אין חשק להגן על פרץ ושמולי, אבל הם ממש לא עשו אבי גבאי

| 27 באפריל 2020

באחת הפגישות בין עמיר פרץ לבני גנץ, הם אווררו החוצה כמה מהמשקעים שבבטן. אתה יודע, בשני המקרים בהם מועמדותי הייתה על השולחן, אתה העדפת לא לקדם אותי. בני גנץ זוכר מצוין ששר הביטחון, עמיר פרץ, לא בדיוק עזר לקריירה שלו. השיחה התנהלה, עד כמה שידיעתי מגעת, בטון חצי רציני, חצי משועשע, אז אני לא יודע איך לפרש את התשובה של עמיר פרץ. כן, כי חשבתי שאתה לא מתאים וגם היום אתה לא מתאים.
עמיר פרץ ואיציק שמולי לא עושים שום חשק להגן עליהם. לא הייתה נופלת שערה מראשו של פרץ אם היה מודה כי טעה בגדול עם אורלי לוי, כלום לא היה נגרע ממנו אם היה מכה על חטא על כך שבבחירות במועד ב' סיכן את הגוש כולו בריצה העצמאית של העבודה – גשר. יהירותו של פרץ – "אני אביא 15 מנדטים" – מחייבת אותו במינימום של ניקיון שולחן מול בוחריו.
ואחרי כל זה, ההתקפה על ההחלטה של השניים להיכנס לקואליציה מוגזמת, חלקה מופרכת. קודם כל, אין שום קשר בין מה שהם עושים למה שאבי גבאי רצה לעשות. גבאי תכנן את השרלטנות האמיתית. לתת לנתניהו שלטון, לבד, על מלא, הטעיה של 180 מעלות להבטחותיו. פרץ ושמולי לא נותנים לנתניהו שלטון. הם יכלו לתת לו במועד א' ולחבור לגבאי. הם יכלו לתת לו במועד ב' וגם במועד ג'. בכל אחת מההזדמנויות הללו, הם היו מתוגמלים כמו "כחול לבן" כולה. פרץ היה שר האוצר, שמולי היה מה שהוא רוצה. שניהם אפילו לא הסכימו להיכנס למו"מ. לא מגיע להם עכשיו יחס של בוגדים במחנה.
הברירה כרגע של פרץ ושמולי היא בין תפקוד כגלגל עזר חמישי של "כחול לבן" בקואליציה להיבלעות באופוזיציה. אפשר להפסיק עם הבלבול מוח הזה של 'שיקום מפלגת העבודה'. מפלגת העבודה מתה. היא מתה אם הם יהיו באופוזיציה ואם הם יהיו בקואליציה. הנזק שבכניסתם לקואליציה הוא לכאורה הלגיטימציה שהם נתונים לנתניהו. בעיניי, זה טיעון חלש. הלגיטימציה ניתנת לו על ידי גנץ, אשכנזי, ניסנקורן וחבריהם. זה שבקצה השולחן גם יישבו פרץ ושמולי זה כמעט חסר משמעות. האמת היא שאין גם תועלת עצומה מכך שהם ייכנסו לקואליציה. שני יתרונות כן יצמחו מכך. הקטנה קלה של פער המנדטים העצום בין הגושים. 58-17 יהפכו ל 58-19.5 (מרב מיכאלי תתפקד כ'מורדת' בקואליציה), בהנחה ש"ימינה" נכנסים. היתרון השני הוא שלניסיונו של פרץ ועמדותיו כן יהיה משקל סביב שולחן הממשלה ובקבינט. לא משקל שעוצר את הסיפוח, אם נתניהו יחפוץ בכך, אבל הוא בהחלט אדם שחשוב לשמוע אותו בשורה של נושאים. איציק שמולי יכול להיות שר רווחה מצוין. גם זה לא דבר של מה בכך.
האלטרנטיבה של השניים היא להיעלם לחלוטין. אין שום דרך בה שמולי ופרץ היו משפיעים באופוזיציה. מפלגה קטנה, מסוכסכת, כמעט בלתי קיימת, לא היו שומעים עליהם והם היו מתפיידים. מה שהם עושים קצת מזכיר כוכב נבא שעוזב את המועדון הקבוע והכושל שלו כדי לנסות בשנת הפרישה להשיג אליפות במועדון אחר. אם הם יכולים להשפיע לכיוון בו קהל בוחריהם חפץ, בלי לגרום נזק נוראי, אין סיבה שלא ייכנסו.
לעמיר אין, כנראה, הרבה הערכה לגנץ ולמנהיגותו. עדיין, במועד ב' גנץ השכיל להפסיק לתקוף את פרץ כדי שיעבור את אחוז החסימה. במועד ג' הוא הצליח לגרום לו להתאחד עם מרצ ועכשיו הוא השכיל להכניס אותו לקואליציה, לקשור אותו לגוש שלו, להפוך אותו כמעט לחלק מ"כחול לבן", לא בקשר עצמאי מול נתניהו. נהוג להציג את גנץ כחושם פוליטי. בעניין הזה מגיעות לו מחמאות על התנהלות פוליטית חכמה. גנץ לוקח קשה את המתקפה העצומה עליו בימים אלו. הוא יכול להתנחם שלקודמיו 'בתפקיד' סלחו מהר מאוד. אהוד ברק בגד בבוחריו ונכנס עם נתניהו ב 2009, יאיר לפיד (שבניגוד למקביליו לא הבטיח לבוחריו שלא יישב עם נתניהו) וציפי לבני נכנסו עם נתניהו ב 2013, לאף אחד מהם לא זוכרים את זה כיום.

