עזה והפוליטיקה או הפיל שבחדר

| 10 באוקטובר 2007

ישבתי פעם עם גידי גרינשטיין, מנכ"ל מכון "ראות". גרינשטיין ביקש להיפגש, כדי להראות לי קצת מהדברים שעושים במכון וגם להתייעץ. איך עושים את המכון שלנו ליותר אפקטיבי? איך מכניסים אותו יותר לתקשורת?

אני מכיר את הטריק הזה מצוין. אתה רוצה לרתום עיתונאי לסיקור שלך? תתייעץ איתו איךנכנסים לתקשורת, תן לו תחושה של מומחה, תקשיב לו בנימוס ותתפעל מעצותיו. נראה אותואחר כך אומר לך "לא", כשאתה רוצה להכניס משהו לתקשורת.

לכן, אני מנסה להתחמק ככל האפשר ממתן עצות. זה לא כל כך קל. ראשית, גם לי יש אגו.שנית, אתה כבר יושב בפגישה. מה תעשה? תשב ותשתוק?

אמרתי לגרינשטיין, שדבר אחד חסר מאוד בארץ, בכל מה שקשור למכוני מחקר. חשיבה פוליטית. זה מה שהאמריקנים קוראים "הפיל בחדר". כולם יודעים, שאצל מקבלי ההחלטות (בכל העולם), השיקול הפוליטי הוא מאוד גבוה בסדר היום. זה טבעי לגמרי. הם חושבים על עצמם, כמו שכל אחד מאיתנו חושב על עצמו כשהוא עושה החלטות בעבודה.

אל תאמינו לקשקושי הבחירות. מה שלא יחליט אהוד ברק בנוגע לעזה לא מנותק משיקולים פוליטיים. לא יכול להיות. הוא יהיה מטומטם, אם הוא ינתק את זה. הבעיה היא, שברק לא יכול לעשות את הדיון הפוליטי על עזה עם אף אחד. אם הוא ידון עם יועציו בשאלה "מה יקרה לסקרים, אם אני מבליג/תוקף/כובש?", הוא מסתכן במוות פוליטי. דליפה של עצם הדיון, יכולה לחסל פוליטיקאי.

מצד שני, אין לו לפוליטיקאי, במקרה הזה ברק, מכוני מחקר עצמאיים שיחשבו בשבילו על הנושא הזה. רוב מכוני המחקר מתייחסים לפוליטיקה, כאל עסק מלוכלך, ששייך לאנשים שיטחיים וציניים. הם מעדיפיםלהתעסק במשמעויות המדיניות של תקיפה בעזה.

הנה כמהמחשבות שלי על ההשלכות הפוליטיות של המדיניות כלפי עזה.המסקנות שליספקולטיביות לחלוטין. הדיון בפוליטיקה סובל תמיד ממקדם אי ודאות גבוה, קל וחומר בתקופת בחירות.

  1. הגעה להסכם תהדייה חדש – אם מגיעים להסכם, בלי פעולה צבאית, שתכאיב לחמאס, זה אסון פוליטי עבור ברק. מה שטוב לברק במשבר הביטחוני הוא, שזה שם אותו במרכז תשומת הלב. אין כמעט דבר חשוב מזה בקמפיין. מה שרע במתקפת הקסאמים זה, שברק מצטייר כחלש, פחדן, מי שלא יודע איך לפעול ולא מעז לפעול. הסכם תהדייה ללא פעולה צבאית מוריד, מצד אחד,את העניין מסדר היום הציבורי. מצד שני,הוא משאיר את ברק בעמדה ההססנית. זו ממש לא נקודת פתיחה טובה, כדי לקבל את תיק הביטחון אצל נתניהו.
  2. "חומת מגן 2" – כיבוש עזה והפלת החמאס -ברמה הצבאית, המהותית, אני חושב שזה יהיה טמטום גמור. ממה שאני יודע על עמדתו של שר הבטחון, הוא לא חושב אחרת.ברמה הפוליטית, ייתכן שזו אופצייה מאוד מלבבת עבורו. פעולה גדולה בעזה כרוכה בגיוס מילואים, בתחושת חירום, בגלים פתוחים. בקיצור, המתכון המושלם ליצירת תופעת Rally around the flag. הנשיא קנדי נדהם לגלות שאחרי הפיאסקו של מפרץ החזירים (הניסיון הכושל לחולל הפיכה בקובה), שיעור שביעות הרצון ממנו עלה בסקרים. בטווח הקצר, משבר בטחוניבדרך כלל גורם לתמיכה גדולה במי שמנהל אותו. זוכרים את הימים שפרץ קיבל 70% תמיכה בסקרים ואולמרט עמד על שיעור תמיכה סטליניסטי של 80%? הו, הימים ההם של מלחמת לבנון השנייה. גם אם יהיה מטר קסאמים על באר שבע תוך כדי הפעולה וחלילה, עשרות הרוגים, ברק ירוויח פוליטית. הנפילה תתחיל רק אחרי שתסתיים הפעולה ויתברר שהיאסיבכה אותנו עוד יותר, שאין לנו למי להעביר את השלטון ושמתחילים פיגועים נגד חיילי צה"ל, ששוהים בעזה. אבל אז זה כבר יהיה אחרי הבחירות.
  1.  

    פעולות צבאיות מוגבלות – חיסולים של בכירי חמאס, כניסה של צה"ל לחלקים ברצועה ופגיעה בחמושים, הפצצות מהאוויר. נדמה לי שזה מתכון לסטטוס קוו. לא מרוויח, לא מפסיד. סביר להניחשבתום הסיבוב הצבאי נחזור לאותו מצב. החמאס יגיד"ניצחתי. המשכתי לירות קסאמים עד הרגע האחרון ולכן צה"ל הפסיק את האש". צה"ל יאמר "הם ירדו על הברכיים לבקש הפסקת אש. עובדה שעכשיו יש שקט".ניסיון העבר מלמד שבדרך כלל, בתום הסיבוב הצבאי יש שקט ולו לתקופה קצרה. בשקט הזה ייערכו בחירות. ברק יגיד, ניצחתי את החמאס. רוב הציבור לא יאמין לו וסביר להניח שמצבו הפוליטי לא ישתנה, באופן משמעותי. אלא אם כן, כמובן, יהיה מדובר בחיסול של א-זהאר, משעל בדמשק או מישהו בסדר הגודל הזה. כל פעולה ישראלית שתחזיר לנו את האמון בכוחו המיתי של צה"ל תעזור מאוד לברק, גם אם תעלה לנו בקסאמים רבים.

הניחוש שלי – ברק יילך על משהו מהפעולות המוגבלות. הוא בטח לוחץ על צה"ל לנסות להביא לו איזה אס, איזה חיסול איכותי, חטיפה מרשימה, משהו שיראה צה"ל חכם וממזרי. הפעולה הזאת היא, מבחינתו, הצ'אנס האחרון שלו להציל את עצמו מגסיסה פוליטית מכוערת.

 

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.