הפתעת אוקטובר – 2021 מגיעה

| 12 באוקטובר 2020

"רק שבני לא יישבר, אם הוא יילך איתו עד הסוף, ביבי בסוף ימצמץ", מה שמעניין במה שאמר אותו שר מ"כחול לבן" זה שמדובר בשר שלא רוצה ללכת לבחירות, כמו הרוב הגדול במפלגה. למה הוא מעדיף עימות נוסף, שעלול לגזור בחירות, על דחיית ההכרעה?

ובכן, הנה מבוא ליסודות הטרלול הפוליטי, העולם שבו רגש גובר על היגיון. לכאורה, לשתי המפלגות הגדולות אין שום אינטרס ללכת לבחירות. "כחול לבן" עלולה להימחק, הליכוד עלול לאבד את השלטון. גנץ ונתניהו אמורים היו להיצמד אחד לשני כרגע ולסגור על המשך כהונת הממשלה לכמעט חמש שנים. מי יזכור קורונה בסוף 2024?

בצד של גנץ, ההיגיון הפוליטי עדיין עובד. גנץ זיהה – לא שזה קשה – שנתניהו רוצה לדחות את ההחלטה כמה שיותר, כהרגלו. אולי בדצמבר הוא יחליט, אולי במרץ שנה הבאה, מי יודע. כל יום יש סקר חדש. הזמן לדחוק את נתניהו להחליט הוא עכשיו. נתניהו פגיע פוליטית, הסקרים שלו במגמת ירידה כבר 4 חודשים, שום דבר טוב לא מאיים עליו. טראמפ עשוי להפסיד, המשבר הכלכלי הגדול עוד לפניו. 

במשבר הקודם רבים העריכו שגנץ יתקפל. גנץ העדיף למות פוליטית ולא להתקפל וניצח. הניצחון ההוא נותן כוח לאולטימטום הנוכחי. כל הסיעה שלו עומדת מאחוריו, כולל האגף הימני לכאורה. כולם מעדיפים לפרק את החבילה סופית בדצמבר, גם אם זה גורר את סופה של "כחול לבן", על המשך ההתבזות תחת נתניהו. אם גנץ עומד בדיבורו ולא נותן לנתניהו להעביר שום 'קופסת' תקציב ולא מאפשר לו להעביר את התקציב המגוחך לשבוע האחרון של 2020, תקציב שמטרתו היחידה היא לקנות לנתניהו עוד 3 חודשי שלטון, אז נתניהו יצטרך להכריע ממש בקרוב. למעשה, בניגוד למקובל במשברים פוליטיים, אין פה דד ליין מוגדר. היום שמסומן כדד ליין, ה 23.12.2020, הוא למעשה הרבה אחרי המועד הקובע. אם לא יתחילו להעביר תקציב 2021 עד אמצע נובמבר ובהנחה שגנץ לא מתקפל, במרץ 2021 יתקיימו בחירות אוטומטית.

בצד של נתניהו קשה לדעת אם עדיין ההיגיון מנצח. נתניהו רוצה לשמור ככל שניתן על כל האופציות. לגיטימי והגיוני. הדרך ההגיונית לעשות את זה היא להתחיל להעביר את תקציב 2021, לדבר עם השרים, להעביר אותו בממשלה, אולי גם קריאה ראשונה. מהלך כזה היה מייצר לו מרחב תימרון להחליט בסוף דצמבר אם הוא רוצה בחירות, או המשך הממשלה הזאת. 

דבר אחד נתניהו הצליח לעשות – באמצעות שליחיו השונים הוא הרגיל את הציבור לתובנה שעדיף כבר בחירות על המשך הכהונה של הממשלה הנוראית הזאת. בפעם שעברה, השנאה של הציבור לרעיון הבחירות אילץ אותו לאפסן את הרצון ללכת לבחירות. הפעם מסתמנת כבר תמיכה בבחירות, עוד יותר נוח מבחינתו – האולטימטום של גנץ יאפשר לנתניהו להפיל עליו את האשם בבחירות. ועדיין,  לא ברור איך במספרים הללו נתניהו מוכן להסתכן בהליכה לבחירות. כנראה שעזיבת בלפור, אפילו לחודשים ספורים היא סוף העולם מבחינתו. אין הסבר רציונלי אחר. קשה לדמיין התפתחות שתעלה אותו לפתע בסקרים. השנאה כלפיו בשמאל הגיעה לרמה שמרצ תהיה מוכנה שבנט יעמוד בראשות הממשלה, רק לא נתניהו. 

