לא, פרופסור סדצקי, לא צריך להקריב את כל חופש הפרט: הצעה למתווה טכנולוגי יעיל ופחות חודרני

די בקלות אפשר לפזר ברחובותינו מצלמות עם טכנולוגיה לזיהוי פנים. זה יחסוך חיי אדם, ימגר בריונות, יפצח מעשי שוד ותקיפות אלימות. זה יעיל, זה חכם וזה נורא. מדינות דמוקרטיות מתרחקות מהעניין הזה. מנהיגים דמוקרטיים מבינים כי יש מחיר מסוים שאתה משלם כדי שלאנשים יהיה חופש פרט, פרטיות, שהשלטון לא יוכל לדעת בכל שנייה איפה הם היו ועם מי הם היו.

בלי שום בעיה אפשר לייצר מאגר מידע שוטף על כל בעל שנחשד אי פעם בתקיפה של אישתו. מאגר המידע יתריע כשהוא מתקרב אליה למרחק של פחות משני מטר, אולי יפעיל אוטומטית את המצלמה ויחבר את המיקרופון לתחנת משטרה. ללא צל של ספק זה יחסוך חיי אדם. עשרות נשים נרצחות מדי שנה על ידי בעליהן. אין גם קושי טכנולוגי אמיתי לייצר מאגר דומה לכל מי שנחשד אי פעם בעבירת מין, הטרדה, תקיפה, אולי בעצם כל מי שביצע אי פעם עבירה. הרי ידוע שכמות העבריינים שחוזרת לסורה עולה בהרבה על אחוז העבריינים שמסתפקים בעבירה חד פעמית. בואו נאלץ את כל האסירים שמשתחררים מהכלא לקחת נייד שמחובר למוקד מיוחד, שיקבל את כל הנתונים שלהם און ליין ויוכל לבחור מתי לפתוח את הנייד ולהתערב בסיטואציה. תהיו בטוחים שכמות העבירות תרד פלאים. להמשיך? אפשר להתקין בכל רכב מערכת טכנולוגית שלא תאפשר לעבור את המהירות המותרת, הנייד שלנו ימדוד לנו כל הזמן רמת אלכוהול בגוף וישדר אותה למוקד מיוחד.

אלו מושכלות יסוד, מרגיש מוזר אפילו לחזור עליהן. עינוי חשודים בטרור מביא תוצאות. אין ספק. זה רק לא מי שאנחנו רוצים להיות. הרעיון של דמוקרטיה ליברלית, בין השאר, הוא שחופש הפרט הזה, הוא הבסיס להכול. בטווח הארוך, זה גורם לכך שברה"מ מתפרקת יום אחד למיליוני רסיסים ואחריה מזרח גרמניה עם מדינת המשטרה הסופר יעילה שהייתה לה וסוריה נכנסת לתוך מלחמת אזרחים וטבח המוני, בעוד לבריטניה וארה"ב זה לא קורה. גם בחיי אדם זו בחירה משתלמת, כנראה, אבל רואים אותה רק לטווח ארוך יותר.

ראש שירותי בריאות הציבור, פרופסור סיגל סדצקי, עושה בימים אלו תפקיד חשוב. בישיבה הקצרצרה של ועדת המשנה של ועדת חוץ וביטחון, שנועדה לקבל אישור פרלמנטרי להפעלת כלי הריגול השב"כים על חולי קורונה, היא נשאלה שוב ושוב איזה עוד מדינות הפעילו כלי ריגול כאלו בדגש על דמוקרטיות. גדעון סער שאל ושוב שאל, יאיר לפיד הקשה. מנכ"ל משרד הבריאות שוב ושוב ניסה להגיד טיוואן וסינגפור. היו"ר, גבי אשכנזי, היה חד מספיק לשים אצבע על ההבדל. זה לא אותו הדבר. שם עשו, כנראה, משהו שיותר דומה לאזיקים אלקטרוניים, נתנו לאדם טלפון נייד שיצטרך להסתובב איתו. בר סימן טוב ופרופסור סדצקי, למרבה, הצער, ניסו לזרוק חול בעיני חברי הכנסת, אבל בסוף סדצקי אמרה מה מדריך אותה. זה הולך להיות אסון נוראי, כולם יגיעו לצעדים הכי קשים, לנו פשוט יש את כליהריגול המתוחכמים הללו, לאחרים אין. בסוף – סיכמה הפרופסור – כולם יגיעו לזה "גם לסגר וגם להפסקה טוטלית של חופש הפרט". ובכן, יש לי הרבה כבוד לפרופסור ולאתגר העצום בפניו היא ניצבת בימים אלו. עם זאת, היא לא יכולה לתכנן פתרונות על סמך תרחיש האיום הנורא מכל של אלפי הרוגים. זה אולי נשמע חכם להתכונן לגרוע מכול, אבל אף מדינה לא יכולה להתייחס לכל איום כאילו סוף העולם מגיע ולנקוט צעדים בהתאם. באיטליה זו זוועה, חזרו והדגישו סדצקי וסימן טוב בוועדה. נכון, אבל גם נכון שבמקומות אחרים זה הרבה פחות זוועה בינתיים. אגב, חבל שהם לא התייחסו לאיום הזה בצורה הזאת כשתוכנית "נחשול בריא" להתמודדות עם שפעת פנדמית, הייתה על השולחן כבר מ 2007 ולא נרכשו כל הדברים שהיו צריכים להירכש כדי להתכונן לזה.

