מי יחליף את נתניהו? ביידן

| 9 בנובמבר 2020

במהלך הקמפיין המשותף שלהם, המועמד ג'ו ביידן, כמעט הוציא מדעתו את המועמד ברק אובמה. הוא אמר שייתכן שהילארי קלינטון הייתה יותר מתאימה ממנו לשמש כמועמדת לסגן נשיא של אובמה, אחר כך הרגיז את אובמה כשטען שהוא יותר כשיר ממנו לכהן כנשיא ארה"ב. בזמן שאובמה ואנשיו היו עסוקים בניקוי והסבר, ביידן קשר בין תשלום מיסים לפטריוטיות. לפי אחד הספרים על אובמה, בשלב מסוים, אובמה כל כך רתח שביידן הודר מעשית מהקמפיין המשותף והשניים כמעט ולא דיברו בטלפון.
להגנתו של ביידן ייאמר, זה לא היה אישי. הכישרון שלו להגיד את הדבר הלא נכון בזמן הלא נכון הוא הסימן המסחרי שלו בכמעט 50 שנים של פוליטיקה. הוא תמיד נחשב למכונה של פליטות פה. לעתים, אלו היו סתם אמירות טיפשיות ונטיית יתר לפטפטנות, אבל אולי – רק אולי – זה מה שארה"ב והעולם כולו צריכים עכשיו. אחרי 4 שנים שתרבות השקר נורמלה, כמעט קודשה, זה לא פחות מתיקון היסטורי שאת הנשיא השקרן ביותר בעולם, יירש אדם שלפעמים לא מסוגל לא לומר אמת.
ג'ו ביידן היה מועמד חלש, בלשון המעטה. גם בשיאו הוא היה מועמד חלש ועכשיו הוא לא בשיאו. בחירתו מוכיחה שלעתים אפשר לנצח בחירות רק על האנרגיה של אנטי. האם זה לקח שיכול לפעול גם בישראל? האם במערכת הבחירות שנראית כרגע בלתי נמנעת, אפשר לנצח את נתניהו באמצעות כמה מועמדים בינוניים, רק על גבי האנרגיה של אנטי נתניהו? בחירות אחרי בחירות, נתניהו חי לא מעט על הסנטימנט של – או קיי, הוא הסתאב, הוא עסוק רק בעצמו, הוא בעייתי, אבל מי יכול להחליף אותו? לשאלה הזאת נולדה אתמול תשובה. ג'ו ביידן. אם ביידן יכול להיות נשיא ארה"ב, אז אין שום בעיה שבנט/לפיד, או כל אחד אחר יחליפו את נתניהו.
ביידן המועמד הוא ממש לא בהכרח ביידן הנשיא. יש סיכוי סביר שביידן הוא בדיוק מה שארה"ב והעולם צריכים עכשיו. לא מופרך בכלל שעוד חצי שנה ביידן ייהנה משיאי פופולריות. לא רק בגלל נטייתו לאמירת אמת, אלא גם בהיותו מין סבא טוב ומכיל כזה, מפייס, מאחה, אנושי. סליפי ג'ו, גרנדפא ג'ו. הכי רחוק מטראמפ, אבל גם הכי לא נתניהו. הבחירה של ביידן תעמיד לא מעט מההצהרות של נתניהו באור שראוי להן. מסיתות, פלגניות, שיקריות, אבל הכי חשוב – אולי לא מנצחות. ייתכן מאוד שמה שקרה בארה"ב ייתן ביטחון ועוצמה לתקשורת הישראלית לנהוג בנתניהו, כפי שהתקשורת האמריקנית נהגה בטראמפ (כן, רק אחרי נפילתו). לא להעביר כל נאום בשידור חי, לקטוע נאומים כשנתניהו מתחיל לדבר על 'תיקים תפורים' שנולדו מרצון להפיל אותו, בלי לספק שמץ של ראייה. אולי רק אולי, טוויטר תיישם את המדיניות האמיצה שלה גם על הציוצים של נתניהו וחבורתו.
ההשוואה של נתניהו לטראמפ גורמת לראש ממשלת ישראל עוול. נתניהו הרבה יותר מוכשר, ידען, מנוסה ואינטלקטואל מהנשיא האמריקני. בכל מה שקשור למנגנונים הפוליטיים, הדימיון בין השניים כמעט מצמרר. ההסתערות על התקשורת, בתי המשפט, כל מנגנון ביקורתי. טראמפ נהג לדבר על סעיף 2 לחוקה, שלטעמו נותן לו סמכות בלעדית לשלוט. נתניהו אוהב לדבר על משילות. טראמפ ריסק את המפלגה הרפובליקנית, נתניהו דרס את הליכוד. החברה האמריקנית התקשתה מאוד להקיא מתוכה את טראמפ. אפילו 240 אלף מתים מקורונה ולמעלה מ- 100 אלף מקרים מאומתים ליום בקושי הספיקו. אולי הניהול הכושל של נתניהו את משבר הקורונה פה וההשראה של ניצחון ביידן יעשו את זה גם פה.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

2 thoughts on “מי יחליף את נתניהו? ביידן

  1. PorathJosh@gmail.com'י. פורת

    את המאמר הזה אפשר לקטלג בקטגוריה wishful thinking.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.