משחק על זמן

| 22 ביוני 2020

קשה לחשוב על מישהי יותר מחוייבת לבוס שלה ממעיין ישראלי. מחדר לידה היא עשתה טלפונים לוודא שהכל סביב בני מתקתק. רק בדיעבד גילו אנשי הצוות שבאותו יום היא ילדה. לידה ראשונה. כמה ימים אחר כך היא כבר, כמובן, הייתה בעבודה. עכשיו החדר שמול לשכתו של שר הביטחון מאכלס גם לול קטן. הרבה דברים קרו בחדר הזה שמול הלשכה בה קיבלו החלטות רבין, פרס, שרון, ברק ועמיתיהם. אישה צעירה עם תינוקת בלול, זה עוד לא קרה. לא הכרתי את כל ראשי המטה של שרי הביטחון לדורותיהם ואני לא מתיימר להיות שופט רציני של תיפקודם. ממה שכן הכרתי, ישראלי לא נופלת מהם, אולי עולה בכישוריה. חסר לה משהו שבכל סביבת גנץ חסר עכשיו מאוד. ניסיון. על גנץ נפל העולם כולו. הוא וסביבתו טובעים תחת ים המטלות. איראן ומשפט נתניהו, הקורונה ומירי רגב, הסיפוח והחוק הנורבגי. גנץ, שגם כך עוד מלקק את פצעי הקמפיין, פירוק כחול לבן ונאנק מכאבי גב, מתקשה מאוד לייצר דפוס עבודה, שיידע לענות לכל האתגרים הללו.
לא היה ביטוי חד יותר להתנהלות המגומגמת מסיפור האודי איי 8. גנץ קרא את זה מוקדם, מיד כשהידיעה פורסמה על ידי טל שניידר בגלובס. הוא רתח ומיד ביקש מדובריו להרוג את הידיעה. ממתי המאובטח קובע את הרכב שהוא מקבל? דובר כמו אבי בניהו היה הורג את הידיעה הזאת בסמס ועוד דורש מהכתב להתנצל שפרסם אותה. אצל גנץ הידיעה הדהדה ופורסמה ומוחזרה שוב ושוב ושוב, מתודלקת היטב על ידי 'החברים' בבלפור מזה והחברים לשעבר, ממחנה אנטי ביבי הנבגד והמרוסק מזה. גנץ אומר בשיחות סגורות שיש לו בעיית הסברה והוא מחפש תיגבור. הוא צודק, אבל זה רק חלק מהסיפור, כמובן. הסיפור היותר גדול הוא שכרגע הוא איבד את הבייס וממש לא הרוויח בוחרים בצד השני. כמעט מדהים לראות איך כל מה שלא קורה, המחנה שלו לשעבר מפרש לרעתו. מאז כינון הממשלה נשמעה אנחת רווחה גדולה בביהמ"ש העליון, בפרקליטות, במוסדות התרבות ובכלי התקשורת וגנץ מקבל אפס קרדיט. אפשר רק לדמיין איפה היינו עומדים עכשיו אם גנץ לא היה נכנס לקואליציה. על סיפן של בחירות רביעיות, קרוב לוודאי על סף ניצחון היסטורי של נתניהו והימין, סיכוי לא רע שכבר היה נעשה סיפוח כלשהו. גנץ וחבריו משחקים על זמן. אלו החודשים הכי קשים. הוא חייב לשפר את ההתנהלות שלו, לשדרג את סביבת העבודה ולעשות הכול כדי להרוג את הסיפוח (החשבון הפוליטי הוא רק בונוס במקרה הזה). אם יצליח לדדות איכשהו עוד 5 חודשים, יש סיכוי שבנובמבר הוא עם נשיא דמוקרטי, משפט נתניהו כבר ייכנס לתנועה, אפקט הקורונה יגבה מחיר פוליטי מראש הממשלה ואז זה יהיה נתניהו אחר, נתניהו שלא כל כך בקלות יכול ליזום בחירות, במיוחד אם המצב הכלכלי יילך וידרדר. גם נתניהו מבין את זה. לכן, הוא מפעיל כל מנוף אפשרי כדי לסחוט הישגים מגנץ, עכשיו כשהוא בשיא חולשתו, תוך שהוא מנסה להרגיל את כולנו למחשבה שעוד בחירות זה לא כל כך נורא.
מטבעו, גנץ הוא אדם פשרן. מדי. מחפש לא לריב. עדיין, רצוי לכל אלו שאוהבים לזלזל בו לזכור שמ 2009 הוא הגיע הכי קרוב להזזת נתניהו מבלפור. במשימה בה כשלו אהוד ברק, ציפי לבני, שאול מופז, שלי יחימוביץ', איווט ליברמן, בוז'י הרצוג ורבים אחרים, גנץ ה"חושם" – כפי שאלדד יניב אוהב לכנותו – עשוי להצליח. עכשיו יש מנטרה חדשה. אין עולם בו פוליטיקאי עם תמיכה חד ספרתית בסקרים יחליף ראש ממשלה עם 40 מנדטים. שום חוק לא יעשה את זה. למה לא? כי לא, אומרים האומרים באותו ביטחון בו הם אמרו שאין עולם בו יכהן פוליטיקאי כראש ממשלה בשעה שהוא מנהל משפט על אישומי שוחד, מרמה והפרת אמונים. האירוניה הגדולה היא שהמכשול האמיתי שלו הוא אנשי המחנה שלו עצמו, הם אלו שעושים הכול בינתיים כדי למנוע את כניסתו ללשכת ראש הממשלה.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

