לאיזו עסקה ביבי היה אמור להסכים

| 9 באוגוסט 2021

הסימנים הולכים ומצטברים. בעבר הקרוב יו"ר הליכוד פשוט הכתיב מי יהיה הנציג של המפלגה בוועדה לבחירת שופטים. הפעם נאלץ לאפשר הצבעה חשאית. המועמדת בה תמך מאחורי הקלעים הובסה בהצבעה לח"כית לא ממש פופולרית בסיעת הליכוד, אורלי לוי אבקסיס וכשזו הגיעה כנציגת הליכוד להצבעה חשאית מול כלל חברי הכנסת, היא הפסידה לנציג מפלגה של 6 מנדטים.

שותפיו של נתניהו לבלוק הימין לא היססו לצאת בהודעת גינוי משותפת על הניסיון הפתטי של יו"ר האופוזיציה להוציא הודעת ברכה ללינוי אשרם, שעה לפני האחרים. 'בכירים בליכוד' מצוטטים אנונימית שוב ושוב בהודעות ביקורת על היו"ר, לא פעם הם מאשימים אותו – מאחורי מסך חשאיות, כמובן – באובדן השלטון.

במקביל, ניר ברקת נערך באופן הכי פומבי להתמודדות על ראשות הליכוד. לא, לא נגד נתניהו, הוא מדגיש, אבל כל אידיוט מבין שזה לא נגד נתניהו כל עוד נתניהו חזק. המתמודד השני, ישראל כץ, ממשיך למצב את עצמו כדמות שסובלת מהפרעה של שגעון גדלות, הפעם ההצהרות הבומבסטיות על גדולתו כוללות גם יותר מקריאת תיגר על ראש הממשלה לשעבר. הלהיטים העכשווים שלו הם – אני הייתי מקים ממשלה בסיבוב הזה, ביבי בכלל לא היה מעורב בכלכלה והלהיט הגדול מכולם – ביבי רק לקח קרדיט, טוב, זה ביבי.
הסימנים הולכים ומצטברים לקראת מסקנה חדה – מעמדו של נתניהו בליכוד חזק ובלתי מעורער. ביבי הוא מלך הליכוד ומי שחושב אחרת, לא מכיר את מתפקדי המפלגה.  אלו מביניהם שהיו ביקורתיים על נתניהו כבר עזבו עם יעלון, כחלון, סער או סתם נטשו. מי שנשאר – באחוזים גבוהים מאוד – הוא יותר ביביסט מליכודניק. בדיקות שנערכו בקרב מתפקדי ליכוד גילו שנתניהו יביס כל מועמד שיבוא  מולו. אז כן, אם זהות היו"ר הייתה נקבעת בהצבעה חשאית בסיעת הליכוד,  ייתכן שמצבו של נתניהו היה מורכב. בקרב 'הבכירים', שאינם ביביסטים, מצבו בוודאי לא טוב, אבל את זהות היו"ר בליכוד קובעים המתפקדים ובקרב המתפקדים נתניהו הוא שליט ללא עוררין.

כשגדעון סער הציב את מועמדותו מול נתניהו, משה כחלון חשב שזו טעות גדולה. מה אצה לו הדרך, למה אין לו סבלנות, ממילא ביבי גמור, תוך שנה הוא לא יהיה בפוליטיקה ואז סער ייקח את הליכוד בהליכה.
סער הכיר את התיזה הכחלונית, אבל הייתה לו תשובה חדה. כחלון וחבריו לא מבינים. אין יום שאחרי נתניהו בליכוד. נתניהו לא יפרוש. גם אם יפסיד,  גם אם יילך לאופוזיציה,  הוא יישאר. הוא יכול להישאר בראשות הליכוד עוד חמש ועשר שנים. עד מתי אני אחכה?

כחלון צדק, סער הובס על ידי נתניהו וקיבל רק 27 אחוזי תמיכה. סער צדק יותר. נתניהו לא הלך אחרי ההפסד והוא לא עושה שום סימן שיש לו כוונה לעזוב בקרוב. גם בתסריט דמיוני בו כל הבכירים מתאחדים מאחורי מועמד אחד, קשה לראות אותם מנצחים את נתניהו. "הוא יצר שיטה", הסביר לי לאחרונה אחד מהם "שעל כל תזוזה מדף המסרים שלו, הוא דואג שידקרו אותנו מלמטה". על זה לא יהיה לו ויכוח עם נתניהו. הוא תמיד נהג להסביר לשריו, בעדינות שכולה איום לא מרומז. אני חזק בבסיס של הפירמידה, כל מי שביני לבין הבסיס, יימחץ, אם הוא לא יילך בתלם.

הדרך היחידה בה נתניהו יכול לעזוב את הזירה היא עסקה עם מנדלבליט. היו כבר שליחים שהגיעו לסלאח א דין עם הצעות כביכול מטעמו של נתניהו, היועץ סרב להיכנס למו"מ. יש לו שני תנאים: שהשליח יהיה רשמי ושהמו"מ יהיה על השולחן. לגבי התנאי השני אפשר לשער שהיועץ יתפשר. אחרי הכול, גם המו"מ עם נציגיו של נוני מוזס לא נוהל בפומבי ולעורכת דינו לא הייתה שום בעיה להכחיש, כשהיא נשאלה עליו. מן הסתם חושבת שבנושאים האלה מותר לשקר.
אפשר להעריך בזהירות שהקו התחתון של היועץ לגבי עסקה אפשרית עם נתניהו יכלול את המרכיבים הבאים:
הרשעה במרמה והפרת אמונים בתיק טובות ההנאה, תיק 1000. הרשעה במרמה והפרת אמונים בתיק 4000. ירידה מסעיף השוחד ב 4000 וירידה מתיק 2000. אפשר לשער בסבירות לא נמוכה שהיועץ לא יתעקש על מאסר בפועל. הוא כבר אמר בשיחות  סגורות שאם נתניהו יילך לכלא, זה יהיה ברמה האישית, יום נוראי מבחינתו. גם למוזס הוצעה הקלה בענישה, כל עוד תהיה הודאה בעבירה. מצד שני, היועץ יהיה חייב להתעקש על ענישה של מעל שלושה חודשי מאסר בפועל, שתרוצה בדרך של עבודות שירות, כדי לוודא שנתניהו יורחק מהזירה הפוליטית ל 7 שנים. לכאורה, זה נותן לנתניהו מסלול ירוק חיים פרטיים נוחים. בלי מאסר, בלי סעיף השוחד, בלי להמשיך לנהל משפט ארוך, מביך ויקר, אלא שלפי כל הסימנים – נתניהו לא שם. הוא רוצה בדיוק ההפך. לא אכפת לו מה יהיה בעסקה, כל עוד הוא יכול לחזור להתמודד,  להישאר בזירה, לנסות לכבוש בחזרה את בלפור. כל עוד הוא נמצא שם – ברקת, אדלשטיין, כץ וחבריהם יכולים לאפסן את חלומותיהם.  בנט ולפיד, לעומת זאת,  יכולים להרגיש בנוח. נתניהו ימשיך להדביק אותם ביחד.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.