האם נתניהו התניע את העימות מסיבות פוליטיות? תיק הראיות

עדי ההגנה החזקים ביותר הם בכירי כחול לבן. שר הביטחון גנץ אמר את זה בפומבי. עוד שלושה בכירים אחרים לפחות אמרו את זה בשיחות סגורות. נתניהו לא פתח בזה מסיבות פוליטיות. ההיפך. הוא היה גורם ממתן. תיק ההגנה כולל את החלטת ראש הממשלה לא לאפשר עליית יהודים להר הבית, לשנות את תוואי מצעד הדגלים ולפנות לביהמ"ש העליון כדי לדחות את ההכרעה סביב פינוי הפלשתינים משייח ג'ראח. עוד עד הגנה מפתיע יהיה, כנראה, מנסור עבאס. עבאס דיבר עם נתניהו סביב הורדת המתפללים הפלשתינאים ממכוניותיהם בכביש מספר 1, אקט גאוני, עבור מי שרצה להצית את. נתניהו הופתע, טען שידו לא במעל ופעל (לכאורה) מידית כדי לשנות את החלטת המשטרה.
בשנת 1980 החלו שריפות בבסיס חיל האוויר תל נוף. תקופה ארוכה לא הצליחו החוקרים למצוא מי גורם לשריפות, שלמרבה המזל כובו ביעילות על ידי מפקד אגף כיבוי אש בבסיס. האם ייתכן שנתניהו דומה לאותו מפקד? קודם מצית את האש ואז רץ ביעילות לכבות אותה?
"קיבלתי ערב הבחירות הצעה שלא אפרט, שהייתה מבעירה את כל המזרח התיכון" סיפר נתניהו ביוזמתו לפני בחירות 2020 "והייתה מביאה לי את הבחירות. דחיתי אותה.". ההצעה היא לאפשר תפילת יהודים על הר הבית והמציע הוא איתמר בן גביר. כמה רקוב צריך להיות הלב של ראש ממשלה שמתרברב בכלל שנמנע מהבערת המזרח התיכון? כמה נכלולי צריך להיות הראש שלו כדי לקשור בין הבערת המזרח התיכון לניצחון בבחירות?
האם לא הגיוני לחשוב שמישהו, שזה מצב התודעה שלו, יישאר בכוונה אדיש להתרעות שהלכו והתגברו לקראת יום ירושלים? אמ"ן טען בתדרוך יוצא דופן שהצבא העביר התרעות במשך חודש שלם, שהמצב נפיץ, שצריך רק גפרור, הרמטכ"ל ביטל ביקור חשוב בארה"ב והצבא התחנן למשטרה שתבטל את מצעד הדגלים. נתניהו עמד מהצד. זו לא החלטה קלה לבטל מצעד שמתקיים עשרות בשנים. מצד שני, לא היה קורה כלום אם היו מזיזים את יום ירושלים יומיים קדימה או אחורה, שלא יתמזג בדיוק עם היום החשוב לעולים למסגדי אל אקצה. מסיבה לא ברורה המשטרה חסמה את המדרגות של שער שכם, באופן שהתסיס את האווירה במקום. עד היום לא נמסר הסבר לצעד השנוי במחלוקת. אפשר להניח שנתניהו לא היה מעורב בזה, אבל כמה זמן עבר מהרגע שהמהומה קמה ועד שהתלונות זרמו ללשכתו? אחרי שזרמו, למה לא התערב?
באוקטובר 2015 נתניהו החליט בצעד חריג לא לאפשר עליית ח"כים יהודים להר הבית. למה לא עשה שימוש בצעד דומה כלפי איתמר בן גביר, שהחליט למקם את לשכתו בשייח ג'ראח, בצעד שכל כולו ניסיון להבעיר אש. נתניהו הרי מודע כוונותיו של בן גביר, כפי שהוא עצמו מפרש אותן. למה אפשר את הצעד המתסיס הזה?
שרי הקבינט שהתכנסו ביום שני, 10.5, ידעו שהחמאס עומד לשגר טילים לירושלים. הציבור לא ידע. נאמר לשרים שאסור לעדכן את הציבור בגלל חיסיון מקורות. אלפי אנשים רוקדים במצעד הדגלים, עוד שנייה יורים לעברם טילים ואנחנו שומרים על חיסיון מקורות. ובכן, אם המקורות כל כך חשובים איך 4 ימים לאחר מכן, ראש אמ"ן יכול היה להגיד לכתבים שהוא העביר התרעה לדרג המדיני על הירי כלפי ירושלים? אולי אם נתניהו היה מעדכן בפומבי שאנחנו יודעים שעומד לבוא ירי על ירושלים, המבצע היה יכול להיראות אחרת? מיד אחרי השיגור התראיין בן גביר ברדיו "קול ברמה". ״אם נתניהו לא יעשה חשבון פוליטי וישכיל ללכת על מבצע צבאי, אני מעריך שרעמ והמשותפת לא ייכנסו לממשלה ותהיה הזדמנות להקמת ממשלת ימין אמיתית״.
אריאל שרון בטח לא חשב ב 28.9.00 שעלייתו להר הבית תצית אינתיפאדה נוראית. מצד שני, לא יכול להיות שהוא לא לקח בחשבון שיש סיכוי שתתחיל תבערה מסוימת. שרון יצא המרוויח הגדול מהאלימות ההיא. רק דרכה הוא יכול היה להסתנן ללשכת ראש הממשלה. עצימת העיניים המוזרה של נתניהו, כשהאש התחילה לבעור, עשויה להציל אותו פוליטית, בחסות הטמטום והפחדנות של כמה פוליטיקאים, שמבינים את כל זה ולא פועלים בהתאם.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