הדמות הכי עלובה בכל הטרלול הפוליטי הזה היא שר האוצר, ישראל כץ. לדקה וחצי נדמה היה שכץ צימח פלומה. הוא הודיע שייאבק על פתיחת המשק, מתח ביקורת על ההחלטה לסגור – בלי לציין, כמובן, מי הוביל את ההחלטה. בשנייה שלאחר מכן הוא הוציא את אחת ההודעות הכי מצחיקות שהיו פה. בכמה מאות מילים הסביר כץ למה התהליך של העברת תקציב 2021 לא יכול להיגמר לפני מרץ 2021. ממשלות על ממשלות העבירו פה עשרות תקציבים, אבל הן, מסתבר, לא נאלצו כמו כץ להתמודד עם ההפתעה הנוראית שזימן לוח השנה לישראל כץ. הגיעה שנת 2021! מי היה יכול לצפות את זה במאי 2020 כשהוא נכנס לתפקידו?

 

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

14 thoughts on “הפתעת אוקטובר – 2021 מגיעה

 1. PorathJosh@gmail.com'י. פורת

  הייתכן שקרן טרנר התפטרה כדי לסייע לכץ? עכשיו הוא יוכל לטעון שבלי מנכ"ל אי אפשר להספיק להכין את התקציב.

 2. ביבי הוא כישלון,עדיף שיחזור לאמריקה

  כץ אם כל הכבוד הוא לא ראש ממשלה(זה שאין תקציב זה מחדל של ביבי).אם הולכים לבחירות זה עוד כישלון של ביבי(עובדה שאין לו שלטון יציב,אין תקציב ואין ממשלה). ביבי הוא כל כך כישלון,עד שאפילו אנשים רעים כמו בנט ואיילת שקד חוגגים. מה הניצחון של ביבי?

 3. ליברמן ולפיד,לא צרכים לשחק את המשחק של ביבי,בענין החרדים

  ביבי רוצה שליברמן ולפיד ושאר הציבור ישנאו את החרדים.וכך ביבי ישמר אותם אצלו.ליברמן ולפיד צרכים להדגיש את זה שביבי הוא ראש ממשלה גרוע ולא מתפקד.ולא לשחק לידיו בענין החרדים

 4. ישראל ירדה מהפסים

  אם ביבי יהייה נשיא הוא ינצל את כוח לרעה.אין לי ציפיות מגנץ,אבל ביבי בעצמו טען,"שתפקיד הנשיא מיותר".ביבי גרם כל כך הרבה נזק לישראל.מדוע הוא זוכה לכבוד והערכה שלא מגיעים לו?! די בירור שהמדינה הזו ירדה מהפסים

 5. "די לשלטון הפקידים"או ביבי הסטליניסט

  תקציב?"עזוב אין לי כוח,נעשה דו שנתי.אתה יודע מה לא נעשה תקציב בכלל".ביבי:"אני לא צריך רופאים או מומחים,נעשה סגר כללי".כמו שסטלין קבע לפי איך שבא לו(אם זה גנטיקה,פיזיקה,או משפטי רופאים).כך ביבי סבור,גם "אני יעשה מה שבא לי".איילת שקד היא אישה רעה.היא היתה ונשארה המשרתת הקטנה של ביבי

 6. היגיע הזמן שגנץ יעבוד בשביל מדינת ישראל,ולא בשביל ביבי

  או שעובר חוק תקציב ל2021 (בשלוש קריאות).או שאין ממשלה!ביבי לא מתפקד,ואם גנץ משתף איתו פעולה.אז הוא שותף למחדל

 7. מה כאן לא ברור לכחול לבן?

  צבי האוזר,ויואז הנדל היו ונשארו הפועלים הקטנים של ביבי.למה גנץ מקשיב להם בכלל?