כך או כך, הרעיון של איזון בין הפרטיות לקדושת החיים, בין השאר, הוא שמפרים את הפרטיות באופן כל כך דורסני כצעד אחרון. קודם עושים הרבה יותר בדיקות, אין שום הסבר נורמלי של משרד הבריאות מדוע זה לא נעשה עד עכשיו, אחר כך אפשר לחשוב גם על מתווה טכנולוגי הרבה פחות דורסני.

שלב א' – לבדוק קודם האם החקירה האפידמיולוגית של החולה המאומת משאירה בכלל חורים שחורים. אם הוא לא היה בחתונה בלתי מסוננת, או בהפגנה וכל מגעיו החברתיים ידועים וברורים, למה שהמידע שלו ייחשף?

שלב ב' – חולה מאומת שהחקירה האפידמיולוגית שלו משאירה חורים שחורים, לבקש את הסכמתו. ייגש אליו איש משרד הבריאות ויגיד לו – שמע, אתה מספר שהיית בחוף הים לפני שבועיים, אתה לא יודע מי היה קרוב אליך, אכפת לך שנבדוק רק את פרק הזמן הזה? זו פגיעה מידתית, בהסכמה, אחרת לגמרי מקבלת מאגר מידע גדול ובלתי מסונן.

שלב ג' – חולה מאומת שיש חורים שחורים בחקירה האפידמיולוגית שלו ולא מסכים לאפשר ניטור של הנייד שלו: במקרים הללו, לא תהיה בעיה למשרד הבריאות ולמשטרה לבוא לבימ"ש בהליך מהיר ולקבל צו להשגת אותם נתוני איכון לאותם פרקי זמן בהם לא ברור מי היה בסביבת החולה. זו פגיעה מידתית, נקודתית, על סמך מידע, עם פיקוח בימ"ש, זה ישיג אולי קצת פחות יעילות ומהירות ממה שפרופסור סדצקי רוצה, אבל זה ישאיר הרבה יותר חופש פרט שלנו כל עוד ניתן לשמור עליו.

 

תגובות

תגובות

32 thoughts on “לא, פרופסור סדצקי, לא צריך להקריב את כל חופש הפרט: הצעה למתווה טכנולוגי יעיל ופחות חודרני

 1. מ100% אמת מרביב דרוקר

  מדויק! כל כך נכון,חבל שאין לך ערוץ ביוטיוב.אם אתה עסוק,אולי ענת גורן תמלא את הפונקציה הזו? חבל שגם לא שומעים"ענקים" כמו אהרון ברק.זהבה גלאון,או ראובן רובי ריבלין(שאולי משנן לו פיזמונים של חיים חפר,אבל דיבור לתקשורת לא תשמע מימנו).מ"מתוקים"כמו יוסי ביילין אין לי ציפיות

 2. ראובן

  פרופ' סדצקי ידועה משכבר הימים בתגובותיה ההיסטריות, מוגזמות ופסימיות, שלאו דווקא נשענות על עובדות אמפיריות אלא על דעותיה האישיות ואישיותה.