21 thoughts on “האם נתניהו התניע את העימות מסיבות פוליטיות? תיק הראיות

 1. shuli_k@netvision.net.il'שולי

  יוסי לב מפקד כיבוי אש בבסיס, היה ככ משכנע שאף אחד לא העלה בדעתו שהוא הפירומן

 2. kobi446@yahoo.com'קובי

  כלומר, זה לא החמאס שהבעיר את השטח בדחיפה מצד איראן וכתגובה לביטול הבחירות ברשות על ידי אבו מאזן, אלא נתניהו הוא זה שהוביל את הערבים לחולל מהומות, ואת החמאס לירות לכאן טילים.

 3. זה כן אשמת נתניהו,כי ישראל הוזנחה

  אם ישראל היתה מדינה מתוקנת.אז כל גורמי הפשיעה האלה.שברגע של מתיחות פוליטית, הפכו לטרוריסטים.לא היו מסתובבים חופשי.אכשיו,נתניהו החליש את המשטרה.ולא בנה והרחיב את בתי הכלא(זה שלא העבירו תקציב,ואין מימון לנושאי רווחה,ושיקום וכליאה של עברינים).זו אשמת נתניהו.כלכלת העולם תשתקם מהר,נכון שלארצות הברית יש חובות וגרעונות ששוחקים את הכוח שלה.אבל ארצות הברית מיצרת דברים מתקדמים(תעשיה אווירית,וביטחונית).שמאפשרת הרבה אופציות לפיתוח עתידי.סין תצמח כמה שהמפלגה הקומוניסטית תחליט(בסין לא הכל שקוף,וליעדים מגיעים שם בכל מחיר).לרוסיה תוכניות פיתוח ומחקר מאוד שאפתניות(תעשיה ביטחונית,חלל ,ותעשיה אוירית).גם פיתוח של הקוטב וסיביר והמזרח הרחוק של רוסיה.מקודמים באופן אינטנסיבי,בחסות החברות הממשלתיות של מוסקבה.אירופה זוכה להשקעות ענק מצד רוסיה סין וארצות הברית.בישראל המצב לא בדיוק כזה,כי יש מערכת בחירות אחת אחרי השניה.ואין תקציב כבר שנתיים

 4. לקחי הקורונה,הציוד הרפואי.בארצות הברית,סין ,רוסיה ,וישראל

  בכל הקשור לציוד רפואי.ארצות הברית היא המוביל הטכנולוגי.וסין ביצור ובגדול היצוא.בכמה תחומים ישראל צריכה להיות עצמאית(רבות דובר על מטושים ומסכות).ענין חשוב נוסף הוא מכונות הנשמה(ואלקטרוניקה רפואית בכלל).נראה שברוסיה,בנושא זה (אם אני מבין אותם נכון).יבנו חברה(אולי אחד הבנקים הממשלתיים הקטנים יהפוך לחברה לרכש ציוד רפואי).אולי עוד חברה בת של גזפרום.חברה זו לא בהכרך תיצור ציוד(אבל אם אין תחליף יבוא,אז יבנה מפעל מקומי).בישראל אפשר שחברה כמו שראל,תעדיף את תוצרת הארץ(ברגולציה או בחקיקה)

