הוטל וטו על רונן צור, גנץ לא פוצץ את הפגישה

| 9 ביוני 2020

זו היממה שמתוארת כדרמטית ביותר במו"מ בין בנימין נתניהו לבני גנץ. בבוקר התקיימה פגישה חשאית. בערב גנץ וצוותו הגיעו לבלפור. בצוות נכח גם יועץ התקשורת, רונן צור, דמות מאוד לא אהודה על הבן ורוח הקודש. צור אחראי לכמה ציוצים קשים נגד הג'וניור. בבלפור הוטל וטו. צור לא ייכנס לכאן והוא אכן לא נכנס לפגישות עם נתניהו. מיקמו אותו למטה במתחם, שיתייבש. גנץ לא עמד על שלו. הוא הסכים לקיים את הפגישה למרות הוטו ההזוי, אבסורדי ככל שזה נשמע. אלמנט ההרתעה של גנץ מול נתניהו היה שונה לחלוטין אם היה מאיים לפוצץ את הפגישה באותו יום –  חשובה ככל שתהיה – על העניין הזה.

לגני גנץ ולגבי אשכנזי יש שתי אפשרויות פעולה את מול כוונות הסיפוח של נתניהו. בניגוד למזלזלים למיניהם – חיים רמון ואחרים –נתניהו מתכוון לספח, רוצה לעשות את זה בקרוב ורוצה סיפוח משמעותי ודרמטי. אפשרות אחת היא לנסות להגיע להסכמה שקטה עם נתניהו, לצמצם את היקף הסיפוח, לחפש כל מיני סוכריות לפלשתינים – הקפאת בנייה בשטחים פתוחים, אישורי בנייה לפלשתינים – בשורה אחת – למצב את עצמם כמי שלא מתים על זה, אבל צמצמו את הסיכונים.

האפשרות השנייה היא לצאת פומבית ובכול הכוח נגד הסיפוח. נכון, לפני חישובי התועלת הפוליטית, יש פה שאלה לא בלתי חשובה מה באמת עמדתם של שני הרמטכ"לים. ובכן, כפי שחשף עפר שלח, העמדה הזאת היא די נזילה והם יכולים לעבור די מהר מ'לא' גורף ל'כן' בתנאים. נדמה לי שאני מכיר את עמדותיהם האמיתיות של השניים. בוא נאמר שאם גנץ היה עכשיו ראש הממשלה, סיפוח לא היה עומד אפילו על הפרק. גנץ ואשכנזי חוששים שאם ייצאו עם התנגדות פומבית, נתניהו יבצע את הסיפוח והם ייראו שוב חלשים ומוכים. נתניהו גם שיגר בסוף השבוע איומי בחירות כדי לאותת לשניים – אם תתנגדו יותר מדי, תראו את הרוטציה רק בחלומות. ובכן, בדיוק כמו בסיפור על רונן צור, אם ימשיכו לשבת בשקט, נתניהו רק יתנהג ביתר בריוניות. זה כבר לא נוכחות של יועץ בפגישה חשובה, פה זה באמת אסון, שכרוך גם בסיכון מידי לאלימות וגם בהרס אפשרות להסדר מדיני עתידי.

כמעט מכל היבט אפשרי, כדאי לגנץ ואשכנזי להחצין את התנגדותם. ראשית, כי יש נושאים שבהם פשוט אסור לשתוק. הסיפוח הוא בוודאי אחד מהם. שנית, רק כך נתניהו יעריך אותם. נתניהו יהסס לפעול נגד עצתם הפומבית של שרי החוץ והביטחון, שניהם רמטכ"לים לשעבר. שלישית, הממשל האמריקני יהסס לתת אישור לסיפוח כזה במצב בו גנץ ואשכנזי יצאו נגדו. אפילו אם נתניהו יצליח לגבור על התנגדותם ולהעביר את הסיפוח, עדיף להמשיך לכהן כך, מאשר בעמדת הסמרטוט הנגרר אחרי מעשי נתניהו.

ומה אם נתניהו ילך לבחירות? ראשית, קריאה קפדנית של החוק החדש מגלה כי ברוב הדרכים בהם נתניהו יכול לנסות לכפות בחירות, השלטון עובר לגנץ. שנית, גם הסקרים הנפלאים, מבחינת נתניהו, יכולים להתערער אם יגרור את המדינה שוב לבחירות על נושא כמו הסיפוח, שלא נמצא בראש סדר העדיפויות של הציבור בעיצומו של משבר כלכלי חמור. זו כמעט הדרך היחידה של גנץ ואשכנזי לשוב ולמצב את עצמם כמנהיגים, אחרי הטעויות הנוראיות של החודש האחרון.

יצחק שמיר והליכוד אכלו הרבה צפרדעים משמעון פרס והמערך בין השנים 1984-1986. בלעו וחיכו. פעילות מדינית, בוררות טאבה, תוכנית כלכלית, נסיגה מלבנון. זו הייתה ממשלת פרס, עד שהפכה לממשלת שמיר. גנץ ואשכנזי חושבים שזה שנות השמונים עכשיו והם רק צריכים להעביר את השנה וחצי עד שיכבשו את בלפור. עד לרמה מסוימת הם צודקים, אבל כשמדובר בראש ממשלה שתוקף ללא הרף את מערכת המשפט ומאיים להבעיר את האזור, שתיקה היא לא חכמה, לא מוסרית ואפילו לא מועילה. הגיע הזמן להתחיל לדבר.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

2 thoughts on “הוטל וטו על רונן צור, גנץ לא פוצץ את הפגישה

  1. שביט

    רביב דרוקר היקר,

    שמעתי באיזשהוא מקום שבחצי השנה הראשונה נתניהו יכול לכפות בחירות בלי שהשלטון יעבור לגנץ.
    האם זה נכון?

  2. נהוראי ש

    גנץ, שיכל לקבע בציבור את התמונה שביבי ניתן להחלפה, דילג על האפשרות. הררים של פרשנויות. יש אפשרות לראות עוד משהו פה: גנץ נמצא איפה שנמצא כי "גוייס" לשם ע"י טראמפ. ההנחה הזאת יש ביכולתה להבהיר לגמרי את כל ההתנהלות שלו מאז ההצטרפות. הוא נראה כמי שממלא משימה סודית מהמעלה הראשונה להצלת המולדת: עומד לצד ביבי כדי להבטיח שהוא לא יחמוק לבחירות רביעיות וידחה בכך את ביצוע השלב הראשון בתוכנית המאה, והוא לא סיפוח אלא: פתיחה במו"מ עם הפלשתינאים! בראייה כזאת כבר לא חשוב מה ביבי אומר, מה גנץ לא אומר, אלא מה קורה בשטח. ובשטח כנראה לא יקרה כלום כי אין כלום, כלומר טראמפ לא ירשה כלום. וגם אם יעלה בידו של ביבי לחמוק מגנץ לבחירות 4, זה לא ישנה את המטלה שבשבילה הוא זוכה לגיבוי של טראמפ: יש תוכנית לחלוקת הארץ ולשתי מדינות. ומי נבחר ע"י האמריקנים לבצע? נכון, ביבי. אז אזרחים שוחרי שיוויון, צדק, אחווה ואמת—אל תהיו מוטרדים מגנץ, תשבו בשקט ו….. תנו לביבי לנצח!!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.