  להזכירך, פרופ' סדצקי היתה זו (או בין אלו) שזעקה בקריאות היסטריות נגד שימוש בווייפיי, בעיקר אצל ילדים, והזהירה אותנו על הפגיעות הנוראיות שיהיו במוחם. בעקבות המלצותיה, רבים ניתקו את הווייפיי בביתם, או לפחות הרחיקו את הראוטר מחדר הילדים. במאות, אם לא אלפי, בי"ס ניתקו את מערכת הווייפיי כליל. עם הזמן (והעובדות המצטברות) התברר שזו שטות מוחלטת וכל המחקרים שללו את המלצותיה. אך הנזק הממשי והנפשי כבר נגרם.

  להזכירך גם שפרופ' סדצקי היתה זו שזעקה נגד השימוש בטלפונים סלולריים והנזק שהם גורמים למוחם של המשתמשים המסכנים מהקרינה. למרות שהמציאות והמחקר טענו אחרת – היא התעקשה על כך זמן רב. גם כאן הנזקים (פחדים, סכסוכים) שגרמה ניכרים. כולנו משתמשים (הרבה) בטלפון הסלולרי ונראה שמוחותינו לאו דווקא נפגעו.

  עתה, פרופ' סדצקי יוצאת בהמלצות קיצוניות, עד כדי היסטריות, במדיניות ההתנהלות במשבר הקורונה. לדעתי, מדובר כאן על אישיות הממליץ יותר מאשר איכות ידיעותיו והמלצותיו.

  אמנם, פרופ' סדצקי אדם משכיל, מנוסה מאד, בקיא בעניינים רפואיים שונים. אך האם אין מקום לסנן את דעותיה והשפעותיה?

 3. אסנת

  אני רק שאלה – כשהחולה יתן את ההסכמה שלו לאיכון – זה יכלול איכון של כל מי שהיה לידו ולא נתן את הסכמתו, נכון??

 4. התנועה לאיכות השלטון,נעדרת כל היודע על מקום המצעה...

  יולי אדלשטיין ניצל את כוחו לרעה,והפר את האמון הציבורי."הדיסדינט",הפך את ישראל לונצואלה

 5. weshall777@gmail.com'אל רום

  נושא חשוב מאוד. ברור שהחששות מוצדקות מאוד. אבל, צריך גם קונקרטית להבין במה המדובר. אין טעם לנתח פה לפני ולפנים, אבל:

  חשוב להבין, שהחקיקה עצמה הנוגעת בדבר, מגבילה את האפשרויות להשלכות גורפות. למשל:

  התקנות המסמיכות את השב"כ לעזור במעקב, תקפות רק למשך 14 יום ותו לאיו. אז אם ירצו להאריך, אז גם כן יהיה מוגבל. זה לא מכאן והלאה עד אינסוף. וכך:

  יש דיווחים ליועץ המשפטי לממשלה על הנתונים עצמם .

  אין גישה גורפת לכל אדם למאגר המידע.

  מי שמוסמך, חותם על טופס, שבו תובהר המשמעות הפלילית, של שימוש אסור במידע.

  מידע גם יימחק בעתיד, ולא ייעשה בו שימוש בהליך פלילי וכדומה.

  אז יש בטחונות וערובות לשמירה על זכויות הפרט, ולאי שימוש גורף, מכאן והלאה .

  מי שרוצה לעיין בתקנות הרלבנטיות , אז :

  להלן:

  "תקנות שעת חירום ( הסמכת שירות הביטחון הכללי לסייע במאמץ הלאומי לצמצום התפשטות נגיף הקורונה החדש ) התש"ף 2020 " , כאן:

  https://www.nevo.co.il/law_word/law06/tak-8393.pdf

  וכאן ל:

  "תקנות שעת חירום( נתוני מיקום ) התש"ף 2020 ", כאן:

  https://www.nevo.co.il/law_word/law06/tak-8390.pdf

  תודה

 6. ביבי יחלק את ירושלים

  אנשים יחלו בקורונה.אין טעם בלהכחיש את זה.מערכת הבריאות צריכה להיות מוכנה.ביבי כשל בכך,בענק! אכשיו התרוץ מוכן:"הפלסטינאים אשמים",ולכן ביבי יחלק את ירושלים,כרגיל ביבי אפס בעשיה,הרבה בהסתה