 5. חנן ש

  שתי מילים שבחר דרוקר: טמטום ופחדנות. והנה עוד אחת: ונבזות. נבזות הביאה למדינה את החוצפה של חלק קטן להתנכל לאושיות המדינה הציונית והחופשית מדת שהקימו החלוצים. הנוכלות הצליחה לנבזים. והם היו לרוב עם שותפיהם. והיטו אותם לכיוונם, בזכות אותו טמטום של הרוב, ופחדנות העסקנים. ועסקנים פחדנים הם לא רק בימין, היו רבים מדיי במערך ובעבודה. הם אלה שחירבו אותה ואת השמאל כולו, כשמרב מיכאלי הייתה עדיין עלמה צעירה ונאווה במחוזות הבידור. עכשיו אנחנו חוזים במה שהוא בלתי נמנע: מיטוט הימין והמשיחיות הבדויה. לפיד הוא הנער הקטן הנוהג בחיות הבר. המוכנות שלו להיות מספר שתיים. זה הערך הגדול שלו. חובבי האומנות מחכים למלחין הגאוני שיכתוב את האופרה הגרנדיוזית. הסיפור כבר קורה.

 6. על סמלים לאומיים והנצחה,דוגמאות מהעולם

  לטעמי,יש מן החוצפה.שגורמים עוינים לרוסיה בארצות הברית.משווים בין ברית המועצות ,לגרמניה הנאצית.אז נכון שיש דברים דומים לרוסיה ,בצרפת או גרמניה.וגם בסין או יפן.אבל לכל מדינה יש את האופי שלה והמסורת שלה. האם שמעון פרס צריך להיות יותר מונצח ממשה שרת? האם אהוד אולמרט הוא יותר שנוי במחלוקת מאריאל שרון? אז יש רחוב על שם זה,ומרכז מחקר על שם אחר.אופיה היהודי של ישראל הוא פחות בקטע של פסלים.אבל חומר ארכיוני,כתובים ,וידאו תצלומים.חייבים להשמר!פולחן אישיות לא הייה בישראל(אפילו היהדות חצויה בין עדות,מנהיגם "קדושים"לא היו כאן.ולדעתי גם לא צרכים להיות כאן)

 7. על עסקים ברוסיה

  אם נקח לדוגמה את סנק פטרסבורג.בעידן פוטין הממשל הרוסי מאוד קידם את אזור לנינגרד.(כביש טבעת,גורד השחקים הגבוה באירופה,איצטדיון אולמפי ועוד ועוד).הממשל הרוסי,רוצה תוצאות(ומהר).איזור שפך הניבה הוא למעשה,אדמת ביצות(מה שמסבך את הבניה,ומייקר אותה).ממשל העיר סנק פטרסברג,כנראה לא מושפע בכסף.ואז יזמים נקלעים לקשיים,ולא עומדים במה שסוכם.נכנסים להליך של פשרה,או פשיטת רגל.אחד הבנקים הממשלתיים מחלץ את הפרויקט.מאחר וזה מרכז הסטורי ותרבותי,וגם כלכלי חשוב ברוסיה.ורוצים לתת לעיר מראה מרשים(שנחאי,וניו יורק כמודל).לכן מראש יש לייסד חברה("מרכז הסחר הבן לאומי בים הבלטי",כדוגמה).בנק ממשלתי גדול,וקבוצת משקיעים,ביחד עם עיריית סנק פטרסבורג.יבנו קבוצת גורדי שחקים ברובע עסקים יחודי(בנוסף לשטחים ירוקים,ופתרונות תחבורה).וכך יגיעו לתוצאה מהירה,וטובה

 8. מודל הצמיחה הסיני,האם הוא אפשרי בישראל?

  בסין מחליטים לצמוח בכל מחיר.אם לדוגמה יש עיר נידחת במערב סין,מכניסים אותה למיזם דרך המשי החדשה.פותחים שם מוסדות מחקר צבאיים ואזרחיים,בונים שם אוניברסיטאות .וחברות שיביאו לידי ביטוי את המחקר ופיתוח,ויממשו את הפטנטים.למה סין יכולה לעשות את זה? כי היא חזקה פיננסית.יש לה הרבה זהב.והרבה מטבע זר.וישראל אולי מחזיקה בדולרים,אבל תקציב אין לה.חובות דווקא יש לישראל.אז דולרים הופכים אותה לתלויה בארצות הברית,אבל לא לכלכלה חשובה או חזקה.בישראל לא יבנו מוסדות מחקר בקרית שמונה,או באילת.ובטח שלא בטבריה.איך צחי הנגבי אומר:"הפריפריה לא חשובה,המרכז כן"

