מה שרוצה בנט זה חזירי ולפיד חייב להסכים

אין שום צדק בהצעה להמליך את נפתלי בנט לראש ממשלה. יאיר לפיד ראוי הרבה יותר ממנו לייצג את גוש המתנגדים לנתניהו. יש לו הרבה יותר מנדטים והוא מייצג בעמדותיו חלקים נרחבים יותר מהגוש הזה. לא צודק, אבל זו, כנראה, הדרך היחידה לשים סוף לשלטונו של בנימין נתניהו. זו דרך ביזארית כמעט. ראש ממשלה עם 7 מנדטים, קואליציה שמשרעת מאיבתיסאם מראענה ומרצ ועד עמיחי שיקלי ואיילת שקד. בעייתי, אבל אין ברירה. שלטונו של נתניהו הפך להיות כל כך רעיל, כל כך מסוכן, שהוא קורא לפתרונות שאינם כדרך הטבע.
האם לנפתלי בנט יהיה אומץ? מגוחך ככל שזה נשמע, האם הוא יסכים להיות ראש ממשלה? בתחילת מערכת הבחירות נפתלי בנט עבד קשה בלשכנע את מערכות החדשות. אל תשימו אותי בגוש נתניהו. כשאתם מציגים את הגרפיקה של נתוני הסקרים, שימו אותי באמצע, לא בגוש נתניהו ולא בגוש השני. האם בנט באמת מסוגל לעזוב את גוש נתניהו?
המתווה של יו"ר "ימינה" כמעט חזירי. הוא יבוא רק כראש ממשלה והוא מעדיף לא להבטיח רוטציה. נקרא לזה 'ממשלת ריפוי לאומי', נקצוב אותה לשנה – שנה וחצי, נזיז את נתניהו, נטפל בדברים שפחות שנויים במחלוקת – הקורונה הכלכלית, העברת תקציב, ננמיך את להבות השנאה בין השבטים, אחר כך נראה. גם ככה זה קשה לי, מסביר בנט. הבטחתי לא לשבת עם מרצ, הבטחתי לא להיתמך על ידי מנסור עבאס, אני עוזב את גוש נתניהו.
בנט צריך לשכנע בעיקר את יאיר לפיד. לפיד כבול בהבטחתו להעדיף את הזזת נתניהו על האמביציה שלו לכהן כראש ממשלה. הבטחה, הבטחה, אבל לפיד לא עשה את כל הדרך כדי להיות שר חוץ של בנט. הוא גם מעריך, מן הסתם, שלבנט אין אופציות כל כך טובות. בחירות חמישיות עשויות לסמן את קץ דרכו הפוליטית. כבר לא תהיה קורונה להילחם בה. ה 7 מנדטים יכולים בקלות להפוך לפחות מארבעה. חוץ מזה, הזדמנויות לכהן כראש ממשלה באות פעם בחיים. גם לבנט יש מה להפסיד. אם יחמיץ את ההזדמנות הזאת, סביר שלא תהיה עוד אחת.
לבנט יש גם מקל לנופף בו מול לפיד – בטח שיש לי דרך אחרת. אחזור לנתניהו, הוא יקים ממשלה איתי ועם עבאס, אכהן כשר ביטחון שלו. איך לפיד יסביר לבוחריו שהוא איבד הזדמנות פז כזאת ותרם במו ידיו להקמת הממשלה הקיצונית ממנה כל כך הזהיר?
הויכוח בין בנט ללפיד מאוד טבעי. זה ריב על התפקיד שרק 12 איש בתולדות המדינה מילאו, אלא שספק אם יש זמן לריב. גדעון סער מנסה לשכנע את שניהם, שהתמהמהות רק תקטין את סיכויי המהלך. נתניהו יתארגן, יתעשת, יארגן שורה של מלכודות כדי לסכסך בין השותפים הפוטנציאליים, להפעיל לחץ על בנט. את העסקה הזאת – אם עושים – רצוי לעשות לפני שבאים לבית הנשיא. להגיע עם מועמד מוסכם, שיכול להשתלט על הכנסת. נתניהו מעריך בשיחות סגורות שבנט יילך על זה. הוא הרי לא היה מהסס. את רוב הדרך הקשה הוא כבר סלל עבור בנט. ביד אחת הוא הכשיר את עבאס והמשותפת. בידו השנייה שבר את כללי המשחק באופן כזה שגם קואליציה ממרצ עד בנט לא תאפיל על המעון החליפי, ראש הממשלה החליפי ושאר ההמצאות שנתניהו הביא לעולמנו.
יש עוד סיבה בגללה רצוי לסגור את הכול מהר. מנסור עבאס לא ירצה לסיים את הסיבוב הזה בלי שקולותיו יקימו ממשלה. זו מהותה של כל המהפכה שלו. בינתיים, הוא נוטה דווקא לכיוון של נתניהו, בין השאר, בגלל חוסר הקוהרנטיות של גוש המתנגדים לנתניהו. חודשיים של ויכוחים בין ראשי הגוש רק ידחפו אותו לזרועותיו של נתניהו.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

