התגלית הפוליטית של (רבע) השנה – בני גנץ: 7 הניצחונות רצופים על נתניהו

| 25 באוגוסט 2020

קשה מאוד להתגבר על דימויים. גנץ הוא תמיד הטירון, הירוק, התמים, לא מבין מול מה הוא עומד ונתניהו הוא הרב מג, אשף הפוליטיקה. גם אחרי הניצחון המוחץ אתמול בלילה, פרי של פוליטיקה חכמה, "כלכליסט" שם את נתניהו ברשימת "המנצחים" ולא מעט אנשים שמנתחים את האירוע גוזרים סימטריה דבילית בין נתניהו לגנץ. שני אנשים התכתשו ובסוף הגיעו לפשרה, כאילו יש סימטריה בין הפורץ לבעל הבית שמתכתש איתו, בניסיון להגן על רכושו. גנץ התחיל את הקדנציה באופן מזעזע, אבל בחודשיים ומשהו האחרונים הוא מנצח פעם אחר פעם את נתניהו.

 1. נתניהו רצה להביא את ההטבות שמגיעות לראש ממשלה חליפי לאישור ועדת הכספים. התרגיל היה שקוף. נאשר את זה כאילו בשביל גנץ, כדי שזה יהיה מוכן למקרה שנתניהו יזדקק. גנץ הודיע שלא יתמוך. נתניהו נסוג.
 2. נתניהו הורה לחברי מפלגתו להצביע בעד ועדת חקירה פרלמנטרית בנושא של 'ניגוד העניינים של השופטים'. גנץ ומפלגתו התנגדו. נתניהו הפסיד.
 3. גנץ החליט להצביע בעד חוק ההמרה, בניגוד להסכם הקואליציוני – אחרי שהליכוד עשו זאת באותה ועדת חקירה פרלמנטרית. בניגוד לליכוד, חוק ההמרה עבר בקריאה טרומית. נתניהו זעם, רתח, אבל שוב הפסיד.
 4. בנט ושקד העלו להצבעה את פסקת ההתגברות. בנט, שלכאורה רק מתעסק עם פרנסה וקורונה, ניסה להביך את הליכוד. נתניהו התלבט, הליכוד התפתל, גנץ איים והליכוד נסוג, נמנע בהצבעה והחוק נפל ברוב גדול.
 5. גנץ ביקש להעביר חלק מהטיפול בקורונה לצבא. נתניהו סירב, בדיוק כשם שלא אפשר לבנט להתקרב לזה. כשחלף הזמן והניהול נראה יותר ויותר קטסטרופלי, נתניהו נכנע. הוקמה מפקדת קורונה.
 6. נתניהו רצה לספח. הוא הסביר שעמדת כחול לבן לא קובעת, שהם לא חשובים, משקיפים שונים הסבירו שזה ייסגר בין האמריקנים לנתניהו, חלק כבר אמרו שזה סגור. סוף הסיפור – אין סיפוח, קושנר הודיע שזה ירד מהשולחן, בכירי הליכוד אומרים שזה טורפד על ידי כחול לבן. שוב, גנץ עם 8-13 מנדטים (תלוי בסקר וביום), ניצח את נתניהו עם 27-40 מנדטים.
 7. על אתמול כבר נאמר מספיק. בכול זאת, תזכורת קטנה לכל התרגילים של נתניהו לאורך הדרך. הודעה שיביא את התקציב החד שנתי לאישור הממשלה, ניסיון לאשר תקציב רק לחרדים, הטחת האשמות בכחול לבן, שהם אחראים לכך שלא תיפתח שנת הלימודים ושייפלו עלינו מכות, מגיפות וגזירות, כולל אמירות מוזרות על כך שבגלל "כחול לבן", לא תהיה ברירה אלא לאמץ תקציב גזירות ל 2021. רגע, לא סיימנו. ניסיון עלוב ופתטי לסכסך בין גנץ לאשכנזי, מתקפה מכוערת ושיקרית על אבי ניסנקורן, הדלפות מגוחכות על 'עריקים', פגישות עם פנינה תמנו שטה ועומר ינקלביץ' שווקו כאוטוטו יש לו 61 ובסוף התקפלות מבזה אתמול בערב, עם טריק אחרון של הקוסם-נוכל, להוציא את סרטון הכניעה חמש דקות לפני הצהרת גנץ, כדי לנסות לנטרל את הניצחון.