 8. בחירות 2024 ברוסיה

  נראה שבחירות ברוסיה ב2024 פוטין יבחר לפעול באופן הבא: ראשית יהייה שיתוף פעולה עם יותר פוליטקאים צעירים וחדשים.יהייה ניסיון לגיוס העם סביב נושאי הפיתוח הטכנולוגי,וחקר החלל(קוסמונאוט רוסי על הירח?).אפשר שהדתיים והכנסיה יקבלו שיפוץ ובניה של מבני דת "וקברי צדיקים",מצד משרד התיירות והתרבות הרוסי.אשר לצ'צ'ניה,נראה שההנהגה תגיד לנשים שם"פוליטיקה וביטחון זה תפוס בידי הגברים.אבל תעודד אותך ללמוד הנדסה ,רפואה,ואומנות".כי אם הנשים היו מרוצות,אז 50% מהאוכלוסיה מרוצה.וזה כבר מיצר שקט,וזה השג במקום מדכא כמו צ'צ'ניה.יהייה ניסיון לאפשר יותר חופש(גם אם זה אומר לא להתיחס לנושא ההמו לסבי)

 9. יאיר לפיד כראש ממשלה

  אם ביבי מציע את המודל האמריקאי,או הדרום אמריקאי?(זה כבר לא ברור).לפיד צריך להציע את המודל האירופאי(לא האיחוד האירופאי,שהצתרפות אליו תשמיד את ישראל היהודית).אלה,מדינות כמו פינלנד או הולנד.כמודל לישראל

 10. צופה

  יהיה תקציב בזמן, 21'. במצב הזה ביבי לא יילך לבחירות. הקורונה אם לא הייתה כל כך מזיקה, היה צריך להמציא אותה…הנגיף הזה גילה את הניהול הכושל של ממשלת הימין. את מערכת הבריאות, את מערכת החינוך, את מערכת הרווחה, את משרדי האוצר והכלכלה וכל הנלווים. שום מערכת ממשלתית לא ממש פועלת נכון. אולי משרד הביטחון. נקווה. אולי מפני שבן גוריון ארגן את זה כמדינה ליד מדינה, מי יודע. הנגיף גם גילה כמה אמיתות בקשר לעולם הדת והמוסדות שלו. גם על הקשר האיום והמזיק שהתפתח מאז בגין ב 77' בין מוסדות הדת לפוליטיקה. הכול מתערער, נחשף. במצב כזה יהיו בחירות? ובכלל, האם 10 ח"כים משולי הליכוד יצביעו על הסתלקותם מהכנסת? אז לא יהיו בחירות, וגנץ יגבר, ויהיה תקציב, וחולדאי ידומם כמה מנועים, אבל ההטרלה תמשיך. אולי עד למועד פתיחת המשפט. אולי 3 אנשים בעלי הגיון יתוו לכולם את הדרך

 11. ביבי לך,הרסתה את המדינה.בחיים לא נסלך לך,אין חנינה ואין מחילה

  ביבי הוא לא אדם רצני,במקום לדבר על תקציב 2020 היה צריך להעביר את תקציב 2021.ביבי פגע באזרחי ישראל ובמדינות ישראל.זה לעולם לא ישכח לו.גנץ צריך לחשוב,על המדינה בלי ביבי

 12. נראה שבדצמבר גנץ מחוץ לממשלה,בנט נכנס.אבל עוד חצי שנה שוב בחירות

  לדעתי דצמבר גנץ מתפטר.ביבי מרכיב עם בנט איזה ציקמוק של ממשלה,ואחרי חצי שנה עוד בחירות.ביבי פעם בטעות אמר אמת,כי רוב הזמן הוא משקר("תקציב2021 יעבור בפברואר",לא מאמין לו!תקציב 2021 היה צריך לעבור כבר!!)הריביות שהעם הזה ישלם על "הקופסאות של ביבי" הם מחרידות! כן 4%זה מחריד.וזה יהייה ל100 שנים הקרובות!

 13. אולי גנץ לא יהייה בממשלה,עוד לפני דצמבר

  מהרגע שהאוזר&הנדל והעבודה מסכימים לדיל של ביבי עם בנט.ביבי יפטר את גנץ.אגב,כאן יתחיל השלב היותר מענין בקרירה של גנץ(שוב דבר טוב לא יצא לו מביבי)

 14. ברקו צדק

  מירי רגב":החיים כאן זה הישרדות,וכמו שישראל אמר בהשרדות.כבד אווז,אני אומרת סטייק.כי אדם לאדם זאב…""ואנחנו קניבלים,תזהר לך.."

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.