נתניהו: "השוטרים שפה באו לעצור אותי?" – על התקף הפרנויה של רה"מ ועיתוי שלב ההוכחות

| 22 בפברואר 2021

בדצמבר 2015 הגיעו כמה שאילתות עיתונאיות ללשכת ראש הממשלה. שמענו שבמרתף של איש העסקים ארנון מילצ'ין, נמצא חדר מתנות סודי, שמאחסן את המתנות שקיבלו הזוג נתניהו. ראש הממשלה נתניהו נכנס להיסטריה. אותו נתניהו, שמדבר על 'תיקים תפורים', שכבר מתפוררים, התחיל לפעול במתכונת של משבר הטילים בקובה. הנה התיאור של העוזרת של מילצ'ין, הדס קליין:  " טלפון מביבי, בטירוף אבל, בהיסטריה שאני לא שמעתי. זה נשמע לי כאילו הסורים על הגדרות כבר כאן. ביבי אמר לי – תקשיבו טוב. עכשיו תתקשרו לויינשטיין. ויינשטיין היה היועהמ"ש. שארנון לא יטוס לדרום אפריקה", מילצ'ין היה אמור לחופשת כריסטמס הקבועה שלו אצל המשפחה של רעייתו, אבל נתניהו בלחץ "'תזמינו את ויינשטיין שיבואו לראות שאין אצלכם חדר מתנות. תזמינו דחוף'. זו הפכה להיות מסכת שיחות מטורפת, של טירוף".

נתניהו דרש שמילצ'ין יצלם את פנים המטוס, שיצלם את המרתף, שיוכלו להראות למשטרה שלא הוברחו מתנות. בעיצומו של 'המשבר', נתניהו הגיע לביתו של מילצ'ין בבית ינאי עם הדפסה של ידיעה על חדר המתנות, שהתפרסמה באתר של יואב יצחק.

קליין: "אמרתי לו – 'נו, זה שטויות'. הוא (נתניהו) אומר לי – מה זה כל השוטרים האלה שפה בחוץ?", נתניהו, כנראה, חשב שהמשטרה כבר באה לעצור אותו.

קליין: אמרתי לו – מה זאת אומרת? זה המג"ב ששומרים עליכם. זה לא שוטרים.

חוקר: נכנס לפרנויה?

קליין: כן, אז הוא אמר לי…(רצה) בדיחה שאני ושרה כבר עכשיו בדיוטי פרי, כבר בורחים עכשיו מהארץ.

אה, אגב, לא היה חדר מתנות. סיפור מומצא. זו רמת הלחץ של נתניהו אל מול חדר מתנות לא קיים. עכשיו רק דמיינו מה רמת הלחץ שלו אל מול ההוכחות החזקות שקיבל טובות הנאה בשווי של 700 אלף שקלים. לא מופרך יהיה להעריך שאין שעה ביום בו הוא לא נזכר בזה, אין פעולה שהוא עושה, שלא מושפעת מהתיק הזה.

בראיון ליונית לוי אמר נתניהו: "נשיא ביהמ"ש העליון, אשר גרוניס, הוציא ב-2014 נוהל – הוא קרא לזה 'נוהל מגה-תיקים' – הוא אמר שהזמן המינימלי שצריך לעבור עד פתיחת שלב ההוכחות זה מינימום שלושה חודשים". ובכן, זה שקר. עוד שקר. הנוהל שהוציא גרוניס, נועד דווקא לצמצם את הזמן שאורכים משפטים פליליים והוא קובע רף מקסימום – לא מינימום. בתיקים גדולים המקסימום הוא 120 יום בין השלב המקדמי ליום בו עולה העד הראשון. אגב, גם זה לא חובה. "ניתן לעבור לשלב ההוכחות", נקבע בנוהל "אף אם השלב המקדמי לא הסתיים". למה כל כך חשוב לנתניהו לדחות את שלב ההוכחות? אף אחד לא יודע אם זה עוזר לו אלקטוראלית או פוגע. דבר אחד זה בטוח עושה – קשה הרבה יותר לבטל/להקפיא משפט אחרי שהעד הראשון עלה והתחיל להעיד. עניין של שכל ישר.

זו כבר סיבה טובה לא לדחות את שלב ההוכחות. הנאשם נתניהו הוא האחרון שיכול להתלונן על סד זמנים לחוץ מדי. ביולי 2020, לפני שבעה חודשים, כבר קבעו השופטים שההוכחות תתחלנה בינואר 2021. דחייה עכשיו תעביר את שלב ההוכחות לפחות למאי.

בדצמבר 2016 הגיע מנכ"ל וואלה, אילן ישועה, לחקירת הרשות לניירות ערך. הוא הביא ביוזמתו מאות תכתובות מפלילות, הקלטות דרמטיות. בניגוד לשטויות שנאמרות היום, הוא לא עשה את זה כדי להציל את עורו, שום איום לא ריחף מעליו, בקלות הוא היה יכול להעיד, לספר שהחליף טלפון נייד וללכת הביתה. הוא החליט לספר את כל האמת ולספק את ההוכחות לכך. סביר שבאמת החליט לחזור בתשובה על שנים בהם תפקד באופן בעייתי (אבל רחוק מפלילי). מאז עברו יותר מ 4 שנים. חייו נהרסו. הלחצים אינסופיים. קשה להתפרנס, לא פשוט לצאת החוצה. זו לא הדרך של חברה נורמלית לתגמל את מי שאומר את האמת. מגיע לו כבר להעיד ולסיים את הסיוט הזה.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

 

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.