 7. ביבי מחלק את ירושלים,ומנדלבליט שותק

  ראש עיריית ירושלים צריך למנוע הפליה של תושבי מזרח ירושלים.ולהגיש בג"צ,גם מנדלבליט צריך למנוע ,את ההפליה של לא יהודים,רק בגלל הקורונה

 8. Cosarim@gmail.com'אביחיל

  כל מלה בסלע דרוקר.
  הטענה שזה רק ל 14 יום – מי מבטיח שבאישון לילה יפילו בהלה נוספת ויגידו שממש חשוב לעקוב הלאה כי החולה מפיץ את ויירוס לחודש וכך הלאה.
  מי מבטיח, שיקיימו את הבטחות, כאשר יש כאן רודן שכבר ראינו מה הוא עושה

 9. mail.computair@gmail.com'אליעזר

  קיויתי שהכתבה הזו תדייק ותציג את הנושא מיותר מצד אחד – לטוב ולרע אבל הכתבה נקראת לי ככתובה מפוזיציה.
  כנגד ה"נגד" אציג את ה"בעד".
  מוסכם על כולנו, אני מניח, שמטרתנו לבלום את התפשטות המגפה בצורה יעילה ומהירה.
  אחת הדרכים לכך היא לאתר את אלה שהיו בקרבה מיידית למי שאותר כנגוע בקורונה.
  לשב"כ יש תכנה המאפשרת, אם מזינים לה מספר טלפון של אדם ידוע – לבדוק לפי איכון סלולרי מי היה בסביבתו המיידית באותו הזמן.
  נתנונים כאלה, בצורה גורפת יותר, יש לכל אפליקציה המורדת מאתרים באינטרנט ומה שחמור יותר – האפליקציות האלה מותנות בהסכמת המוריד לחדירה הרבה יותר עמוקה לפרטיותו דהיינו, רשימת אנשי קשר, מיקום, צילום, הקלטה ועוד ועוד (מי שמתעמק באותיות הקטנות של הסכמתו לחדירה לפרטיותו יקבל הלם).
  גם חברות הסלולר יודעות בכל רגע נתון היכן נמצא כל בעל טלפון נייד והמידע נשמר אצלם לתקופות ארוכות מבלי שנדע אם ולמי הם מוכרים אותו.
  השב"כ לא ירגל אחרי אנשים אלא יוציא פלט אחרי שיאתר מי היה ליד חולה קורונה כדי להעבירו למשרד הבריאות על מנת להודיע לאותו שוהה שעליו להכניס עצמו לבידוד שכן הוא בסכנה לכלל הציבור.
  כנראה ששם השב"כ מעורר חלחלה שכן המתנגדים לו דאגו ליצור לו תדמית של ארגון סתר חשוך המבקש לבלוש אחר כולנו.
  השימוש באפשרות איתור ע"י תכנה קיימת במוסד מבוקר, בתנאי אבטחת מידע הטובים במדינה עדיף מאות מונים על פיתוח תכנה שתיקח זמן, תעלה מיליונים ("המימד החמישי" מישהו?) ושמאוד ייתכן שבמידע ממנה ידלוף החוצה.
  נבנתה מסגרת חוקית שבה המידע יהיה מוגן, יימחק לאחר פרק זמן קצר והתהליך כולו יהיה נתון לבקרה.
  אז באמת, איש לא מנסה לחדור לפרטיות שלנו ואיש לא מנסה לשמור עלינו נתונים.
  רדו מהעץ.

 10. התקשורת איבדה אמינות

  בתקשורת לא מצינים את מספר המחלימים מקורונה.וגם משקרים ואומרים"אין טיפול".וזה לא רק מטומטם כמו עמית סגל.כל התקשורת משתתפת בפסטיבל של פאניקאר ביבי ההסטרי.בסוף ביבי כשל. מערכת הבריאות לא מוכנה.מפעילים טרור נגד האוכלוסיה.והכל בניצוחו של ביבי האפס

