דיוני בג"צ – הכי רחוק מארדואן

הנה כמה מוסכמות שקנו להן אחיזה בשיח הציבורי (לתחושתי):
1. ביהמ"ש העליון חלש ומאויים
2. חולשת של ביהמ"ש גורמת לו לפחד לפסול את בנימין נתניהו מכהונה כראש ממשלה, למרות האישומים.
3. ההסכם הקואליציוני פוגע קשות במשטר הדמוקרטי
4. נתניהו מקבל בהסכם שליטה במערכת המשפט
5. אם בג"צ יתערב באיזושהי הוראה בהסכם, הולכים לבחירות
הנה תיאור יותר מדויק של מה שקורה (להבנתי)
1. ביהמ"ש העליון אכן מאוים על ידי בכירי הליכוד וזה מעורר בחילה, אבל הדיונים ביומיים האחרונים רק מראים כמה הוא חזק. לפני 30 ו 40 שנה לא היה עולה על דעתם של שופטים לנסח לצדדים סעיפים בהסכם פוליטי, שלא מובאים כלל לחקיקה. מי שראה את הדיונים, ראה שופטים שנכנסים לפרטי הפרטים של ניסוחי ההסכם בין שתי מפלגות פוליטיות, דחקו לפינה את נציגי המפלגות. קשה להסביר כמה זה חריג וקיצוני. ביהמ"ש לא אמור להתערב בכלל בהסכמים פוליטיים. יש כמה דוגמאות נדירות להתערבויות כאלו בעבר, כשקרו דברים פסיכיים כמו העמדת ערבות כספית להתחייבות פוליטית.
2. ככל הנראה, ביהמ"ש לא יפסול את כהונתו של נתניהו. זה לא נעוץ בשום חולשה. התשתית המשפטית לפסילה כזאת לא ממש קיימת, במיוחד כשהמנדט שניתן לו, ניתן על ידי 61 חברי כנסת. אפילו אהרון ברק בשיא עוצמתו לא היה מצליח, כנראה, למצוא דרך משפטית לבצע את הצעד הזה, במקום בו החוק אומר במפורש שראש ממשלה יכול לכהן ופרוטוקול הדיונים, שקדם לחקיקה, רק מדגיש כמה חברי הכנסת היו ערים לאפשרות הזאת.
3. ההסכם הקואליציוני כולל המון הוראות מגונות, הוא לא "קץ הדמוקרטיה", הוא לא הופך אותנו לא לטורקיה, אפילו לא להונגריה. זה מגונה לשנות כך בהליך בזק דורסני חוקי יסוד. זה לא נורא שתוצע לפוליטיקאים – גם בעתיד – האופציה של לבחור במודל "ממשלת החילופים". זה זוועה שמחליטים לא למנות מינויים בכירים במשך תקופת החירום, אחרי שנה וחצי שכבר לא היו מינויים כאלה. ההוראה הזאת, שנובעת מהפרנויות הבלתי נגמרות של בלפור, כנראה לא תכובד ממילא. אם תכובד, היא ללא ספק מחלישה את מעמד המפכ"ל ופרקליט המדינה, אבל סוף הדמוקרטיה זה לא.
4. נתניהו לא מקבל שום שליטה במערכת המשפט. בוודאי שמצבו אחרי ההסכם הורע לעומת מצבו בהיעדר הסכם לגבי מינוי פרקליט המדינה והמפכ"ל. הוועדה לבחירת שופטים תפעל בדיוק באותה מתכונת, בראשות שר מ"כחול לבן", שאין כל מגבלה על פעילותו. נפתלי בנט כתב שלשום שהוועדה תמנה מאות שופטים מהשמאל. קשה לחשוב על אמירה דבילית מזו. הוועדה תמשיך למנות כמו שמינתה לטוב ולרע. נתניהו בכלל יהיה פסול ממעורבות במערכת המשפט על פי הסדר ניגוד עניינים. האם יצליח לעקוף את זה? שלמה פילבר המשיך לפעול כשלוחו של נתניהו אל מול "בזק", גם אחרי שנתניהו היה מנוע, אבל גם הוא סיפר בחקירתו שבשלב הזה הוא הרגיש מרחב תמרון גדול יותר.
5. בכירי הליכוד ומשום מה חלק מכלי התקשורת מהדהדים את הטיעון השקרי הזה שאם בג"צ יתערב, הולכים לבחירות. זה לא בהסכם. ייתכן שבג"צ לא יאפשר לנתניהו לכהן "כראש ממשלה חלופי" עוד שנה וחצי בגלל הלכות פנחסי ודרעי. עבור דיירי בלפור זו אכן דרמה גדולה. יש סיכוי שלראשונה הם יצטרכו לשלם חשבונות, אבל האם נתניהו באמת יעז על התערבות מהסוג הזה לכפות על כולנו מערכת בחירות רביעית בעיצומו של משבר בריאותי – כלכלי?
תחושת הבגידה של בוחרי גנץ – פרץ קשה. היא גם מובנת. מזעזע לחשוב שבקולותיהם נתניהו ימשיך לשלוט תוך כדי משפטו הפלילי. למרבה האבסורד, התחושות המוצדקות הללו מתורגמות לתחזיות אפוקליפטיות על הסכם קואליציוני שרובו ככולו נועד בכלל להגן על גנץ. נתניהו היה מוותר על רוב ההסכם מחר בבוקר.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

