מי שכנע את יהודה ויינשטיין לשבור שתיקה של 11 שנה

| 30 באוגוסט 2021

דבר חכם עשה היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין. הוא שתק 11 שנה. ב 6 השנים בהן כיהן, ויינשטיין לא התראיין מעולם. ויינשטיין הוא מתחרה קשוח על תואר היועץ המשפטי לממשלה הגרוע בתולדות המדינה (רק יוסף חריש ז"ל, כנראה, מנצח אותו). עדיף שישתוק. אלא שהשתיקה הארוכה באה לקיצה עכשיו. ויינשטיין מפרסם, מסתבר, ספר ולכבודו הוא התראיין ב"ידיעות אחרונות".

במאי 2019 צייץ יאיר נתניהו מידע מסעיר. "אני אגלה לך סקופ", כתב נתניהו ג'וניור למו"ל "הארץ" על בחירתו של ויינשטיין ליועץ המשפטי לממשלה "זאת הייתה דרישה קואליציוניות הכי חשובה שלו (של ליברמן – ר.ד.) ב 2009. לא הייתה לו (לאביו, בנימין נתניהו- ר.ד.) ברירה". לכאורה, העסקה המסריחה בתולדות המדינה. נתניהו ידאג למינוי ויינשטיין, ליברמן ייתן לו ממשלה, ויינשטיין יסגור את תיק ליברמן ("ישראל ביתנו" צייצו בתגובה שיאיר נתניהו זקוק לפסיכיאטר).

בראיון ל"ידיעות" גולל ויינשטיין, לראשונה און רקורד את גרסתו: "נתתי לזמן להימשך, האחריות היא שלי ועל כך אני מצר ומתחרט". קשה לקנות את זה. כשנכנס ויינשטיין לתפקידו זה היה אחרי שקודמו, מני מזוז, כבר ניסה להשלים את הטיפול בתיק. הייתה חוות דעת מוכנה בעניין. ויינשטיין טוען שאותה חוות דעת הייתה מלאה בחורים, ייתכן, רק זה לא מסביר למה אפילו לא התחיל לעסוק בתיק הכי חשוב שהיה על שולחנו במשך כמעט חצי שנה אחרי שנכנס לתפקידו ולמה לקח לו כמעט 3 שנים מאז שנכנס לתפקיד ועד שקיבל החלטה.

בקשר לנסיבות מינויו לתפקיד, הגרסה של ויינשטיין עוד יותר מוזרה. שר המשפטים דאז, יעקב נאמן ז"ל, הוא מי שהוביל את המהלך של מינוי ויינשטיין. "יעקב לא הכיר אותי באופן אישי", אמר ויינשטיין "יעקב וביבי היו קרובים מאוד, אני מוכן להסתכן בסברה כי נתניהו תרם תרומה מסוימת לרצונו של שר המשפטים לראות אותי מכהן". סברה? ויינשטיין סיפר בראיון על מאות פגישות אישיות נעימות וארוכות עם נתניהו במשך שש שנים והוא עדיין לא יודע אם נתניהו עמד מאחורי המינוי? קשה להאמין. וליברמן? יכול להיות שנתניהו רצה כי ליברמן דרש? ב"ידיעות" לא שאלו משום מה על הציוץ של יאיר נתניהו.

יש גם משמעות אקטואלית לראיון בכל הקשור לויכוח סביב תוכניתו של שר המשפטים, גדעון סער, לפצל את תפקיד היועץ המשפטי לממשלה. ויינשטיין העיד על עצמו שאם היו ראיות נגד בנימין נתניהו, לא היה מהסס להורות על פתיחה בחקירה. המציאות – מעשה שטן – לא מסתדרת עם האמירות הללו. על פרשת ביבי טורס אומר ויינשטיין את הדבר המדהים הבא "הפרשה הגיעה אליי בשנת 2013 ממבקר המדינה". זה שקר. הפרשה הגיעה לויינשטיין עם פרסומה במרץ 2011, אלא שויינשטיין סרב לגעת בה ואפשר למבקר המדינה לטפל בה, למרות שלמשרד המבקר לא היו כלים מתאימים לעסוק בפרשה שרוב מכריע של שחקניה (אנשי הון למיניהם) לא חייב לבוא בכלל למשרדי מבקר המדינה. אולי הפגישות הנעימות עם נתניהו והעובדה שהוא "סבר" כי בלעדיו לא היה מתמנה לתפקיד חייו, קצת שיבשו את שיקול דעתו של היועץ?

ויינשטיין דיבר בראיון על הטעות שעשה אהוד אולמרט, כשבחר להתפטר לפני הגשת כתב אישום. "עשית שגיאה חמורה", סיפר ויינשטיין שאמר לאולמרט בזמן אמת "אם היה מחסום בינך לבין הגשת כתב אישום, עזרת עכשיו בהסרתו". ויינשטיין מתנגד לפיצול תפקיד היועץ המשפטי לממשלה. הוא לא מבין למה הפוליטיקאים דורשים את זה. היועץ הוא זה שהרבה פעמים מונע הגשת כתב אישום נגדם – "לו אני פוליטיקאי, הייתי מחרף את נפשי כדי למנוע את הפיצול המדובר".

קשה אפילו לענות לטיעון כל כך גרוע. אנחנו אמורים להתנגד לפיצול כדי שחלילה לא יוגשו כתבי אישום נגד פוליטיקאים? רק אם היועץ המשפטי לממשלה ימשיך להחזיק בסמכויות התובע הכללי, יש סיכוי לפוליטיקאים כמו ליברמן לחמוק מכתב אישום?

אמרו מעתה – אם ויינשטיין מתנגד לפיצול תפקיד היועהמ"ש, המסקנה היא אחת – הפיצול הוא טוב.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.