 11. ועדת חקירה ממלכתית על התנהלות ביבי,במשבר הקורונה

  ועדת חקירה ממלכתית על ביבי,1ביבי מנע את העזרה שמשרד הביטחון הציע.2 ביבי סגר את מזרח ירושלים(מטעמים לא רציונלים).ובכך יצר מוקד ענק של קורונה.3ביבי הפך את בריאות הציבור לכלי פוליטי בידיו,והוא נמנע מלשתף רופאים ואנשי מקצוע.4ביבי להזניח את מערכת הבריאות.5ההחלטות גורפות ופוגעות בכלכלה

 12. מה הייה במאה ה21.נביא בקושי

  כל הנביאים שטוענים "האנושות תיכחד",אז האבולוציה תעשה את שלה.ובני אדם היו שונים מאוד ממה שהיום.עד שכבר הם היו מין שונה לגמרי.כמו שהמטוסים ממלחמת העולם שניה ,לא דומים כמעט בכלום למטוסים של היום.ארצות הברית,אולי תתחיל את המאה הזאת בקושי גדול.אבל נראה שבחלק השני של המאה ה21,היא תשקם את מעמדה.סין תתחיל חזק את המאה ה21,אבל בחצי השני של המאה הזו.צפויים לה קשיים רבים.הודו תתחיל לתת לאזרחיה רמת חיים יותר טובה,ויש אף שיגדירו אותה כמעצמת על.רוסיה,תהפוך לאחת המדינות העשירות בעולם,כשגם האוכלוסיה הרוסית נהנת מרמת חיים גבוהה.בברזיל המצב ישתפר רק אם הצפון העני יפותח.אפריקה תהייה האזור עם הצמיחה הגבוהה בעולם.האיחוד האירופאי יגביר את השילוב הפנימי,לכדי פדרציה ,ויטענו שהיא עולה על אמריקה בכוחה.נראה שבמאה הזו,יגיעו למאדים.אבל רק אם זה יעשה בשיתוף פעולה בן לאומי.גם לירח יחזרו(אם לא אמריקה,אז סין או רוסיה)ובסופו של דבר ,יעבדו ביחד.כמו תחנת החלל הבן לאומית.האוכלוסיה תתחיל להצטמצם,לא בגלל מלחמות או מגפות.אלה בגלל צמצום ילודה.אז זה הייה עולם שבו,יש הזדמנויות.והרבה אנשים זקנים.זה עולם שיש שיגדירו אותו שמרני"ימי הבניים".אבל,בהדרגה עוברים למעין רנסנס

 13. מה זה הדבר הזה?

  אם יולי אדלשטיין לא ימלא את הוראות ב"גצ.אז אפשר להגיש נגדו תלונה במשטרה?האם יש להם חסינות בכל מצב? או מה נראה לליכוד שהוא עושה?

 14. השאלות שלא נשאלות

  באיטליה יש אוכלוסיה גדולה של קשישים,ומערכת בריאות שהתגלתה כחלשה מאוד.לגרמניה מערכת בריאות מצוינת,ולכן התמותה בגרמניה נמוכה.ברוסיה האוכלוסיה יחסית צעירה,ואם מטפלים טוב בשפעת.אפשר גם להבריא מקורונה(כי ברוסיה לא עושים הרבה בדיקות).בכל מקרה מהלך הפניקה בישראל,נותן תחושה שזה גם פוליטי.וגם שמערכת הבריאות בישראל במצב קשה

 15. זו האמת,וזה לא פשוט

  ממשלה הוגנת תגיד לאזרחים,בבקשה לשמור על בידוד.עד שיגיעו מכונות ההנשמה.ממשלה הוגנת היתה מודיעה לספקים מה היא צריכה,ומזמינה.משום מה,ביבי חושב שהוא ימשיך את הבידוד של אזרחי ישראל לנצח.ו"יחסוך" את הזמנת הציוד והתרופות.אז ביבי אתה הבן אדם הכי מטומטם בישראל.ולא רק כי אתה מסבך את כל הסביבה שלך בפלילים.בעיקר כי אתה נוד נפוח מלא בשביעות רצון ונהנתנות