11 thoughts on “מה שרוצה בנט זה חזירי ולפיד חייב להסכים

 1. barak.shemesh@gmail.com'אדום עתיק

  לא התייחסת להתנגדות של סמוטריץ' ובן גביר לצירוף עבאס. בנוסף למה שעבאס יעדיף את סמוטריץ' ובן גביר והבטחה של הנאשם בשוחד שלא מקיים שום הבטחה רק כי בנט ולפיד רבים קצת? בנט יכול להיות ראשון ברוטציה אבל לא ראש ממשלה יחיד. אם הוא וסער לא מוכנים להיות אמיצים וללכת לממשלה בתמיכת המשותפת אז בבחירות חמישיות שניהם ימחקו. זה מה שהצבור רוצה גם שלהם. זה מה שהבטיחו. החלפת הנאשם ומניעת סבב חמישי. להם יש יותר מה להרוויח ויותר מה להפסיד. אם יוותרו על זה ישלמו מחיר כבד.

 2. avironomer@gmail.com'אבי גולן

  הניתוח בגדול נכון ומשקף את המציאות, אך המתווה הזה כלל אינו ביזארי.
  נניח שהיו בחירות ישירות רק לתפקיד ראש הממשלה והמועמדים היו רק בנט ולפיד, האם לפיד היה מקבל את המנדט? כנראה שלא.
  מעבר לכך, ללפיד בניגוד לבנט אין את הכישורים לתפקיד. זה בערך כמו שניקח אותך ןעם כל הכבוד ,אתה עיתונאי מוכשר או אפילו את עמית סגל שגם הוא לא פחות מוכשר וניתן לכם את התפקיד…
  אני חלילה לא מזלזל בלפיד ,אך אני חושב בכנות שניהול גוש פוליטי עדיין לא מהווה הוכחת יכולת לבצע את התפקיד הקשה הזה.
  עם כל הכבוד לכשרון, התפקיד הזה דורש לא רק כושר ורבאלי אלא גם יכולות ביצוע, יוזמה, אומץ והתנהלות במצבי לחץ קיצוניים.
  בקיצור, זה לא עוד תפקיד ניהולי…

 3. השנה הקרובה במדינת ישראל:

  לדעתי בסופו של דבר גנץ יהיה ראש ממשלה.ביבי ינסה להוביל לבחירות חמישיות.בקיצור עוד שנה אבודה,בלי תקציב,בלי ודאות(בקיצור ביבי לך,ויפה שעה אחת קודם).יחסי לפיד גנץ,הם במידה מסוימת כמו יחסי רבין פרס.השנה עוד ינסו לפמפם את נושא הקורונה"מצב חרום לאומי",כן טוב..(כל הסרולוגים והמחוסנים בעולם לא יזיזו להם.מה גם שמערכת הבריאות כבר למדה להתמודד).אשר לבנט,רביב אחרי האסון במכינה הקדם צבאית,וענין השופל והמחבל.לא הייתה רוצה,שהוא ינהיג אותך!ביבי אף פעם לא היה ראש הממשלה של כולם("יש שווים,ויש שווים פחות").נתניהו הוא אדם אכזרי ונקמן.וחבל שהוא היה חלק מהחיים הציבוריים בישראל.בשורה תחתונה,ביבי עשה יותר נזק מתועלת

