הטעויות הקשות של ליברמן ולפיד

מאת  | 11 במאי 2020
 

חמישה ימים לפני הבחירות במועד א', אפריל 2019, התראיין יאיר לפיד לויינט. "היות ששניכם מדברים עם אנשי ליכוד", אמר לפיד למראיינים "אתם יודעים שלא מעט אנשים יושבים שם ואומרים שאם הוא לא יצליח, אנחנו נהיה הראשונים להחליף אותו". שנה וחצי  לפיד טען שאוטוטו יבוא המרד. הוא לא היה היחיד. "אני בטוח שאם אחרי סבב הפגישות הראשון  אצל  הנשיא" טען איווט ליברמן בנובמבר שנה שעברה, "לא יהיו לנתניהו 61 ממליצים, למחרת בליכוד יזיזו אותו מתפקידו". לא היו 61, לא הזיזו.

 

משפט ידוע אומר שקשה לנבא, בעיקר את העתיד. פרשנים פוליטיים, כולל כותב שורות אלו, טעו לא מעט בשנה וחצי האחרונות. אף אחד לא התקרב לאחוז הניבוי של ליברמן ולפיד. הטלת מטבע הייתה משיגה אחוזים גבוהים יותר מהם. לפיד העריך שהחרדים בסופו של דבר יבואו לממשלת גנץ, כשלנתניהו לא תהיה ממשלה. ימים לפני פירוק "כחול לבן" הוא עוד כתב בפייסבוק ש"נתניהו לא רוצה ממשלת אחדות, מפני שהוא יודע שלא יוכל להעביר את החוק הצרפתי, לא את חוקי החסינות…בגלל זה הוא דוחף לבחירות רביעיות".

 

לפיד בנה על תחזיות הנייר הללו את האסטרטגיה הפוליטית של "כחול לבן", למרות שלהערכות הללו, כבר בזמן אמת, לא היה שום סיכוי להתממש. בשנה וחצי של שיחות עם ח"כים ושרים של הליכוד, לא שמעתי אחד מהם בשיחה הכי דיסקרטית, מדבר על הדחת נתניהו. בשלב מסוים, התנהגותו של לפיד הפכה כמעט לבלתי ניתנת להסבר, אלא אם מייחסים לה אטימות, יהירות וחוסר נכונות לקבל את המציאות. אחרי ההצעה הנדיבה של נתניהו במועד ב' – חצי שנה בלבד בראשות הממשלה – לפיד טען שלא הייתה הצעה רצינית, סתם תרגיל של ביבי. אחרי ההצעה במועד ג' הוא שוב טען שנתניהו לא רציני, שהוא לא יחתום, תרגיל.

 

רק לפני שלושה שבועות ליברמן כתב בדף הפייסבוק שלו: "כמי שמכיר את נתניהו טוב מכולם, אני מעריך שהוא לא יחתום עם גנץ על הסכם קואליציוני לא היום ולא מחר". בשורת ראיונות טען ליברמן שנתניהו רק מכין אליבי והוא דוחף לבחירות רביעיות, חוק צרפתי ופסקת התגברות.

 

עכשיו, אחרי שנתניהו חתם והשבעת הממשלה אמורה להתקיים מחרתיים, טוענים לפיד וליברמן שאין שום סיכוי שנתניהו יממש את הרוטציה. "הסיכוי שלך לרוטציה עם נתניהו", אמר ליברמן לעיתונאי בן כספית בראיון ב"מעריב", "גבוה מהסיכוי של גנץ". לפיד אמר שאין שום סרט בו בנימין אומר לשרה עוד שנה וחצי – בואי, אורזים (באמת שקשה לדמיין את זה).

הבטחות של נתניהו נתפסות כמו 'אג"ח זבל' בשוק ההון הפוליטי. חוץ מזה, עדיף פוליטיקאים שיש להם עקרונות והם נלחמים עליהם על פוליטיקאים שקולעים בתחזיותיהם הפוליטיות. בוא נוציא שנייה את ליברמן מהמשוואה. עקרונות זה לא הקטע שלו בחיים. לפיד ללא ספק משלם מחיר פוליטי יקר על נכונותו להילחם על העיקרון של "לא יושבים עם נתניהו" (לשם ההגינות, זה אותו לפיד שרמס ברגל גסה את הבטחותיו החוזרות ונשנות לא להקים ממשלה שנתמכת בקולות בל"ד). העניין הוא שמשלב מסוים זה יצא משליטה. התנהגות "יש עתיד" מאז הפיצול חצתה כל קו הגיוני ומשחקת לידי נתניהו. לפיד אומר שיעזור לנתניהו לבטל את החוקים שמבטיחים את כהונת גנץ, מיקי לוי מתחרה עם עצמו בקביעת שיאי השפלה לחבריו לשעבר ועפר שלח מודה שבזמן אמת חשב שאלו שהוא משכנע להצביע עבורם הם למעשה סמרטוטים נטולי עמדה. אין בזה שום היגיון פוליטי. אם לא תמומש הרוטציה, גנץ כבר לא יהיה, כנראה, מועמד לראשות ממשלה. אם תהיה רוטציה, אין סיבה שלפיד לא יחבור לגנץ ליצירה מחודשת של אלטרנטיבה שלטונית. בשני המקרים, המתקפה המכוערת הנוכחית לא מועילה, היא רק מחזקת את נתניהו.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.