לפני כ 15 שנה השתתפתי בסדנה שמלמדת איך לנהל מו"מ. דובר בה הרבה על מושג מקצועי בשם BATNA, ראשי תיבות לחלופה הכי טובה שיש לנושא ונותן להסכם עם הצד השני. נשמע הכי בנאלי בעולם. מסוג המושגים שכל ילד מבין ובכול זאת האמריקנים אוגדים אותם בראשי תיבות וכותבים עליהם ספרים. ברור שאם יש לך 100 מכוניות, אתה יותר חזק במו"מ לקניית הרכב ה 101 לעומת המוכר שתלוי במכירת הרכב הזה כדי לשרוד כלכלית. ובכל זאת, יש הרבה שכל בנתינת שם וחשיבה מסודרת במצבים האלה. לגנץ היו שתי חלופות. בחירות בנובמבר וכניעה לנתניהו. הראשונה, מסתבר, לא נורא מפחידה אותו, גם אם היא כרוכה, כנראה, בסופו הפוליטי. השנייה הרבה יותר גרועה עבורו. נתניהו לא הבין את זה. הוא לא מבין, כנראה, שמבחינת גנץ החלופה של לסיים את הפרק הפוליטי היא לא חלופה נוראית כל כך. לנתניהו אין חיים מחוץ לפוליטיקה. לגנץ יש. עבור נתניהו, גנץ בטוח יתקפל כי לא ייקח את הסיכון בבחירות. נתניהו טעה, נתניהו הפסיד. שוב.

תגובות

תגובות

29 thoughts on “התגלית הפוליטית של (רבע) השנה – בני גנץ: 7 הניצחונות רצופים על נתניהו

 1. קדוש

  נתניהו השיג בסוף נקודת יציאה
  אך האופוזיה תוכל לנטרל זאת !
  אולם אין עיגון לממשלה פאריטטית
  השאלה האם התפיסה של נתניההו שהציבור לא זוכר את התנהגותו שיביא קצת הישגים במעלה הדרך

 2. leaa10000@walla.co.il'יצחק

  יישר כח דרוקר, נהנה לקרוא את הפוסטים שלך ולהאזין לפרשנויות שלך בתקשורת. המשך בדרכך ללא מורא

 3. izik09@walla.com'איציק

  לקדוש, בתקנון הנוכחי , ראש הממשלה החליפי יכול להטיל וטו . חפש: " קביעת סדר היום לעבודת הממשלה ודיוניה תיעשה בהסכמה מראש של ראש הממשלה וראש הממשלה החליפי."

 4. ahuvar@bezeqint.net'אהובה רוזן

  אני צפיתי זאת מתחילת הדרך. ואני לא גאון ואפילו לא מגדת עתידות. סתם אשה עם המון הגיון בריא.

 5. Rutiyosi@gmail.com'צפונית

  מסכימה.
  נהוג וקל להשמיץ את גנץ.
  בהנחה שהחלופות האחרות היו מייצרות מערכת בחירות רביעית סוערת מיד אחרי השלישית,
  גנץ לקח הובלה צנועה, נטולת אגו, ועמד, אמנם על הקווים האחרונים, לקראת ייאוש, אך עומד עליהם עם ניסנקורן וטרופר ואשכנזי וכך נגיע עד למשפטו של ביבי, וזה העיקר.
  ניהול טוב יותר של הקורונה תוך כדי מערכות בחירות ממשיכות לא יכולנו לקבל, אז כך לפחות הרע במיעוטו.
  וזה אומץ ויושרה, להסכים להיות הרע במיעוטו

 6. not@your.biz'מיואש

  "הניצחון המוחץ אתמול בלילה" לא היה מוחץ. אתמול בסה"כ החליטו בפחדנות ובהססנות שלא להחליט, כרגיל. מה שנקרא במדינתנו "מנהלים את הקונפליקט". כמו כל הצרות במדינה שלנו, דוחים דוחים דוחים ולא מבינים למה הכל מתפרק מרגע לרגע.

  "ניצחון" הייתי קורא להעברת תקציב דו-שנתי. "ניצחון מוחץ" הייתי קורא להעברת חוק שלגמרי אפשר להעביר בכנסת הנוכחית ולגמרי יעבור את בג"ץ שיקבע שביבי לא יכול להיות ראש ממשלה באופן מיידי. אולי אפילו לא ח"כ. ברגע שנתניהו לא הסכים להתפטר עם הגשת כתבי האישום זה היה הצעד הלוגי הבא.

