קק"ל – תמיד מושחת וחסר הצדקה, עכשיו גם ימני

| 19 באוקטובר 2020

לפני כמה שנים יצא לי, קצת במקרה, לראיין את דני עטר, יו"ר קק"ל בגלי צה"ל. זה היה אמור להיות ראיון מפרגן סביב איזו פעילות של קק"ל והוא, כנראה, לא נורא שמח שאני באולפן. אולי בגלל זה הוא התחיל לומר שהתחקירים, שעשיתי על קרן קיימת לישראל, הצילו את הארגון. בתגובה שאלתי אותו מה עם עודה? 

ספק אם מישהו מהמאזינים הבין מה אנחנו רוצים מהחיים שלו. כשדני עטר נכנס לתפקיד הוא רצה להכניס לקק"ל אדם בשם עבד עודה. קמה יבבה. התברר שעודה במשך שנים קיבל משכורת מהארגון בעודו עובד בכלל כנהג ועוזר (גם לענייני דיאליזה) של פואד בן אליעזר. לכאורה, זה סוג הדברים שאמור להתנהל במשטרה. את עטר זה לא עצר. עודה התקבל חזרה לקק"ל. 

קק"ל זה גוף רקוב מיסודו. עילת הקיום שלו נעלמה מזמן. בהיעדר הצדקה לקיומו, אין סיבה להגיד 'לא' למי שמבקש כסף. זה תלוי רק בכוחו לדרוש. כסף הרי יש כמו חול. לא צריך לעשות כלום בשבילו. זה מגיע בהעברה בנקאית מהמדינה. מיליארדי שקלים כל שנה. לא היו לי אשליות גם לגבי עטר. אחרי תקופה קצרה של הלם, תוצאה של התחקירים השונים, החברים חזרו ל'עסקים כרגיל'. עטר הבטיח שהוא יכניס את מבקר המדינה, יחיל את חוק חופש המידע, קשקוש בלבוש. שום דבר לא קרה. במקום זאת, כרגיל בקק"ל, מצאו דרכים חדשות לתגמל את מי שרוצים לצ'פר. תמיד עוטפים את זה באיזו כסות יפה. עטר המציא את מינהלת 2040. מה זה? למה דווקא 2040? אל תשאלו, זה לא באמת חשוב. די לכם לדעת שהמון יועצים קיבלו הרבה כסף. 

עטר הוא איש מפלגת העבודה במקור. אין יותר מפלגת העבודה, כידוע, אז עטר בשנה האחרונה לקדנציה הלך לרצות את הימין העמוק. קק"ל בהנחייתו הוציאה יותר מ 100 מיליון שקלים על רכישת אדמות בשטחים. זה נעשה בלי מנהל תקין, מאחורי הגב של מי שאמור היה לאשר, סיכוי טוב שחלק מהעסקאות בכלל מזויפות. הפרויקט נוהל על ידי קבלן הביצוע של תנועת "רגבים", שבצלאל סמוטריץ' היה ממייסדיה. כשהפרויקט החשאי התגלה, קם קול צעקה, טוב לא צעקה, כולם שם אוכלים מאותה צלחת. הרפורמים ומרצ רטנו קצת. עטר מינה בודק, שוקי למברגר, בכיר בפרקליטות לשעבר. למברגר תחקר ביסודיות, כתב דו"ח קשה, הדירקטוריון קיבל את הדו"ח ו…שם אותו במגירה. בעולם אחר זו הייתה חקירת משטרה לוהטת. הרפורמים, שמזוהים לכאורה עם השמאל ומרצ שותקים. גם הם בקומבינה.

השבוע ימונה יו"ר חדש לקק"ל. אם לא יקרה נס, זה לא יהיה דני עטר. כאמור, על גורלו אין סיבה להזיל על כך דמעה. מצד שני, הימין עומד לראשונה לשלוט לחלוטין בקק"ל. עכשיו כבר אפשר יהיה לקנות בשטחים בלי לעבוד על אף אחד. תנועת המזרחי שעשתה מפקד מוצלח בחו"ל (שליחת המזרחי העולמי בארה"ב היא סיוון רהב מאיר) תזכה  בתפקיד יו"ר קק"ל לשנתיים. בשלושת השנים שלאחר מכן, זה יילך לליכוד. השלוחה של יהדות התורה, לא ממש ציונים מושבעים, יקבלו את חטיבת החינוך ועשרות מיליוני שקלים לבזבז. ש"ס ו"כחול לבן" גם נוטלים מהשלל. בעבר, יאיר לפיד ו"יש עתיד" סרבו ליטול חלק בחגיגה. עכשיו גם הם לוקחים משהו ומרצ, שתמיד ידעו לקחת, גם מקבלים פירורים. הכי גרוע – לקק"ל יש חברת נכסים, הימנותא שמה. החברה שווה מאות מיליוני שקלים בהערכה זהירה. הבוס החדש של החברה יבוא מ"ישראל ביתנו", כלומר ליברמן. הוחלט גם שהחברה תהיה עצמאית מקק"ל. שמעתם? ליברמן מהאופוזיציה הצליח להשתלט על מאחז, שמחזיק אדמות בכל הארץ, פועל מתחת לרדאר ולא כפוף כמעט לכלום. אין מבקר מדינה, אין חשב כללי, אין פיקוח. טירוף. 

