דורסמן וההתפרצות

מאת  | 20 ביולי 2008
 

אוהדים של הפועל חולון בכדורסל כועסים עלינו. הורדנו קטע התפרצות של מיקי דורסמן, מאמן הקבוצה הפורש,מראיון שערכנו איתו ב"שישי". סיבה מצויינת לכתוב פוסט.

קודם העובדות המלאות:

בהכנה לחצי יום שבילינו עם דורסמן חשבנו מה לעזאזל נעשה איתו, שיוציא ממנו קצת רגש. שנינו חשבנו שההחלטה שלו לעזוב את חולון היא בעייתית מצד אחד, אבל קשה מאוד לתקוף אותה מצד שני. אני אדם פרטי, אני לא חייב שום דבר לאף אחד, רק אני אחליט איך להוציא את הכסף שלי. מה נגיד לו אם זה מה שהוא יאמר?

החלטנו לארגן מפגש עם כמה מאוהדי חולון. אני במיוחד רציתי אוהד כריזמטי שהופיע בכתבה שעשה ישראל רוזנר ב"שישי" אחרי הזכייה האליפות. דורסמן הסכים. המפגש אכן היה הצלחה טלוויזיונית. אחרי ראיוןקצת אנמיאיתנו (אולי מכיוון שנזלנו ב"אולם הפחים" נטול המזגן) יצאו כל היצרים של דורסמן במפגש עם האוהדים. 4 האוהדים שהגיעו היו פשוט מעולים. רציונליים, קוהרנטיים וקולחים. הם הציבו לדורסמן טיעון מנצח. לא רוצים שתשים כסף. רוצים שתאמן אותנו. לי זה נשמע כמו טיעון קצת מניפוליטיבי. מן הסתם, האוהדים אומרים – אם הוא כבר יאמן, הוא כבר ישים כסף. דורסמן התקשה להתמודד עם הטיעון של האוהדים: למה לא לאמן קבוצה כמו חולון בליגת העל, בלי להוציא כסף מהכיס, וכן לחזר אחרי אימון במקומות הרבה פחות נחשבים?

בקטע אחד דורסמן ממש התרגז. הוא שאל את אחד האוהדים משהו כמו "אתה מסכים איתי כבר שאני יודע מה אני עושה". האוהד ענה "לפעמים כן ולפעמים לא". דורסמן רתח. הוא אמר "אם זה האוהדים אז צריך להחליף את האוהדים" (הציטוטים הם מהזיכרון). אח"כ הוא פנה אלינו, טען שתיחמנו אותו לגבי האוהדים ודרש להוריד את כל הקטע הזה מהאייטם. לא ממש ענינו. הוא הודה שידע שיש מפגש עם אוהדים, אבל טען שלא ידע שאלו יהיו האוהדים והוסיף שהאוהדים הספציפיים הללו עשו לו את המוות בעבר. בכל מקרה, איכשהו הסערה שככה והמפגש נמשך עוד זמן רב, למעשה הוא נמשך אחרי שהמצלמות עזבו ושלח ואני ניסינו לדחוק בדורסמן לבוא כבר ולהמשיך לתחנה הבאה – חוף פרישמן בתל אביב.

איך שהתפנינו למכוניות, דורסמן התקשר. הוא הסכים לשידור המפגש, אבל ביקש להוריד את רגע ההתפרצות. הסכמנו. החלטנו בינינו שהפרשנות ל"רגע ההתפרצות" היא הוראות הבימוי בלבד, כלומר המקום בו הוא מבקש להפסיק לצלם ולא לשדר את כל המפגש. שידרנו את האמירות הכעוסות שלו כלפי האוהדים ("צריך להחליף אותם", "אתה יודע להביא מיליון דולר?") אבל בלי "הוראות הבימוי".

האוהדים שהשתתפו במפגש כעסו. בעיניהם זה נראה כמו צנזורה במטרה להסתיר את הצד המכוער של דורסמן. הם נתנו ביטוי לכעסם בידיעה ב"וואלה ברנז'ה".

אלו העובדות. האם נהגנו נכון?

עפר חושב שכן. הוא חושב שרגע ההתפרצות בכלל לא רלוונטי לאייטם שעשינו. אני יותר אמביוולנטי. ברור שרציתי לשדר הכל. הרי אם לא היינו מתחייבים לדורסמן, היינו משדרים את זה, רלוונטי או לא. מצד שני, לדורסמן היה טיעון חזק לגבי זהות האוהדים. חוץ מזה, אין מה לעשות, כשאתה מלווה אדם לאורך יום שלם, נוצרים איזה יחסים אנושיים. אחרי שמישהו הסכים לבוא ולהתראיין יום שלם אצלך, קצת קשה להגיד לו "לא" חד, במיוחד כשיש לו איזשהו טיעון הגיוני. נראה לי שמה שהיינו צריכים לעשות זה – לא לשדר אבל להגיד מה בדיוק לא שידרנו. אנחנו שמנו את תחילת ההתפרצות ואז עברנו לעפר שאמר לי "שמת לב מתי הוא התפרץ? כשלא כיבדו את יכולתו כמאמן". במילים אחרות, אמרנו שדורסמן התפרץ והראינו את זה, אבל היינו צריכים להגיד – "שמת לב מתי דורסמן דרש להפסיק לצלם? מה הטריף אותו?…". פתרון כזההיה מביא לצופה גם את האינפורמציה הזאת – רלוונטית או לא – וגם שומר על ההגינות מול דורסמן.

הערה אחרונה – דורסמן לא איים להפסיק את יום הצילומים וגם אם היה מאיים, זה ממש לא היה גורם בהחלטה ולו בגלל הסיבה הפרוזאית שכבר היינו אחרי הרוב המכריע של יום הצילומים, אחרי הראיון ואחרי המפגש עם האוהדים. בשלב הזה כבר היה לנו אייטם. השעה בחוף פרישמן ממש לא הייתה קריטית.

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.