבור אינו מעוניין בהמשך כהונתו של נתניהו בראשות ממשלת ימין חרדים. עוד ברור, כי רוב מוחלט בציבור מתנגד נחרצות למערכת בחירות נוספת בתוך חצי שנה.
  2. לאור זאת ולאור אי היכולת להרכיב ממשלה שתזכה לרוב יציב בכנסת, שכן ממשלת מיעוט רגילה לא תזכה בהכרח לרוב, וגם אם כן אז סביר שלא תאריך ימים, נדרש פתרון שייתן מענה לשתי העמדות שצויינו לעיל. הפתרון המוצע הינו ״ממשלת מומחים זמנית״.
  3.הממשלה שתורכב תהיה רזה ויעילה, ורובה תמנה מומחים בתחומם שאינם מזוהים בצורה פוליטית מובהקת בתחומי: הכלכלה, בריאות, משפטים, חינוך, תחבורה, איכות הסביבה, קליטה, תקשורת וכו׳.
  בראשות הממשלה יעמוד בני גנץ שהוא האלטרנטיבה היחידה שהוצגה לנתניהו, שמרבית חברי הכנסת מתנגדים להמשך כהונתו.
  4. הממשלה תוגדר כממשלה זמנית לתקופת ״הבראה״ של 12-18 חודשים מתום תקופת החירום הנוכחית, שלאחריהם כחול לבן תתחייב שיערכו בחירות, אלא אם כן תורכב במהלך תקופה זו ממשלה יציבה. ברור שבכל עת תוכל הכנסת להחליט ברוב חבריה על הקדמת הבחירות. לשם כך, יהיה צורך בהחלטה פוזיטיבית, בשונה מהמצב הנוכחי בו אי הרכבת ממשלה תוביל בצורה אוטומטית לבחירות נוספות. בכל מקרה, גם אם הולכים לבחירות נוספות, אין סיבה שממשלת המעבר תהיה ממשלה בראשות נתניהו שמיעוט מחברי הכנסת תומכים בו (בדיוק כמו שקרה בסיבוב הקודם), אשר אינו מפסיק לעשות שימוש בכח שבידיו לצרכי תעמולת בחירות בלתי פוסקת (בעיקר ״תכנית המאה״). זה גם יכול להיות מסר תקשורתי נוסף: ״ממשלת מעבר חלופית״. מעצם טיבה, ממשלת מעבר לא ניתן ואין טעם להפיל, מכיוון שבכל מקרה מתקיימות בחירות בתוך זמן קצר, כך שכל הטענות על הישענות ותלות ברשימה המשותפת תהיינה קלושות בנסיבות אלה.
  5.קווי היסוד של הממשלה הזמנית חייבים להיות כאלה שמבטאים ככל שניתן את עמדות הקונצנזוס של הציבור, ולהתמקד בהתמודדות ופתרון הסוגיות הבוערות בישראל. כמובן שהקמת ״קבינט קורונה״ שיכלול גורמי מקצוע בתחום הבריאות, הכלכלה והחברה, חייב להיות חלק מרכזי מקווי הפעולה של ממשלה כזאת. בהחלט נדרשת הנהגה אמיתית בימים אלה, ולא ראש ממשלה שלפחות חצי מהציבור לא מאמין לשום מילה שיוצאת מפיו.
  בשורה התחתונה, לא מדובר על ממשלה ״שנתמכת״ על ידי הרשימה המשותפת שכן מדובר על ממשלה זמנית בלבד. ממשלה שאינה מהווה חיבור פוליטי בין גופים שאין בין כל מרכיביה קו אידיאולוגי מקשר, אלא ממשלה מקצועית בעלת מטרות מוגבלות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.