30 thoughts on “דיוני בג"צ – הכי רחוק מארדואן

 1. rachel.otremsky@gmail.com'רחל שרף

  רביב, אתה חוזר ומדקלם ״לא קץ הדמוקרטיה״.
  ראשית, נימה זו שלך חדשה ולא מוכרת עד לאחרונה.
  שנית וחשוב יותר, הדמוקרטיה שלנו ככ מסואבת והדג ככ מסריח מהראש, עד כדי בחילה. ומה הקשר לדמוקרטיה? אם כל איש, הישר בעיניו עושה ולחוק כבר אין משמעות לגבי הדגים המסריחים, מסכנים ומסוכנים אזובי הקיר! זה תרחיש מאוד דומה לתרחיש ארדואן, זה רק עניין של זמן!

 2. דווקא מאוד דומה לטורקיה

  התקשורת מזלזלת באינטליגנציה של הצופים.אם גרפקאי בערוץ 12 שם תמונה של כדור הארץ כשאלסקה ליד סקנדינביה,ואוסטרליה ליד אפריקה זו הטעיה. אם התקשורת מפיצה ספינים של ביבי זה ממש הונאה.אז הכנסת לא מרסנת את ביבי,התקשורת לא אפקטיבית,ויש כאן שחיתות.אז זה די דומה לטורקיה

 3. ישראל היא מאוד טורקיה וביבי הוא ממש ארדואן

  נדמה שביבי אמר למיכאל הנגבי:"תביא לתוכנית המטופשת שלך רק אשכנזים,ותיצחק על קרן מרציונו.אני משלם לכם ותעשו מה שאני אומר!אני חי משנאה.ואתם חייבים לשמר את ההפרד ומשול".אם השב"כ מרגל אחרי אזרחי ותושבי ישראל(למרות "שניחצנו את הקורונה") אז ישראל היא כמו טורקיה."מוזר "שביוון ופורטוגל(בכלל בעולם המערבי),לא ריגלו אחרי האזרחים למרות הקורונה

