איזה פאדיחה

| 19 בספטמבר 2008

אין ספק. פישלנו בגדול. המדגם שלנו, ערוץ 10, נכשל וכך גם המדגמים של ערוצים 2 ו – 1. זה לא היה כשלון נקודתי של ליל בחירות. גם הסקרים בחודש לפני הבחירות נכשלו. הסקרים שלנו ושל "הארץ", הסקרים של "מעריב", הסקרים של "ידיעות". מה קרה? אלוהים יודע. שמעתי את הסוקרים המלומדים והתרשמתי שגם הם עדיין לא יודעים מה קרה. אני אנסה בפוסט הזה להסביר את ההחלטות שלנו.

ההחלטה לבצע סקר ביום הבחירות – הטענה היא שאי אפשר לבצע סקר טלפוני בגופים כמו מפקד חברים של מפלגה. יכול להיות. אני רוצה להזכיר את העבר הקרוב. בנובמבר 2005 התמודד עמיר פרץ נגד שמעון פרס. מפקד החברים של מפלגת העבודה באותה תקופה היה לא פחות בעייתי מזה של "קדימה". ערוצי הטלוויזיה לא ביצעו סקרים בליל הבחירות. תחנות הרדיו כן. איציק כץ חזה עבור רשת ב' בדיוק מרשים את התוצאות. רפי סמית טעה עבור גלי צה"ל בענק וחזה 14% ניצחון לפרס.

כשנתניהו התמודד בפריימריס נגד סילבן שלום בוצע סקר טלפוני.הסקר שנערך ביום הבחירות (נדמה לי ששוב איציק כץ עבור רשת ב') חזה את הניצחון הגדול של נתניהו.

בשנה שעברה התמודדו אהוד ברק ועמי אילון בפריימריס של מפלגת העבודה. בסיבוב הראשון היינו ערוץ הטלוויזיה היחיד שלא ביצע סקר. אמרנו לעצמנו – נפיק לקחים מהכישלון של סקרי פרץ – פרס. שני הערוצים האחרים ביצעו סקרים. שניהם חזו שיהיה סיבוב שני וצדקו. אחד מהם, אם אני לא טועה אותו איציק כץ, טעה עבור ערוץ 2 וניבא ניצחון של אחוזים בודדים לאילון. ערוץ 1 (נדמה לי קמיל פוקס) חזה ניצחון של אחוזים בודדים לברק וצדק.

בסיבוב השני במפלגת העבודה כבר לקחנו סוקר, מנו גבע. כל הערוצים חזו נכון את נצחונו הדחוק של ברק על אילון. המדגמים היו מאוד דומים, פער של אחוז בין אחד לשני. אם אני זוכר נכון, פוקס ניבא עבור ערוץ 1 ממש בול. לאור ההצלחות הללו, החלטנו לבצע סקר ענק בפריימריס ב"קדימה". פוקס ביצע באמצעות חברת "דיאלוג" מספר עצום של טלפונים, 5,000, יותר ממה שעושים, לדעתי, בבחירות כלליות, אבל אלו כבר תירוצים שלא מעניינים איש.

מה יקרה בפעם הבאה? לא יודע. ייתכן שחלק מהסוקרים לא יסכימו לבצע סקר טלפוני ביום בחירות. מינה צמח הצהירה זאת בפומבי. אחרים עשויים להתעקש על EXIT POLLS, הצבת קלפיות מדגם ליד קלפיות האמת. זו שיטה שנחשבת יותר מהימנה, אבל היא יקרה בהרבה וספק אם ערוצי הטלוויזיה יסכימו לממן את זה. הפתרון הוא שהערוצים יממנו ביחד את קלפיות המדגם והניתוח של הסוקרים יישאר נפרד, אבל זה ברוב המקרים לא קורה.

ההחלטה לשדר את הסקר רבע שעה לפני סגירת הקלפיות – כבר אמרתי ב"לונדון קירשנבאום" אתמול, שזו הייתה החלטה מוטעית שלנו ושל שאר הערוצים וככל שדברים תלויים בי, זה לא יקרה שוב. זו החלטה שנבעה מאילוץ. נכנסנו לסחרחרת של ברברת באולפן, בגלל הדחייה בשעת סגירת הקלפיות, שנחתה עלינו מאוחר. זה שוב שייך למחלקת התירוצים.

כך או כך,הטענה של אנשי מופז שבגללזה מופז הפסיד, נשמעת לי כמו עלבון לאינטליגנציה. אנשי מופז טוענים שבוחרים שלהם, שעמדו בתור, הלכו הביתה כי הבינו שאין טעם. נשמע לי קצת מוזר. אם הייתי בוחר מופז ושומע את המדגמים, הייתי מתמלא בעוד יותר מוטיבציה להישאר, כדי להוכיח לבני הזונות בתקשורת שהם טועים.

ההחלטה לרדת משידור ב- 00:30 – האמת, לא הייתה ממש התלבטות. השידור היה מאוד משעמם. היה ברור שלבני לא תצא לנאום נצחון בשעות הקרובות. לא הייתה שום אנרגיה בגני התערוכה או במטה מופז. לא היה לנו מושג שהמדגמים נכשלו והיה ברור ששיעורי הצפייה כבר מיניאטוריים. אני לא יודע מה היינו עושים, אם היינו שומעים ב – 00:25 על הדיווח ממטה מופז, שתוצאות האמת שונות מהמדגמים, אבל אני יכול להניח שהיינו נשארים לפחות עד אחת וחצי – שתיים. בזמן אמת, לא הייתה התלבטות.

אני מנסה לחשוב מה אשנה בעבודה שלי בפעם הבאה שיהיו בחירות. לא יודע. לפני כל בחירות אני מנסה לא להתנבא בשידור. ההתנבאות יוצרת בעיות. ביום הבחירות הגעתי למטה מופז. רצו להרוג אותי שם, על הערכתי שלבני תנצח בסיבוב ראשון ובפער משמעותי. זה יוצר לי בעיות בסיקור ועוד יותר גרוע – מכניס אותי רגשית למין לופ כזה, שאני רוצה בהתממשות ההערכה שלי. מצד שני, נראה לי לא הוגן כעיתונאי לבוא לאולפן "לונדון קירשנבאום" ולהגיד: "זה קרב צמוד, אי אפשר לדעת, מאבק על כל קול" ואח"כ, כשנכבות המצלמות, להגיד לירון ומוטי שלדעתי לבני תנצח וכו'. בעיניי, תפקידי כעיתונאי זה להביא לציבור את ההערכה המושכלת שלי, במחיר אפשרי של נפילה כואבת. הצופים מספיק אינטליגנטיים כדי להבין שיש סיכוי טוב שההערכה שלי תתברר כשגויה.

תגובות

תגובות

One thought on “איזה פאדיחה

  1. orel@netvision.net.il'גבי

    האם יתכן סטאטיסטית שכל הסוקרים טעו אותה טעות והוציאו תוצאות זהות?
    אולי בשעות הלילה קרה משהו לתוצאות הבחירות?
    אולי חייבים לחקור מה קרה?
    לטענת עוזי פלד, מנכ"ל טלעד לשעבר, או שבערוצים תיאמו תוצאות – או שהתוצאות שונו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.