  אבל כרגיל דחו ודחו ודחו ועכשיו אלו שאמורים להעיף את נתניהו משכנעים את עצמם שחוק להיפטר ממנו לא יעבור את מבחן האלימות ברחוב או שצריך יציבות בשעת משבר. אבל מפלס האלימות כבר שנים גבוה והולך ומתגבר כל יום. והדבר האחרון שאפשר להגיד על המצב הפוליטי אצלנו הוא שהוא יציב. הגאולה היחידה שנותרה לנו היא שאי שם בעתיד ביבי אולי לא יהיה ראש ממשלה אלא יהיה ראש ממשלה חליפי בראשות קואליציה עם רוב אדיר לטובתו. נו, באמת.

  7 הניצחונות לעיל הם ניצחונות טקטיים בזמן שביבי מנצח אסטרטגית – הוא מחסל את האלטרנטיבה בעיניי הציבור, הוא מחסל את הלגיטימציה לחוקק חוק נגדו, הוא מעמיק את התלות בו של ח"כים, שרים, אנשי תקשורת ובעלי תפקידים בשרות הציבורי. ולראייה לנצוחונו של הביבי – חיקוק חוק שכל מהותו היא דחייה ובפועל ממשיך את הבלגאן הנוראי הזה נחשב "ניצחון מוחץ" אצל דרוקר רק בגלל שגנץ לא נתן לביבי לרמוס אותו לגמרי. ביבי הצליח למחוק כל פתרון אפשרי מהתודעה וביסס אצל הצד השפוי שהחלופה הכי טובה היא להמשיך את המצב הקיים שביבי ראש ממשלה אבל גנץ קצת מרסן אותו.

  התמונה שיש לי בראש על החודשים האחרונים היא של ביבי דופק אגרופים לגנץ חסר האונים ואתמול כשביבי החליט להפסיק וללכת הביתה להפסקה קצרה, גנץ שכב מדמם על הריצפה מחייך ואמר לעצמו "ניצחתי אותו." ודרוקר מסתכל מהצד ומוסיף "ניצחון מוחץ."

  יאוש.

 7. avitalen@gmail.com'אביטל אנגל

  ואיך אתה מסביר את העדר מינויים של בכירים בממשל שהם אבן בוחן לדמוקרטיה?ואיך אתה מסביר את התקופה של 100 הימים הבאים עלינו לטובה עם קמפיין משסה שהתחיל כבר לפני חודשיים?ואיך אתה תסביר את גזילת זמן מסך לצורכי ראש הממשלה?ואיך אתה מסביר את בזבוז המיליונים במטרה"להיטיב"עם העם?

 8. קצת ממלכתיות לא תזיק להאוזר הזה

  למה צביקה האוזר מרשה לעצמו לדבר על מלחמת אזרחים? למה אין לו אחריות ציבורית? כל דברי המארי האזרחי האלו,בשביל המשכורת של צביקה האוזר.האוזר"הפתריוט הגדול",התנגד לרכבת לאילת.את כל הבזבוז של הממשלה המנופחות הזו,לא מפריע לו

 9. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  פעם קראתי כלכליסט.אבל זה התחיל להרגיש לי כמו" ישראל היום".וגם יש תחושה לא נעימה שהם מוכרים מידע על הגולשים לממשלה(אבל זו תחושה,ולא הוכחה)

 10. dror.gavish@gmail.com'מישהו

  ניתוח מעניין, תודה. גם לי היה קצת מוזר שבחלקים גדולים מהתקשורת הציגו את ביבי כמנצח כשבפועל הוא דרש, איים, ניסה אבל לא הצליח להשיג בערך כלום.

 11. עז רך

  אני לא בטוח שהגדרת נצחונות היא נכונה. נראה לי שביבי פועל באסטרטגיית cluster distrust- הרבה הרבה רעש מאנשים שונים שמייצרים את הצורך להתעסק איתם ואם אמירותיהם. רגב בתרבות, ריקלינים ודעותיהם, הזדעזעויות- כמה אנרגיה מושקעת בלהגיב, לדרוש תגובה או שינוי. ככל שהמצב הוא תגובה והתגוננות ביבי מנצח, ברגע שיתחלו להיות אקטיבים- המשוואה תשתנה. בגלל זה ברק כהן מוצלח, כי הוא משנה מאזן כוחות. ותביעות של יאיר נ׳ משנות את מאזן הזמן

 12. yoad@spotnik.co.il'יועד אבישר

  אחרי האכזבה הרבה מהצטרפות כחול לבן לממשלה הגעתי לאחרונה למסקנה שבעבוד המדינה זה היה צעד נכון וחיוני, על כל ההקרבה שבו. ניסנקורן הוא גיבור ואני בטוח שאחזור ואצביע כחול לבן בבחירות הבאות, מתי שלא תהיינה.