המאמר פורסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

33 thoughts on “אין חשק להגן על פרץ ושמולי, אבל הם ממש לא עשו אבי גבאי

 1. משה

  הטענה כאילו הם נקלעו לסיטואציה שגנץ כפה עליהם לא נכונה. הם ידעו טוב מאוד על המשא ומתן בין גנץ ונתניהו, והייתה הסכמה מראש בין פרץ לגנץ שהולכים למהלך הזה ביחד. אם פרץ היה מתנגד בקולו להצטרפות של גנץ לפני שזו קרתה – יש סיכוי שגנץ לא היה נופל בפח שנטמן לו.

 2. תמריץ

  אכן מתקפה מכוערת ומאוד לא הוגנת. השאלה האמיתית היא דווקא ההיפך – איך פרץ ושמולי עמדו בפיתוי לנהוג כמו שגבאי רצה ולתת לביבי את ה61. היו מלכים.

 3. Ezrialon7@gmail.com'עזרי אלון

  העבודה=האבודה כי אין לה מנהיגות ( כמו אראל מרגלית) ואין הצגת חלופה נחוצה למדינת רווחה.

 4. ביבי תתפטר יא סדיסט

  כל הפוליטקאים האלה לא שוים כלום.הליכוד הוא מפ"אי המודרני.וכל מי שמסביב הם ניצבים במשחק של ביבי.ביבי הוא בושה,הוא לא נלחם בקורונה.הוא נלחם בעם.למה צריך שהשב"כ ירגל אחרי אזרחים(גם כך כמה שיותר אזרחים יחלו,ויפתחו חסינות לקורונה.גם אם משהוא ידבק פעם נוספת זה הייה קל.והרי גם לחיסול יש סיכון מסויים).אכשיו לא מקבלים בקבוקים ופחיות לפיקדון(מה הבעיה לעבוד עם כפפות,אבל ביבי הסדיסט "חכם "על חלשים).העיקר,שישלח מסוקים במיליונים אחרי גולשים בים(הרי שי לחג ביבי קיבל,וגם חגג בפסח עם המשפחה).ביבי לא יכול,לטעון שהוא אוהב את ישראל.בסוף מה שחשוב לביבי זה לקבל כסף מהאבנגליסטים האמריקאים.כי הוא לא בגין(שלא ספר אף אחד,ועשה את חוק הגולן)

 5. יגאל

  אבי גבאי רצה להיות ה"הנזל וגרטל" עוד בסיבוב הראשון.
  ולהביא לממשלת אחדות בשיתוף גנץ וחבורתו.(ללא לפיד)
  מה שמנע זאת : האגו הנפוח של עמיר פרץ ואיציק שמולי.
  פרץ לא יכול היה לסבול את העובדה שגבאי מוביל את המהלך.
  זה לא היה האג'נדה שלו, ולא תאם את מטרתו לחסל את גבאי ולהשתלט על המפלגה.

