שקד מאיימת באקדח ריק מכדורים

| 7 בפברואר 2022

בימים המכריעים לפני הקמת הממשלה, הילדים של איילת שקד נשלחו לישון מחוץ לבית. ההפגנות, הרעש, ההמולה, הלחץ מחוץ לביתה של שרד היה לא קל. שקד העדיפה שהם יישנו כמה לילות אצל חברים. גם הצד השני הפעיל לחצים. אנשי "יש עתיד" זיהו את אופיר שקד, בעלה של המתלבטת, כחוליה חשובה. הם שמעו שהוא תומך בהקמת הממשלה ורצו לחזק אותו. שורה של לשעברים בכירים בחיל האוויר התבקשו להרים טלפון לטייס שקד. לשכנע אותו. 

שמונה חודשים אחרי הקמת הממשלה, שרת הפנים מובילה את המהלך, שמסכן את קיומה יותר מכל מהלך אחר. העברת חוק האזרחות בקולות האופוזיציה, בניגוד לסיכומים עם מרצ ורע"ם מהסיבוב הקודם. שקד מהמרת (ובצדק, כנראה) שמרצ לא תעז לפרק את הממשלה. היא תרטון, תצעק, אולי גם תנקוט באיזה צעד מחאה, אבל תישאר. בסביבה של בנט נוהגים לומר ששרי השמאל אוהבים לצאת הביתה ביום חמישי, בעוד הח"כים מהימין היו מעדיפים להישאר בבסיס. אורבך, סילמן וכלפון סופגים ביקורת קשה בבסיס הבית בעיקר בסוף השבוע. זנדברג פריג' והורוביץ, לעומת זאת, מאוהבים בתפקידיהם וזוכרים היטב את שנות החורף הבלתי נגמרות. קשה לראות אותם מפרקים את הממשלה. לגבי רע"ם המצב יותר סבוך. עבאס מושקע לחלוטין בפרויקט. גם הוא רחוק מלפרק את הממשלה על חוק האזרחות, הוראת שעה שהייתה מתחדשת אוטומטית. רוצה האופוזיציה להעביר את זה בקולותיה, נהדר. אלא שרע"ם, כידוע, אינה רק עבאס. המשחק של ח"כ וליד טהא, למשל, יותר מורכב, יש יאמרו – יותר אימפולסיבי. אתמול הוא התקשר לדרוש בשלומה של שקד, שחלתה בקורונה. לא אמר מילה על חוק האזרחות. זה לא אומר שהוא יתייצב אחר כך בהצבעות בכנסת. כנ"ל לגבי ח"כ מאזן גנאיים. 

סביר שהקואליציה תשרוד את המשבר, אבל אין ספק שזו תהיה צלקת שקשה להחלים ממנה. תקדים ראשון בו התאפשר חופש הצבעה ועבר חוק בתמיכת האופוזיציה. אצל בנט אומרים – אין ברירה, אנחנו יכולים לשרוד פינוי בחומש ועיכוב בנייה באביתר. אנחנו לא יכולים לחיות עם אג'נדה שנתפסת כפוסט ציונית. איסור נטיעות בנגב, הכשלת חוק האזרחות. מי שמאוד עוזר להם הוא ראש השב"כ. שקד סיפרה לעמיתיה בממשלה שראש השב"כ הרים לה טלפון. ' מה קורה עם חוק האזרחות?'. רונן בר טען ש 40% מהעצורים במהומות שהתחוללו בנגב, בעקבות הנטיעות, הם פלשתינאים, שקיבלו אזרחות מכוח נישואין לערביה – ישראלית. 

נהוג לסמן את שקד כמי שתפרק את הממשלה הזאת, זו שתמנע את יישום הרוטציה. ייתכן. אם היא תעשה זאת, זה יהיה דווקא בניגוד לאינטרס הפוליטי שלה, שלא לומר – חצי התאבדות. הנה שתי החלופות של שקד: במצב בו הרוטציה מתקיימת – שקד היא שרת המשפטים, תפקיד חלומותיה לשנתיים ורבע. במצב בו הרוטציה לא מתקיימת – עתידה הפוליטי לוט בערפל, בלשון המעטה. הדרך שלה לטרפד את הרוטציה עוברת דרך פיצול "ימינה" והקמת סיעה חדשה של שלושה חברי כנסת – נניח שיקלי, שקד ואורבך. סביר שסיעה כזאת תתקשה מאוד לעבור את אחוז החסימה. שקד יכולה לחבור עם סיעה כזאת לליכוד, אבל מה עתידה שם? לטווח ארוך קשה לראות את שקד בונה בסיס תמיכה משמעותי בליכוד, כזה שיאפשר לה להתברג בכוחות עצמה בצמרת. לטווח קצר, מי שלא יהיה בראשות הליכוד, יוכל להבטיח לה שיריונים ותפקידים בתמורה לזה שפירקה את הממשלה. השאלה מה היכולת שלו לעמוד בהבטחותיו. עזיבה של שקד בראשות סיעה קטנה לא גוררת מידית בחירות. גם במקרה כזה לאופוזיציה הימנית יש רק 55 חברי כנסת, אין רוב של 61  לאי אמון קונסטרוקטיבי, שימליך מידית את יו"ר הליכוד. אפילו הקדמת הבחירות דרך חוק תלויה ברצונם הטוב של עודה וטיבי. לא בטוח שהם ירצו להיות חלק ממהלך כזה. שקד תצטרך להמר על פרישה, במצב בו ייתכן ובחירות יתקיימו רק זמן לא קצר לאחר מכן. האם במקרה כזה היא יכולה לסמוך על הבטחות הליכוד? 

שקד היא חובבת קטנה מאוד של הימורים. מי שבונה על זה שהיא זו שתפרק את הממשלה, צריך לקוות שהיא תפעל במנוגד לכל ההחלטות הפוליטיות שלה ב 10 שנים של קריירה פוליטית.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.