10 thoughts on “משחק על זמן

 1. yair.avraham2008@gmail.com'יאיר אברהם

  במחנה המכונה מרכז-שמאל (עאלק מחנה) יש תחביב כזה להתעלל במנהיג שהכי קרוב לעמדותיהם ולאחר מכן להתבכיין שאין אלטרנטיבה…
  לא למדו דבר

 2. Leorashaha@gmail.com'לאיילי

  תעשו לי טובה ….
  מה שדרוקר מטיף לו זה more of the same.
  שוב פעם "לבחור" בהכי גרוע, רק משום שהשני
  עוד יותר גרוע.
  את זה עושים כולם . ימין שמאל . כולם.
  פעם אחת צריך פשוט לא לבחור. לא להקשיב
  לביבי. לא לשתף איתו פעולה.
  לא ללכת לקלפיות.
  מה דרוקר כותב?
  "גנץ מנע בחירות רביעיות"?
  קרוב לוודאי שכן יהיו בחירות רביעיות. ביבי רק
  ממתין לרגע הנכון.
  קראתי הכל.
  דרוקר עובד ב"המשקם".
  הוא החליט להתחיל לשקם את תדמיתו
  ההרוסה של גנץ, בכתיבה עם סגנון אקשן כזה.
  זה לא מוסיף לו נקודות. לדרוקר .

  דרוקר, הכנתי עכשיו דייסת שיבולת שועל, והיא
  יצאה נוזלית מדי. תוכל לשקם אותה? היא צריכה
  גוף, דרוקר.

  זה גנץ. דייסת שיבולת שועל דלילה. גביע אשל.
  וגם גנב ורמאי?

 3. Ami reshef

  אין פה שום ניתוח חוץ ממשאלת הלב של הכותב. גם אם נגיע למועד ההחלפה והיא אכן תתבצע, גנץ יהנה מתמיכה חד ספרתית בקרב הציבור. הלגיטימיות שלו תתמסמס בדיוק כפי שקרה עם אולמרט וההמשך ידוע…כמו הסוף..
  הליכוד לא יצטרך לעשות כלום , חוץ מלצפות בהצגה הכי טובה בעיר, בדיוק כמו מה שעשו לברק אנשי המחנה שלו…
  ודרך אגב, טראמפ ינצח בגדול !

 4. אחי תישאר בתחקירים

  גנץ מוכר הכל בשביל כמה חודשים בבלפור כראש ממשלה של חצי ממשלה

 5. פוליטקאים "מסכנים",קשה להם? אז שלא יכנסו לזה!