 6. igalj10@gmail.com'יגאל

  אבי גבאי רצה להיות ה"הנזל וגרטל" עוד בסיבוב הראשון.
  ולהביא לממשלת אחדות בשיתוף גנץ וחבורתו.(ללא לפיד)
  מה שמנע זאת : האגו הנפוח של עמיר פרץ ואיציק שמולי.
  פרץ לא יכול היה לסבול את העובדה שגבאי מוביל את המהלך.
  זה לא היה האג'נדה שלו, ולא תאם את מטרתו לחסל את גבאי ולהשתלט על המפלגה.

 7. Shjbarak@gmail.com'יעקב ברק

  שרידי העבודה משלמים היום על אי עמידתם הנחרצת מאחורי אבי גבאי, שנבחר בדרך הכי דמוקרטית להחליפם.
  אבי שנטע תקווה לשינוי אמיתי, מצא עצמו עומד לבד מול המסית והמדיח שמגובה על ידי כנופית אוהדים שוטים/ מפוחדים, כש"חבריו" צופים מהצד ומייחלים לנפילתו.

 8. האוחז בקרניים

  קצת מגוחך העיסוק במפלגה שמייצגת השקפת עולם שהולכת ונכחדת

 9. ofer.bavly@gmail.com'עפר בבלי

  לדעתי אתה מתעלם מנקודה חשובה מאין כמוה, אשר נדמה שנמחקה כמעט כליל מהשיח הפוליטי בימי הפייק ניוז והטירלול שמקיפים אותנו מכל עבר. נכון, נתניהו היה נשאר ראש ממשלה בזכות גנץ ואשכנזי וחבר שקרניהם, עם או בלי שתי האצבעות הקטנות והחלשות של פרץ ושמולי (אגב, ספוילר: גנץ לא יהיה ראש ממשלה בעוד 18 חודשים או אי פעם). נכון, פרץ ושמולי לא היטו את הכף – ואני מניח שהם ומפלגתם לא יטו את הכף בעשור הקרוב בשום צורה ובשום מצב. אבל מה עם היושרה? מה עם ההגינות? מה עם שלטון החוק? מה עם המוסר? מלה שנעלמה ממחוזותינו כי הפוליטיקאים מזמן הזנו אותה, והתקשורת משחקת במגרש שלהם במקום לאתגר אותם יום ולילה ולשאול: איפה המוסר? האם הכל חשוב יותר מטוהר המידות? אז נניח שנסיונו העשיר של פרץ יתרום בדיוני הקבינט (לא שחסרים שם אנשי ביטחון מנוסים). ונניח ששמולי יהיה שר רווחה נהדר, ואין לי ספק בזה. האם בשביל זה ראוי לוותר על עקרונות מוסריים ממדרגה ראשונה כגון העקרון שלא לשבת בממשלה של נאשם בפלילים? איפה הדוגמה לנוער? איפה אמות המידה הדמוקרטיות? האם כל אלה חשובים פחות? ואם הם חשובים פחות, מה זה אומר עלינו כחברה, מה זה אומר על המפעל הציוני? כניסת שני האופורטוניסטים האלה לממשלה הרי נועדה להיטיב עם עצמם, ועל מזבח זה הם מוכנים להקריב את עקרון טוהר המידות של מנהיגי המדינה, שזה עניין ארוך טווח, עניין היסטורי, עניין שפוגע במדינה פיגוע אסטרטגי למשך דורות. חוששני שהמחיר לא שווה את מה שנקבל מהשניים הללו.

 10. atzmonis@gmail.com'שלמה עצמוני

  ומה עם קצת טוהר מידות, קצת נקיון מוסרי וכבוד לבוחרים ???
  מפלגת העבודה גדולה מחברי ועידת העבודה !!!
  כל מי שחותם הסכמים עם ביבי שם עצמו ללעג הציבור.

 11. ?