 4. היימן

  היה ממש מרענן לקרוא הבוקר את המאמר שלך על העליון. לא מעטים חשו וחשבו כמוך. אבל יש גם מי שלא השכילו להבין את המפה. העניינים קצת מתעתעים, ורק מיטיבי לכת מצליחים להבין מי נגד מי, ומה באמת קורה. התעתוע הגדול מכל הוא כמובן המסר להמונים שביבי "תמיד משיג מה שהוא רוצה, ושהוא הכי". מי שזקוקים לדמות כזו בחייהם פשוט מאמינים לדבריו מילה במילה, חסרי יכולת לעקוב אחרי מה באמת קורה: ואין טוב מדוגמת התאגיד להסביר את הדברים: התאגיד חי ובועט, כידוע. ביבי לא שם לב למה שארדן עושה בקשר לזה לפני 7 שנים. ארדן יצר גוף תקשורת ציבורי שלא נתון למרות הממשלה! יפה לו! כמו כחלון בסלולארי. ועוד יותר יפה שאחרי 2015 כחלון סייע לתאגיד כשביבי הבין מאוחר מדי ורצה לסגור! הוא לא הצליח. וכך נוצרה יצירה טובה בזכות ארדן וכחלון ובניגוד לדעתו של ביבי.

 5. ביבי תתפטר

  אף מנהיג חשוב בעולם לא מכבד את ביבי או את ישראל.ביבי מתרפס בפני האמריקאים וכל מני בעלי הון,ומתייחס לעם ישראל כאל העבדים שלו. לכן ביבי והמדינה נתפסים כנלעגים.שכל "הביביסטים",יעשו חשבון נפש.אם זו באמת המדינה שבה הם רוצים לחיות?

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  אגב האיחוד האירופאי הייה גורם יותר חשוב בעתיד.אשר לסין,נראה שבכל מחוז בסין מהנדס תעופה ירכז צוות.ובמפעל קטן יבנה אב טיפוס.המטוסים היותר מוצלחים יעברו ליצור סדרתי.כך שגם מבחינה צבאית סין תהייה יותר משמעותית.גם בתעשיית הנשק.אבל נראה שסין פתוחה לעסקים עם כל מדינה.אפשר לסחור בחומרי גלם,ידע,תיירות,או תשתית.בגדול סין היתה שמחה לעבוד עם ארצות הברית(אבל לא בכל מחיר).ואם לא עם אמריקה,אז רוסיה אירופה אפריקה או דרום אמריקה

 7. דרוקר, דרוקר, מה יהיה?

  בינות לכל הנסיבות, אם בוחנים דברים לגופם, שעה אחר שעה ויום אחר יום, אין מנוס מלומר קבל עם ועדה כי כלו כל הקיצין.

  כך הוא ביום האתמול, וכך הוא שוב בימים שלא נודעו בלתי אם למתי מעט שנתאספו כאן באחריתם של דברים לתת את הדעת על עניינים כאלה ואחרים. ואחרים אלו אינם אלא עיקרם של דברים, – שנאמר כי אין דרוקר אלא בימים כתיקונם, – ואושפיזין של בית המקדש מתאספין תחת כסא כבודו לומר תהילת יומו ולגדף אגף שמאל כשיגרת יומם של הכוהנים שחלפו מן העולם מזה זמן אחרית וראשית. וכל כך למה? שהיו רבנים מרעידים את אמות הסיפים ורבניות עומדות וסופקות כפיהן יום יום, – עד שבא בן המלכות – הוא יאיר לעולם יחיה, – שלא נחה עליו כף בג"ץ ולא נתנה בו ידה חיות רחמנא ליצלן, – ועמד תחת האיפה כאור העולם שאין מבחינין בו כבגדי מלכות של תכלת וארגמן. קמו שופטים ואמרו נעשה מעשה, דבר שאין לכחד בו, – אלא שהפכו פניהם וישבו כלעומת שבאו. כל כך למה? הסברנו מקדם. שעה שעה עומדים בני ישראל לפני הקב"ה ושואלין בקול גדול ובשפה רפה כהמיית הנחל ומהסים כל לחישות דרבנן: מי הוא כתב החצר? מי הוא כתב החצר? ויצאה בת קול דאולמרט ואמרה, – זה משקפופר חורץ לשון עז מצח. כל כך למה? שלא היו בבית הדין חמישין שופטין, כנגד שבעים חכמים דברה תורה. 11 מניאקים אשכנזים לא יכולים על יאיר נתניהו, – אבל אחד מזוז עם זקן נותן לו בראש. נפלה עטרת ראשנו. לא נמאס מהבלוג הזה?

