דרך אחרת לראיין את נתניהו

| 16 בפברואר 2021

יונית לוי מראיינת את נתניהו. היא מזכירה לו שלא העביר תקציב, למרות שהתחייב לכך. נתניהו טוען שכן העביר תקציב ויש תקציב. הוא משקר, יונית יודעת את זה, היא מנסה להתווכח, הוא חוזר על טענתו בביטחון גדול יותר, נוקב בסכום (לא הועבר תקציב. לאחר הסכמה של כחול לבן – הוחלט ש 2021 לא תתנהל אוטומטית לפי 2019). לוי יודעת שזה שטויות, אבל היא לא רוצה לטרחן לצופים. בטח באוזנייה אומרים לה כבר לעבור הלאה, יש לה רשימת מכולת ענקית עם המון שאלות חשובות. נתניהו המון זמן לא התראיין שם, אז היא עוברת הלאה. היא שואלת על השיחות עם מילצ'ין. נתניהו ממלמל שדיבר איתו פעם ואיחל "חג שמח", הוא מנסה לברוח למסר על ה"תיקים התפורים". לוי מתעקשת. נתניהו אומר "פעם – פעמיים". יונית מכירה היטב את החומר. אין לה בעיה לפצוח פה בסדרת שאלות חשובה. למה אדוני צריך לאחל פעמיים "חג שמח" לעד התביעה המרכזי נגדו? האם נכון, אדוני, שהיית שותף למסע לחצים על מילצ'ין לשחרר את עורך דינו לטובתך? האם נכון שניתנה הבטחה למילצ'ין שישמרו עליו, גם לאחר שחרור עורך דינו? האם עדכנת את הפרקליטות שאתה מדבר פעמיים עם עד התביעה המרכזי נגדך בתיק 1000? לוי לא עושה את זה. יש עוד המון שאלות, אי אפשר להתעכב. חייבים לקבל התייחסות של נתניהו לעובדה שביידן לא מתקשר, השותפות עם עבאס, איך יקים קואליציה ומה יהיה תפקידו של בן גביר.

זה קורה כל פעם מחדש. מראיינים סופר מוכשרים כמו לוי ואחרים נופלים במלכודת של נתניהו. הם מצטיידים באינסוף שאלות קשות, עושים שיעורי בית, מכינים ציטוטים. נתניהו הודף את השאלה הקשה במשפט וחצי מגומגמים, עובר מיד להתקפה על המראיין או על היריב הפוליטי או למסר שאיתו בא מהבית, החיסונים, יציאה מהקורונה, לפיד. כשאתה קורא את תמלילי החקירות של נתניהו, אתה מבין כמה זה טעות לראיין אותו כך. ברור, חקירה פלילית אינה ראיון. זה לא משרת את אותן מטרות והחוקרים לא צריכים לעניין אף אחד, אבל יש כן תכלית אחת משותפת. לחשוף את האמת וכשאתה מתעכב עם נתניהו על נושא לעומק, אתה הרבה פעמים מגלה שמתחת לשכבה הדקה של תשובות מהשרוול, ניצבים שקרים, חוסר התמצאות, תשובות מביכות.

קחו לדוגמא את השאלות על ההפרות במגזר החרדי. נתניהו ענה שהיו הפרות בכל מגזר, שבאופן כללי, הציבור החרדי היה ממושמע ורבניו קראו לציית להנחיות ולהתחסן. זה קשקוש והוא יודע את זה. יונית כיוונה את זה מאוד מדויק. הלימודים בשכבות שלמות של הציבור החרדי נמשכו חודשים בזמן שלא היו לימודים בכל שאר המגזרים. זו לא הפרה ספורדית, לא חתונה אחת או הפגנה. זו הפרה ממוסדת לאור יום, כשהמדינה עומדת חסרת אונים ולא מעזה להתערב. עוד כמה שאלות בעניין היו חושפות את זה. כבר הוכח במספרים שכמות הדו"חות שניתנה במגזר החרדי נמוכה בהרבה ממגזרים אחרים. ישנן ראיות טובות לכך שהמשטרה עשתה עסקאות עם מנהיגי קהילות חרדיות – אתם תצניעו את ההפרה, אנחנו נעלים עין.

הראיון לא ייפגע בדבר, אם כמה נושאים חשובים לא יישאלו, בגלל ההתעכבות על נושאים ספציפיים. נתניהו מדבר הרבה כל יום ועומד להתחיל בבליץ ראיונות. אין טעם לסמן וי על כל הנושאים וכל הכותרות. זה רק משאיר את הראיון שטוח. אני יודע. הייתי שם. עשיתי את אותה טעות, כשעוד ראיינתי אותו.