  להרוג את הסיפוח? העם רצה ימין,למה שהוא לא יקבל ימין? ממתי בני גנץ צריך להיות הביבי סיטר של זיבי.הרי כל מה שמענין את ביבי זה תלוש השכר שלו.מה הפריע לביבי לעשות סיפוח עד אכשיו?(עם בנט וכל הליצנים).ועוד משהוא על הקורונה.זו מחלה כמו כל מחלה(לעיתים לא חוזים נכון את סוג השפעת בחצי הכדור הדרומי-כך לפעמים חיסון לשפעת לא אפקטיבי.ווואלה,העולם לא נכחד).אירגון הבריאות העולמי,לא משלם מחיר כלכלי,ולא צריך להיבחר.מה איכפת לו לעורר פאניקה(הרי הוא לא יסע בתוצאות).מגפות ומחלות זה כנראה חלק מהחיים(למי שיש ילדים,כנראה כבר הבין את זה).אגב גם אבעבועות שחורות לא נעלמה(לעיתים היא עוברת מקופים לבני אדם)

 6. ביבי ,בריאות,ופירוק נשק גרעיני

  "משחק על זמן",היחיד שמשחק על זמן הוא ביבי.למה הוא לא מעביר תקציב? ביבי מסוחרר מהסקרים,וכל הזמן מנסה להוציא את גנץ רע.כי ביבי לא רציני!ביבי רוצה בחירות.
  בימים אלו כולם מפחדים ממחלות.נכון שפוליו ושחפת ידפקו לך את הגוף.אבל מסתבר שהם נותנים יותר אמידות לסרטן. הDNA הוא יותר דינמי ממה שחושבים(כשאתה משתזף,אז גנים מסויימים באים לידי ביטוי,כך גם בתזונה.ובסיגנון החיים).עדיף שלכל מדינה תהייה מערכת בריאות טובה.ולא סגר ופניקה כמו בימים אלו.
  האמריקאים דנים אם הרוסים על הסכמים לצימצום הנשק הגרעיני.אבל לדעתי,לא יצא מזה כלום.כי למה שהרוסים יתנו אמון באמריקאים?אחרי מה שהם עשו להם בנורד סטרים 2.אולי הרוסים יעשו סנקציות משלהם על האמריקאים(לא שזה מזיז להם,אבל זה כדי להעביר נקודה)

 7. משה

  לא לבחור? זה הסיכום והתובנה של פעולת מחאה שתשנה את פני המדינה?
  רביב צודק לצערי…כל עוד שמשחקים בחוקים הקיימים צריך לחזק את גנץ אל מול נתניהו.
  השאלה המהותית היא האם נכון לשמר את חוקי המשחק…
  אישית אני סבור שצריך להוביל מהפכה שקטה או סוערת במידה לשינוי שיטת המשטר, הכוללת אחוז חסימה גבוה המייצר 4 מפלגות בלבד – ימין, שמאל, ערבים וחרדים

 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  אם משרד התרבות,ביחד עם משרד התעשיה והמסחר.יבנו חממה טכנולוגית,שתאפשר פיתוח אנימציה ישראלית מקורית.יהייה לישראל עוד מקור הכנסה(הרי יפן היא כלכלה חזקה,שכל סדרות האנימציה שלה.גידלו כאן דורות שלמים)

 9. ביבי פרנואיד,גנץ שפוי.אבל אני לא הצבעתי לאף אחד מהם

  גנץ הוא אדם נורמטיבי(לטעמי אפילו משעמם).ביבי הוא סדיסט חסר מעצורים.שניסה (דרך אמיר אוחנה,למנוע מגנץ אבטחה.וכך ביבי סיכן את חייו של גנץ)

 10. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  אגב,זה נכון שהזוג נתניהו שוקלים גרושים(אני לא יודע,אולי אתה יודע.ושומר על צנעת הפרט?).כי לכאורה נראה שביבי,מפעיל על שרה טרור כלכלי.אשר לטרור ששרה מפעילה על ביבי? זה כנראה הקטע שלו,או כמו שהוא אומר"זה אבסורד…מסרקות ברזל …סייבר סייבר אירן בלה בלה בלה"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.