 8. אחד שלא מבין כלום

  למה התגובה שלי לא מופיעה? אסור להגיד "ביצים"?

 9. julhaggailevy@gmail.com'אהה

  מה שאמרת הוא נכון חלקית ומחמיץ את האלטרנטיבה שהיתה לגנץ – להעביר חוק נגד כהונתו של ראש ממשלה תחת כתבי אישום. היו לחוק הזה 62 חברי כנסת. לא היה צריך יותר מזה.

 10. ביבי תתפטר

  התקשורת בישראל שקרנית.אין" יותר מדי" מכונות הנשמה(מן הסתם ציוד מתקלקל,צריך חלקי חילוף,האוכלוסיה גדלה,ויש עוד אירגונים כמו מ"דא ו צ"הל).לדעתי 30% עד50% מהאוכלוסיה כבר חלו בקורונה.והטענה שרק 1% חלו.היא תרוץ לסגרים עתידיים ומעקבי שב"כ נוספים על רק של מחאה חברתית כשקורונה היא רק "העילה הרשמית".ישראל במידה רבה היא כבר לא דמוקרטיה!

 11. מה טרמפ רוצה מהחיים שלנו?

  למה פומפאו מגיע? לא עדיף שיסע לטורקיה או לבנון? טרמפ גם כך עובד עם האונגליסטים ועם שלדון אדלסון

 12. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  אפשר שהוא"ם הייה גורם פחות ופחות משמעותי.שהבנק העולמי,וקרן המטבע העולמיים ילאמו בידי ארצות הברית.כל הדיבור על "ממשלה עולמית",לא נראה לי שיתפוס.אבל הגלובליזציה תתחזק,המדינות היו רב תרבותיות.כך שמדינת הלאום תהייה ענין תרבותי.אפרקאי שחי במזרח ארופה,הוא לאחר זמן כבר פחות אפריקאי(בתרבות) אך עדיין לא מזרח אירופאי ממוצע.כלומר זה עולם שהוא יותר עשיר תרבותית.אבל זה לא כזה פשוט,כי יש חשדנות ופחד מהזר.נראה שלא תהייה ברירה.כי הזדקנות האוכלוסיה מביאה לירידה בגודל האוכלוסיה.מדינות כמו ישראל(מושחתות וצפופות),ישלחו כוח אדם רב לכל העולם

 13. ביבי תתפטר

  לפני שהמכון הביולוגי יצא בהצהרות.שירשום פטנט ורק אז שידבר.ההנהגה גסת הרוח של ישראל.תיקח אותנו למקום רע מאוד.או כמו שאומרים במשפחת נתניהו:"שתישרף המדינה"

 14. ביבי תתפטר

  המטרה של ביבי שאורן תשאר בסוריה.אחרת למה הוא חושף את האסטרטגיה(בתקשורת מדווחים על דרך הפעולה הישראלית,כך שהאיראנים לא היו מופתעים).גם ביטול הסכם הגרעין והחזרת הסנקציות דוחפת את אירן לנשק גרעיני.שמיר טען שביבי הוא "מלאך חבלה". אבל נראה שביבי הוא פשוט מטומטם! ביבי תמיד דואג לפזר פחד וטרור,כדי שאנשים לא ישימו לב שביבי הוא טיפש גדול!

 15. א.של.י.כ.