  נניח שבעקבות חיסול חשבונות פנימי בסוריה.אסד מחוסל,האם הרוסים יכנסו עם הצבא בפרופיל הכי גבוה? איך זה ישפיע על דעת הקהל ברוסיה? ואיך הרוסים יתמודדו עם זה כלכלית? האם "תוכנית מראשל"רוסית לסוריה תצלח? או שזו ה"אפגניסטן" של. הפדרציה הרוסית? לכל סימני השאלה האלה,היו תשובות בעתיד.אשר לצפון קוראה,האם סין תספח באופן מלא את האזור הזה? ואם בקביעת הגבול יתחשבו ברוסים? עולה השאלה,על דרך הפעולה של האימפריה הסינית

 12. Jehudarozengeld@gmail.com'יהודה

  למרות שמפא"י ההיסטורית מררה את חי אבי ז"ל שהיה אי ש אצ"ל בעברו, ןמעולם לא הצבעתי להם, לא הייתי רוצה שמפלגה זו שהקימה את המדינה, תעלם

 13. ביבי תעזבו כבר אכשיו,תחיו בברזיל או משהוא כזה

  שרה וביבי יוצרים סיר לחץ שיתפוצץ להם בפנים.לעקוב אחרי אזרחים,לעשות עלהם סגר,ולרושש אותם כלכלית יעשה לביבי גהנום.אם במשפחת מלכובסקי/ביבי חושבים שכדאי להם להיות הונקר המזרח גרמני אז שהיגרו כבר אכשיו לדרום אמריקה
  "שתשרף המדינה" אמרו הזוג נתניהו.אז אני חושב שעדיף שיברחו כבר אכשיו

 14. ביבי תתפטר

  לא משנה כמה מיכל רבינוביץ' ,עמית סגל,ואבישי בן חיים יתחנפו.ביבי הוא הראש ממשלה הכי גרוע בהיסטוריה של ישראל

 15. ביבי תתפטר

  יוזמות כמו בטר פלייס או מודו לא יכולות להצליח בישראל.מה כן מצליח? ריגול אחרי אנשים, נשק ,ופשע.ישראל היא בושה ,ועל זה שאני כותב את האמת יגנו אותי.אבל אין לי מדינה אחרת.ואם לא נשפר את מצבנו,ונבחר בפוליטקאים ישרים .אז המדינה הזו לא תחזיק מעמד.אחרי 70 שנה,הגוש הסובייטי קרס,סוריה נכנסה למלחמת אזרחים,וגם בית שני החזיק מעמד רק 70 שנה.יש כאן מהלך היסטורי רגיש.וישראל נמצאת בסכנה(מנגנון השמדה עצמית,שחייבים לנטרל!)

 16. ביבי תתפטר

  ביבי טען,"לאיראנים יש תמונה של גנץ,בלי חולצה","הוא סחיט".(אז מה,גם ביל קלינטון אובמה ופוטין צולמו בלי חולצה.שלא לדבר על בגד הים של אנג'לה מרקל.בכל מקרה עדיף שלא נראה שמנדריק כמו ביבי בלי חולצה).אז מה הטיעון של ביבי,"כולם מושחתים,גם גנץ"."תבחרו ביבי כי הרבנים אמרו".לחזק את הפסדה הוא הביא מסטיקנים למאקו שטענו"גנץ יסתבך בפרשה"..ביבי מטיף לגנץ,אבל מסתבך בעצמו.שנתניהו יחשוב למה ליברמן לא רוצה לעבוד איתו.למה גנץ לא מאמין לו.ולמה השרים שלו לא סומכים עליו(ולכן הוא מנסה להפחיד אותם)

 17. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  נניח שרוסיה תציע למכור לישראל את כורי הנוטרונים המהירים שלה(מדובר בכור חסכוני,ויעיל מאוד).לא סביר שיצא מזה משהוא,אבל זה יתן הרבה חומר למחשבה לאנשים בישראל ובעולם.בכל מקרה יש מתקנים ישנים בקריה למחקר גרעיני.וצריך לחדש ולאזרח את המוסד החשוב הזה