 16. ביבי הוא ראש הממשלה הכי גרוע בהיסטוריה

  לאירן תהייה פצצה גרעינית בגלל ביבי(ביטול הסכם הגרעין,הראה להם שדרכה של צפון קוראה מנצחת).בגלל ביבי כמעט לא היה ארוויזיון בתל אביב(קטנוניות מטופשת סביב תקציב ההבטחה).ואכשיו ,במקום להיות כמו גרמניה.ישראל הולכת בדרכה של איטליה.(אין ציוד,ובידוד ונזק כלכלי יש גם יש).לביבי אין מקום בהיסטוריה,לביבי אין מורשת.לא עושים דבר כדי להכין את מערכת הבריאות לעומס חולים.כי נגיף הקורונה לא הולך לשום מקום(בידוד לא יעזור,וחבל שמשקרים.ואומרים"נמגר את וירוס הקורונה").כי עד שהייה חיסון,הטיפול בבית חולים מחייב,ציוד וצוות.כשרע לעם ישראל ביבי נהנה,עסקים קורסים.וביבי חוגג על המשבר

 17. ביבי הוא בדיחה עולמית(חבל רק שזה על חשבוננו)

  גם טרמפ וגם פוטין צרכים ללעוג לביבי.כי לא רק שלא רואים סוף לסגר,ולמשבר הכלכלי.לא נעשה דבר כדי להכין את מערכת הבריאות

 18. למה ביבי לא מתפטר?

  תקן אותי אם אני טועה.יכול להיות שביבי יעשה הכל כדי שהשופטים,במשפטו יכנסו לבידוד? אני לא מבין למה ביבי לא מתפטר? הרי שום דבר טוב הוא לא עושה ,אז למה הוא לא מתפטר? למערכת הבריאות הוא לא דואג,את הכלכלה הוא הורס.ואופק יציאה מהיסוד הוא לא נותן לאזרחים.אז מה הוא עושה בתפקיד? טוב ביבי כבר לא יצא.אז למה הוא ממשיך להרוס ?

 19. ביבי תתפטר

  אם אפשר ליצר כיפת ברזל.אפשר ליצר מכונות הנשמה.אי אפשר להאמין לשום מילה של ביבי.וכדאי מאוד שביבי יתפטר באופן מידי

 20. בוא נגיד את האמת

  גנץ מעולם לא היה מובטל.גנץ מעולם לא פגש את הצד הלא נעים של הבירוקרטיה הישראלית.אכשיו הוא מדבר על אחדות עם ביבי(בוא נניח רגע בצד את הרצח אופי שביבי עשה לו,למרות ההבטים הפליליים בהתהלותו של ביבי).על איזה אחדות מדובר? בנט הרי לא זז מתפקיד שר הביטחון.החרדים לא יזוזו ממה שהם הישיגו.מי הייה האופוזיציה? הערבים? הליכוד מתנהל כמו אירגון פשיעה.גנץ צודק כשהוא לא רוצה לבזבז את המנדט.אבל צריך קצת הגיון כדי להבין,שביבי הוא הבעיה מספר 1 של ישראל."ביבי לא זז לשום מקום",את זה עוד נראה.מה שבטוח ישראל במשבר,והליכוד שבר כל נורמה .ואיבד לגיטימיות

 21. במקרה זה לפיד צודק

  ביבי לא רציני בקשר לאחדות.הדיבורים עם גנץ זה כדי להפחיד את בלוק הימין.ביבי חותר לבחירות רבעיות.במסע ההזוי של ביבי להרס הדמוקרטיה,וקיבוע הדיקטטורה שלו.לביבי אין מורשת,רק טימטום ואלימות.הבן אדם הכי פריוולגי בנה קרירה מבכינות.ביבי לא מנהיג,גנץ היה צריך להבין שמה שנעשה נגדו חצה כל גבול.ומי שמרחם על אכזריים,סופו שיתעלל בצדיקים

 22. לכלכלה הישראלית יש עוד פוטנציאל ענק,אכשיו זה צולע

  חבל שהמיזם של דב מורן(מודו),לא זכה לתמיכה ממשלתית.לרוב,ישראל תומכת במוצרים ביטחוניים(בוגרי מערך הסייבר,ממשיכים בעיסקהם).אין כאן סמסונג או אפל ישראליים(וחבל כי קצת תמיכה ממשלתית והיה כאן דברים נפלאים).במובן הזה ישראל היא קצת סובייטית.ואכן רוב האוליגרכים הרוסיים נבנו על משאבי טבע,ולא על תקשורת,הנדסה או הייטק.אבל אולי זה ישתנה,כשהקרמלין יגיד לאוליגרכים"תשמע,תעשה משהוא דומה לאפל או סמסונג".התעשייה האווירית של ישראל התחילה מסדנה לתיקון מטוסים.כך שאם יש במדינה רצון,אז יש יכולת