  העליתי תגובה שלא כל כך ברור משום מה נמחקה ע"י דרוקר. אולי מפני ששאלתי בהתייחס לשופטים באם בנסיבות אחרות "לא היו רועדות להם הביצים". בכ"א היום כותבת סימה קדמון בידיעות אחרונות (המוסף לשבת) ש-"… אם היה [בית המשפט] מקבל את העתירות וקובע שהוא לא מאפשר לרצון העם להתממש – זה היה מביא לחיסולו של בית המשפט העליון". ומכיון שכבר כותב, – עובדה פשוטה היא שעורכי הדין של הצדדים להסכם [הקואליציוני] ערכו את הדברים למפרע באפן כזה שהדברים לא יפסלו בהליך. ז.א. שבג"ץ כמובן השפיע, ולאו דווקא השפעה מבוטלת לעניין זה, – אבל הדברים באו לידי ביטוי בהמנעות הצדדים להסכם מהכללת רכיבים הצפויים להפסל. זה פחות ניכר או בולט לעין אבל ממשי כמעט באותה המידה. ניתן לומר שקיים מאזן אימה בין הצדדים, אם כי השופטים מנועים מלהתייחס אליו או להתנהל על-פיו בהתאם לתפקידם, – במידה מסויימת בדומה למאזן בין ישראל לחיזבאללה: – לכל צד היכולת לפגע ממשית בצד האחר, – ושני הצדדים מעוניינים להמנע מהנסיבות שבהן יפגעו ע"י הצד שכנגד. [ביהמ"ש והמערכת הפוליטית או בעיקר הימין או הליכוד] עוד דבר שדרוקר לא הזכיר (ודווקא מחזק את גישתו) והיום ידוע אבל כבר במהלך קיום הדיון היה ברור וצפוי, – שההכרעה הייתה פה אחד, של 11 שופטים, – זה לא שהימניים או השמרנים היו בעלי גישה אחת והשמאליים בעלי גישה נוגדת, – הדברים היו ברורים. (ואת התגובה האבודה שלי אני עוד אנסה להעלות, בשינוי קל – אולי תעבר כאן בפעם הבאה)

 16. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  כל ראש ממשלה שדורש מהאזרחים:"משמעת ברזל".הוא דפוק בשכל.רביב אתה יכול לבדוק עם ביבי הוא מרגל אמריקאי? כי את מקורות העושר שלו אנו לא יודעים.ותרומות הוא מקבל מח"ול

 17. צאו להפגין נגד ביבי,ביבי רוצה כמה שיותר עוינות כלפיו

  מודיעים חגיגית "פותחים את שמורות הטבע",אנשים הולכים לים ולכינרת ומקבלים דוח.ביבי מתעלל בעם.ביבי רוצה שישנאו אותו.אז צאו כולם להפגין נגד ביבי.אפשר להתחיל מבלפור.ביבי דורש שתראו לו כמה אתם לא אוהבים אותו

 18. mish@petdd.com'משפטן

  כמבקר חריף של האקטיביזם השיפוטי אני מסכים למרבית דבריך, למעט סעיף 2. מי שמכיר את סדרת הפסיקות של בג"ץ מאז דרעי ופנחסי וראשי הערים מבין שפסיקה שאוסרת גם על ראש ממשלה לכהן היא המשך טבעי שלהן. העובדה שחברי הכנסת שללו זאת לא אומרת כלום, הם הרי גם שוללים זאת ביחס לשרים לפי חוק יסוד: הממשלה החדש, שהוא חוק משוריין, ובכל זאת מאז חקיקתו ב-2001 בג"ץ אמר במספר פעמים (כולל בפסיקה החדשה) שהלכת פנחסי עדיין בתוקף, כלומר בג"ץ מרשה לעצמו לצפצף על חוק יסוד משוריין כדי להדיח שרים שהוגש נגדם כתב אישום. כזכור פסק הדין של דרעי ופנחסי שהובילו אותו ברק ושמגר סיכן מאוד את הממשלה הצרה של רבין ואת תהליך השלום, ובכל זאת הם לא נמנעו ממנו (אולי מתוך הנחה שמרצ לא תאפשר לממשלה לפעול נגד בג"ץ). אהרן ברק כידוע מסוגל למצוא תירוץ כדי להכשיר כל מטרה ראויה בעיניו (ראו למשל בש"א נחמני נגד נחמני), אבל אנחנו גם יודעים שהוא אסטרטג פוליטי זהיר, כפי שעמדה על כך רות גביזון כבר בשנות ה-90. ראינו איך הוא לקח את הזמן מחקיקת חוקי יסוד כבוד האדם וחופש העיסוק ב-1992 עד לפסק דין בנק המזרחי ב-1995 (שגם הוא כנראה ניתן רק בגלל ששמגר פרש ולא ניתן היה להתעכב יותר) ובסוף רק ב-1997 בבג"ץ לשכת מנהלי ההשקעות ביטל בפועל חוק.

