הכת הנוראית ביותר בישראל: האמבשים : לקראת תחקיר "המקור" הערב

| 28 בדצמבר 2020

ב 2009 עשינו ב"מקור" כתבה על משפחתו הענפה של דניאל אמבש. היינו לא הרבה אחרי סיפור גואל רצון. נסלי ברדה ובעיקר שלי טפיירו הצליחו לפצח את הכת ההיא. טפיירו חדרה פנימה ומשם הסיפור התגלגל לאן שהתגלגל. כתבה של אורי בלאו ב"הארץ" הפנתה את תשומת לבנו לאמבשים. כתב "המקור" ישראל רוזנר הלך והלך, צילם וחיטט. עלו הרבה סימני שאלה. למה הילדים הרבים של המשפחה עומדים בצמתים ומקבצים נדבות? למה מגלחים לחלקם את שיער ראשם? מה זו כל החשאיות הזאת?

תחקירן "המקור", אסף אוזן, הצליח להיכנס לאחד מהבתים של האמבשים לכמה דקות ולצלם, אבל מה שלא עשינו, לא הצלחנו לצלם את דניאל אמבש עצמו. נאלצנו לפרסם כתבה שלמה עם תמונת סטילס אחת עלובה של אמבש. כמה זמן לאחר מכן נסעתי לפגישה בירושלים. פתאום טלפון. שלום, זו שמחה אמבש, אחת מנשותיו של דניאל. דניאל פה לידי, רוצה לפגוש אותו?

כמעט עשיתי תאונה. פרסה בכביש 1, טס הביתה, לוקח מצלמה נסתרת, נוסע לפגוש את דניאל על מדרכה ברחוב המסגר.

פגשתי איש חביב. חכם, אינטליגנטי. מוזר. שמחה נראתה בכלל נהדר. היחסים ביניהם נורמליים. כל זה מהתרשמות של רבע שעה.

אחר כך עמדנו בקשר טלפוני. ניסיתי לשכנע אותו להתראיין ל"מקור". הוא הזמין אותי לאיזה אולפן הקלטות קטן, שהיה להם בגבעת שאול בירושלים, אם אני זוכר נכון. דניאל היה שם וכמה מילדיו. כולם ניגנו, צחוקים, שמח, אולי גרמנו להם עוול?

זמן קצר לאחר מכן אמבש נעצר. עבירת מין. אולי לא טעינו? ואז אמבש שוחרר. אחרי כמה זמן שודרה תוכנית שלמה עליו של רינו צרור. צרור ניסה להעלות מולו את כל השאלות הנכונות, אבל הייתה שם גם כתבה של דינה אברהמסון. אמבש הכניס אותה לתוך הבית והתמונות שאברהמסון שידרה בתוכנית של צרור היו של משפחה אחת גדולה ומאושרת.

מי ידע מה באמת הולך שם? מי יכול היה לדעת? למה המשטרה שיחררה אותו? האם גם אני הייתי נופל בקסמו של אמבש? האם גם עליי היו מצליחים לעבוד? השגנו את חומר הראיות בתיק. את רובו פשוט אי אפשר לפרסם. אי אפשר. נורא.

לקח לישראל רוזנר וגיא אוסטינסקי המון זמן, אולי שנים, לשכנע את ילדיו של אמבש – קורבנותיו העיקריים – להתראיין. כשתראו את "המקור" הערב אחרי החדשות תבינו למה זה כל כך קשה. מה שמוסיף מאוד לקושי זה שכמה מנשותיו של אמבש עדיין מנהלות מאבק אגרסיבי. הן עדיין רואות בדניאל צדיק, שנגרם לו עוול נוראי. חלק מכלי התקשורת מסייעים להן, מן הסתם לא מכירים את חומר הראיות בתיק.

אנחנו מאוד רוצים לעשות כל מאמץ לא להתעמת איתן. במידה רבה גם הן קורבנותיו. באופן צפוי הן מעלות גם נגדנו בימים האחרונים פוסטים וציוצים רבים.

אני אענה כאן רק לאחת מההאשמות. באחד החשבונות פורסמה שיחת טלפון איתי שהקליט עורך דינם, יוסי נקר. הם ממתגים את השיחה כ"רביב דרוקר מחביא מביהמ"ש ראייה מזכה". ובכן, הנה הסיפור.

אי שם בספטמבר 2011 התקשרה שוב שמחה אמבש. זה היה אחרי שהמשטרה כבר סוף סוף גיבשה תיק נגד אמבש. אמבש הייתה אחת מעדות התביעה. היא התקשרה להגיד שהיא חזרה בה, שהיא עוברת צד ושהיא רוצה שנתעד אותה.