 18. למה ביבי הוא חלאה?להלן ההסבר

  ביבי יוצר בלגן,כשמנכל משרד הבריאות הוא לא רופא(למעשה הפיץ פאניקה).ומבקר המדינה הוא לא משפטן(כך נוצר זילזול בדוחות שלו).נוצר כאוס במדינה.ביבי הוא כמו גבר מכה שטוען:"אכשיו יש מצב חרום,לכן את תעשי מה שאומרים לך"(כשמי שגרם לאותו מצב חרום הוא הגבר האלים).אדם פגום ולא ראוי כמו ביבי,זוכה להרבה קרדיט בישראל. מה יגידו לדורות העתיד?"בחרנו באדם לא ראוי כי פחדנו?".אבל בבהלהת הקורונה,שאר התחלואה נשארה מאחור.ותוספת בעיות חברתיות וכלכליות קשות מאוד.לא נראה שהייה את מי לשאול

 19. משעמם לי

  יש כל מיני דברים שאפשר להעיר, – אבל פרץ, שמולי ומיכאלי זה מפלגת העבודה? – מפלגת העבודה כבר לא קיימת. מה שנשאר שם זה עומר בר לב, ועכשיו גם הוא לא. נחמן שי היה מפלגת העבודה. – לא שהם בולטים. מה שנשאר זה דמויות שוליות שהגיעו למרכז. שמולי ומיכאלי היה מקומם בשולי המפלגה, (אם בכלל לדעתי, אבל זה לא קשור) וגם פרץ ככלל למרות שהגיע להנהגה. (אחרי שהפר את הבטחתו לפרס) זה כמו מלון בעיר שפעם היתה פופולרית בגלל אילו סיבות שלא יהיו והיום הפכה להיות, בקירוב, שכוחת אל. אף אחד לא רוצה להגיע לשם, ככלל, ושיעור הקומה של האורחים הוא עקב כך בהתאם. גם בארה"ב אני לא אוהב את המפלגה הדמוקרטית החדשה, אני לא חושב שביידן אידאלי, אבל הוא הטוב מבין אלו שהתמודדו, נראה. סביר שהוא ינצח את טראמפ. יש קשר בין התופעות, אם כי בארה"ב זה כמובן אחרת. בארץ כל מיני שכלתנים מנותקים זוכים לפופולריות במה שעדיין נקרא "מפלגת העבודה", – כשהם באמת מתקרבים (יותר או פחות) למר"ץ, – ו-"כחול לבן", בחלקה, (!, מובן שרק בחלקה, דרוקר כבר הגדיר את זה כ-"ערב רב") עומדת יותר קרוב למה שהייתה המפלגה הזאת מקדם. גם הצביון של מה שהפכה להיות העבודה הוא היכם שהוא בין מקומה הקודם למר"ץ, – איזה מן יליד כלאיים או שעטנז שלא ברור מאד מי יצביע בשבילו. אני לא יודע למה דרוקר אומר ששמולי יהיה שר רווחה מצויין. איפה הוא הוכיח את עצמו? ע"פ שפיר הוא אפילו לא אדם הגון. אבל זה לא העיקר. העיקר הוא שאין שם אנשים בעלי שיעור קומה, ואין שם אנשים ראויים במיוחד, – אין שם שום דבר כמו רבין, פרס, גולדה, שלא לדבר על בן גוריון. והעמק הזה הפך להיות מקום שגם אם אנשים כאלו לא ממש יִדָּחּו ממנו, הם בודאי לא ימשכו אליו.

 20. מרתק

  בתגובה האחרונה, במקום "היכם שהוא בין מקומה הקודם למר"ץ" צ.ל. "היכן שהוא בין מקומה הקודם למר"ץ".