 13. משה קרן

  בכל זאת כולם אמרו לגנץ שמילה של ביבי ומילה דל כלב מת זה אותו הדבר.
  היה צריך לקחת את הועדות בכנסת.
  מקווה שבסוף יהיה שינוי.

 14. הליכוד שייך לעבר,אין שם פוליטקאי ראוי.אפילו לא אחד

  תגיד מה הקטע של הישראל כץ הזה? מה הוא לא מבין מה זו דמוקרטיה? הוא לא מבין מה זה מנהל תקין? שיפסיק לצעוק על אנשי המקצוע במשרד האוצר.ולא יעשה הצגות

 15. levana.frenk@gmail.com'ז'אנין (לבנה) פרנק

  הניתוח של דרוקר מדהים. מסכימה עם כל מילה. שימשיך לשתף את הציבור בתובנות הייחודיות שלו

 16. ביבי הוא ראש הממשלה הכי גרוע בהיסטוריה,ביבי תתפטר

  בוא נגיד שקדחת הנילוס המערבי,בנוסף לקורונה.זה לא פשוט,וזה כבר לא קשור לאומן או סגר.ביבי לא מצליח להעביר תקציב,ביבי לא מכנס ישיבות ממשלה,ביבי הוא ראש ממשלה כושל!זו האמת,וכך ביבי יזכר בספרי ההסטוריה

 17. חן

  הכול אמת ויציב. תודה על השבת הנפש לעייפים! כל כך מעייף להיות מול אנשים שלא מבינים מה הם רואים, ואפילו לא מה הם מרגישים: לדוגמה האזרחית מקרית שמונה שקרא לה: "את משעממת אותנו!"- עכשיו היא לגמרי אחריו. לא עוצרת לחשוב מה קרה לה באותו הרגע. וכמוה מיליונים. וכמוהם גם אחרים שרק משתמשים בקישור כדי לזכות במימונים/הטבות שונים ונכבדים. אבל גנץ בחודשים האלה בעקביות ובתבונה מאיר גם לאווילים ביותר את האמת, אם כי למחוברים משכבר קשה להאמין למה שהם רואים. ייקח להם זמן. אבל לא נצח.

 18. במובן מסוים אני מבין את ישראל כץ

  במובן מסויים אני מבין את ישראל כץ.זה לא משנה עם ביבי ישתמש באידיוט שימושי כמו ניר ברקת כדי לנגח אותו.ישראל כץ שינה את ישראל כשר תחבורה.ואפילו כשר חקלאות.אכשיו ביבי רוצה להיות הבדיחה שלא מכנסת ישיבות ממשלה.ולא מעבירה תקציב? למה שכץ ימנע את זה מימנו?ראובן ריבלין עשה הכל בשביל ביבי("מתווה הנשיא"),מערכת המשפט מאוד סלחנית כלפי ביבי(אליקים רובינשטין,ואפילו אהרון ברק).העם הזה שאפשר לעשות לו הכל והוא שותק.אז אם מדינת ישראל ירדה מהפסים,ונתנה כל כך הרבה כוח לבן אדם מושחת כמו ביבי.אז מה רוצים משר האוצר?

 19. אין טעם בסרט על ביבי,הוא ראש הממשלה הכי גרוע בהסטוריה

  כמו כל עם ישראל,גם חברי הממשלה שונאים את ביבי(לכן אין ישיבות ממשלה).המחאה נגד נתניהו תלך ותגבר,כי המדינה לא מתפקדת(וזה לא רק הקורונה).כבר יותר משנה אין לישראל תקציב מדינה. משרות בחירות לא מאושיות(כי ביבי בניגוד ענינים).אגב גם אישתו היא לא גברת ראשונה(כבר בשנות ה90 ביבי השפיל אותה מול כל עם ישראל).שרה נתניהו,היא אישה אלימה,היא"חכמה"על חלשים.כל מי שמכיר אותה מפחד ממנה,זו לא גברת ולא ראשונה,זו בהמה