  לדעתי מה שראינו זה שאולי בניגוד לקודמיה נאור וגרוניס, אסתר חיות נמצאת בקשר הדוק עם אהרן ברק ומתייעצת איתו על כל צעד ושעל ואימצה ממנו את האסטרטגיה הפוליטית הזהירה וגם את השיטה שלו להפעיל לחץ כבד על חבריו בהרכבים מורחבים כדי להגיע לתוצאה פה אחד. יהיה מסקרן לראות בפסק הדין המלא את כל התירוצים שחבריה, חלקם רדיקליים ממנה, ייאלצו להעלות על הכתב כדי להסביר למה הצטרפו לתוצאה הסופית של דחיית העתירה.

  התוצאה מפתיעה, לא היה שום פרשן משפטי אחרי ההכרזה על הרחבת ההרכב שהעריך שהעתירה תידחה פה אחד, ולכן זה אומר שקרה פה משהו חריג.

 19. שאלות על ישראל

  מדינות חזקות מכבדות את האזרחים והתושבים שלהם(ולא משגעות אותם בהנחיות מוזרות,או נותנת דוחות דרקוניים).מדינות חזקות משקיעות בספורט ,בתרבות(כן גם אופרה,וקולנוע שכולל אנימציה).מדינות חזקות שמרות על תקציב מאוזן וממלאות את כל ההתחיבויות הפיננסיות שלהם לאזרחים ולעולם.כנראה שגם לצפון קוראה ואירן יש נשק גרעיני(אלו מדינות עלובות).אז זה לא משנה איזה נשק יש לישראל.האם ישראל תהייה מדינה חזקה ומכובדת?

 20. ביבי תתפטר יא לוזר!

  "השבעת הממשלה עשויה להידחות בגלל פומפאו", אף מדינה בעולם לא תכבד את ישראל,כי אין לישראל כבוד עצמי! אם כל הכבוד והאמריקאים ישראל צריכה להיות מעל לכל! זה מה שמצופה ממנהיג ישראלי.אבל ביבי היה ונשאר אפס ענק

 21. ביבי תתפטר יא כישלון

  ביבי כשל מול עזה
  ביבי כשל בהקמת ממשלה
  ביבי יכשל במשפטו

 22. ביבי תתפטר

  ביבי כשל פעם נוספת,"יש מחלקת תה במצודת זאב,שלא מצאו לה תפקיד בממשלה".וכך ביבי שוב לא הצליח להקים ממשלה.ביבי תתפטר

 23. על יאיר לפיד

  יאיר לפיד נתן נאום טוב בהשבעת הממשלה.אבל,מדינת ישראל לא נוסדה בגלל השואה(יש סיבה לכך שישראל לא הוקמה באוגנדה).מדינת ישראל התיחסה באופן מחפיר לניצולי שואה,כמו גם לעולים מתימן ממרוקו או מאתיופיה.יש לישראל הרבה צדדים יפים.אבל יש לישראל גם צד מכוער! המדינה צריכה לדאוג גם ,לקשישים שהם לא ניצולי שואה(ולא שישראל דואגת יותר מדי לניצולי שואה)

 24. יחסי סין וישראל

  שגריר סין השלישי(תוך שנה):"הקורונה הפתיע גם אותנו,ברגע שהיה לנו מידע מסודר ובדוק העברנו אותו לכל העולם.(סין היא מדינה מאוד מאוד גדולה,והלוגיסטיקה מורכבת).סין עשתה הרבה טוב(היא הוציא מאות מליונים מעוני).ישראל מוזמנת להיות שותפה לעולם הטוב שסין מציעה".וכ'ו וכ'ו…איך אני יודע שזה מה שהוא יגיד?סתם כי דיפלומטים הם"נופת צופים",והם רק "באים בטוב".בכל מקרה ישראל צריכה לתת כבוד לכל מדינה .כמו שהיא רוצה לקבל כבוד מכל מדינה(כולל סין).ארצות הברית כועסת? זה החובה של ישראל לקיים דיאלוג עם כל מי שאפשר.וגם עם לא מסכימים עם סין,צריך שהדיאלוג הייה מכובד