למה המרכז שמאל מוכן לשתף פעולה עם השערורייה הזאת? הטיעון הוא שממילא לימין יש רוב, לפחות נקבל את הפירורים שלנו. ובכן, בעיניי, זה טיעון עלוב למדי. עמדה הרבה יותר הגיונית היא להתנתק מהעטינים הרקובים הללו ולהוביל את העמדה הראויה היחידה – להלאים את קק"ל. האדמות ממילא מנוהלות על ידי המדינה. רובן היו שייכות למדינה והועברו לקק"ל בנסיד עדשים. את שאר הפעילויות הנחוצות של קק"ל – מאגרי מים, ניהול יערות, המשרד להגנת הסביבה יכול לבצע.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

8 thoughts on “קק"ל – תמיד מושחת וחסר הצדקה, עכשיו גם ימני

 1. me@yuvalpinter.com'יובל

  קריאה די חמודה סך הכל – "איבדנו שליטה על הריקבון אז בואו נקרא להלאמה".

 2. ביבי לך,תחזור לאמריקה.בישראל לא רוצים אותך יותר(רביב תמסור לו את זה)

  למה ביבי לא מעביר תקציב ל2021 ?! התפקיד שלו זה לא ליחצן חברות אנרגיה אמריקאיות.אם ביבי לא עושה את תפקידו,העם צריך לפטר אותו

 3. אל תאמין למה שכותבים בעיתון

  הקנסות זו לא שיטה(אני מציע ללפיד לא לקדם את הנושא הזה).צריך לקדם את התו הסגול,אפשר להתפלל בחוץ.צריך לאפשר ללכת בלי מסכה בשטח פתוח,צריך לעשות הסברה.אבל מערכת הבריאות צריכה להתמודד עם תחלואה חריגה(אם היא לא מסוגלת,זה אומר שביבי הוא כישלון!)ברור שהקמפין של דה מרקר נגד ליברמן הוא לא עניני(נגד בנט אף אחד לא מדבר,למרות שהוא ממש לא בסדר).כי בנט כמו כל התקשורת בכיס של ביבי

 4. אם לפיד רוצה להיות ראש ממשלה,אז שינסה להיות פחות אכזרי

  בעולם האמיתי,יש מצוקה כלכלית ונפשית עמוקה!כשלפיד מדבר על הגדלת הקנסות הוא מגדיל את הפחד והחרדה.מצד אחד סוגרים מחלקות קורונה,ומהצד השני מפמפמים לנו על "צפי לתחלואה חריגה במגזר הערבי".כי בכל הקשור לקורונה,השאלה היא איך אתה מודד,ואיך אתה סופר.מה מספר הבדיקות,האם יש סקר סרולוגי עדכני(ולא מלפני חצי שנה,שעדין מתיחסים עליו).מה פרופיל החולים והנפטרים(גיל מחלות רקע,ישובים ועוד).פוליטקאים חושבים שהם באים "לשרת את המדינה",אבל המטרה היא לשרת את העם האזרחים,כן אותם אנשים פשוטים ששמו אותם בכנסת.ולא את האירגון הבירוקרטי החזק ומלא האינטרסים שנקרא:"מדינת ישראל".כדאי ללפיד להיות קשוב,וסבלני(גישת "השום רמקול לא יהיה חזק מספיק,בשביל להזיז אותי",לא מתאימה למשרת ציבור)

 5. כסף יעוור עני עיתונאים

  ההרס ששלדון ומרים אדלסון גורמים הוא הרבה יותר גדול,ממרטין שלף,או רומן אברמוביץ'.וזה לא רק התמיכה שלהם הפוליטקאים עלובים כמו בנט(אני מקווה שהוא הפסיק לצפות בסרטונים של דעש).או ביבי המושחת,אכשיו הם חושבים שכספי המיסים של אזרחי ישראל צרכים לממן את המיזמים של מרים אדלסון(מכשירי הנשמה נקנו למען אזרחי ישראל!בכספי מיסים של אזרחי ישראל!ולא בשביל שאדלסונים יפזרו אותם בעולם!).וזה עוד לפני הדיבור על מקורת הממון שלהם(שאחראים להרס חייהם של רבים בעולם)

 6. The marker הוא פלטפורמה להסתה אמריקאית כנגד סין

  לפני זה שגיא רולניק הוא אמריקאי.הוא קודם כל בן אדם! אין מקום לפרסום תגובות,שמשוות מדינות אחרות לנאצים.לא כל תגובה הם צרכים לפרסם! מן הראוי שממשלת סין תשמור על כבודה,ולא תאפשר שיח שמשווה בני אדם למזיקים/חיות,או לסיוט כמו הנאצים.הפניקה האמריקאית סביב סין,היא תעודת עניות לארצות הברית.ארצות הברית היא מעצמת על!(אף אחד לא חולק על כך).מספיק עם הפצת הגזענות,צורת השלטון בסין הוא ענין סיני.ולא ענינם של האמריקאים

 7. גנץ צריך לדבר עם חילי טרופר

  כמו שמוסקבה משמרת את בתי הכנסת והמוזאון היהודי שלה(כך גם פריז רומא וניו יורק),כך גם ישראל וירושלים צריכה לשמר את מוזאון האיסלם.שר התרבות צריך למנוע את מכירת,הפריטים ממוזאון האיסלם.אבל כמו שאני מכיר את מדינת ישראל…כרגיל עוד פשלה! לא סתם הם ביטלו את "נציב הדורות הבאים",הם הרי לא יכולים להצטדק לדורות העתיד.הם אפסים שכשלו(בעיקר בתרבות,ובאנושיות)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.