אין צורך לסגור את גל"צ בגלל אדם אחד

| 1 בפברואר 2021

בסוף ינואר 2017 המליצה ועדה בראשות מנכ"ל משרד הביטחון על הוצאת גלי צה"ל מצה"ל והעברתה למשרד הביטחון. זו הייתה נראית כמו עובדה מוגמרת. הרמטכ"ל אייזנקוט תמך בהתלהבות, במידה רבה הוא יזם את התהליך. שר הביטחון ליברמן היה בעניין, ועדה מקצועית החליטה שאפשר, מה יכול לעצור את זה?

שבועיים אחר כך הופ, פלא פלאים. שר הביטחון ליברמן, מהעקשניים שבפוליטיקאי ישראל, שינה את עמדתו. הוא דחה את ההמלצה של הוועדה, שהוא מינה ובהמלצותיה כה חשק והשאיר את גלי צה"ל בצבא. למה? התעוררו קשיים, נמסר בהודעה בנוגע ל"אי תלותה ועצמאותה של התחנה כגוף שידור ציבורי, הפרוצדורה המורכבת שבקליטת התחנה במשרד הביטחון והצורך להסדיר את המהלך בחקיקה ראשית". מעניין. פתאום התעוררו קשיים, איך לא חשבו על זה לפני כן? כנראה שהועדה בראשות האלוף בדימוס אודי אדם, עשתה עבודה רשלנית להחריד, אם כל "הקשיים" הללו לא היו ידועים לה.

ראשון המופתעים מהזיג זג בעמדת שר הביטחון היה הרמטכ"ל אייזנקוט. ההסבר שהוא קיבל מליברמן – 'זה מלמעלה, נתניהו לא רוצה'. מה פתאום נתניהו נחלץ לעזרת גל"צ? אם ליברמן לא מרח את אייזנקוט, אז אפשר אולי לחבר עוד כמה נקודות.

  • עשרה חודשים קודם לכן, יעקב ברדוגו, הפך למגיש יומן הערב בגלי צה"ל. ככל שחלף הזמן הוא החל בתהליך השתלטות על התחנה. זמן קצר לאחר הזיג זג של ליברמן, ראשי התחנה הדיחו שניים מאנשי גל"צ, אחרי שניסו לעצור את הברדוגו.
  • בחקירתו של נתניהו בתיק 4000, הוא סיפר שירון דקל, אז מפקד התחנה, הציע לו להעביר לו שמות של אנשים, שנתניהו חפץ שישדרו בתחנה.
  • במכתב ששלח ניר חפץ ליעקב ברדוגו, טרם הגשת תביעת תיבה, הוא טען כי נתניהו פעל למינויו של ברדוגו למגיש יומן הערב.
  • כאשר אחד מאנשי גל"צ שאל את ירון דקל לפשר הבולטות שמקבל ברדוגו, ענה דקל שהדבר "הציל את התחנה".
  • ולבסוף, בבחירות מועד א', כשרבתה הביקורת על התעמולה הבוטה שברדוגו עושה תחת הכותרת "פרשנות פוליטית", צייץ נתניהו מסר להגנתו שמסתיים במילים: "אם לא יהיה ביטוי גם לימין – אין לגל"צ זכות קיום". הימין בסיפור הזה, זה כמובן ברדוגו, שבעבר בכלל פורסם שעזר למשפחת שרון במהלכי ההתנתקות והמסר הוא האיום החד והברור ביותר שראש הממשלה הציב כלפי איזושהי תחנת שידור.

עכשיו, שר הביטחון גנץ שוב מינה ועדה, לבדוק שוב את אותו נושא – העברת צה"ל למשרד הביטחון. זה גנץ קלאסי. המעשה הלא נכון בזמן הלא נכון. גנץ יכול היה לעשות את המעשה הלא נכון בזמן הנכון, כשנכנס לתפקידו כשר ביטחון. רבים יעצו לו לעשות כך, אבל זה נראה לו – בצדק – לא ראוי, שפוליטיקאי יסגור חשבון עם תחנת שידור, אפילו אם היא מעסיקה תועמלן בזוי בתפקיד מרכזי. לפחות אז, ייתכן שהיה רואה פירות פוליטיים בעמלו. עכשיו, גם מזה הוא לא ייהנה.

לא היה "עיתונאי" כמו יעקב ברדוגו בתקשורת הישראלית המיינסטרימית. מאכער על, אדם ששמו עולה בפרשת רשות המיסים, נחקר בפרשת מפעל הפיס (לא הוגש כתב אישום), מערבב ומעורבב, ייצג אנשי עסקים בכירים, נחשב לבעל כוח בליכוד, איש שאף תחנת שידור שמכבדת את עצמה, לא הייתה מאפשרת לו להתקרב למיקרופון, אלא כמרואיין. בחסות המפקד החלש ביותר בתולדות גלי צה"ל, הוא הפך דה פקטו לאיש החזק בתחנה. הוא עושה טעויות מביכות, נאלץ שוב ושוב להתנצל, נתפס לא פעם מצטט דפי מסרים, גלי צה"ל יורדת בסקרי ההאזנה, אבל קולו של מפקד התחנה, שמעון אלקבץ, לא נשמע. נדמה שהוא אחוז אימה, שמא יידרש להגיב.

אין צורך לסגור את גל"צ ולא בטוח שיש צורך להעביר אותה למשרד הביטחון. פשוט צריך למנות לה מפקד, עורך ראשי חזק. כל אחד כזה – לא משנה עמדותיו – יזיז את ברדוגו. אין צורך לשנות סדרי עולם בגלל אדם אחד מושחת.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.