זה היה נשמע לי הזוי. ראשית, שמעתי כבר הרבה יותר על מה שהתחולל בבתי אמבש השונים. שנית, הבנתי שקורבנות כמו שמחה אמבש נוטות לתהפוכות הללו. החלטתי רק כדי לא להשיב את פניה ריקם לשלוח תחקירנית עם מצלמה קטנה שתתעד את נסיעה של אמבש לביהמ"ש העליון. זו הייתה סיטואציה קטנה ולא משמעותית ושנים לא הצלחנו להרים דבר משמעותי בפרשה. זמן קצר לאחר אותה סצנה שמחה שוב התקשרה. ביקשה לא לשדר את הקלטת. התברר ששוב עברה לצד השני.

שש שנים לאחר מכן, ב 2017 התקשר אותו עו"ד יוסי נקר, טען שזו ראייה מאוד חשובה והאם אנחנו יכולים למצוא את הקלטת. הסברתי לו מה אמור להיות בה, שזה ממש לא נראה לי דרמטי והסכמתי לבדוק בארכיון שלנו. בדקתי, לא מצאו את הקלטת.

לפני כשנה, כשהצלחנו סוף סוף לשכנע חלק מהילדים לדבר, מפיקת הפוסט המדהימה שלנו, חן גזית, מצאה את הקלטת הקטנה אצלנו בארון.

בלי להיכנס לתמלול הסצנה – שמחה, כאמור, ביקשה לא לשדר ואנחנו נענינו – באותה נקודת זמן שמחה חוזרת בה וטוענת שלדניאל נעשה עוול ושהוא לא אשם.

אולי זה נשמע לכם מוזר שאנשים ככה עוברים צד בסיפור כל כך גדול. זה רק מוכיח, כמובן, שלא חייתם דקה במחיצת דניאל אמבש. גם אני לא, למרבה המזל. מהסיפורים עוצרי הנשימה שילדיו יספרו הערב, הבנתי לחלוטין איך זה יכול לקרות.

תוכנית "המקור" על האמבשים תשודר הערב אחרי החדשות

תגובות

תגובות

4 thoughts on “הכת הנוראית ביותר בישראל: האמבשים : לקראת תחקיר "המקור" הערב

 1. weshall777@gmail.com'אל רום

  פוסט חשוב. ענין חשוב מאוד.

  לגבי תהפוכות, צריך לשים לב, זה לא נושא פשוט. קורבנות של כתות כאלו, מאבדים את כושר השיפוט. הם שטופי מוח.

  כדאי לצטט מן הערעור הפלילי בעליון ( פסקה 127 רצ"ב לינק):

  " המערער שעבד את הקורבנות לחיי אלימות מינית ופיזית חריגה; רמס את כבודם העצמי; ניתק אותם מקשרי המשפחה הקודמים ומסביבת חיים נורמטיבית; השפיל, דיכא וביזה את נשותיו וילדיו. מעשיו של המערער שיבשו את תפיסת המציאות התקינה של קורבנותיו, ובפרט את האופן בו הם אמורים לחוות את משמעותו התומכת של התא המשפחתי. הדברים אמורים, כמובן, ביתר שאת לגבי ילדיו הקטינים של המערער, שחלקם כלל לא ידעו על קיומה של אפשרות לחיות את חייהם בצורה אחרת, ועליהם ללמוד זאת, כעת, מחדש. על פי גישה זו, דומה, כי הנזק הנפשי שנגרם לקורבנותיו של המערער עולה לאין שיעור על זה הנזק הפיזי, שגם בו אין להקל ראש."

  עד כאן הציטוט:

  לא פלא, שקורבנות כאלו, מתקשים להתנתק. צרובים במוח לגמרי. הפכפכים. צריך להבין מה עוברים אנשים כאלו.

  כאן לינק לפסק הדין:

  https://bit.ly/37Txp9E

 2. האזרח

  הנשים אינן קורבנות, אלא שותפות, מאפשרות, של העבירות הנעשות כלפי הילדים. כך גם אצל גואל רצון. אישה היא אדם בוגר ואחראי למעשיו כמו גבר. הילדים הם חסרי ישע.

 3. yael.malka@gmail.com'יעל

  קורבנות בעבירות מסוג זה, וודאי כאלה שנפרשו לאורך שנים ויצרו תפיסה כי המציאות הזו היא היחידה – היא תופעה מוכרת מאוד בעיקר כאשר הדבר נוגע לאלימות בתוך המשפחה. מבלי לקרוא את כל העדויות אלא רק את פסה"ד של העליון בערעור, ברור לחלוטין שמדובר במקרה מזעזע של התעללות על ידי פסיכופת מטורף ועוזרו, בנשים ובילדים הללו.
  והסרט מרתק!

 4. רות

  התפכחות זה סוג של בושה להודות בסטיה.
  מעדיפות כנראה לטהר את הסיפור.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.