צ'חצ'חים

מאת  | 10 באוקטובר 2007
 

האספסוף של הצ'חצ'חים

בבחירות 99 שידרתי פינת בחירות אצל רזי ברקאי בגלי צה"ל. הסתובבתי באירועי בחירות וניסיתי להביא צבע. יום שישי אחד אחר הצהריים הלכתי לאירוע ב"קומקום" בתל אביב, אירוע שזכור היטב ממערכת הבחירות ההיא וחרוט אצלי במוח כטראומה לא קטנה.

אהוד ברק הגיע ל"קומקום" כדי לקבל תמיכה של אמנים. הוא שר עם יבגני שפובלוב וכל מיני אמנים הביעו את תמיכתם. אני לא סיקרתי בכלל את מפלגת העבודה. הופקדתי על הליכוד ונתניהו, אבל חשבתי שיהיה שם אחלה צבע. ואכן היה צבע.

בשלב מסוים של האירוע יצאתי מהאולם והשארתי את הטייפ שלי להקליט. למה יצאתי? לא ממש זוכר.אולי כי נאווה ברק הייתה בחוץ ורציתי לנסות לייצר איתה איזשהו קשר (הייתה שיחה. לא נוצר קשר). כשנגמר האירוע הרגשתי שיש לי את הסחורה שרציתי. על הטייפ היו מוקלטים כל מיני אינסרטים צבעוניים. ביום ראשון בבוקר התחלתי לערוך את הפינה. על הדרך, נכנסתי לחדר המערכת של "עושים צהריים". אחת המפיקות אמרה לי שהיא שמעה ברשת ב', שתיקי דיין אמרה באירוע של ברק משהו על אספסוף. הופתעתי. לא שמעתי את זה. היא דיברה, מסתבר, בזמן שהייתי בחוץ. גם לא נראה לי מי יודע מה חשוב. אז תיקי דיין אמרה משהו. אז מה. אמרתי למפיקה – הנה קלטת האירוע. חפשי את זה. זה בטוח פה ונשמיע את זה אצלכם ב – 12, ב"עושים צהריים".

בתשע שידרתי את פינת הבחירות שלי ויצאתי מהתחנה. בעשר נפלו השמיים. רק מקצועית, כמובן. לא צריך להגזים. שלי יחימוביץ פתחה את "הכל דיבורים"ב"נאום האספסוף" של תיקי דיין. מה זה פתחה. פתחה וסגרה. שעתיים שלמות היא הקדישה רק לנושא הזה. ירון דקל, שלא היה באירוע, ליווה את השידור באולפן ונוהלה שם תוכנית, שהצטיירה כמה שעומדלשנות את מהלך הבחירות. ברק התנצל מיידית, עוד במהלך השידורוזרק את דיין לכלבים. בנימין נתניהויצא, לא הרבה לאחר מכן, לשוק הכרמל, כדי למנף את ההצלחה (ונתפס שם במיקרופוני ערוץ 2 עם התבטאות שהרסה הכל).

אני למדתי לקח חשוב. איתי היו באירוע 6 עיתונאים. אני לא יודע כמה מהם שמעו את הדברים אבל, כנראה, שאף אחד מהעיתונאים, או הנוכחים לא חשב שמשהו ממש חשוב נאמר. ביומני הטלוויזיה באותו ערב לא הייתה מילה על העניין וגם לא בעיתוני יום ראשון. כשיחימוביץ' פוצצה את העניין בכזו עוצמה, אני הרגשתי, כנראה לא מעט גם בגלל הפוזיציה האישית שלי, שהיא מגזימה מאוד, שההתבטאות ללא ספק שווה דיווח, בהחלט לגיטימי היה למתוח ביקורת על ברק, שלא הגיב מיידית להתבטאות, אבלתוכנית שלמה?

מאז אני יודע – כל מה שקשור לשד העדתי בזמן בחירות, תכפיל את מה שאתה חושב בעשר. אשכנזי כמוני, כנראה, לעולם לא יידע לאמוד נכון את עוצמת הרגשות, שהשימוש בשד העדתייכול לעורר. מאז בכל קמפיין, אני עוקב בעשר עיניים אחרי כל מי שהולך לכיוון הזה. לא לפספס.

עם אותה רגישות יתר באתי גם לקמפיין של "קדימה". ניסיתי וניסיתי לבדוקאם הנושא עולה באמת, כחלק מהקמפיין או במודעות של הבוחרים. לא מצאתי כלום. לא מזמן כינסנו 32 מתלבטים של "קדימה" לשתי קבוצות מיקוד. באחת מהן ניסיתי לעורר את שאלת המוצא. האם מופז מופלה לרעה? נעניתי בבוז, מזרחי ואשכנזי כאחד. פעם אחת שמעתי קצת הדים לשד ההוא. ישבתי עם בכיר במטה מופז, מישהו שאני מכיר היטב הרבה שנים. אין לי מושג אם הוא אשכנזי או מזרחי (נדמה לי שאשכנזי). הואאמר, להפתעתי,שמופז סובל מיחס גזעני כלפיו, בעיקר בתקשורת. הוא הזכיר ידיעה שהתפרסמה ב"ידיעות אחרונות" ובה צוטט סימור רייך, אחד ממנהיגי יהדות ארה"ב, מביע חשש בנושא האנגלית של מופז. "על לבני לא היו מפרסמים את זה", הוא אמר. בעניין הזה, הקטן, נטיתי להסכים איתו. האנגלית של לבני היא באמת לא משהו ולמרות זאת ממעטים להזכיר את זה. מאוחר יותר ראיתי שסימור רייך התנצל.

התלבטתי קצת מה לעשות עם הדברים של אותו בכיר. כותרת של "בכיר במטה מופז: התקשורת נוהגת בו בגזענות" הייתה יכולה לעשות קצת גלים בביצה. לפני כמה שנים אולי הייתי הולך על זה.הפעם החלטתי שלא. ידעתי שהוא לא מצפה למצוא את דבריו בערוץ 10 ולכן ויתרתי, אם כי הזכרתי את העניין בחטף, באחת הפעמים בהן דיברתי על מופז. לפני יומיים, כשמופז הגאה, שהגיע לכל מה שהגיע באמת בעשר אצבעות, החליט לחמם את האיטריה הקרה הזאת של השד העדתי, נעשה לי קצת חמוץ. אני יודע. זה רק קמפיין בחירות. כל מה שנאמר בו, נאמר תחת הסייג של "טוב לשימוש עד יום הבחירות" ובכל זאת, יש מקומות שמופז, לדעתי, יצטער שהוא הלך אליהם בקמפיין הזה וזה בדיוק יהיה המקום הזה.

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.