 23. ישראל מדינה יהודית,מה זה אומר?זו ההצעה שלי

  ישראל מדינה יהודית,אז בוא ניתן בה סימנים(זו הצעה,וישראל יהודית היא דמוקרטית.כי יהדות ודיקטטורה זה לא הולך ביחד).נניח,כדי להראות את ניצחיות התורה.אפשר לכתוב את התורה על לוחות זכוכית(החומר לא מתכלה).בנוסף לעברית,זה יכתב בעוד שתי שפות לפחות(כדוגמה לאבן הרוזטה).בכלי שהוא בולם זעזועים.כלי קודש אלו יאופסנו במקומות אסטרטגיים בכל מחוזות ישראל.ובעיקר בירושלים.אפשר לשחזר את יציאת מצרים כל פסח,באזור אילת והערבה.אפשר להנגיש את היהדות לכל דורש,בלי להציק לו("אתה באמת יהודי").אפשר לשחזר מאכלים וגידולים חקלאיים שהיו נפוצים בעת העתיקה

 24. כך אני רואה את הדברים

  גנץ פעל באופן הכי חכם,במצב הנתון שבו הוא מצוי.ביבי פועל בהתאם למצבו המשפטי(וכך יש לראות את דרך המחשבה שלו).יש להניח שביום המשפט שלו המדינה תהייה משותקת.ביבי בגישת:"אני שורף את המועדון" שלו,מתחיל להימאס על יותר ויותר אנשים.אולי אני טועה(וזה קורה הרבה בכאוס שבו אנו נמצאים).והשאיפה של ביבי היא לבחירות רבעיות,למחוק פוליטית את גנץ."ולערבב שוב את הקלפים","הוא יתיעץ עם המסטיקנית שלו,ויחליט על תאריך לבחירות".אין סיבה לאהוב את ביבי(פחד זו לא סיבה).ובסופו של דבר ,ביבי יצא מחיינו

 25. הליכוד הרס את המדינה

  טוב אכשיו,אפשר לספח את בקעת הירדן("זו ממשלת ימין,לא?").אני לא מוטרד מקורונה.מה שמפחיד אותי,זה העוצר והמעקב של הש"בכ אחרי הישראלים.כל קישקוש משווקים באיזה דביקות דוחה:"המוסד הביא,זה וזה…"יאללה שחררו אותנו כבר! זה לא משנה עם זו מלחמה או רעידת אדמה,הם לא מוכנים למשבר! הכלכלה נהרסה בתקציב הדו שנתי.ואכשיו היא בתחתית של התחתית.אין אף ישראלי שאוהב את מה שקורה כאן

 26. שינוי שלטוני ברוסיה?

  יכול להיות שברוסיה נראה שינוי בשלטון.כדאי להגיד להנהגה ברוסיה,את האמת בקשר לקורונה.האוכלוסיה הרוסית צעירה יחסית לזו האיטלקית.כדאי גם להכין את המערכת הרפואית לתפוסה מאוד חריגה.אם תעשיית התעופה בקשיים,אז כדאי לשקם אותה.אבל להכניס את הציבור לחוסר ודעות ולהרוס את הכלכלה זה לא פיתרון.בסין(מדינה הסטרית,למעשה מדינת משטרה).היא לא דוגמה,לכלום.וישראל,שעוברת מלחמה אחרי מלחמה(ולא לומדת,וגם לא מפיקה לקחים).היא גם לא דוגמה לכלום.אז יש מחלה שעושה נזקים.לא משביתים מדינות בגלל זה.רוסיה עברה שינויים,רוצים לעשות רפורמות?יש מה לעשות,גם אם פוטין הייה בשלטון עד 2040.אפשר לשפר זכויות אדם(לא חסרות עוולות ברוסיה).אפשר לשפר רמת חיים(להוציא אנשים מעוני בתוכניות ממוקדות,כמו הכשרה מקצועית,עזרה לעסקים קטנים,דיור בר השגה ועוד יוזמות כאלו).אם פוטין מקשיב חדל אישים כמו ביבי הוא עושה את טעות חייו.מן הסתם ברוסיה מזלזלים בתגובות כאלו.אבל זה חומר למחשבה