 21. במחשבה שנייה

  יש כל מיני דברים שאפשר להעיר, – אבל פרץ, שמולי ומיכאלי זה מפלגת העבודה? – מפלגת העבודה כבר לא קיימת. מה שנשאר שם זה עומר בר לב, ועכשיו גם הוא לא. נחמן שי היה מפלגת העבודה. – לא שהם בולטים. מה שנשאר זה דמויות שוליות שהגיעו למרכז. שמולי ומיכאלי היה מקומם בשולי המפלגה, (אם בכלל לדעתי, אבל זה לא קשור) וגם פרץ ככלל למרות שהגיע להנהגה. (אחרי שהפר את הבטחתו לפרס) זה כמו מלון בעיר שפעם היתה פופולרית בגלל אילו סיבות שלא יהיו והיום הפכה להיות, בקירוב, שכוחת אל. אף אחד לא רוצה להגיע לשם, ככלל, ושיעור הקומה של האורחים הוא עקב כך בהתאם. גם בארה"ב אני לא אוהב את המפלגה הדמוקרטית החדשה, אני לא חושב שביידן אידאלי, אבל הוא הטוב מבין אלו שהתמודדו, נראה. סביר שהוא ינצח את טראמפ. יש קשר בין התופעות, אם כי בארה"ב זה כמובן אחרת. בארץ כל מיני שכלתנים מנותקים זוכים לפופולריות במה שעדיין נקרא "מפלגת העבודה", – כשהם באמת מתקרבים (יותר או פחות) למר"ץ, – ו-"כחול לבן", בחלקה, (!, מובן שרק בחלקה, דרוקר כבר הגדיר את זה כ-"ערב רב") עומדת יותר קרוב למה שהייתה המפלגה הזאת מקדם. גם הצביון של מה שהפכה להיות העבודה הוא היכן שהוא בין מקומה הקודם למר"ץ, – איזה מן יליד כלאיים או שעטנז שלא ברור מאד מי יצביע בשבילו. אני לא יודע למה דרוקר אומר ששמולי יהיה שר רווחה מצויין. איפה הוא הוכיח את עצמו? ע"פ שפיר הוא אפילו לא אדם הגון. אבל זה לא העיקר. העיקר הוא שאין שם אנשים בעלי שיעור קומה, ואין שם אנשים ראויים במיוחד, – אין שם שום דבר כמו רבין, פרס, גולדה, שלא לדבר על בן גוריון. והעמק הזה הפך להיות מקום שגם אם אנשים כאלו לא ממש יִדָּחוּ ממנו, הם בודאי לא ימשכו אליו.

 22. ארצות הברית וסין ,על מעצמה במאה הזו

  כדי שארצות הברית תשמור על מעמדה.היא צריכה,לרסן את המגזר הפיננסי.ברגולציה וחוקים(גם לעלות את הריבית יהיה טוב).לחייב את חברות האנרגיה(נפט ופחם) להשקיע באנרגיות מתחדשות(סולרי רוח והידרו).ולבנות מערכת בריאות דומה לזו בגרמניה או שוויץ.אכשיו לשפוך כסף בלי הכרה ,רק יחליש אותם.(לשודיה גרמניה וצרפת תעשיית נשק רווחית גם בלי תקציב ביטחון ענק).כל גילגול האשמה האמריקאי,על סין.הוא במקרה הטוב צביעות או במקרה הרע פשוט גזענות

 23. התקשורת הישראלית לא נותנת את התמונה המלאה

  בברזיל המשיכו בעסקים כרגיל.אני בעד,בתנאי שמתגברים את מערכת הבריאות.ועושים מחלקות מיוחדות/בתי חולים שדה לחולי קורונה.אז באירופה היו מדינות שהמשיכו כמעט כרגיל.אבל להם יש מערכת בריאות מתפקדת.אקוודור עשתה עוצר מחמיר.והיו לה הרבה נפטרים.ברזיל לא עשתה עוצר וגם היו לה הרבה נפטרים.בישראל התקשורת ,מדברת רק על עוצר.אבל מי שבלם את הקורונה היא מערכת הבריאות.למעשה חלק גדול מהמדינה כיבל את"חיסון העדר". בבני ברק זה לקח זמן,כי הם פחות טסים לח"ול

 24. רבין היה מנהיג,היום יש פאניקר מושחת

  לכלל האזרחים עדיף שכל הילדים יחזרו למסגרות שלהם.אז שהממשלה תחזיר את הפעילות הזו!ראש עיריית תל אביב אומר כך,וראש עריית חיפה לא רוצה שהרכבת תהייה חשמלית.וזה לא מעניינת אותו הבצורת,והוא לא מוכן שיבנו מתקן התפלה.וזה תוקע את הרכבת הקלה,ועוד ועוד מני קישקושים מקומיים.אני מתגעגע לרבין,הוא הנהיג הוא נווט.רבין כיבד את החוק(למרות שאין ספק שהוא התמרמר ,החוק נשמר)