 20. ביבי תחזור לאמריקה

  ביבי הפקיר את גבולה מזרחי של ישראל לפלסטינים.המתנחלים הוכיחו שכל מה שמענין אותם זה כסף.ביבי צריך וגם יכול לזלזל במתנחלים(ולכן הוא מזלזל בהם).האמריקאים אף פעם לא אהבו את ישראל(מבחינת האוונגליסטים ישראל היא שלב לפני ניצורם של היהודים).ומתוך בוז לישראל האמריקאים תומכים בביבי כי הם יודעים שהוא מושחת,וחסר מוסר או מצפון

 21. אם נחשוב בצורה הגיונית,אז העתיד יהייה טוב

  צפון קוראה,תנסה להעלות את רמת החיים שם.ניתן להניח,שהם יסכימו לקבל אשפה מהעולם("למיחזור").תמורת תשלום,מערכת מחנות הריכוז שלהם.תפעיל את האסירים במיון החומרים בעלי הערך(מתכות,זכוכית ).מהאשפה ישאב גז טבעי.שימכר גם הוא.בנוסף לתעשיית בורסקאות.כלומר לכול מדינה יש מודל כלכלי.כי ברגע שיצתבר מספיק הון,אז הכלכלה תהפוך למגוונת יותר ויותר. אני לא יכנס למצב התרבותי והפוליטי של צפון קוראה.אבל היא דוגמה למדינה שהיא "מקרה אבוד".אבל לדעתי,לכל מדינה יש עתיד

 22. יאיר לפיד לראשות הממשלה

  על פחות ממה שביבי עשה ועושה אולמרט הלך לכלא.יאיר לפיד צריך לתת לכולנו אופק לעתיד:איך הוא ישקם את הכלכלה,איך הוא ישקיע בחינוך,ובבריאות.בקיצור איך יאיר לפיד ישפר את החיים של כולנו.הקורונה היא ענין זמני(שלא ימשך לנצח)

 23. אם מרים אדלסון רוצה להיות השמרטף,של שרה וביבי.אז היא מטומטמת

  יש גופי תקשורת(ידיעות,שוקן,מעריב ועוד).יש פוליטיקאים(ליכוד,כחול לבן,יש עתיד).הם מדברים אחד עם השני.למה אדלסון(שרוצים השפעה בישראל) הפכו את ישראל לבלרוס? מה יש,למה הם בכיס של ביבי? עניני הון שלטון תמיד היו,וזה תמיד בעיתי.אבל למה הזלזול הזה בישראל?! כאילו מה? ביבי צועק על אדלסון,ומקבל מה שהוא רוצה?

 24. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  Could Global Warming Start A New Ice Age ?Atlas Pro קטע מומלץ מYouTube

 25. לדעתי הממשלה מתפרקת,כבר בסוף החודש

  לדעתי,יצאו לבחירות כבר בסוף ספטמבר.כי אם כל הכבוד לביטחון התעסוקתי של צבי האוזר.הם לא מעבירים תקציב,ולא מקיימים ישיבות.סתם מורחים זמן.ביבי מאוד יהיר,הוא סבור שהוא תמיד ינצח(ולשקרן כמו ביבי,ימי בחירות הם סיבה למסיבה)

 26. זו האמת שלא אומרים לנו

  מה רוסיה תעשה בדיוק לארצות הברית? לא תמכור לה גז לנפט?תעשה עליה אמברגו נשק? תנצל את הרובל כדי לפגוע בכלכלה האמריקאית? תוביל חרם על הספורטאים שלה? מה הפחד הזה מרוסיה? רוסיה נסחטת ולא אמריקה או טרמפ! אכשיו אם האמריקאים מעדיפים את פולין על גרמניה הם פשוט מטומטמים.עם כל הכבוד לנורד סטרים 2,אין סיבה אמיתית לחרם על גרמניה או רוסיה.עדיף לאמריקאים למכור ציוד ישן(כמו נושאות מטוסים).ולבנות ציוד חדיש יותר.כן אפילו מכירה של נשק אמריקאי לרוסיה,לא באמת יפגע באמריקה

 27. זה שביבי משתולל,לא אומר שהוא חזק

  ביבי מבין רק את שפת הכוח.מבחינתו כראש ממשלה הוא יכול להשפיע על מינויים,או לפחות למנוע מינויים.הפעלת הטרור,כנגד מנדלבליט המשטרה וכל שאר מוסדות המדינה.יכולה להתרחש רק כשביבי ראש ממשלה.אין מדובר באדם חזק,אלה בסדיסט קטן ונקמני.להבנתי ביבי רוצה בחירות,וזה שהוא לא הצליח לקבל את זה עד אכשיו.מוכיח שהוא לא חזק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.