מורשת נתניהו האמיתית

מאת  | 18 במאי 2020
 

ב  24 השעות האחרונות של המו"מ הקואליציוני ב 2015, "הבית היהודי" החליטו לסחוט את נתניהו. הם ידעו שלאור ההודעה של איווט שלא ייכנס לממשלה, שמונת המנדטים שלהם הפכו להיות קריטיים ודרשו גם את תיק המשפטים. חברי צוות המו"מ של הליכוד התווכחו. זאב אלקין חשב שלא צריך להיענות וש"הבית היהודי" לא יעזו להפיל ממשלת ימין. דוד שימרון טען שצריך להסכים ואין ברירה ויש כבר חבר כנסת אחר מהליכוד שזומם להרכיב ממשלה. שימרון ניצח, כידוע, אבל בדרך המעוותת בה לעתים דברים מתורגמים לבלפור, איכשהו הבן ורוח הקודש השתכנעו שמי שהעניק לשנואת נפשם, איילת שקד, את תיק המשפטים הוא זאב אלקין. מאז ירדה קרנו של אלקין במקום היחיד שחשוב. מצוות המו"מ הקואליציוני הפעם הוא הורחק. בתמימותו  – התכונה האחרונה בדרך כלל שאפשר לייחס לזאב – הוא היה בטוח שהתיק להגנת הסביבה בטוח בידיו. אז זהו, שלא. שום דבר לא בטוח אצל נתניהו מודל 2020 והוא נזרק למין משרד טלאים מומצא, עם הבטחה למשרד התחבורה עוד שנה וחצי.

ואלו "חוקי נתניהו" להתנהלות במערכת הפוליטית:

  1. אין אף חוק שלא ניתן לשנות. נתניהו יזם את 'חוק מופז' כדי לשרת אינטרס רגעי שלו בניסיון לפורר את "קדימה", הוא כמעט ביטל בחירות שכבר עברו בחוק, הוא מתייחס למשרדים ממשלתיים כמו ללגו. מזיזים ומחזירים יחידות שלמות ללא שום קשר להיגיון כלשהו, חוץ מהרצון לרצות איזה שר, שהוא יצטרך יום אחד שיעלה לרדיו להגן על עוד איזה טירלול מבית היוצר של בלפור.
  2. אין אדם שלא ניתן לקנות. הוא ניסה וכמעט הצליח לקנות 7 מחברי "קדימה", הוא קנה את אהוד ברק ו 4 מחברי מפלגת העבודה תמורת תפקידים, הוא רכש את גדי יברקן מ"כחול לבן", ניסה לקנות את אבי גבאי וטל רוסו, שילם על אורלי לוי.
  3. הבטחות טובות בקושי לרגע מסירתן. חבל להרחיב. ניר ברקת ומשה פייגלין, יחד עם עוד עשרות פוליטיקאים אחרים יכולים לפרט.

זו המורשת הפוליטית הרקובה שנתניהו מנחיל לכל הפוליטיקאים. גלעד ארדן יצא מנתניהו עם הבטחה פומבית לכהן כשני שגרירים. בכול זאת, הוא עמד על כך שיושבע כשר. למה? כי הוא לא סומך על נתניהו שיקיים את ההבטחה מהרגע שיתפטר מהממשלה. נתניהו זורם על חוסר האמון כלפיו. אין לו בעיה להתנהל בעולם שאף אחד לא מאמין לאף אחד. כשהחלו לחשוב ב"כחול לבן" על מו"מ עם הליכוד, עלה הרעיון לחוקק חוק יסוד מיוחד שיבטיח את קיום הרוטציה. התגובה הראשונה של הבכירים שהיו מעורבים בזה הייתה – השתגעתם? לשנות חוק יסוד בגלל המצב המיוחד והחד פעמי הזה? שנייה אחר כך, הם שכרו עו"ד (אבי ליכט) שיעשה את זה. כולם התרגלו שבעידן נתניהו, אין שום כבוד לחוקים, ליציבות, לכללי משחק.

נתניהו לא המציא שום דבר. אריאל שרון ושמעון פרס כבר לימדו דור של פוליטיקאים שההישארות על הגלגל וכניסה לממשלה חשובים מכל אידיאולוגיה. הם המציאו את 'המשנה לראש הממשלה' ו'המשרד לשיתוף פעולה אזורי'. נתניהו לקח את קצוות החוט הללו והלך איתם עד לקצה. נתניהו הוא הפוליטיקאי המצליח ביותר בתולדות המדינה, אם מודדים לפי  הקריטריון שהכי חשוב לו: משך זמן הכהונה. ככזה, הוא מנחיל את הריקבון וחוסר הענייניות לדור הבא של פוליטיקאים. בהרכבת הממשלה הזאת הוא התעלה על עצמו. הבית בבלפור ניצח סופית. זה כבר גלוי, על השולחן, כמעט לא מוכחש. שרים בכירים אומרים לך בגלוי – חכה עם זה עד יום ראשון, נראה אם נתניהו עבר את סוף השבוע בשלום בבית. ובכן, כמה בכירים בליכוד בטח קוננו אתמול על מזלם הרע, שזימן את השבעת הממשלה בדיוק אחרי סוף השבוע.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.