נתניהו (שוב) מצמץ

| 25 באוגוסט 2020

אחרי שהוקמה הממשלה החל מו"מ בין אבי ניסנקורן מכחול לבן לזאב אלקין מהליכוד על תקנון עבודת הממשלה. הבסיס של כל הממשלה הזאת היה פריטטיות, לכל גוש יש כוח שווה. הליכוד לא יכול להעביר החלטות ממשלה בלי הסכמת כחול לבן וההיפך. זה מתכון לשיתוק, אבל זו הייתה הדרך היחידה לייצר את הממשלה הזאת. כדי להפוך את 'הפריטטיות' למציאות צריך ששני הצדדים יחליטו על כללי המשחק, על התקנון. אין קול כפול לראש הממשלה, רוב מקרי בממשלה לא יכול להעביר החלטה. ניסנקורן העביר לאלקין נוסחה ועוד נוסחה, 4 נוסחאות שונות איך לכתוב את זה. אף נוסחה לא נשאה חן בעיני אלקין, עד שניסנקורן הבין את הרעיון. אין לליכוד עניין בלעמוד בהסכם. מה שהכי מדהים זה שזמן קצר לפני כן, הליכוד ביקש טובה מכחול לבן. תנו לנו למנות עוד שר – שניים אקסטרה. רק כדי למנוע בלגאן בליכוד. מה אכפת לכם. ממילא הממשלה פריטטית…
ובכן, עכשיו, אם הממשלה המסוכסכת הזאת תתפרק סופית, אוחנה יוכל להביא מפכ"ל בלי הסכמת גנץ. נכתב בהסכם שזה אסור, אבל הליכוד מצפצף על ההסכם. בממשלה יש לו רוב, גם מכוח אותה מחווה של כחול לבן. מעשה הנוכלות הזה, אם כן, תוכנן מראש. נתניהו דאג שסעיף התקציב לא יעבור מההסכם הקואליציוני לחוק היסוד, וידא שאגף התקציבים באוצר יכין רק תקציב חד שנתי, ממש כמו שודד שעושה סיורים ליד סניף הבנק, שהוא מתכוון לשדוד ומכין מכונית מילוט.
בשעות הקטנות של הלילה ועדת הכספים התכנסה לאשר את דחיית התקציב ב 120 ימים. דיון כמעט טכני. דוחים, מה יש לפרט. הדיון נסחב לא מעט על סעיף אחד קטן. בהצעת החוק נכתב שלגבי 4 החודשים הקרובים, תינתן לממשלה איזו זריקת חמצן של 11 מיליארד שקלים. הכסף הזה יחולק אחרי ש"הממשלה תביא לאישור ועדת הכספים את הצעת שר האוצר". הכי שיגרתי, אלא שחברי הכנסת של כחול לבן, איתן גינזבורג ורם שפע, התקשו לחיות עם הניסוח. מה זה "תביא?", נתניהו ירצה לתת כסף לאיזו מטרה שחביבה עליו, הוא לא יביא את התקציב לאישור הממשלה, אלא ישר לוועדת כספים, בה יש לבלוק הימין רוב. היועצת המשפטית של ועדת הכספים, שגית אפיק, ספקה כפיים בייאוש. ככה זה תמיד, היא ניסתה להסביר. "הממשלה תביא" זה "הממשלה תאשר", אין דרך אחרת שממשלה יכולה "להביא" משהו לאישור ועדת הכספים. אם ככה, מה אכפת לכם לכתוב ש"הממשלה תאשר", ענו גינזבורג ושפע. לא, לא, ענה ממלא מקום היו"ר, ח"כ יצחק פינדרוס, זה הנוסח שהשאיר שר האוצר, הוא הלך לישון ואני לא אעיר אותו על זה. הגיוני.
החשד של גינזבורג ושפע לא נולד בחלל ריק. זמן קצר לפני כן נכנס לישיבה יו"ר הקואליציה, מיקי זוהר. הוא התיישב ומיד דרש במפגיע תשובות מהיועצים המשפטיים. האם אפשר לכתוב ששר האוצר יביא הצעה ישר לוועדת הכספים? ידלג על הממשלה. 'מה אתה אומר אסי?' (אסי מסינג, יועהמ"ש משרד האוצר), 'טוב, הבנתי, זה לא רצוי, אבל האם זה ממש לא חוקי, כמה לא חוקי, מאיר (המשנה ליועהמ"ש, מאיר לוין)?', לוין ומסינג התפתלו, אבל פסלו את הרעיון. זוהר עזב עצבני. עוד תרגיל מכוער נבלם.
אל תתרשמו מההצגות של נתניהו. זה הפסד של נתניהו. הוא עשה את כל התרגילים המוכרים – תקף את אשכנזי, המציא תיק לניסנקורן, הפעיל לחץ היסטרי ובסוף לא קיבל כלום. לא תקציב חד שנתי, לא התחייבות לגבור על פסיקה אפשרית של בג"צ שתפסול אותו כראש ממשלה חלופי, לא הסכמה לבטל את הועדות למינוי בכירים. אפילו את ההקמה של צוות "שיבחן" את הסוגיה, צוות שהיה אמור לקום לפי ההסכם לפני 100 יום והקפאת מינויי הבכירים בינתיים, אפילו את זה – בשר מבשרה של 'פשרת האוזר', הוא לא קיבל. מדהים.