 27. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  טרמפ השפיל את ישראל.המעורבות של טרמפ למען ביבי.היא מעורבות בענייניה הפנימיים של ישראל.כך לא נוהגים ידידים! מהרוסים אין לי ציפיות,הם גם כך ביקורתיים כלפי ישראל.ולכן הרוסים לא מאכזבים אותי וגם לא יאכזבו אותי.אם כבר אז אפשר להיות מופתע לטובה מרוסיה

 28. תגיד לביבי שהוא אפס ענק

  כמו שביבי הרס את מערכת הבריאות.כמו שהוא נכשל מול אירן,אכשיו ביבי הולך להשמיד עוד מוסד ישראלי.אלעל קורסת וביבי ממשיך עם השטויות שלו .אבל מבחינת ביבי(צוק איתן כל החברות הזרות נעלמו,אז היה טוב שאלעל קיימת)."זה עולם גלובלי,נביא רופאים מהודו".אגב גם די בטוח שבקיץ היו שריפות,עדיין אין מטוסי כיבוי.שילך להתחנף לפוטין,וטרמפ.כי כל העולם צוחק על ישראל והביבי המטומטם שלה

 29. אני רואה את הדברים כך

  לדעתי,ביבי יספוג עליו את שמשון ויובב(הנדל&האוזר).ואת הפרימדונה(אבוקסיס לוי).ויזרוק את גנץ לכלבים.כל זה צפוי(ונראה שגנץ לקח את זה בחשבון).גנץ יגיד לציבור שהוא פעל באופן הכי טוב שהוא יכל.וברגע שתהייה הזדמנות,גנץ יעלה לעמדת הנהגה.מן הסתם ,הפוליטיקה היא ריצה למרחקים ארוכים.אפשר להיות מטאור כמו אהוד ברק,אבל זו תהייה קרירה קצרה במיוחד.ביבי עושה שרות גרוע לעם הזה.ולכן ממשלתו לא תהייה להרבה זמן.אפשר ש"מר מותר מתנה מחבר",לא הייה בפוליטיקה כבר בשנה הבאה(אבל אני לא נביא,וזו רק הערכה שלי)

 30. לכאורה,כן.אבל משהוא מאוד מטריד יכול לקרות

  אפשר שביבי ינהג כמו ויקטור ינוקביץ.והלואי שלא הייה לו דם על הידיים

 31. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  ביל גייטס מפזר את הנבואות הזעם שלו.מערכת הבריאות צריכה לתפקד(גם בחרום,ומחסנים וציוד צרכים להיות ערוכים).זה לא משנה אם זה הפרה המשוגעת,איידס או קורונה.לא יכול להיות שהפחד ישתק מדינות,ויהרוס חיים וכלכלות.מבין כל מנהיגי העולם בוריס ג'ונסון יצא הכי גבר.והבריטים התנהלו באופן הכי חכם.אם בספרד או איטליה נוטשים זקנים,אז הם לא ישרדו.ואני לא יודע כמה חודשים או שנים קורונה מסתובב באסיה.זה לא חדש(סארס מארס,ועכשיו הנגזרת קורונה).השפעת הספרדית,היתה באמצע מלחמת העולם,הראשונה.בעולם רפואי פחות מתקדם,אז זה לא עצר את המלחמה או משהוא כזה.בסוף זו מחלה,ולא סוף העולם

 32. תמסור לפוליטיקאים האפסים האלה

  צריך ללמוד מהולנד ואנגליה.צריך גם לתת מענה יחודי לבתי אבות וקשישים.אבל לא יכול להיות שמדינה שלמה תהייה בסגר,חודשים על חודשים.בקצב הזה מספר המתאבדים.בגלל המצב הכלכלי והסגר.הייה גבוה ממספר האנשים שמתו מקורונה.הפוליטקאים חיים בסרט.הם בודקים סטטיסטיקות.אבל על היום שאחרי הם לא חושבים.אז שהרופאים יעשו את העבודה שלהם(פלזמה של אנשים שהבריאו,ינתנו לחולים.תרופות שעובדות ינתנו,וכ'ו).וכדאי מאוד להחזיר את המדינה לשיגרה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.