תגובות

תגובות

14 thoughts on “דרך אחרת לראיין את נתניהו

 1. נכון ב100%

  נכון מאוד!נבחר ציבור חייב דין וחשבון לציבור

 2. carkoo@walla.co.il'כרמלה כהן שלומי

  נתניהו ממש לא היה במיטבו אתמול, היו לו השטיקים הרגילים שהעיתונות לא הודפת רק מתוך נימוס.
  אין מראיין שיכול לעמוד מול שקרן מיומן שכוחו (רק) בפיו. זה מה יש. העיתונות ניגפת בפניו כי היא משחקת את המשחק שלו ושל הצופה שמצפה לפינג פונג שבו נתניהו שוב מנצח בתקשורת. החיים עצמם זה כבר סיפור עגום אחר.
  לו היה לכם אומץ לפתוח את אחורי הקלעים שלכם, המקום בו ערוצי החדשות יונקים ישר מעטיני השלטון, אולי עידן נתניהו שהורס מדינה היה כבר היסטוריה. אבל זה חלמות באספמיה של מדינה מתוקנת, לא של פרובינציה מזרח תיכונית

 3. arikk2l432@hotmail.com'אריק

  רביב אני מציע שלקראת בליץ הראיונות שאתה מדבר עליו תכין רשימה של שאלות נוקבות ומעמיקות עבור כל אחד מהנושאים החשובים ותפרסם אותה פה עם עדכון שבועי כדי שמראיינים אחרים יוכלו להשתמש. אם תשלב בפנים גם איך לענות להתחמקויות והשקרים המאוד צפויים שלו זה בכלל יהיה טוב.
  שאר התקשורת לא מסוגלת להגיע לרמת הדיוק והידע שלך ואליך הוא כבר לא יגיע להתראיין זה בטוח.
  זה השירות לציבור הכי טוב שתוכל לעשות.

 4. halperngabi@gmail.com'גבריאל הלפרן

  הכי נכון זה לעשות FACT CHECK תוך כדי עם עובדות על המסך כשכל הצופים מקבלים בזמן אמת את ההשוואות לשקרים שלו…אבל לערוץ 2 אין את האומץ והרצון לעשות לו את זה.

 5. liranc6@gmail.com'לירן

  מסכים עם אריק.
  אשמח לקרוא את רשימת השאלות שתכין!
  צריך רשימה של שאלות נוקבות ומעמיקות עבור כל אחד מהנושאים החשובים!
  ואיך לראות מבעד להתחמקויות והשקרים!

  לא כל הצופים (וגם אני) מצליחים תמיד לראות מדוע התשובה שביבי ענה לא מספיק טובה. ואיזה עוד שאלות צריכות לעלות אצלי בעקבות התשובה

 6. mishe@hoo.com'מי שהו

  אנחנו יודעים שזה לא משנה כמה השאלה טובה, מרואיין שעבר הכנה עם איש מקצוע לא יענה עליה אלא יתחמק באמצעות תשובה מוכנה מראש. הייחודיות של ראיון חי היא היכולת של מראיין טוב לא לוותר, לא להסתפק בתשובה המוכנה והמתחמקת אלא לשאול שאלת המשך שמפרקת אותה לחתיכות. בשלב הזה רוב המרואיינים מתפרקים, מתחילים לגמגם, מדקלמים כמו רובוט את אותה תשובה שוב ושוב ועושים מעצמם צחוק, או נאלצים לענות לעניין ולחשוף את האמת. יש מעט מאוד מרואיינים שיש להם יכולת ספונטנית להתחמק שוב ושוב משאלות המשך טובות בצורה סבירה. ליברמן הוא אחד מהם, למרות השליטה המוגבלת שלו בשפה העברית, וזו בעיני אחת מההוכחות שהוא באמת אדם אינטליגנטי. ליברמן הוא סוג של בית ספר לראיונות של פוליטיקאי, איך לשקר שוב ושוב ולצאת מזה.

  כמובן שבראיונות של מתראיינים סדרתיים כמו פוליטיקאים אחד מהשיקולים של הגוף המראיין הוא הרצון שהמרואיין יסכים להתראיין אצלם שוב בעתיד. לכן צריך להיזהר בראיון לא להיות קשים מדי עם מרואיין כזה כי אחרת הוא לא יבוא יותר. וככל שהמרואיין הוא פוליטיקאי בכיר יותר שמביא יותר רייטינג כך השיקול הזה נעשה יותר משמעותי.