בינתיים הוא הפסיד את הנכסים הבאים: השעון מתקתק, ייתכן שבדצמבר כבר ייבחר נשיא חדש, הרבה פחות ידידותי לנתניהו, שלב ההוכחות במשפט יתחיל מיד לאחר מכן, התירוץ העלוב של תקציב חד שנתי, כהצדקה לבחירות, כבר לא יהיה קיים. בדצמבר, אם נתניהו ירצה לצאת לבחירות, הוא יצטרך להגיד את האמת. אני רוצה בחירות כדי לחמוק מהרוטציה אליה התחייבתי. טוב, את האמת הוא לא יגיד, מן הסתם הוא כבר מסייר ליד סניף הבנק, מחפש את הפרצה הבאה.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

4 thoughts on “נתניהו (שוב) מצמץ

 1. DDWC331@GMAIL.COM'0מולן עוכר ישראל

  הניצחון הגדול של ביבי זה שהוא "הרגיל" את כולנו שלרמות ולא לעמוד בהסכם זה "לצאת גבר" ואיך דפקתי את גנץ.
  וואי וואי אם אולמרט היהי מתחלף עם ביבי כרגע הוא לא היה שורד יום בשלטון.
  הדבר היחיד שיוריד את ביבי זה המשפט (אסביר למתקשים: נתניהו זו הצבעה שבטית אוקי? יש 10 מנדטים ביביסטים ועוד 20-25 בייס, הבייס לא יכול ללא להצביע לליכוד ביום פקודה כי זו הצבעה של האבא והסבא וכו)
  חארי שנתניהו יורשע (כן אני כבר הרשעתי אותו, אוקי ? תיחנקו) זה יהיה כמו פקק שמפניה שיצא, הכוחות הפוליטיים יסתדרו מחדש על הלוח , ליכוד יהיה סביב ה25 מנדטים, בנט יפרח וגם החרדים (יש כמה מנדטים שחונים אצל הליכוד ששייכים להם, זו הסיבה למה הם לא יכולים לצאת נגד ביבי גם אם הייתה להם אופציה עם גנץ, הבייס שלהם זה ימין וחלקו ביביסט יותר מרן כרמי בוזגלו)

  כחלב יש לה מטרה אחת: למשוך כמה שיותר זמן שביבי יהיהי עמוק עמוק במשפט (אולי יחתור לטיעון מי יודע? הבנאדם קמצן כרוני)
  אם קנינו עוד 4 חודשים אז יופי, בכל מקרה הקורונה זה הדבר הכי טוב שיכל לקרות פה לגוש לא ביבי, כי הוא מראה את פניו האמיתיים של ביבי : החזרי מס במיליון שקל, נהנתנות, וזריקת זים על האזרח הפשוט, הביביסטים עיוורים אבל לאט לאט זה מחלחל שנתניהו כל עוד דאג שהכלכלה תהיה טוב ה נחשב"קוסם", עכשיו הקורונה לקחה את זה, והוא נשאר עם המכנסיים למטה והנהתנות שהייתה "נסבלץ" על ידי הימין היום נראית באור אחר.

 2. PorathJosh@gmail.com'י. פורת

  הצחקת את נתניהו. ה"הפסד" הזה נותן לו עוד ארבעה חודשים לפני הבחירות הבאות, ועד אז יש סיכוי לא רע שהמצב הכללי ישתפר (חיסון לקורונה, למשל) ומלך ישראל יזכה ברוב הדרוש לו לחמוק מעונש.

 3. talran@yahoo.com'טל

  הבחירות לא נדחו ב 120 יום. בכל רגע נתון יש רוב בכנסת לבחירות אם נתניהו משנה את דעתו(לפיד ובנט כאילו רוצים בחירות). הפוקר של השקרנים נמשך, רק נוסף זמן משחק(למי שזה משחק בשבילו).

 4. telecart@hotmail.com'שי

  טראמפ יהיה בבית הלבן עד ינואר, בין שיפסיד ובין שינצח – או התסריט הנוכחי, יפסיד – אך לא יקבל את ההפסד ויגרום לכאוס במערכת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.