 4. ארצות הברית היא האיום מספר 1 על רוסיה

  כדאי לרוסים לבנות רשת דומה לGoogle ,ו YouTube.שתפעל במערכות החינוך הרוסיות(בעיקר אוניברסיטאות).שנכון שאולי הם לא יעקפו את המערכות האמריקאיות(אבל אולי כן,ובכל מקרה.צריך שתהיה אפשרות נוספת.גם מן ההיבט של תחרותיות.וכלכלה בריאה).אפשר שיאנדקס ,רוסטלקום או קרספרסקי,היו חלק מזה.אבל אולי חברה אחרת או ,חברה חדשה.זה צריך להיבדק בהקשר של מונופולים ותחרותיות .ארצות הברית מחבבת את ישראל(יש שם אנשים דתיים,שישראל מענינת אותם).צריך לשים לב,שישראל לא נכנסת למשחקים שגדולים עלנו.ברגע שתהייה לישראל ממשלה מתפקדת,ונתניהו לא יהיה בפוליטיקה.אז אולי ,ההנהגה בישראל תדאג לאזרחים,לא תעסוק בשטויות

 5. מנסור עבאס,בדיחה שיצאה משליטה

  אפשר לומר שהקרירה של מנסור עבאס נגמרה.לא רק כי ביבי שקרן(איך הוא יקיים את מה שהבטיח לו,עם אין תקציב?)איך הוא יעבוד עם ביבי,אחרי "חוק הלאום"הדוחה הזה? גם כך ביבי יגיד לו"תעביר לי חוק צרפתי",ואחרי שעבאס יעביר "חוק צרפתי".ביבי ימשיך לשקר למנסור עבאס.אז הם זרמו איתו בקשר למבקר המדינה הכי כושל בהיסטוריה.משהוא יצא מזה לערבים בישראל?

 6. zurse@walla.com'zurse

  לפיד חייב להסכים??? אתה אידיוט??
  זו לא פרשנות זה קשקוש מוחלט . הבלוגר שמתיימר להיות פרשן ניטרלי ואפ' כותב מאמרים מופלצים בהארץ, יכול לדעת שבנט וסער מהווים לשון מאזניים לכלום ולכן אין להם שום כוח פוליטי להשיג אפ' קצה משו שהבלוגר מצביע עליו ואם הדרוקס באמת חושב שזו אופציה אז הוא אידיוט גמור כשהוא מאמין (ובהתעלם מלפיד) שליברמן וגנץ יסכימו למצב כזה. הדרך היחידה להביא קץ לשלטון נתניהו זה ששונאיו הפתולוגיים הנבובים דמויי הדרוקס, יפסיקו לטחון במוח שלנו ושל שני הליצנים בנט את סער, שהם על המנדט וחצי שהצליחו לגרד בנס ושבקושי מקנה להם זכות להיות סגני שר בממשלה עם גודל שפוי, מהווים בכלל אופציה להיות ראשי ממשלה. זה בינתיים לא קורה כי מה שמניע את הבלוגר להמשיך ולשמן את הגלגלים המסיעים את הקשקוש הזה ושגדול יותר אפ משנאתו לנתניהו זו קנאה ביאיר לפיד שהתרוממותו מעל לביצה העיתונאית שבה שוקע דרוקר רק מדגישה את אפסותו של האחרון! לפיד הוא היחיד שיש לו כרגע חצי מנדט ציבורי להחליף את נתניהו והגיע הזמן שהדרוקס יתגבר על יצרו, ירד לשוק ויקנה כמה גרמים של שיקול דעה שאולי ישיבו אותו לקצה חיקה של פרשנות שפויה שלא מוטה נפשית אם המצב הנפשי שלו עדיין בר תיקון ויתחיל להסביר למעט אוהדיו שזו האופציה היחידה ואין בילתה!