 25. עוד ממשלה לא מתפקדת,עם ביבי זה לא מפתיע

  תהייה בטוח שהממשלה הזו לא תחזיק יותר משנה.(מענין לראות עם הם יצליחו להעביר תקציב בכלל).למה אני בטוח שזה לא יאריך ימים?כי אי אפשר לעבוד עם ביבי.ובן אדם איכותי כמו גנץ ,מפחיד את ביבי.אכשיו לדעתי הליכוד הם חבורה של אפסים,והם יעשו כל מה שביבי יגיד להם

 26. החזון והאידיאולוגיה,בכלכלה הגלובלית

  בפתחו של מה שנראה כמו,שפל עולמי חדש.מדינות צריכות לתת לעם שלהם חזון.אם זו "דוקטרינת מונו,או מלחמת כוכבים".נשיא סין החכם יצא עם חזון"דרך המשי החדשה".ברית המועצות הניפה את דגל הקומוניזים,אך כשהוא כבר לא היה רלוונטי.גם הגוש הסובייטי הפסיק להיות רלוונטי.טרמפ הוא איש שיווק חזק.כדאי שיציג איזה חזון עולמי.משהוא שימקם את ארצות הברית בעמדת הנהגה.פוטין הוא כנראה המנהיג הכי בולט של רוסיה במאה ה21.כדאי לרוסים לתת לעולם חזון,שיגיד איזה עולם הם רוצים לראות.ומה המקום של רוסיה בעולם הזה

 27. efpatriot@gmail.com'אפרים

  הי רביב, אתה מוערך כעיתונאי, אך התחקיר אתמול של בנימין נתניהו במקור לצערי היה מוסט מאוד, לחתוך דברים של עד ההגנה בזמן שהוא מדבר, לא לתת לו לסיים ולחזור אל עמדותיך הברורות בנושא – זו לא עיתונות אובייקטיבית וחבל…

 28. ישראל היא מדינה הזויה,ואם ראש הממשלה הזה,היא גם בזויה

  עמוס גלעד טועה.האתגר המרכזי של ישראל הוא הפלסטינים.ולא אירן,לישראל יש זכות להחליט ולפעול.ולכל דבר יש יתרונות וחסרונות.צריך להתחשב בפלסטינים ובירדנים.אבל ממש לא לפחד מהם.ואם ירדן שומרת על הגבול המזרחי של ישראל,זה רע מאוד! כי זה לא תפקידם,ישראל צריכה להגן על עצמה.ולא לסמוך על אחרים שיעשו את העבודה בשבילה.אשר למתקפת הסייבר הכושלת של אירן על ישראל,אפשר שזו מדינת פשע דוגמת צפון קוראה,ולא רק אירן

 29. דעה,ולמה התקשורת בישראל מטומטמת

  חייבים להפסיק ללכת עם מסכות על הפנים.ולא רק כי חרשים סובלים,מכך שהם לא יכולים לקרוא שפתיים.אלה כי זה מקשה על הנשימה.וגורם לתחלואה.עם כל הכבוד לקורונה.יותר אנשים מתים משפעת בשנה מקורונה.אתם בתקשורת מתדלקים פאניקה!וזה לא פוגע רק בציבור,זה פוגע בעיקר בכם!כי כל גופי התקשורת בישראל נמצאים במצב כלכלי רע מאוד! אתם אולי מלקקים לביבי,אבל מפסידים את הציבור,ומפסידים בכלכלה

 30. ביבי תתפטר

  ביבי יתקשה להעביר תקציב,כי הוא עסוק מדי במשפטו.ביבי תתפטר!ועדיף כמה שיותר מהר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.