 25. הליכוד גמור באלעל

  אגב כל מי שקשור לאל על,זועם על ביבי(וזה לא רק הוועד,יש משפחות וספקים).מה שמעצבן אותם זה המריחות.כשאין להם עבודה ביבי מורח את הזמן

 26. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  למיטב,הבנתי קיבוץ הוא לא מתקן כליאה,וגם לא גן חיות,וגם מי שגר בקיבוץ הוא לא חיה מסוכנת.ולכן המשטרה צריכה לפרק את כל החסימות והגדרות הלא חוקיות בקיבוצים.כי זה כבר לא ישוב,אלה מתחם מבוצר

 27. מה הקטע של האמריקאים האלה?

  בפעם הבאה שהאמריקאים יגידו:"וירוס הקורונה הוא נשק ביולוגי מסין",הסינים יכולים להגיד"כן הורדנו את הכלכלה האמריקאית לקרשים,האמריקאים אפסים".בסוף זה עוד משבר,ואפשר וצריך לצאת מזה מחוזקים.אז סין זו סין,מן הסתם יש לה יתרונות וחסרונות.אבל כל מדינה לעצמה

 28. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  נא"טו מסנדל את ארצות הברית.אם הם יטילו סנקציות על טורקיה.סין ורוסיה יכנסו במלוא המרץ.כדאי שהאמריקאים יראו יציבות,ובינו תוכניות גמישות,אני יודע שהאמריקאים לא סופרים אף אחד."שימשיכו עם הראש בקיר,אם זה מה שבא להם"

 29. ביבי תתפטר

  ביבי יזכר כמושחת ששלח את השב"כ לרגל אחרי האזרחים.אתם בתקשורת לא מראים את הבוז של ביבי לזכויות אדם.ביבי לא מנהיג גדול,מדובר באדם קטן נקמן ומושחת.ביבי אתה בושה להיסטוריה של ישראל

 30. מסר לממשל הסיני

  הקורונה הוא לא חדש,זו עוד אבולוציה של הסארס והמרס.האשמות של ארצות הברית כלפי סין,זה לא רק מכוער.זה בעיקר בריחה מאחריות.כל נושא "מכון הביולוגי בסין",לדעתי הוא בדק את הוירוס הזה לאחר שהוא כבר היה קיים.והוא לא הינדס אותו.הם ניסו לחקור את הקורונה.ככל,הסינים מאוד עזרו במחקר והטיפול בקורונה(כל נושא הפלזמה והנוגדנים,וביעילות התרופות השונות).בנוסף הסינים נתנו סיוע למדינות(איטליה,וסרביה).אכשיו זה לא זמן רגיל בארצות הברית(יש שם בחירות לנשיאות).כדאי לממשל הסיני,להגיד לעם הסיני:שהכל הייה בסדר.הכלכלה תהייה במצב יותר טוב,ממה שהיה לפני הקורונה(למרות שהשנה הזו אבודה).ולא רק בסין,גם בכל העולם.הכי קל בזמנים כאלו לשנוא את הזר.אבל זה ממש לא הדבר הנכון או הרצוי

 31. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  כל אירגון בן לאומי הוא קצת מסריח.למרות שפריז היתה הפיבוריטית לאולמפיאדת 2012.לונדון זכתה,או מונדיאל בקטאר.או היחס לספורטאים עם מיניות לא ברורה(כפיה של ניתוחים לשינוי מין).בקיצור הגועל של האירגונים הלא מפוכחים האלה,תופסת גם בקשר לאירגון הבריאות העולמי.או הבנק העולמי(משום מה ארגנטינה והבנק העולמי יצרו יחסים סמביוטים).אם סין חשבה שאירגון הבריאות העולמי יתן לה משהוא,לדעתי היא תטעתה

 32. 3017as@gmail.com'אלי

  חי…חי…חי….
  עמיר פרץ לא נכנס עם גבאי כי השנאה לגבאי היתה גדולה מביבי.
  אם גבאי היה נכנס , גנץ היה נכנס אחריו , אבל גבאי היה נשאר עם תיקים משמעותיים ,

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.