 9. על ההבדלים בין הנשק הרוסי האמריקאי והצרפתי

  הגישה הרוסית במערכות נשק,היא התחשבות מקסימלית בלוחם/טייס,המחיר אטרקטיבי.אבל אורך החיים של המוצר יותר קצר.ויותר עבודה בתחזוקה(מטוס חלומי לטייס,סיוט למוסך).הגישה האמריקאית היא ,מוצר ברמה גבוהה מאוד,מחיר גבוה.יעילות מקסימלית.ופוליטזציה/מונופול על הספקת הנשק.הגישה הצרפתית היא:מוצר ברמה גבוה,מחיר יקר בטירוף.אבל נכונות צרפתית,לבקשות שונות ומשונות בכל מני אפיקים.אני לא מומחה צבאי,ואולי מה שאני אומר הוא קלישאה.אבל זה הרושם שלי.בכלל עדיף שכל רוכש יתיחס למוצר הבטחוני כטויוטה,וישביח וישתפר.לפי צרכי הצבא והמדינה

 10. גישת הפסיב אגרסיב של מדינת ישראל,מתאימה למאפיה.ולא למדינה

  מצד אחד במשך שנים מתבצעת פשיעה אלימות וסחר לא חוקי בנשק.מהצד השני,זכויות אדם לא תמיד נשמרות(אלימות שוטרים,חוסר שיוויון בזכויות ).תוסיף לזה פוליטקאים צעקנים וגסי רוח.בקיצור ישראל זה לא בית לעם היהודי,או לאף אחד אחר.ישראל זה גטו

 11. ישראל היא מדינת עולם שלישי,מדינה נקמנית ועלובה

  ישראל מתייחסת לאזרחים שלה כמו זבל("לא טוב לך תרד מהארץ").מצד שני ישראל מתחנפת לעסקנים בעלי הון,משפיעני רשת ,אנשי דת רבי עוצמה ועוד ועוד,בכבוד מופלג ומביך.ישראל היא מדינת עולם שלישי,בלי כבוד לעצמה או לעם שלה.איך אומרים בברזיל"מה יגידו האנגלים"

 12. לא רוצה שבנט הייה ראש ממשלה,בכלל עדיף בלי בנט בפוליטיקה

  אם בנט לא מנצל את ההזדמנות שלפיד נותן לו,אז הוא באמת אידיוט.אפילו גנץ(השקרן וציני )ראוי פי אלף מבנט

 13. האסטרטגיה הרוסית

  נראה שהתוכניות האסטרטגיות של רוסיה הם:
  להגדיל את היצוא הביטחוני(השאיפה היא תמיד להיות מספר 1).
  להרחיב את מספר המדינות שסוחרות עם רוסיה.ולהיכנס לשווקים חדשים.
  להרחיב את סוג השרותים והמוצרים שרוסיה מייצאת.
  להרחיב את שיתופי הפעולה ,הכלכליים ותרבותיים בעולם.
  נראה שסודות מסחריים,ורעיונות דיפלומטיים היו בערפל מכוון.
  אפשר שמסמך רשמי שמדבר על אפריקה או ברזיל.הוא בעצם דיון על ארצות הברית.אם המתחרים של רוסיה יגרמו למשבר דיפלומטי ובטחוני לרוסיה.יבחנו דרכים לנצל מצבים אלו לטובת רוסיה.הרוסים השקיעו במחקר ופיתוח.הם מציעים מחירים טובים.ולכן הם יעבדו קשה כדי להצליח. המטרה היא לא להפוך לברית המועצות.או לכבוש את מזרח אירופה(אבל אם לא תהייה להם ברירה,זה מה שהם יעשו).המטרה להיות כלכלה כמה שיותר חזקה(אם לא במקום הראשון,אז שלישי).ולתת לאזרחי רוסיה שרות כמה שיותר טוב

 14. רוסיה מאוד כועסת על ארצות הברית

  ביידן רוצה לפגוש את פוטין, בסדר.אבל הרוסים מאוד כועסים על ארצות הברית.כי נכון שאמריקה לא הצליחה לסכסך בין רוסיה לסין.אבל בכל הקשור לאירופה,יש לארצות הברית השגים.אז מבחינת הרוסים אפשר לשמוע מה שהאמריקאים אומרים.אבל אמון או שותפות הם לא רואים שם:"אין לאמריקאים נשמה,הסתכלנו להם בעניים.היו שם רק דולרים".ארצות הברית רוצה לקדם עסקה כזו או אחרת?אפשר לשקול את זה.אבל אין לרוסים אמון בהם

 15. אל תשתפו פעולה עם "ההצהרות המיוחדות "של בנט

  בנט תודיע עם אתה הולך להיות ראש ממשלה.או שאתה נשאר אפס.מה הבנט הזה אוכל לנו את הראש?

