הלחץ הטיפשי מכולם, אסור לכחול לבן להתפטר, בשום תרחיש

| 6 באוקטובר 2020

צריך להעביר את ההסברה של עניין הקורונה לפיקוד העורף – דחק גנץ בנתניהו, מספיק ללכת עם זה סחור סחור.

זה נושא שנדון כבר לעייפה מאז פרץ המשבר. מן הסתם, גנץ הניח ששוב נתניהו יהדוף אותו. להפתעתו, נתניהו השיב שהוא כבר הנחה להעביר את הנושא לפיקוד העורף בחודש אוגוסט. זה לא הועבר?

בישיבת קבינט הקורונה השתתף גם אלוף פיקוד העורף. באופן חריג הוא התערב. אדוני ראש הממשלה, הסמכויות לא הועברו.

מדו"ח מבקר המדינה על משבר הדיור, דרך דו"ח מבקר המדינה על צוק איתן, זה תמיד אותו סיפור. הניהול החלטוריסטי של נתניהו. ראש הממשלה אומר לכנס דיון אסטרטגי על עניין עזה, כפופיו, כנראה, כבר מכירים את נפש הבוס. הם אפילו לא מעלים על דעתם ליישם. במחירי הדירות, בהתמודדות עם החמאס ובהסברת הקורונה. תמיד אותו דפוס. נתניהו שוכח, אולי מלכתחילה לא התכוון שהוראתו תיושם, אחרי הכול זו לא איזו כתבה עוקצנית בוואלה, שאנשיו ידעו לעשות שם וידוא הריגה חמש מאות פעם.

בניגוד למה שחלק ממבקריהם אוהבים לטעון, לא כדי לשפר את הניהול של משבר הקורונה נכנסה "כחול לבן" לממשלה. הם נכנסו כדי לרסן את ההשתוללות של נתניהו ואנשיו. הקורונה היא זו שלא אפשרה להם מוצא אחר להתמודד עם נתניהו מלבד כניסה לממשלה. רוב הזמן גנץ ואשכנזי גם מצליחים לבלום את הטירוף. בשבוע שעבר הם שגו קשות עם ההסכמה לחוקק את אותו חוק שמונע הפגנות. להגנתם ייאמר שקשה עם נתניהו. הוא מתבכיין נון סטופ, דורש דרישות דרקוניות, מנדנד וחופר. הוא רצה הפסקת הפגנות כבר בחודש מאי, אחר כך חזר לזה שוב ושוב, נהדף ונהדף. בסוף גנץ ואשכנזי חשבו שיאללה, בוא נסכים להפסקה ממש זמנית. התחלואה מטורפת, אנחנו בסה"כ מסכימים למנגנון שכל שבוע מאפשר לנו לעשות רוורס. די בכך שלא נאפשר להעלות בממשלה את ההצעה להאריך את "מצב החירום המיוחד" וכבר חוזרות ההפגנות לבלפור. הם טעו, לא רק פוליטית. אסור היה להם לתת לנתניהו את התקדים הזה של חוק מיוחד. בטח שזו טעות קשה לאפשר את הלינקג' בין פעילות המשק להפגנות. אין שום סיבה שהמשק יושבת בשיעור משמעותי, רק כי נתניהו לא רוצה הפגנות ליד ביתו.

ועדיין, אסור ל"כחול לבן" בשום תרחיש ובשום מצב להתפטר מממשלת נתניהו. רבים מחסידי המחאה מפעילים על גנץ ואשכנזי לחץ כבד זהו כולו לחץ מהבטן. אין בו שום היגיון. הם רוצים תוצאה להשקעתם (מעוררת ההשראה). על נתניהו נדמה להם שאין טעם ללחוץ. לא עולה על דעתו להתפטר, אז הם לוחצים על גנץ. גנץ ואשכנזי נחושים עקרונית לא להתפטר, אבל עד לא מזמן גם אסף זמיר היה נחוש להישאר בתפקידו.

אפשר רק לדמיין את זעקות השימחה של האב, הבן ורוח הקודש בבלפור, אם גנץ ואנשיו יפרשו מהממשלה. לא ניתן להמציא תסריט חלומות ורוד יותר עבור נתניהו. בדקה אחת הוא ממנה את אוחנה או יריב לוין לתיק המשפטים. בשנייה שלאחר מכן הם בוחרים איזו דמות נוחה לפרקליט המדינה בפועל. אחר כך מקימים ועדת חקירה ממשלתית לבתי המשפט, לביצועי היועץ המשפטי לממשלה, לעבודת מח"ש. נתניהו ינסה לפתות את בנט לחזור לתיק הביטחון. אפשר לשער מה יקרה בהתנחלויות. אחר כך הוא ייערך לבחירות. עכשיו כבר אף אחד לא יוכל לטעון שראש הממשלה הוא זה שכפה על העם האומלל בציון בחירות בלב המשבר הבריאותי הכלכלי הגדול בתולדות המדינה. זה גנץ, גנץ כפה בחירות, לנו לא הייתה ברירה. לגנץ ואשכנזי אסור לזוז סנטימטר. הם תקועים לנתניהו כמו עצם בגרון וטוב שכך. גם פוליטית אין להם שום תוחלת בחוץ. הסיכוי היחיד שלהם לשרוד הוא לדדות איכשהו עד הרוטציה ולקוות אז לשיקום.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

2 thoughts on “הלחץ הטיפשי מכולם, אסור לכחול לבן להתפטר, בשום תרחיש

  1. PorathJosh@gmail.com'י. פורת

    הכל טוב ויפה עד המשפט האחרון שממוטט את בניין הקלפים שבנית. איזו רוטציה? השאלה היחידה היא אם הבחירות יועתקו לתאריך שנוח לביבי או לא.

  2. -ליאור

    רביב, אתה ממשיך להכשיר את השרץ. הזחילה הנפסדת של גנץ לממשלה מוטטה לחלוטין את הגוש של מתנגדי ביבי והביאה לו הכרעה מוחלטת. מאותו רגע ואילך הוא שולט בזכות קואליציה לגיטימית (ולא בראש ממשלת מעבר בלתי נגמרת). הטענה כאילו גנץ ואנשיו תורמים במשהו ("נכנסנו כדי להלחם בקורונה") חסרת משמעות לחלוטין – זה כמו שחרירי יאמר שהוא מנסה לנהל את העניינים בלבנון כמיטב יכולתו. בסופו של יום יש רק שליט אחד, שם כמו פה.
    עדיף כבר שהשיבר ישאר סגור מחוסר לגיטימציה לממשלת המעבר של ביבי מאשר שגנץ, ניסנקורן וביבי יתקוטטו עליו כל הזמן. אם למדתי משהו מהילדים שלי זה שכשרבים על ברז הוא בטוח יטפטף על הכל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.