 7. ביבי לך

  ההפגנות בבלפור צריכות להמשיך.עד שיחזרו הלימודים לבתי הספר

 8. תעשיית הרכב,רוסיה במקרה בוחן

  ראשית תעשיית הרכב ברוסיה היא מעסיק גדול.וזו תעשיה שגם מניבה רווחים(אבל לא תמיד).רוב היצרנים ברוסיה הם של מותגים זרים.כדי שיצמח מותג רכב רוסי,נראה שצריך שתצמח יוזמה מקומית(לא ממשלתית).שתחליט,שהם מיצרים את הרכב האמין,הבטיחותי,והמשתלם בעולם.כהצהרת כוונות,וכתפיסת עולם.כבוצה עיסקית כזו גם צריכה להציע,תוכניות מימון.וגם כדאי שהייה לה בנק וחברת ביטוח .יש ניצנים של יוזמות כאלו ברוסיה.לדוגמה ,בענף האופנועים.גם יוזמה כמו רכב השרד הנשיאותי החדש(שאומנם זו יוזמה ממשלתית).אבל הדגש על איכות ובטיחות,הוא סימן חיובי

 9. שאלה לרביב

  האם אתה מכיר את השיר,של שלומי שבן:האזרח ה-1?

 10. המבחן של ג'ו ביידן

  התוכנית השאפתנית של הנשיא ביידן(להשקיע טריליונים בתשתית,ולהעלות מיסים לעשירים).היא נכונה וחכמה(היה צריך לעשות את זה מזמן).המבחן הוא בביצוע (זה יעבור בקונגרס?).הביקורת מצד השתדלנים,"ביידן קומוניסט".מצידו של ביידן:"הרוסים לא קיימים מבחינתי".אם יהייה שיפור ביחסי החוץ של ארצות הברית,אז רק אם תהייה התקדמות בפיתוח של המדינה.וצמיחה כלכלית בארצות הברית.אשר לרוסים?הרוסים פועלים בחוכמה.פוטין הוא אחד המנהיגים הכי חכמים,והכי משפיעים בהיסטוריה הרוסית

 11. על "פרויקטים גדולים מהחיים"(תעלת אירואסיה,למול תעלת הימים)

  אם נבחן מיזם כמו תעלת אירואסיה(בין הים הכספי לים אזוב).מדובר בתעלה (שצריכה להיות רחבה ועמוקה)כדי שתצדיק את עצמה.בנוסף היא צריכה לשמש כמקור מים והשקייה.זה האזור החם והמדברי היחיד ברוסיה.הרעיון הרוסי הוא להתחיל מצפון הים הכספי(שפך הוולגה).כששם המים עוד לא מלוחים.ואז בהתאם לגאוגרפיה,להתקדם עם תאי מים עד ים אזוב.אבל,עם יבחר נתיב יותר דרומי להתחלת התעלה.יהיה צורך,במתקן התפלה שיזין את גופי המים לאורך התעלה.חשמל ממתקן תרמוסולרי(אנרגיה מתחדשת,בהיקפים גדולים.ממתקן סלולרי רגיל.אך יקר בהרבה).מי התמלחת(הפסולת שלא הפכה למי שתיה).תוכל לעבור עיבוד נוסף(לא רק בשביל מלח שולחני).אלה לדשנים ומינרלים בעלי ערך כלכלי.מכאן יוצא ,התעלה משמשת קודם כל להשקיה(והעשרת באקוויפר).ואחר כך לתיירות,וכערך מוסף,לתחבורה.אם אלו השיקולים.אזי הכדאיות של הפרויקט,תבחן באופן שונה.וזה לא יוגדר "כפיל לבן",בסיגנון"הפרויקטים הגדולים של הקומוניזים".אשר לעולם האגו והפנטזיה"תעלת הימים","התחליף הישראלי,לתעלת סואץ".או תעלת הימים הירדנית בערבה.תעלת אירואסיה,היא פרויקט שיכול להתממש.אבל,הצלחתו צריכה להיות הפתעה לטובה(ולא אכזבה).מדובר יותר בפרויקט אסטרטגי.מאשר כלכלי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.