  אגב, דרוקר יודע שדווקא בנושא התקציב נתניהו קרוב לאמת. אין שום אימפרטיב שקובע שגוף כלכלי חייב להתנהל לפי תקציב שנתי (או דו שנתי) סטטי שאושר מראש. חברות גדולות לא עובדות ככה, גם משק הבית של דרוקר לא מתנהל לפי תקציב שנתי שאושר מראש, והעובדה שהמדינה ממשיכה להתנהל גם בימים אלה, העובדים מקבלים משכורות והספקים מקבלים כסף, ואפילו שמענו על תקציבים חדשים לביטחון ולסל התרופות, היא הראיה הואלטימטיבית לכך. כל הטקס השנתי של העברת התקציב הוא במידה רבה קודם כל אירוע פוליטי, ופחות אירוע כלכלי.

 7. שיתוף פעולה בין לאומי ,לשיקום התרבות

  שיקום התרבות דרך שיתוף פעולה בן לאומי,אם משרד החוץ ינסה לקדם פרויקטים משותפים ליפן וישראל.לדוגמה אנימטורים ותסריטאים ישתפו פעולה עם הפקות יפניות.אפילו עם הודו,אפשר לחשוב על פרויקטים.ועם קרן הקולנוע הרוסית,זה יכול לעבוד ממש טוב,בטח במה שקשור לאנימציה,והפקות משותפות

 8. ביבי אף פעם לא קרוב לאמת,"זה לא משתלם לו"

  מי שהו ..תגיד זה לא אתה שיש לו "ערכים משותפים עם נשיא צ'אד?

 9. meiravela@gmail.com'מירבלה

  רביב, אתה עוסק בדברים תפלים. וכל שורה מעידה עליך שאתה סתם אדם שונא. יושב אדם שעשרות שנים אתם מסיתים נגדו, השומע הישר מגלה אדם אחראי וישר, ומבין שעבדתם עליו הרבה מדי שנים. רבים מקרוביי בשמאל הופתעו לגלות אדם ישר, עוצמתי, הגון- וודאי ביחס למראייניו. לא סתם אתה חושש לראיין אותו. גם אתה, כמו יונית, תחשוף ברוטאליות שנשענת על שנאה חלולה

 10. danash@gmail.com'דנה

  כל הביבי פובים למיניכם
  לא תנצחו את האיש!!!
  אתם באים בשם השינאת חינם
  הוא בא בשם אהבת חינם
  לכו אתם. ולשם שינוי – אל תחזרו
  יא שבעים! יא שונאי חינם! יא מושחתים בעצמכם!!!
  הולכתם את התקשורת, התרבות והחינוך
  לא עוד!!! התרגלו לזה!

 11. dotanrs@gmail.com'דותן

  – דעה לא פופולארית –
  אולי במקום להשוות ראיון לחקירה במשטרה, צריך לחשוב רגע מה מטרת הראיון? איזה ערך הציבור מקבל מזה שמראיינים מנסים להביך את המרואיין כמה שיותר? אנחנו בוחנים אותו או את יועצי התקשורת שלו? אולי במקום לשאול "שאלות קשות" שווה לנצל את ההזדמנות ולהשיג מידע שרלוונטי וחשוב לציבור לדעת?
  דוגמאות מהשרול:
  * מר נתניהו, האם יש מישהו בליכוד או מחוץ לליכוד שאתה מעריך מספיק והיית סומך עליו/ה להיות ראש ממשלה יום אחד?
  * מה אתה חושב על מנסור עבאס? האם הוא ראוי להיות שר בממשלה? מה לגבי גדעון סער? (כך, לא "האם תשב עם X")
  * מר בנט, אם אתה צריך להחליט בין חיים של אזרחים ושטחים ביהודה ושומרון – איך תחליט מה עדיף?
  * מר לפיד, איך אתה מגבש את המצע של יש עתיד והצעות החוק שלך? אינטואיציה? מומחים?
  * גברת מיכאלי, איך את מאזנת בין חופש הביטוי ואג'נדה פמיניסטית/ ליברלית?

 12. חנן ש

  יוצא שאין דרך סבירה לקבל ממנו תשובות לעניין. אז למה בכלל. ואולי נכון לפתוח בשאלות חימום: האם יש לך מרשם טוב לשקשוקה תוניסאית?

 13. lala@lala.com'אחד

  אי אפשר לנצח את ביבי בעובדות או בתיאור נסיבות כלשהם. הדרך היחידה להביס את ביבי זה לקחת אותו ללוח ולדבר איתו על התוכנית שלו לעתיד. הוא יכשל כי אין לו תוכנית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.