 16. ההזדמנות שבלרוס וטורקמינסטן נותנות לרוסיה

  לכאורה טורקמניסטן ובלרוס רק לוקחות מרוסיה(טורקמניסטן רוצה מחיר גבוה לגז,ובלרוס רוצה מחיר נמוך לגז).אני לא יכנס ליתרונות הדיפלומטיים שלהם.במדינות אלו מעורבות ממשלתית חזקה בכלכלה.עם גזפרום תבנה קבוצת עבודה(חברה בת לדוגמה).שתתכנן טורבינת רוח(מהנדסים מהתעשיה האווירית ).יבנה מפעל(אפילו אזור תעשיה שלם) בבלרוס.בתחילה יהיה מוצר אמין שעובד,ואחר כך דגמים משופרים.כך גם בכל הקשור לפנלים סולריים(אפשר להעזר במהנדסים מתעשיית החלל הרוסית).בטורקמניסטן אפשר לפתח את נושא האנרגיה התרמו סולרית(אנשי תוכנה יתכננו את כיוון המראות באופן אידיאלי). גם במקרה זה אפשר לייסד חברה בשותפות גזפרום וממשלת טורקמניסטן. נראה שהחברות הרוסיות לא פעולות ממניעים אידיאולוגיים ,אלה אסטרטגיים.כלומר פעילות בכל ענפי האנרגיה.גם הוותיקים וגם החדשים

 17. אירן היא לא מדינה חשובה

  אירן היא מדינה עלובה.שהכלכלה שלה ,ומדיניות החוץ שלה .מקבלת תיבול חריף של אירגוני טרור, ופשיעה.עלק "מדינה דתית",אירן היא אחת המושחתות חברתית ,ותרבותית.המדינות בעלות החשיבות האסטרטגית והכלכלית הם:מצרים,לא בגלל הנילוס.בגלל תעלת סואץ.
  וטורקיה,שהיא מדינה בעלת תעשיה חזקה,צבא חזק .וכלכלה גדולה.האירנים הם די מטומטמים,ולכן מבחינת סין וארצות הברית.הם יכולים להיות כסף קל

 18. הדרכים שבהם הנשיא ביידן יגיע לגיל 120,צלול(וסליחה זה גם קצת מגעיל)

  קודם כל צריכה יומית של ויטמינים(כמו D ו B12,בנוסף למינרלים).אחת לחצי שנה עד שנה,ניקוז של דם,וקבלה של תרומת דם מתורם, צעיר ובריא במיוחד.פעם או פעמים בשבוע תא לחץ עם חמצן טהור.השתלות צואה,לפי הצורך(גלולה עם תמצית חיידקים מועילים במיוחד)

 19. על הכלכלה הרוסית

  במידה ויבנה הסכר ההדרו אלקטרי הגדול ברוסיה (במפגש המנהרות טונגוסקה ויניסי).נשקלות האופציות הבאות לניצול החשמל:
  העברת החשמל בזרם ישיר למרכזי התעשיה באורל.
  הפקת אלומיום ומתכות אחרות.
  מתחם ענק ליצור ומחזור דלק גרעיני.
  מפעל ענק ליצור יהלומים סנתטיים.
  הפקת מימן,יצוא ליפן סין וגרמניה.
  מיפעל ענק ללכידת מתאן=גז טבעי מהאוויר.
  מתחם ענק לפרוק אשפה גולמית.ויצור דלקים,דשנים,וחומרי בניה.
  מפעל ענק ליצור נייר וקרטון .
  ואזור תעשיה,שיממש את כל האופציות האלו

 20. על יחסי ישראל ורוסיה

  רוסיה מתיחסת באופן מכובד לישראל.אבל קשה לומר שיש קשרים חזקים בין המדינות.כדאי להזכיר לרוסיה יש כוח דיפלומטי ופיננסי מאוד חזק.ואם קשרים חזקים עם ישראל היו חשובים לה.אז היא היתה פועלת לקדם אותם(גם אם לא הכל היה יוצא לפועל,לפחות היתה הצהרת נכונות לקשרים טובים יותר).
  מספר פרויקטים שרוסיה יכלה להציע(היא המדינה היותר חזקה.לכן היא צריכה להציע).
  ישראל תבנה מתקן התפלה ,לעיר נובו רוסיסק(עיר נמל בים השחור).
  רוסיה תשתתף בבנית רכבת לאילת.
  צינור ליבוא ויצוא גז דרך הים התיכון,ועד הצנרת בטורקיה.
  מפעל לחיסונים.
  שותפות בפיתוח הקריה למחקר גרעיני.
  מכון מחקר משותף לאוניברסיטת אריאל,ואוניברסיטת ולווגרד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.