בגידת האינטלקטואלים? בגידה עודה וטיבי!

| 24 בינואר 2022

ח"כ איימן עודה נוהג לאחרונה להיזכר בעיניים נוצצות מכאב בסיפורו של מבקר הספרות הפלשתיני, אדוארד סעיד, שכתב על "בגידת האינטלקטואלים". סעיד סיפר איך הוזמן ב 1978 לפגישה עם אחד מאליליו, ז'אן פול סארטר בביתו של מישל פוקו. סארטר שיבח עמוקות את המנהיגות הפלשתינית, סוף סוף קיבלתם שכל, סוף סוף יש לכם את אנוואר סאדאת…

הנבגד היום הוא, כמובן, איימן עודה והבוגדים הם השמאל הציוני, אלו שחברו למנהיג ש"ס הערבית – כך מכנה עודה את רע"ם ועבאס, אלו שזנחו את הערכים הליברליים, שלא אכפת להם כבר מזכויות נשים ולהט"בים ומתעניינים רק בשלטון. 

יש גרעין של אמת בטענה של עודה. לא במקרה הקואליציה הזאת לא מקדמת ענייני להט"בים, מתרחקת מענייני לגליזציה, ככל שניתן ומתקשה מאוד לקדם סדר יום ליברלי. רע"ם הבהירו לבנט ולפיד ש'אל תכניסו אותנו למבחן הזה, אין מצב שנצביע בעד הדברים הללו', הורוביץ, מיכאלי ושות' בלעו את הגלולה.

מסביב לאותו גרעין של אמת, יש באמת בגידה קשה, אלא שזו הבגידה הגדולה של עודה ואחמד טיבי בכל מה שהם הטיפו לו כל חייהם. מנסור עבאס בכוחותיו הדלים מנסה לגשר על אפליה קשה של 74 שנים. לצידו בקושי חבר כנסת וחצי. וליד טהא זורם בקושי, מאזן גנאיים כבר חצי רגל בחוץ. עודה וטיבי מבינים שעבאס הולך בדרך הנכונה, בדרך היחידה. אי אפשר לצפות מהם לעזור, בכל זאת הם במפלגה המתחרה, אלא שעודה וטיבי עושים הכול כדי לטרפד, מוכנים להוציא לעצמם עין ובלבד שעבאס יחוסל. רע"ם מעבירה את חוק החשמל, טיבי ועודה מבינים שזהו הישג אדיר לציבור שלהם, אבל הם טורחים להסביר בכל מקום שהחוק מחורר, עלוב, שהוא לא נותן דבר. עבאס מסדר תקציב עתק לרשויות ערביות. טיבי מסביר לאלו שלא קיבלו, שקיפחו אותם. עבאס מנסה ליישב בנגב בין מדיניות נטיעות בת שני עשורים לפחות לכעס הבדואי המקומי. יו"ר רע"ם משיג הישג אדיר עבור הציבור שלו של הפסקה זמנית לפחות בנטיעות. טיבי ועודה מצידם מתסיסים את הציבור, דוחפים, צועקים, הכול כדי להרוס. עודה, שדיבר באומץ על כניסה לקואליציה, מתאר את עבאס כסוג של משת"פ. פתאום כניסה לקואליציה היא – כהגדרתו של טיבי – "אימוץ המדיניות של ממשלות ישראל לדורותיהן". שניים מהאנשים הכי מוכשרים בפוליטיקה הישראלית לא מצליחים להתגבר על הקנאה, על האגו ויורים לעצמם ברגליים. אחמד טיבי הוא בטח אחד מחמשת הח"כים הכי מוכשרים במליאה. מקושר, חביב על העיתונאים, גאון בהבנת סיטואציות תקשורתיות, משעשע. כמה חבל שאת כל הכישרונות הללו הוא רותם עכשיו כדי להרוס את ההזדמנות אדירה שנוצרה לקדם את החברה הערבית, כפי שלא קודמה אף פעם. עם הקמת הקואליציה הזאת, עבאס קיים מספר שיחות עם טיבי במטרה לשכנע אותו להצטרף. אין סיבה בעולם שתע"ל של טיבי ואוסמה סעדי לא תצטרף לקואליציה. זה היה נותן לקואליציה שולי ביטחון צרים ואולי אפילו מאפשר לקדם פה ושם יוזמות ליברליות, שרע"ם מתנגדת להן. אין שום סיבה עניינית לטיבי לא להצטרף. הוא הרי רץ בעבר ברשימה משותפת עם רע"ם. הוא לא באמת יכול לטעון שמבחוץ הוא משפיע יותר לטובת מה שמעניין אותו. 

האיש הרע בדוגמא המדהימה שנותן איימן עודה הוא אנואר סאדאת. יש עולם בו איימן עודה, שמתמצא היטב בסמטאות ההוויה היהודית, לא מבין שסאדאת עבורנו הוא גיבור? מנהיג אמיץ ששינה במו אישיותו את ההיסטוריה? כן, סאדאת, עבור הפלשתינים, הוא מנהיג ערבי שהשליך אותם בצד הדרך, אבל אם עודה מנסה לשכנע את השמאל הציוני שהם בגדו בערכים שלהם, דרך השוואה של מנסור עבאס לאנואר סאדאת, אז, כנראה, שהאלגוריתם שלו התרחבש לגמרי. 

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.