חקירה נגדית פילבר – עד כמה כורסם תיק 4000

| 16 במאי 2022

לפני כשלוש שנים פרסמתי  סמסים מחומר החקירה של תיקי נתניהו. הסמסים הצביעו על מעורבות של שלמה פילבר, מנכ"ל משרד התקשורת במינויים בגופי תקשורת שונים ורצון ברור שהממונים ייטו לכיוון מאוד ספציפי. בתגובה שלח לי פילבר טקסט שהוא לא היחיד וזה מה שכולם עושים. בסדר, עניתי, אשמח לפרסם כל אחד אחר. ובכן גם אתה ביקשת, סימס פילבר, עבור אחיך, כשהוא היה מאמן הפועל ירושלים והשתדלתי לעזור בפרנסתו.

נחנקתי. לא זכרתי את זה, אבל היה לי ברור שזה קשקוש מוחלט. ראשית, אין סיכוי שהייתי מבקש משהו כזה, בטח לא מפילבר. שנית, איך מזכיר רכבת ישראל, תפקידו אז של פילבר, יכול לעזור למאמן כדורסל, שזה עתה היה שותף לזכייה בגבייה אירופאי. מעל לכול נדהמתי מזה שפילבר זוכר איזו שיחה אגבית, שהתקיימה, כנראה, 16 שנה אחורה וכל השנים הללו מחזיק את השקר הזה באיזו מגירה כדי לשלוף אותו ביום פקודה.

בשבוע שעבר התברר שלפילבר אין זיכרון כזה טוב.  הוא לא בטוח, אולי. הוא ראה איזה קטע חקירה שלו במשטרה במהלך החקירה הנגדית ועל סמך הכמה שניות הללו שינה את הפרשנות שנתן לתנועת היד המפורסמת של ראש הממשלה, בנוגע למחירי הטלפון הקווי שלנו. 4 שנים, מאז עדותו במשטרה, הוא החזיק בפרשנות אחת, לא להוריד מדי את המחירים. עוד יותר חשוב – במשך שנה וחצי הוא נהג בפועל כמנכ"ל משרד התקשורת לפי הפרשנות הזו. הוא העיד שהיה רגולטור עלוב, שלא כפה על בזק רמת מחירים מסוימת רק בגלל ההנחייה הזאת של נתניהו. מעולם לא עלה על דעתו להרים טלפון לראש הממשלה ולשאול אותו – "הבנתי אותך נכון?" ועכשיו פתאום עולה על דעתו שאולי לא הבין טוב את נתניהו.

חקירתו הנגדית של פילבר גרמה נזק לתביעה. ברור, אבל יש הגזמה עצומה בגודל הנזק. ראשית, בתי משפט נדרשים תכופות להכריע האם הם מאמינים לעדות של העד בביהמ"ש או לעדותו במשטרה. במקרה הזה, עדותו במשטרה של פילבר מחוזקת בשלל ראיות, מהנייר שהוא כתב לעצמו בעקבות הפגישה עם נתניהו, דרך פעולתו בפועל במשך כשנה.

פרקליטו של נתניהו, בעז בן צור, חגג – בצדק מבחינתו – את העובדה שהפגישה עם נתניהו לא התקיימה בתאריך שהתביעה ציינה. באופן טבעי הוא לא ציין את מה שעלה בחקירת ההשלמה של פילבר, 4 חודשים אחרי שהוגש כתב האישום. ב 27.5.15, מסתבר, חמישה ימים אחרי שנתניהו הודיע לפילבר על המינוי למנכ"ל משרד התקשורת יש סמס שפילבר כותב:

"עד עכשיו הייתי אצל רה"מ בירושלים. חזר לטחון אותי. המון חומר ללמוד, אבל מעניין".

סביר לחלוטין שהפגישה הדרמטית שפילבר תיאר 'אחרי מינויו' ושהתביעה חשבה שהתקיימה אחרי המינוי בממשלה, התרחשה שבוע וחצי לפני כן, אחרי המינוי בפועל. שני חלקים מפלילים ייחס פילבר לנתניהו בפגישה הזאת. הראשון נוגע להוראה לסיים את מיזוג בזק יס.  על החלק הזה, בן צור עוד לא שאל את פילבר. פעולותיו הדחופות של פילבר אחרי הפגישה, מאשרות לכאורה קיומה של הנחיה בעניין. החלק השני נוגע לאותה רמת מחירים שמשרד התקשורת היה אמור לקבוע לבזק ולתנועת היד. קשה להאמין שהשופטים יעדיפו את עדות פילבר בביהמ"ש חמישה מטרים ממבטי נתניהו, שפילבר מעריץ, על עדותו במשטרה, שעתירה בראיות חיצוניות מחזקות.

פרקליטי נתניהו עצמם לא חושבים, כנראה, שיש סיכוי שביהמ"ש יאמין לפילבר של ביהמ"ש. באחת הישיבות אחד מהם חשף שהמטרה היא להראות שאי אפשר להסתמך על מילה של פילבר,  שהוא פשוט לא אמין, שעל עד כזה אי אפשר לבסס הרשעה. היועץ מנדלבליט אמר בעבר שלולא עדות פילבר על פגישת ההנחיה לא היה מגיש כתב אישום על שוחד בפרשת 4000. אם יצליחו הסניגורים להעיף את עדות פילבר, ברור שלפחות סעיף השוחד עף. העניין הוא, כאמור, שפילבר לא רק הקשיב להנחיה, יש סדרת פעולות ארוכה שהוא ביצע שלא ניתנת להסבר אלא כתוצאה משיקול זר. התיזה העדכנית של פילבר בחקירה הנגדית היא שהוא פעל 'גם וגם', בעיקר משיקולים ענייניים, אבל 'גם' בגלל הנחיית נתניהו. הוא 'שוכח' פרט קטן שמפיל את כל שיקוליו הענייניים. לטענתו הוא עשה כזו דרך ארוכה לטובת בזק כדי לתמרץ אותם לפרוש סיבים אופטיים, שיגדילו משמעותית את נפח הגלישה של כולנו. יש רק בעיה קטנה. בתום מסע ההטבות שלו, הוא קיבל מבזק בעניין הזה מכתב מצ'וקמק, שלא מתחייב בעצם לכלום. פילבר התבזה כמנכ"ל משרד התקשורת ולמרבה המבוכה, הוא גם החליט לחרב את מעט השם הטוב שנותר לו בעדות בביהמ"ש.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

 

תגובות

תגובות

2 thoughts on “חקירה נגדית פילבר – עד כמה כורסם תיק 4000

  1. uvp@gatech.edu'אנכי

    נו, ובינתיים גם הוכח ש"הנייר ש[פילבר] כתב לעצמו בעקבות הפגישה עם נתניהו" נכתב בבירור כ*הכנה* לפגישה (כמו שכל אדם עם קצת שכל מתפקד והכרה של הסיטואציה יכול לראות מיד). מגדל קלפים מישהו?

  2. dool10@walla.co.il'דול

    נו, ומה אומר הסיפור האישי שלך על אמינותו של פילבר ??

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.